про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення
16 лютого 2026 року Справа № 480/7062/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Соп'яненко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо непроведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення його пенсії, у розмірі 1,1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 року № 127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році", у розмірі 1,14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 ""Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та у розмірі 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії: з 01.03.2021 на - коефіцієнт збільшення у розмірі у розмірі 1,1 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 року № 127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році", з 01.03.2022 - на коефіцієнт збільшення у розмірі у розмірі 1,14 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 ""Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", з 01.03.2023 - на коефіцієнт збільшення у розмірі у розмірі у розмірі 1,197 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та з 01.03.2024 - на коефіцієнт збільшення у розмірі у розмірі 1,0796 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", з урахуванням виплачених сум.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 29.04.2025 рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 по справі № 480/7062/24 залишено без змін.
У подальшому, від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, яка мотивована тим, що станом на дату подання заяви судове рішення не виконане.
На підставі рішення Указу Президента України № 957/2025 від 13 грудня 2025 року та наказу голови Сумського окружного адміністративного суду № 4-ОС від 08.01.2026 "Про відрахування зі штату суду ОСОБА_2 у зв'язку з призначенням на посаду судді Шостого апеляційного адміністративного суду", на підставі розпорядження керівника апарату № 1013 від 16.01.2026 призначено повторний автоматизований розподіл заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі № 480/7062/24.
За наслідками повторного автоматизованого розподілу заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду була розподілена судді Соп'яненку О.В.
Зяява мотивована тим, що станом на 06.11.2025 рішення суду в повному обсязі не виконано, пенсію перераховано та не виплачено з 01.03.2021, з 01.03.2022, з 01.03.2023 та з 01.03.2024. На його звернення, листом № ВЕБ-1800-0202-8/25000 від 18.06.2025,ГУ ПФУ в Сумській області надало помідомлено, що рішення суду від 29.01.2025 не визначає дати проведення перерахунку пенсії позивача, то її перерахунок здійснений з дати набрання законної сили рішення суду з 29.04.2025.
Ухвалою суду від 25.11.2025 встановлено відповідачу строк для надання письмових пояснень на заяву позивача та зобов'язано надати додаткові документи.
Відповідачем надано додаткові пояснення, в яких повідомляє, що на виконання вищезазначеного рішення у серпні 2025 року здійснено перерахунок пенсії з 29.04.2025. Розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку з 29.04.2025 становить 5058,41 грн. Розмір доплати, нарахованої позивачу в період з 29.04.2025 по 31.08.2025 склала 5478,87 грн, яка виплачена у серпні 2025 року.
Дослідивши заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, доводи представника відповідача, викладені у додаткових поясненнях та матеріали справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України), судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, обов'язковість судового рішення, яке набрало законної сили, гарантується Конституцією України та процесуальним законодавством, а невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Порядок реалізації адміністративним судом функцій судового контролю у спосіб встановлення для відповідача у справі обов'язку подати звіт про виконання судового рішення передбачений нормами ст. 382 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення
Враховуючи викладене суд зазначає, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, про що просить заявник, є правом суду, а не обов'язком, яке не виключає існування принципу обов'язковості судового рішення, згідно із яким судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України (ст. 129-1 Конституції України, ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України). При цьому суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, подати у встановлений судом строк звіт про виконання лише того судового рішення, яке було ним ухвалено.
Крім того встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання своїх зобов'язань у межах відповідної справи. Тобто, встановлення судового контролю при ухваленні судового рішення по суті позовних вимог попереджує неналежне виконання відповідачем обов'язків, що виникли внаслідок задоволення позовних вимог позивача.
Згідно наданої копії протоколу про перерахунок пенсії позивача від 14.08.2025, не вбачається, що відповідачем здійснено перерахунок з 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024. Натомість відповідачем у серпні 2025 з 29.04.2025 (дати набрання законної сили постанови ДААС) здійснено перерахунок пенсії, що суперечить резолютивній частині рішення суду.
Враховуючи викладене, суд визнає, що є всі підстави для встановлення судового контролю за виконанням рішення у даній справі, зобов'язавши ГУ ПФУ в Сумській області подати до суду у 90-денний строк після набрання ухвалою суду законної сили, звіт про виконання судового рішення.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задовольнити.
Встановити судовий контроль за виконанням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 по справі № 480/7062/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області протягом 90 днів з дня отримання копії даної ухвали подати до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 29.01.2025 по справі № 480/7062/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О.В. Соп'яненко