Рішення від 19.02.2026 по справі 260/5638/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2026 року м. Ужгород№ 260/5638/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Іванчулинця Д.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрія, буд. 10, м. Львів, Львівська область, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) в особі представника - адвоката Стегури Наталії Романівни (далі - представник позивача) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач 2), яким просить суд:

1) адміністративний позов задоволити;

2) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , зареєстрованого: АДРЕСА_2 , фактично проживає ( АДРЕСА_3 у здійсненні перерахунку пенсії;

3) зобов'язати Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , зареєстрованого: АДРЕСА_2 , фактично проживає ( АДРЕСА_3 .

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області як працюючий пенсіонер та з 10.08.2021 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV). Зазначає, що в силу положень частини 4 статті 42 Закону №1058-VI звернувся 23.05.2025 року до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії за 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Однак відповідач 2 відмовив у задоволенні заяви, оскільки після попереднього перерахунку пенсії ОСОБА_1 не набуто 24 місяці страхового стажу та не пройшло 2 календарних роки (заява про перерахунок 01.04.2024 року, страховий стаж враховано по 29.02.2024 року). Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

15 липня 2025 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

29 липня 2025 року відповідачем 2 на офіційну електронну адресу суду надіслано відзив на позовну заяву. Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області у відзиві зазначило, що позовна заява є безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню. Вказано, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку як отримувач пенсії по інвалідності з 23.02.2009 року (електронна пенсійна справа №914420147495). 23.05.2025 року він звернувся із заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У відзиві зазначено, що відповідно до пункту 4.2 Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування документів за принципом екстериторіальності програмним забезпеченням було визначено структурний підрозділ органу, уповноважений на її розгляд, а саме Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області. За результатами розгляду поданої заяви 30.05.2025 року прийнято рішення №914420147495 про відмову у проведенні перерахунку пенсії. Водночас відповідач вказав, що позивачу вже було проведено автоматичний перерахунок пенсії без додаткового звернення особи згідно з абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 Закону №1058 з 01.04.2024 року, при цьому страховий стаж враховано по 29.02.2024 року.

На думку відповідача, підстав для проведення повторного перерахунку пенсії немає, оскільки після попереднього перерахунку позивач не набув 24 місяців страхового стажу, а також не минуло двох років з дня здійснення попереднього перерахунку. З огляду на викладене, відповідач 2 вважає прийняте рішення правомірним та таким, що відповідає вимогам частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV.

30 липня 2025 року відповідачем 1 подано до суду відзив на позовну заяву. Відповідач 1 у відзиві зазначив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку як отримувач пенсії по інвалідності з 23.02.2009 року (електронна пенсійна справа №914420147495). 23.05.2025 року позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У відзиві зазначено, що відповідно до пункту 4.2 Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування документів за принципом екстериторіальності програмним забезпеченням визначено структурний підрозділ, уповноважений на розгляд заяви, а саме Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Саме цим органом 30.05.2025 року прийнято рішення №914420147495 про відмову у проведенні перерахунку пенсії. Водночас відповідач зазначив, що позивачу вже було проведено автоматичний перерахунок пенсії без додаткового звернення згідно з абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV з 01.04.2024 року, при цьому страховий стаж враховано по 29.02.2024 року.

На думку відповідача 1, підстав для повторного перерахунку пенсії немає, оскільки після попереднього перерахунку позивач не набув 24 місяців страхового стажу та не минуло двох років із дня здійснення попереднього перерахунку. З огляду на це відповідач вважає, що право на проведення перерахунку відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV у позивача відсутнє, а прийняте рішення є правомірним.

05 серпня 2025 року позивач скористався своїм правом, та через свого представника подав до суду, через систему «Електронний суд», відповіді на відзиви відповідачів у яких не погоджується з доводами відповідачів, викладених у відзивах на позовну заяву.

08 серпня 2025 року відповідачем 2 на офіційну електронну адресу суду надіслано заперечення на відповідь на відзив, в якому спростовує доводи позивача, викладених у відповіді на відзиві.

Згідно ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 23.02.2009 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Після призначення пенсії позивач продовжував здійснювати трудову діяльність в Українсько-Австрійському підприємстві з іноземними інвестиціями у формі ТзОВ «Фішер-Мукачево», у зв'язку з чим з його доходу сплачувалися страхові внески до системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

З огляду на збільшення розміру доходу, з якого сплачуються страхові внески, 23.05.2025 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №914420147495 від 30.05.2025 року йому було відмовлено у проведенні такого перерахунку.

У рішенні зазначено, що відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV у разі, якщо застрахована особа після призначення або попереднього перерахунку пенсії має менш ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок проводиться не раніше ніж через два роки після призначення чи попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу, набутого після цього, та із заробітної плати, з якої призначено (перераховано) пенсію. Вказано, що попередній перерахунок пенсії позивачу було здійснено автоматично з 01.04.2024 року, при цьому страховий стаж зараховано по 29.02.2024 року.

Оскільки після зазначеного перерахунку позивач не набув 24 місяців страхового стажу та не минуло двох років з дня його проведення, орган Пенсійного фонду дійшов висновку про відсутність підстав для повторного перерахунку пенсії та відмовив у задоволенні заяви.

Разом із тим позивач не погоджується з таким рішенням, вважаючи його протиправним та таким, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Частиною першою статті 9 Закону №1058-IV установлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною другою статті 9 Закону №1058-IV визначено, що за рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках Накопичувального фонду або на індивідуальних пенсійних рахунках у відповідних недержавних пенсійних фондах суб'єктах другого рівня системи пенсійного забезпечення, здійснюються такі пенсійні виплати, як довічні пенсії і одноразова виплата.

Відповідно до положень частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск: К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+Кз3+...+Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Згідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Згідно із пунктом 3 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління ПФУ від 18.05.2018 №10-1, перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:

1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;

2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.

Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.

З аналізу наведених норм Закону №1058-IV слідує, що перерахунок пенсії проводиться з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Згідно до матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 перебуває на обліку як працюючий пенсіонер, одержувач пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV з 23.02.2009 року.

Загальний розмір пенсійної виплати з 01.03.2025 становив 8134,47 грн. з урахуванням страхового стажу 41 років 01 місяців 26 днів, коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.41083, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності - 0.41083, розмір пенсії по інвалідності - 4067,24 грн.

ОСОБА_1 , 23.05.2025 звернувся із заявою про проведення перерахунку пенсії згідно до частини 4 статті 42 Закону №1058-IV.

Оскільки після попереднього перерахунку ОСОБА_1 не набуто 24 місяці страхового стажу та не пройшло 2 календарних роки (заява про попередній перерахунок пенсії - від 01.04.2024, страховий стаж враховано по 29.02.2024).

Відповідно до частини 4 статті 45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Суд звертає увагу, що в оскаржуваному рішенні Головне управління Пенсійного Фонду України у Львівській області зазначає, що попередній перерахунок пенсії позивачу відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» був проведений автоматично з 01.04.2024 року стаж позивачу зараховано по 29.02.2024р.

Отже, на дату звернення ОСОБА_1 12.05.2025 з заявою про проведення перерахунку пенсії згідно до частини 4 статті 42 Закону №1058-IV, ним не набуто 24 місяці страхового стажу.

Таким чином, суд дійшов висновку, що рішення ГУ ПФУ у Львівській області від 30.05.2025 №914420147495 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 прийнято відповідачем в межах його повноважень та у відповідності до норм чинного законодавства, та відсутні законні підстави для його скасування.

Відповідно, й відсутні правові підстави для зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 .

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

Щодо судових витрат, то відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, такі витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрія, буд. 10, м. Львів, Львівська область, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяД.В. Іванчулинець