19 лютого 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/16412/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/16412/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військово-лікарської комісії Комунального підприємства "3-я міська клінічна лікарня Полтавської міської ради" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
06.12.2025 адвокат Момот Тарас Григорович, здійснюючи на підставі ордера (серія ВІ №1353587 від 23.11.2025) представництво інтересів ОСОБА_1 , звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії військово-лікарської комісії Комунального підприємства 3-я міська клінічна лікарня Полтавської міської ради щодо проведення 24.11.2025 медичного огляду ОСОБА_1 ;
- визнати протиправною та скасувати довідку військово-лікарської комісії від 24.11.2025 про визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 видати ОСОБА_1 направлення на повторний огляду військово-лікарською комісією та забезпечити його проведення.
Мотивуючи позов, заявник стверджує, що військово-лікарською комісією не було вивчено обставин формування рівня фізичного розвитку особи, що свідчить про проведення формального та поверхневого огляду (дослідження) стану здоров'я позивача. Комунальне підприємство 3-я міська клінічна лікарня Полтавської міської ради, де проводиться ВЛК, знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , а ОСОБА_1 тримали у приміщенні по АДРЕСА_2 . Фактично ОСОБА_1 не проходив ВЛК, лікарів того дня не бачив, а тому є необхідність пройти контрольну військово-лікарську комісію при обласному ТЦКСП з підстав, передбачених пунктом 72 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМ №560 від 16.05.2024.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 12.12.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено справу до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (в письмовому провадженні). Цією ж ухвалою до участі у справі як другого відповідача залучено Військово-лікарську комісію Комунального підприємства 3-я міська клінічна лікарня Полтавської міської ради (надалі - ВЛК).
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.12.2025 клопотання представника позивача про розгляд справи з повідомленням сторін та про виклик свідків залишено без задоволення.
У відзиві на позов, що надійшов до суду 16.12.2025, представник відповідача заперечив проти задоволення позову. Зазначив, що відповідно до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" призову на військову службу під час мобілізації підлягають військовозобов'язані, які, з-поміж іншого, визнані придатними до військової служби за станом здоров'я відповідно до висновку військово-лікарської комісії. 24.11.2025 ОСОБА_1 був доставлений до приміщення ІНФОРМАЦІЯ_3 у зв'язку з перебуванням у розшуку за неявку за повісткою. Того ж дня на підставі направлення від 24.11.2025 №5606157 ОСОБА_1 пройшов медичний огляд ВЛК з дотримання процедур, передбачених Положенням про військово-лікарську експертизу в ЗСУ, затвердженого наказом МО від 14.08.2008 №402. Згідно з довідкою ВЛК №2025-1124-1753-2259-0 від 24.11.2025 військовозобов'язаному ОСОБА_1 встановлено ступінь придатності до військової служби - "придатний до військової служби". Відповідно до наказу від 24.11.2025 №1655 "Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період" ОСОБА_1 був призваний на військову службу під час мобілізації, на особливий період та відправлений до військової частини НОМЕР_1 для проходження військової служби (а.с. 14-15).
Ухвалою суду від 23.12.2025 заяву адвоката Момота Т.Г. про забезпечення позову повернуто заявнику без розгляду.
29.12.2025 до суду від ВЛК надійшло клопотання, за змістом якого представник просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог за необґрунтованістю, оскільки позивачем не надано жодних доказів, які б свідчили про порушення наказу МО від 14.08.2008 №402 "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу Збройних Сил України" під час видачі довідки ВЛК №2025-1124-1753-2259-0 від 24.11.2025 (а.с. 39).
Ухвалою суду від 06.01.2026 клопотання адвоката Момота Т.Г. про витребування доказів залишено без задоволення.
У відповіді на відзив представник позивача повторив окремі тези позовної заяви (а.с. 21-22).
Розгляд справи судом здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 "Про загальну мобілізацію", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 03.03.2022, у зв'язку із введенням воєнного стану на території України, відповідно до Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні", дію якого неодноразово було продовжено, у зв'язку із військовою агресією РФ проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до ч. 2 ст. 102, пунктів 1, 17, 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України оголошено та проводиться загальна мобілізація.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець м. Полтава, паспорт громадянина України № НОМЕР_2 , виданий 10.03.2016 органом 5310, з 20.09.2019 по 30.04.2025 був зареєстрований у м. Харкові, має статус військовозобов'язаного, перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Згідно з направленням ІНФОРМАЦІЯ_3 від 24.11.2025 №5606157 ОСОБА_1 направлено до ВЛК для визначення придатності до військової служби (а.с. 17).
Відповідно до довідки ВЛК №2025-1124-1753-2259-0 від 24.11.2025 солдату (запасу) ОСОБА_1 проведено медичний огляд позаштатною ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 24.11.2025, за фактом чого на підставі статті 67в, 61в графи розкладу хвороб, графи ТДВ його визнано придатним до військової служби (зворот а.с. 17).
Згідно з витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (з питань мобілізаційної підготовки, мобілізаційної готовності та мобілізації) від 24.11.2025 №1655 "Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період" солдата ОСОБА_1 призвано на військову службу під час мобілізації, на особливий період та відправлено до Військової частини НОМЕР_1 (а.с. 18).
За твердженням представника позивача, у Комунальному підприємстві 3-я міська клінічна лікарня Полтавської міської ради, яке знаходиться за адресою: м. Полтава, пл. Слави, 2, де проводиться ВЛК, ОСОБА_1 не перебував, оскільки його тримали в приміщенні по АДРЕСА_2 , де ВЛК він не проходив, лікарів того дня не бачив. Через це стан здоров'я ОСОБА_1 не був досліджений, а огляд - не був проведений, чим порушено процедуру прийняття висновку ВЛК.
З цієї підстави ОСОБА_1 через представника звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне нормативно-правове регулювання.
Законодавством, яке підлягає застосуванню у площині спірних правовідносин, є Закон України від 19.11.1992 № 2801-XII "Основи законодавства України про охорону здоров'я" (надалі - Закон №2801-XII у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Закон України від 25.03.1992 №2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" (надалі - Закон №2232-ХІІ у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402 (надалі - Положення №402 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Так, відповідно до статті 1 Закону №2801-XII, законодавство України про охорону здоров'я базується на Конституції України і складається з цих Основ та інших прийнятих відповідно до них актів законодавства, що регулюють суспільні відносини у сфері охорони здоров'я.
Статтею 70 Закону №2801-XII визначено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон №2232-ХІІ.
Частиною третьою статті 1 Закону №2232-ХІІ передбачено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону №2232-XII, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями (надалі - Положення №402).
Пунктом 1.1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема до військової служби призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Відповідно до підпункту 1.2 розділу ІІ Положення №402, постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).
Згідно з абзацами 1 - 5 пункту 2.1 розділу І Положення №402, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання. Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.
Відповідно до абзаців 1 - 3 пункту 2.2 розділу І Положення №402, штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать:
- Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК);
- ВЛК регіону.
Відповідно до п.п. 2.4.2. п. 2.4 глави 2 розділу І Положення №402, начальник ВЛК регіону безпосередньо підпорядковується начальнику ЦВЛК. ВЛК регіону з питань військово-лікарської експертизи підпорядковуються усі позаштатні ВЛК регіону.
Згідно з пп. 2.4.3 п. 2.4 розділу І Положення №402, за рішенням ЦВЛК на ВЛК регіону, незалежно від адміністративно-територіальної зони відповідальності ВЛК за проведення військово-лікарської експертизи, покладається розгляд, контроль, затвердження постанов позаштатних постійно діючих ВЛК та прийняття, скасування, перегляд постанов про причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), у тому числі які призвели до загибелі (смерті) військовослужбовців, осіб звільнених з військової служби.
Згідно з пп. 2.4.4 п. 2.4 розділу І Положення №402, на ВЛК регіону покладаються, зокрема, організація військово-лікарської експертизи, керівництво підпорядкованими ВЛК, контроль за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності; контроль за організацією та проведенням медичного огляду осіб, визначених у пункті 1.2 розділу I Положення, поповнення, що прибуває для комплектування Збройних Сил України, з метою правильного розподілу його за родами військ, військовими частинами (кораблями), підрозділами та військовими спеціальностями, а також кандидатів на навчання за військовими спеціальностями з урахуванням стану здоров'я та фізичного розвитку.
Відповідно до пп. 2.4.5 п. 2.4 розділу І Положення №402, ВЛК регіону має право, зокрема: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК та давати їм роз'яснення з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у закладах охорони здоров'я (установах), військових частинах; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.
Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (пп. 2.4.10 п. 2.4 розділу І Положення №402).
Як передбачено пп. 2.5.1 п. 2.5 глави 2 розділу І Положення №402, до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_6 ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.
Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК можуть призначатися лікарі інших спеціальностей (пп. 2.5.2 п. 2.5 глави І Положення №402).
Згідно з пп. 2.5.4 п. 2.5 глави 2 розділу І Положення №402, штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК.
Згідно з п. 3.3, п. 3.4 глави 3 розділу І Положення №402, скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16.11.2016 №608 "Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення".
Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_8 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.
Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.
У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.
Таке рішення є обов'язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.
Як встановлено судом, постановою ВЛК, оформленою довідкою від 24.11.2025 №2025-1124-1753-2259-0 (зворот а.с. 17), солдата запасу ОСОБА_1 визнано придатним до військової служби.
Звертаючись до суду з цим позовом, представник позивача обстоює позицію протиправності постанови ВЛК, оскільки Комісією не проведені будь-які дослідження, не здійснено огляду як такого для з'ясування дійсного стану здоров'я ОСОБА_1 .
У безпосередньому зв'язку з цим суд звертає увагу на те, що згідно з вищенаведеними приписами Положення №402, у разі незгоди з рішеннями позаштатних ВЛК, особа має право звернутися до ВЛК вищого рівня (ВЛК обласного ТЦК та СП) з відповідною скаргою, а у разі незгоди з рішенням такого - звернутися до штатної ВЛК або до суду.
Всупереч установленому чинним законодавством порядку позивач не надав суду доказів на підтвердження обставин його звернення до ВЛК вищого рівня зі скаргою чи заявою щодо перегляду постанови ВЛК, оформленої довідкою від 24.11.2025 №2025-1124-1753-2259-0, позаяк повноваження щодо перевірки рішень позаштатної ВЛК на предмет того чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням №402 при проведенні медичного огляду військовозобов'язаного, відносяться до компетенції ВЛК обласного ТЦК та СП чи штатних ВЛК.
Водночас матеріали адміністративної справи не містять доказів прийняття остаточного рішення, яке підлягає судовому оскарженню, з приводу придатності позивача до ІНФОРМАЦІЯ_9 чи штатної ВЛК.
Тож позивач не дотримався вимог Положення №402 щодо процедури оскарження результатів медичного огляду, що є самостійною підставою для відмови у задоволенні вимог адміністративного позову.
Аналогічний правовий підхід до застосування вказаних норм права викладено Верховним Судом у постановах від 26.02.2025 (справи №600/3273/22-а, №240/13173/22).
За викладених обставин суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
За відсутності підстав для задоволення позову, відсутні й підстави для розподілу судових витрат, які складаються лише із сум сплаченого позивачем судового збору за звернення до суду з позовом у розмірі 968,98 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 у справі №440/16412/25 - залишити без задоволення.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ; АДРЕСА_3 ).
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_10 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ; АДРЕСА_4 ).
Відповідач: Військово-лікарська комісія Комунального підприємства "3-я міська клінічна лікарня Полтавської міської ради" (площа Слави, 2, м. Полтава, 36005).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.
Суддя Є.Б. Супрун