18 лютого 2026 року Справа № 480/2907/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Соп'яненко О.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2907/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовом і просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Сумській області, щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії та переведення на пенсію за віком згідно норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з пенсію за віком згідно норм Закону України "Про державну службу";
- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в перерахунку пенсії відділу перерахунків пенсії управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 23.12.2024 №184050008098;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням довідок, які були подані при призначенні пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу", а саме: довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії держаного службовця (посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавки за вислугу року) №01-24/709 від 08.04.2024, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №01-24/710 від 08.04.2024 року, з урахування раніше виплачених сум починаючи з 23.12.2024.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що звернулась до територіального органу із заявою про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно із Законом України "Про державну службу". Рішенням від 24.12.2024 відповідачем відмовлено у призначенні пенсії мотивуючи це тим, що до заяви, було подано довідки про складові заробітної плати від 13.03.2024 № 01-24/488 та № 01-24/489 з урахуванням коефіцієнта 1,5. В період дії воєнного стану ОСОБА_1 не здійснювала свої повноваження на територіях можливих бойових дій, визначених Переліком №309. Враховуючи вищезазначене, підстави для зазначення в довідках складових заробітної плати для призначення пенсії державного службовця з урахуванням коефіцієнта 1,5 відсутні. Позивач вважає таке рішення протиправним, так як прийнято з порушенням норм законодавства.
Ухвалою суду від 14.04.2025 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи належним чином, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав.
Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, а також у відповідності до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання ГУ ПФУ в Сумській області відзиву на позов кваліфікується судом як визнання позову.
Натомість, відповідачем надано клопотання про долучення доказів. (а.с.57-71)
Представником позивача подано заперечення на клопотання, в якому заперечували проти доводів відповідача, викладених у клопотанні та просили суд позов задовольнити. (а.с.72-73)
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне.
ОСОБА_1 з 04.02.2024 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію за віком згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
19.03.2024 позивач звернулась до ГУ ПФУ в Сумській області з заявою, у якій просила перевести її на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу". (а.с.31) Разом з заявою надала довідки від 13.03.2024 №01-24/488 та від 13.03.2024 №01-24/489. (а.с.8-9)
ГУ ПФУ в Сумській області призначено пенсію за віком згідно Закону України "Про Державну службу" (а.с.34). При цьому, відповідачем було здійснено перевірку документів та винесено Акт перевірки достовірності та обгрунтовановсті відомостей, поданих для призначення (перерахунку) пенсії від 05.04.2024 №1800-1003-1/2658, згідно якого в довідках виявлено розбіжності та рекомендовано їх усунути. (а.с.10-11)
На заміну довідки від 13.03.2024 № 01-24/488 надано довідку від 08.04.2024 № 01- 24/709 та безпідставно визначено посадовий оклад з урахуванням коефіцієнта 1,5. Згідно даних трудової книжки серії НОМЕР_1 період роботи на посаді державного службовця з 25.05.1993 по 15.12.2015. (а.с.13-14)
ОСОБА_1 отримувала пенсію згідно Закону України "Про державну службу" до 24.12.2024, що підтверджується рішеннями про перерахунок пенсії, приняті відповідачем. (а.с.34, 44, 45)
Рішенням від 24.12.2024 №184050008098 ГУ ПФУ в Сумській області відмовлено позивачу в перерахунку пенсії щодо переходу з пенсії за віком, призначену за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком, призначену за нормами Закону України "Про державну службу". (а.с.15)
До заяви були надані довідки про складові заробітної плати від 13.03.2024 № 01-24/488 та № 01-24/489 з урахуванням коефіцієнта 1,5, видані управлінням соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації. Згідно даних трудової книжки серії НОМЕР_1 періоди роботи на посаді державного службовця з 25.05.1993 по 15.12.2015. В період дії воєнного стану ОСОБА_1 не здійснювала свої повноваження на територіях можливих бойових дій, визначених Переліком №309. Враховуючи вищезазначене, підстави для зазначення в довідках складових заробітної плати для призначення пенсії державного службовця з урахуванням коефіцієнта 1,5 відсутні. У зв'язку з тим, що довідки видані з порушенням, підстави для призначення пенсії за нормами Закону України "Про державну службу" відсутні.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 року визначалися Законом України "Про державну службу" від 19.12.1993 №3723-VIII (далі - Закон №3723-VIII).
Так, у силу вимог ст.37 Закону №3723-VIII, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Разом з тим, з 01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" №889-VІІІ від 10.12.2015 (далі - Закон №889-VІІІ).
Згідно підп.1 п.2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VІІІ, визнано таким, що втратив чинність Закон №3723-VIII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
За правилами пункту 10 і 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VІІІ, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII і Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок №622).
Відповідно до п.4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців.
За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
20.07.2024 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823, якою затверджені зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" (далі - Постанова №823).
Згідно з п.3 цієї Постанови, вона набирає чинності з дня її опублікування (з 20.07.2024) та застосовується з 01.01.2024.
Пунктами 5 Порядку №622 із внесеними змінами передбачено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII "Про державну службу" та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.
Вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, були встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" (далі - Постанова №1-3; діяла на момент призначення пенсії позивачеві). Цією постановою було затверджено форми наступних довідок: про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Як зазначено судом вище, згідно акту перевірки достовірності та обгрунтованості відомостей, поданих для призначення (перерахунку пенсії) №1800-1003-1/2658 встановлено, що довідки від 13.03.2024 №01-24/488 та від 13.03.2024 №01-24/489 необхідно замінити. (а.с.8-9, 13)
Управлінням соціального захисту наслення Шосткинської районної державної адміністрації надано нові довідки від 08.04.2024 №01-24/709 та від 08.04.2024 №01-24/710. (а.с.13-14)
У подальшому, відповідач 13.06.2025 приймає рішення №184050008098, з якого вбачається, що пенсія призначена позивачу відповідно до Закону України "Про Державну службу", страховий стаж визначений ст.25 Закону України "Про Державну службу" становить 22 роки 6 місяців 21 день та розмір пенсії було встановлено в розмірі 23610,00 грн. (а.с.45)
23.12.2024 ГУ ПФУ в Сумській області проведено перерахунок пенсії у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України № 823, у результаті чого розмір пенсії було встановлено в розмірі 16 826,95 грн.
Тобто, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 23.12.2024, призначеної відповідно до Закону №889-VIII, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823.
Доводи відповідача про набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823, якою внесено зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622, на переконання суду є необґрунтованими, оскільки вказана постанова набрала чинності 20.07.2024, в той час як позивача було переведено на пенсію державного службовця в березні 2024 року та в подальшому здійснено неодноразово перерахунок такої пенсії.
Відповідно до ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.
Згідно з ч.3 ст.22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України у рішенні від 05.04.2001 №3-рп/2001 вказав на те, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Закріплення принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є гарантією безпеки людини і громадянина, довіри до держави. Винятки з цього конституційного принципу, тобто надання закону або іншому нормативно-правовому акту зворотної сили, передбачено частиною першою ст.58 Конституції України, а саме: коли закони або інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Як зазначено Верховним Судом у постанові від 08.04.2024 у справі №580/6509/23, зміна порядку розрахунку пенсії, як періодичної виплати фізичній особі, шляхом прийняття відповідного закону, який відповідає критерію якості закону та легітимній меті, за загальним правилом, не суперечить положенням ст.22 (щодо недопущення при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод) та ст.58 (щодо відсутності у законів та інших нормативно-правових актів зворотної дії в часі) Конституції України, за умови, що такі зміни не передбачають зменшення розміру пенсії, яку особа отримує на момент прийняття таких законодавчих змін.
Натомість суд враховує, що після прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 12.07.2024 №823 "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб" розмір пенсії позивача з 23.12.2024 був зменшений відповідачем з 23610,00 грн. до 16826,95 грн.
Суд зазначає, що пенсія за віком згідно Закону України "Про державну службу" призначена позивачу з 19.03.2024, тобто до внесення змін до Порядку №622.
Таким чином, положення постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823 можуть стосуватися лише призначення пенсій, а не перерахунку раніше призначених пенсій з урахуванням положень ст.58 Конституції України.
Більше того, як уже зазначалось судом вище, відповідно до п.5 Порядку №622 (у редакції Постанови №823), довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 р. №889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. №3723-XII "Про державну службу" та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.
Таким чином, рішення №184050008098 від 23.12.2024 ГУ ПФУ в Сумській області щодо зменшення з 23.12.2024 розміру раніше призначеної пенсії є протиправними.
Водночас, позивач просить здійснити перерахунок на підставі довідок від 08.04.2024 № 01-24/488 та № 01-24/4894, при тому, що позивач сама зазначає, що при наданні цих оновлених довідкок відповідачем проведено перерахунок пенсії та визначено розмір пенсії 23610,00 грн. Однак судом встановлено, що будь-яких рішень щодо не врахування таких довідок не надано.
Як наслідок, з метою належного захисту порушених прав позивача слід зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській відновити ОСОБА_1 виплату пенсії у розмірі, який був призначений 19.03.2024 та виплатити різницю за цей період.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи вимоги ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати в розмірі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 23.12.2024 №184050008098 щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 23.12.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) відновити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) виплату пенсії у розмірі, який був призначений 19.03.2024 та виплатити різницю за цей період.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп'яненко