Рішення від 18.02.2026 по справі 640/19522/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2026 року м. ПолтаваСправа № 640/19522/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Автобудкомплекс-К" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Стислий зміст позовних вимог

Товариство з обмеженою відповідальністю "Автобудкомплекс-К" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування відносно ТОВ "Автобудкомплекс-К" адміністративно-господарського штрафу від 01.06.2021 №244006 на суму 34000 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на протиправність спірної постанови, оскільки первинний документ (талон про зважування №13665), на підставі якого було складено акт та цю постанову, містить явно недостовірні відомості, що дає всі підстави вважати цей документ (талон) та документи, складені у подальшому на його підставі (акт, постанова) такими, що складені без належних підстав, а отже є незаконними. Також зазначає, що за зафіксоване у акті порушення, а саме, перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 10%, але не більше 20%, законодавством передбачена штрафна санкція у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 17000 грн. Проте, спірною постановою товариству визначено суму штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 34000 грн.

2. Стислий зміст заперечень відповідача

Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) у відзиві на позовну заяву /а.с. 22-25/ просила в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю, посилаючись на те, що під час перевірки за результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу позивача марки МАЗ номерний знак НОМЕР_1 було встановлено, що навантаження на задвоєну вісь склало 17,9 т при нормативно допустимому - 16 т. Таким чином, контролюючими особами Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було складено довідку про здійснення габаритно-вагового контролю від 27.04.2021. Зазначення помилкової дати та часу зважування в талоні жодним чином не спростовує факт достовірності внесення даних щодо проведеного зважування в частині навантаження на осі та загальної маси. У зв'язку із виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідностями фактичних вагових параметрів нормам та правилам інспекторами Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №045443 від 27.04.2021. Зважування проводилося на габаритно-ваговому комплексі, який утримується в робочому стані та відповідає законодавству в сфері стандартизації, метрології та сертифікації згідно свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки. Відсутність методики проведення габаритно-вагового контролю, затвердженої Міністерством економічного розвитку, не є підставою, яка звільняє перевізників від відповідальності за перевищення вагових та габаритних параметрів транспортного засобу та від обов'язку по внесенню плати за таке перевищення. Відтак, враховуючи те, що відповідно до акту проведення перевірки ТОВ "Автобудкомплекс-К" виконував вантажні перевезення з навантаженням на звоєну вісь 17,9 т при нормативно допустимому - 16 т, в.о. заступником начальника Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу відповідно до абзацу 16 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", тобто 34000 грн, яка є правомірною та такою, що відповідає вимогам законодавства України, а відтак не підлягає скасуванню.

02.06.2025 до Полтавського окружного адміністративного суду від Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) надійшов відзив на позовну заяву, який за змістом є аналогічним вказаному відзиву, поданому до Окружного адміністративного суду м. Києва /а.с. 50-53/.

3. Процесуальні дії по справі

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.07.2021 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін.

Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до положень абзаців другого-четвертого пункту 2 розділу ІІ Закону № 2825-IX до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту.

Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.

Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 152 та частини п'ятої статті 153 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Закону України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", з метою відновлення належного доступу громадян та юридичних осіб до правосуддя у публічно-правових спорах, наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі - Порядок № 399).

На виконання положень Закону № 2825-IX та відповідно до Порядку № 399 справу передано на розгляд до Полтавського окружного адміністративного суду.

Справа надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду 27.02.2025, про що свідчить штамп вхідної реєстрації. Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу № 640/19522/21 передано до провадження судді Клочка К.І.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Автобудкомплекс-К" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії -прийнято до провадження. Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).

Розпорядженням керівника апарату Полтавського окружного адміністративного суду від 13 травня 2025 року №94 у зв'язку зі звільненням судді ОСОБА_1 відповідно до підпункту 2.3.44 пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №640/19522/21, за результатами якого суддею з розгляду цієї справи визначено суддю Довгопол М.В., що підтверджується протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13 травня 2025 року.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Автобудкомплекс-К" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії прийнято до провадження. Розгляд справи постановлено розпочати спочатку та проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Автобудкомплекс-К" (код ЄДРПОУ 33999954, зареєстровано як юридична особа 20.02.2006, номер запису про юридичну особу в ЄДР 10721020000006451, місцезнаходження: Україна, 03115, місто Київ, вул. Святошинська, будинок 34, основний вид економічної діяльності: 49.41 Вантажний автомобільний транспорт, що підтверджується детальною інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань /а.с. 6/.

27.04.2021 на підставі направлення на перевірку від 22.04.2021 № 000267 /а.с. 39/ головним спеціалістом Торохтієм Ю.О. та старшим державним інспектором Романченко Р.О. у м. Києві, вул. Електриків, проведено перевірку транспортного засобу MAЗ, номерний знак НОМЕР_1 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_2 , що належить ТОВ "Автобудкомплекс-К", під керуванням водія ОСОБА_2 , за наслідками якої складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом /а.с. 13, 29/.

У акті перевірки зафіксовано, що під час перевірки виявлено порушення надання послуг з внутрішніх вантажних перевезень, про що свідчить ТТН №208288 від 27.04.2021, у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відповідальність за що передбачена абзацом 15 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт". Водій від пояснень та підпису відмовився .

Так, за результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки MAЗ, номерний знак НОМЕР_1 , встановлено, що навантаження на здвоєну вісь склало 17,9 т при нормативно допустимому - 16 т, на підтвердження чого відповідачем надано талон зважування від 21.03.2022 №13665 /а.с. 38/, довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 27.04.2021 /а.с. 32/, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №045443 від 27.04.2021 /а.с. 30/.

Також відповідачем складено розрахунок від 27.04.2021 №045443 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування (постанова КМУ від 27.06.07 № 879) згідно ТТН від 27.04.2021 № 000267 на суму 10,53 євро /а.с. 31/.

01.06.2021 за вих. № 01-288 позивачем направлено до Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки заперечення на акт проведення перевірки від 27.04.2021 № 264773, в яких зазначено, що на місці перевірки 27.04.2021 водію автомобіля вручено чек (талон) зважування, датований 21.03.2022, інших документів не надано /а.с. 15, 35/.

Між тим, 14.05.2021 за вих. № 35480/19.1/24-21 відповідачем направлено позивачеві повідомлення про розгляд справи про порушення вимог законодавства, норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом 01.06.2021 з 09:30 до 16:00 год, обідня перерва з 12:00 до 13:00, в приміщенні Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки за адресою: м. Київ, пр-т Науки 57 (2-й поверх, каб 10) /а.с. 36/.

01.06.2021 в.о. начальника Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Бобком Ігорем Анатолійовичем за наслідками розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт ТОВ "Автобудкомплекс-К", враховуючи те, що ТОВ "Автобудкомплекс-К" допущено перевищення встановлених габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, прийнято постанову №244006 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 34000,00 грн на підставі абзацу 16 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" /а.с. 14, 28/.

За наслідками оскарження позивачем вказаної постанови в адміністративному порядку скарга від 17.06.2021 №01-324 на постанову від 01.06.2021 №244006 /а.с. 16/ залишена без задоволення, а постанова - без змін, про що свідчить лист Державної служби України з безпеки на транспорті "Про скасування постанов про застосування адміністративно-господарських штрафів" від 25.06.2021 №4241/3.1/15-21 /а.с. 17/.

Не погодившись із постановою від 01.06.2021 №244006 про застосування адміністративно-господарського штрафу, позивач звернувся до суду з цим позовом.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Положення, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), відповідно до пункту 1 якого Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Згідно з підпунктами 15, 27 пункту 5 Положення Уктрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок № 1567), органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи. Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Пунктом 15 Порядку № 1567 визначено виключний перелік питань, що перевіряється контролюючими особами під час здійснення рейдової перевірки, зокрема, в частині виконання внутрішніх вантажних перевезень перевіряється:

- наявність визначених статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;

- виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Пунктом 16 Порядку №1567 передбачена можливість під час рейдової перевірки здійснення габаритно-вагового контролю.

Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27 червня 2007 року "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" (далі - Порядок № 879; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 3 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Згідно з підпунктами 3, 4 пункту 2 Порядку № 879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки; габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

За змістом пункту 6 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.

Відповідно до пункту 20 Порядку № 879 за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.

Водії під час перебування в зоні стаціонарного або пересувного пункту габаритно-вагового контролю повинні виконувати законні вимоги посадових осіб та/або працівників Укртрансбезпеки, її територіальних органів та поліцейських.

Правові та соціальні основи дорожнього руху з метою захисту життя та здоров'я громадян, створення безпечних і комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища визначає Закон України "Про дорожній рух" від 30 червня 1993 року № 3353-XII(далі - Закон № 3353-ХІІ).

Відповідно до частини 2 статті 29 Закону № 3353-ХІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Частиною 4 статті 48 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон № 2344-ІІІ в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Згідно з абзацами 14, 15, 16 частини 1 статті 60 Закону № 2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за:

перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абзац 14);

перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абзац 15);

перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абзац 16).

ІV. ВИСНОВКИ СУДУ

Аналіз викладених норм законодавства свідчить, що державний контроль на транспорті здійснюється органами Укртрансбезпеки шляхом проведення, зокрема, рейдових перевірок, в ході яких можливе здійснення габаритно-вагового контролю. Відповідальність за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм при перевезенні вантажу без відповідного дозволу визначена статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Предметом спору у цій справі є постанова від 01.06.2021 №244006 про застосування адміністративно-господарського штрафу, якою до ТОВ "Автобудкомплекс-К", за перевищення встановлених габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, застосовано штраф у розмірі 34000,00 грн на підставі абзацу 16 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Суд акцентує увагу на тому, що як слідує зі змісту пунктів 15 та 16 частини 1 статті 60 Закону № 2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн (17 грн х 1000) (абзац 15); - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000 грн (17 грн х 2000).

Верховний Суд у постанові від 28 липня 2022 року у справі №380/5173/20 зауважив, що абзац 16 частини 1 статті 60 Закону № 2344-ІІІ не містить посилань на будь-яку величину похибки, а прямо вказує на наслідки перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм, та не передбачає іншого трактування.

Під час розгляду цієї справи судом встановлено, що за результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки MAЗ, номерний знак НОМЕР_1 , який належить позивачу, зафіксовано, що навантаження на здвоєну вісь склало 17,9 т при нормативно допустимому - 16 т, на підтвердження чого відповідачем надано талон зважування від 21.03.2022 №13665 /а.с. 38/, довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 27.04.2021 /а.с. 32/, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №045443 від 27.04.2021 /а.с. 30/.

Варто наголосити, що органом Укртрансбезпеки встановлено факт перевищення габаритно-вагових норм на 11,88 % (навантаження на здвоєну вісь 17,9 т при допустимих 16 т), що має наслідком відповідальність у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000 грн), проте, відповідно до спірної постанови штраф безпідставно накладено у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34000 грн), як за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

Щодо належності та допустимості доказів для підтвердження перевищення ТОВ "Автобудкомплекс-К" встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, суд зазначає таке.

При здійсненні габаритно-вагового контролю інформація про вагові параметри транспортного засобу фіксується у документі, автоматично сформованому відповідним ваговим обладнанням за результатами зважування, а саме у талоні (чеці) зважування.

Відповідачем надано свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № П 40 М 25904920, чинне до 15.11.2021, видане Державним підприємством Київський обласний науково виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації ДП "Київоблстандартметрологія", щодо приладу автоматичного для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантажень на вісь 030T-AS2-PWIA, № приладу 444, №№ платформ 876, 875, виробник ESIT ELEKTRONIC SISTEMLERV IMALAT ve TICARET LTD.STI, Туреччина, відповідає вимогам ДСТУ OIML R134-1: 2010 «"Прилади автоматичні для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантажень на вісь. Загальні технічні вимоги та методи випробування" /а.с. 37/.

Разом з тим, судом установлено, що талон зважування, на підставі якого встановлено перевищення ТОВ "Автобудкомплекс-К" встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, датований 21.03.2022, в той час як перевірка проводилася 27.04.2021.

Суд вважає доводи відповідача про те, що зазначення помилкової дати та часу зважування в талоні жодним чином не спростовує факт достовірності внесення даних щодо проведеного зважування, в частині навантаження на осі та загальної маси, помилковими, оскільки неправильна фіксація дати та часу зважування свідчить про некоректну роботу приладу станом на момент зважування, що викликає обґрунтовані сумніви у достовірності результатів зважування, здійсненого таким приладом.

Крім того, такий чек з огляду на вказані у ньому дату і час зважування (21.03.2022 00:35) у буль-якому випадку не може бути належним і достовірним доказом порушення, вчиненого 27.04.2021.

Відповідно до статті 75 КАС України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Статтею 76 КАС України встановлено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Суд зауважує, що довідку про здійснення габаритно-вагового контролю від 27.04.2021 та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №045443 від 27.04.2021 оформлено на підставі талону зважування, який не можна вважати достовірним доказом в розумінні КАС України, оскільки він сформований приладом, який на момент зважування транспортного засобу працював некоректно, про що свідчить некоректне відображення дати та часу зважування.

З огляду на наведене, сукупність наявних в матеріалах справи доказів не дає змоги встановити факт перевищення ТОВ "Автобудкомплекс-К" встановлених законодавством габаритно-вагових норм, а тому свідчить про протиправність прийнятої постанови.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах цієї адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, суд дійшов висновку, що оскаржувану постанову слід визнати протиправною та скасувати.

Відтак, адміністративний позов ТОВ "Автобудкомлекс-К" підлягає задоволенню повністю.

V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір у розмірі 2270,00 грн, який у відповідності до вимог статті 139 КАС України підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Автобудкомплекс-К" (код ЄДРПОУ 33999954, місцезнаходження: Україна, 03115, місто Київ, вул. Святошинська, буд. 34) до Державної служби України з безпеки на транспорті (03150, м. Київ, вул. Антоновича, 51, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 01.06.2021 №244006 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Автобудкомплекс-К" адміністративно-господарського штрафу на суму 34000,00 грн.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Автобудкомплекс-К" за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270,00 (дві тисячі двісті сімдесят гривень нуль копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя М.В. Довгопол