Справа № 560/2/25
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Козачок І.С.
Суддя-доповідач - Сапальова Т.В.
17 лютого 2026 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сапальової Т.В.
суддів: Шидловського В.Б. Капустинського М.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 травня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання незаконним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
у грудні 2024 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №73 від 26.11.2024 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач був звільнений з військової служби і тривалість стажу дає право на отримання пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Водночас, відповідачем було протиправно відмовлено у призначенні йому пенсії.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 травня 2025 року позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначив, що з 01.10.2011 пункт «а» ст. Закону № 2262-ХІІ поширює свою дію лише на осіб, які мають календарну вислугу років, яку заборонено обраховувати у будь-якому пільговому обчисленні (законодавець розмежував такі поняття як «вислуга років» та «календарна вислуга років» Закон не містить ні у ст. 12, ні у ст. 17 жодної відсилочної (бланкетної) норми до інших актів законодавства, постанова Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 не може бути застосована до положень пункту «а» ст. 12 Закону №2262-ХІІ в редакції після жовтня 2011 року, вислуга років, зарахована на пільгових умовах (у кратному розмірі) відповідно до зазначеної постанови Кабінету Міністрів України впливає на розмір надбавки за вислугу років у складі грошового забезпечення, яка враховується при призначенні пенсії, та, відповідно, на розмір призначеної пенсії).
Позивач правом подання письмового відзиву на апеляційну скаргу не скористався, що в силу вимог ч. 4 ст. 304 КАС України не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
За правилами п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, розгляд справи колегією суддів здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу у органах внутрішніх справ в т.ч. у період з 16.11.2012 - на посаді першого заступника начальника Управління МВС України в Хмельницькій області - начальника слідчого управління.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27.10.2014 №2239о/с «По особовому складу» полковника міліції ОСОБА_1 , першого заступника начальника Управління МВС України в Хмельницькій області - начальника слідчого управління, згідно з підпунктом 1 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про очищення влади" від 16.09.2014 №1682-VII та пунктом 62 "а" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ звільнено з органів внутрішніх справ у запас Збройних сил (із постановленням на військовий облік).
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.09.2022 у справі №822/4983/14 визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства внутрішніх справ України від 27.10.2014 №2239 о/с "По особовому складу" в частині звільнення ОСОБА_1 з посади, поновлено на посаді першого заступника начальника Управління МВС України в Хмельницькій області - начальника слідчого управління з 28.10.2014. Стягнуто з Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 28.10.2014 по 14.09.2022 в розмірі 940396,56 (дев'ятсот сорок тисяч триста дев'яносто шість гривень п'ятдесят шість копійок). Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України проінформувати Міністерство юстиції України про відкликання відомостей про застосування до ОСОБА_1 заборони, передбаченої частиною 3 статті 1 Закону України "Про очищення влади".
Наказом МВС України від 28.09.2022 №719 о/с ОСОБА_1 поновлено на службі в органах внутрішніх справ на посаді першого заступника начальника Управління МВС України в Хмельницькій області - начальника слідчого управління, починаючи з 28.10.2014.
Листом №2898/121/12-2022 від 26.10.2022 Ліквідаційна комісія УМВС України в Хмельницькій області повідомила ОСОБА_1 про те, що наказом МВС України від 28.09.2022 №719 о/с його поновлено на службі в органах внутрішніх справ на посаді першого заступника начальника Управління МВС України в Хмельницькій області - начальника слідчого управління, з 28.10.2014.
Наказом голови Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області №9 о/с від 29.11.2022 «Про особовий склад» згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, відповідно до пунктів 10 та 11 розділу XI Закону України “Про національну поліцію» полковника поліції ОСОБА_1 , першого заступника начальника Управління МВС України в Хмельницькій області - начальника слідчого управління звільнено з запас Збройних Сил за п. 64 “г» (через скорочення штатів) з 01.12.2022. Цим наказом встановлено вислугу років станом на 06.11.2015, яка складає 22 роки 02 місяці 13 днів. Встановлено вислугу років для нарахування та виплати одноразової грошової допомоги станом на 06.11.2015, яка становить 22 роки 02 місяці 13 днів. Підставою для видання наказу зазначене рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.09.2022 у справі №822/4983/14, наказ МВС України від 06.11.2015 №1388, рапорт ОСОБА_1 від 28.10.2022.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.09.2023 у справі 560/4457/23, яке набрало законної сили на підставі постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 07.11.2024, суд визнав протиправною відмову Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області щодо розрахунку вислуги років та вислуги років для нарахування і виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у наказі голови Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області від 29.11.2022 №9 о/с станом на 01.12.2022, оформлену листом від 13.03.2023. Суд визнав протиправним та скасував наказ голови Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області №9 о/с від 29.11.2022 в частині визначення вислуги років та вислуги років для нарахування і виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 станом 06.11.2015, та зобов'язав Ліквідаційну комісію Управління МВС України в Хмельницькій області внести зміни до наказу голови Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області від 29.11.2022 №9 о/с, визначивши вислугу років та вислугу років для нарахування і виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 станом на 01.12.2023.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.09.2023 у справі №560/4457/23 Управління МВС України в Хмельницькій області видало наказ №3 о/с від 23.11.2023, яким внесені зміни до наказу УМВС від 29.11.2022 №9 о/с, визначено вислугу років та вислугу років для нарахування і виплати одноразової грошової допомоги позивача станом на 1 грудня 2022 - 29 років 03 місяці 07 днів.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 липня 2024 у справі 560/3813/24, яке набрало законної сили на підставі постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22.10.2024, визнано протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України, оформлену листом директора Департаменту пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України №3550/49-2024 від 08 лютого 2024 щодо підготовки та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі матеріалів, які направлені начальником Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області" листом №33/43-2601 від 18 грудня 2023. Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі матеріалів, які були направлені начальником Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області" листом №33/43-2601 від 18 грудня 2023 та повернуті до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області" листом директора Департаменту пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України №3550/49 від 08 лютого 2024.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/3813/24 начальник координації пенсійних питань Міністерства внутрішніх справ України листом №30994/51-2024 від 08.11.2024 скерував Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області документи ОСОБА_1 для прийняття рішення про призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №73 від 26.11.2024 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку з тим, що календарна вислуга років складає 22 роки 02 місяці 13 днів, що є недостатнім для призначення пенсії.
Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки станом на дату звільнення вислуга позивача для призначення пенсії становить 29 років 03 місяці 07 днів, він набув право на призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» частини першої статті 12 Закону України №2262-ХІІ. При цьому, відповідач не довів правомірності наданої позивачу відмови і доводи позивача належними доказами не спростував, а тому позов є обґрунтований та підлягає задоволенню.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Так, пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється спеціальними законами з урахуванням особливостей умов праці, характеру, складності і значущості виконуваної роботи, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод тощо.
Спеціальні умови, норми і порядок пенсійного забезпечення за особливостями спеціального статусу громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі Закон України №2262-ХІІ), визначені цим Законом, який має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону № 2262-XII особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до пункту "а" частини першої статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі Закон України №2262-ХІІ) пенсія за вислугу років призначається: а) особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:
по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше;
з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше;
з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше;
з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше;
з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше;
з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Частиною четвертою статті 17 Закону України № 2262-ХІІ передбачено, що при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Згідно з статтею 17-1 Закону України № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини четвертої статті 17 Закону України № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Статтею 17-1 Закону України № 2262-ХІІ визначено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» № 393 від 17.07.1992 (далі Постанова Кабінету Міністрів України № 393) визначений Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб (далі Порядок № 393), в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин.
Згідно з пунктом 1 Порядку №393 для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах "б-д", "ж" і "з" статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту.
Пунктом 3 Порядку №393 визначені категорії посад, які мають право на зарахування пільгової вислуги та правила її розрахунку.
Постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Порядок №3-1, в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку №3-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію (пункт 4.7 розділу IV Порядку №3-1).
Разом з тим, Верховний Суд у постанові від 25.05.2022 у справі № 480/4643/20 зазначив, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу, є Закон України № 2262-ХІІ. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою Кабінету Міністрів України № 393.
Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена Постановою Кабінету Міністрів України № 393.
Визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій чи інших соціальних виплат.
Закон України №2262-ХІІ як єдину, обов'язкову умову призначення пенсії за вислугу років, передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.
Визначення у Законі України №2262-ХІІ вислуги саме в календарних роках передбачає обов'язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в частині 4 статті 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги. Відтак, передбачена Законом України №2262-ХІІ календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). В свою чергу, передбачені статтею 17-1 Закону України №2262-ХІІ пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку №393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років. При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах. Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
При цьому, Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 у справі №805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19.09.2018 у справі №725/1959/17, від 27.03.2018 у справі №295/6301/17, і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону України №2262-ХІІ у частині призначення пенсії за вислугу років, зробив висновок про те, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу, є Закон України №2262-ХІІ. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Вказана позиція була також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 у справі №480/4241/18.
Зокрема Судова палата у згаданій постанові зазначила: «В цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 393».
Так, рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.09.2023 у справі 560/4457/23, яке набрало законної сили на підставі постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 07.11.2024, суд визнав протиправною відмову Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області щодо розрахунку вислуги років та вислуги років для нарахування і виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у наказі голови Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області від 29.11.2022 №9 о/с станом на 01.12.2022, оформлену листом від 13.03.2023. Суд визнав протиправним та скасував наказ голови Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області №9 о/с від 29.11.2022 в частині визначення вислуги років та вислуги років для нарахування і виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 станом 06.11.2015, та зобов'язав Ліквідаційну комісію Управління МВС України в Хмельницькій області внести зміни до наказу голови Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області від 29.11.2022 №9 о/с, визначивши вислугу років та вислугу років для нарахування і виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 станом на 01.12.2023.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.09.2023 у справі №560/4457/23 Управлінням МВС України в Хмельницькій області видано наказ №3 о/с від 23.11.2023, яким внесені зміни до наказу УМВС від 29.11.2022 №9 о/с, визначено вислугу років та вислугу років для нарахування і виплати одноразової грошової допомоги позивача станом на 1 грудня 2022 - 29 років 03 місяці 07 днів.
Отже, згідно з рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.09.2023 у справі 560/4457/23 та наказу управління МВС України в Хмельницькій області №3 о/с від 23.11.2023 вислуга ОСОБА_1 станом на день звільнення встановлена - 29 років 3 місяці 7 днів.
Наведені обставини, також встановлені рішеннями Хмельницького окружного адміністративного суду, що набрали законної сили, щодо наявності у ОСОБА_1 календарної вислуги років для призначення пенсії за вислугу років, підлягають врахуванню як такі, що не потребують додаткового доказування (ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України).
Крім того, судом апеляційної інстанції ухвалою від 15 грудня 2025 року було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надати суду матеріали, які були надіслані Відділом координації пенсійних питань Міністерства внутрішніх справ України для прийняття рішення щодо можливості призначення пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", полковнику міліції ОСОБА_1 , а позивачу запропоновано надати суду належним чином завірену копію трудової книжки.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області ухвалу суду не виконано.
Позивачем до суду апеляційної інстанції було надано копію трудової книжки від 17.12.2025 НОМЕР_1 та довідку ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області.
Згідно з трудовою книжкою НОМЕР_1 , дата заповнення 17.12.2025 ОСОБА_1 23.08.1993 був прийнятий на службу в органах внутрішніх справ та 01.12.2022 звільнений зі служби в органах внутрішніх справ.
Таким чином, відповідно до додатково наданих позивачем документів - вислуга років позивача в календарному обчисленні становить 29 років 03 місяці 07 днів.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що оскільки станом на дату звільнення вислуга позивача для призначення пенсії становить 29 років 03 місяці 07 днів, що також підтверджується наказом Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області від 29 листопада 2023 року №9 о/с, а тому він набув право на призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» частини першої статті 12 Закону України №2262-ХІІ. Питання застосування пільгового обчислення вислуги років в спірному випадку не впливає на встановлення права позивача на призначення пенсії за вислугу років згідно з Законом №2262-XII з урахуванням наявності в нього необхідного стажу, що встановлено з матеріалів справи.
Отже, підсумовуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України у призначенні пенсії №73 від 26.11.2024 є необґрунтованою, відповідач не довів відсутність підстав для призначення за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість рішення суду першої інстанції щодо визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №73 від 26.11.2024 про відмову в призначенні пенсії позивачу та зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
На підставі викладеного, судова колегія зазначає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 травня 2025 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.
Головуючий Сапальова Т.В.
Судді Шидловський В.Б. Капустинський М.М.