Рішення від 18.02.2026 по справі 200/7353/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2026 року Справа№200/7353/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черникової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі-позивач), через свого представника, адвоката Воронкову Олену Ігорівну, яка діє на підставі ордера Серії АР № 1266392 від 23 вересня 2025 року, через підсистему Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС) «Електронний суд» звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі-відповідач) в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 01.06.2025 пенсію у розмірі 80% від суми середньомісячної заробітної плати за роботу в зоні відчуження згідно довідки №017 від 12.04.2012, що видана ЗАТ «Агрошляхбуд»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.06.2025 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% від суми середньомісячної заробітної плати за роботу в зоні відчуження згідно довідки №017 від 12.04.2012, що видана ЗАТ «Агрошляхбуд» про заробітну плату ОСОБА_1 за роботу в зоні відчуження, яка враховується під час обчислення пенсії та перерахунку, за правильним коефіцієнтом з урахуванням збереженої заробітної плати та премії.

В обґрунтування позивач зазначає, що до 01.06.2025 року він отримував пенсію, яка була обчислена у розмірі 80 відсотків від суми середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до заяви від 12.04.2012 №1423 та наданої до неї довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження №017 від 12.04.2012. Розмір пенсії нараховувався у розмірі 68 297,00 грн та виплачувався в межах максимального розміру в сумі 23 610,00 грн, проте з 01.06.2025 позивачу обчислено пенсію виходячи з п'ятикратного розміру заробітної плати, встановленої станом на 01 січня відповідного року та виплачується пенсія у розмірі 20 100,58 грн, замість належних 68 297,00 грн. Позивач вважає такі дії відповідача протиправним, у зв'язку з чим, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23 вересня 2025 року справу №200/7353/25 передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.

Ухвалою суду від 07 жовтня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі № 200/7353/25 за правилами спрощеного позовного провадження.

22 жовтня 2025 року до суду надійшов від відповідача відзив на позовну заяву.

23 жовтня 2025 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив.

Згідно розпорядження керівника Донецького окружного адміністративного суду № 565 від 16 грудня 2025 року відповідно до підпункту 2.3.44 пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 11.11.2024 № 39 зі змінами та доповненнями, керуючись частиною 9 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України здійснений повторний автоматизований розподіл справи № 200/7353/25.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16 грудня 2025 року справу №200/7353/25 передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Черниковій А.О.

Ухвалою Донецького адміністративного суду від 18 грудня 2025 року прийнято до провадження судді справу та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

12 лютого 2026 року від представника позивача надійшло клопотання про долучення до справи довідки про зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 .

У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заперечує проти задоволення позовних вимог позивача зазначаючи, що електронну пенсійну справу ОСОБА_1 приведено до відповідності з 01.06.2025, а саме розмір пенсії обчислено виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, з урахуванням надбавок та підвищень склав 20 100,58 грн.

За результатами аналізу довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження № 017 від 12.04.2012, виданої ЗАТ «Агрошляхбуд» встановлено, що сумарна кратність за роботу у 3 зоні небезпеки з урахуванням 100% тарифної ставки та збереженого заробітку за місцем роботи становить 6. Відповідно до постанови Держкопраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07.05.1986 № 153/10-13 премія за роботу працівника в зоні ЧАЕС виплачувалась відповідно до діючого на підприємстві (в організації) положення про преміювання. Тобто, якщо до відрядження чи до призову на військові збори в зону відчуження, працівникові регулярно нараховувалась премія, то за період виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, премія також повинна була бути нарахована в розмірах, визначених діючим на той час на підприємстві (в організації) положенням про преміювання за основні результати господарської діяльності. При цьому, в положення про преміювання могли бути внесені зміни відповідно до підпункту 4 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7 щодо підвищення граничного розміру премій до 60 відсотків тарифної ставки (окладу) на місяць. Тобто для кожного працівника встановлювався конкретний розмір премії відповідно до діючого на підприємстві (в організації) положення про преміювання. Для нарахування премії в розмірі 60 відсотків тарифної ставки (окладу) всім учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підстав немає. Таким чином виплата премії в розмірі до 60% могла провадитися лише при наявності на підприємстві, в установі, організації, працівники яких виконували роботи в зоні відчуження, системи преміювання за основні результати господарської діяльності та внесення змін в діюче в цей період положення про преміювання щодо максимального розміру премії. Якщо премія за період роботи в зоні відчуження була нарахована і виплачена лише тоді її можна включити в довідку про заробітну плату для обчислення розміру пенсії. В разі відсутності на підприємстві, установі, організації преміальної оплати праці, в тому числі і особам, які приймали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, підстав для її нарахування немає. Не зазначається вона і в довідці про заробітну плату.

Таким чином, підставою для перерахунку пенсії являється довідка, видана підприємством, установою, організацією, де працювала особа, яка була призвана на військові збори, а підставою для проведення розрахунку заробітної плати за період роботи в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату, періоду та фактичної тривалості робочого дня і місця її виконання.

За результатами проведеної перевірки електронних пенсійних справ одержувачів пенсій відповідно до Закону №796 встановлено, що відсутні первинні документи, в тому числі довідка про заробітну плату № 017 від 12.04.2012 видана з порушенням вимог Постанови № 207-7 від 27.04.1988 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, які зайняті на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забруднення навколишнього середовища», тому підстави для її врахування відсутні.

У зв'язку з чим просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

У відповіді на відзив, позивач не погодився із доводами відповідача, зазначивши, що 12.04.2012 №1423 відповідно до форми, затвердженої додатком 1 до Порядку №22-1 подав заяву про перерахунок пенсії. Пенсійний орган прийняв, зареєстрував заяву та здійснив перерахунок пенсії на підставі довідки №017. Таким чином, позивач вважає, що відповідач визнав довідку №017 дійсною і використав її для призначення пенсії, що виключає можливість подальшого заперечення її правомірності без наявності нових законних підстав. Отже, дії відповідача зменшили розмір пенсії позивача всупереч Закону №796-XII, Порядку №1210 та Порядку №22-1. Довідка №017 від 12.04.2012 є належним документом, виданим відповідно до чинного законодавства.

Посилання відповідача на Постанову №207-7 є неправомірним, оскільки вона не регулює порядок підтвердження заробітку для пенсійних розрахунків. Відповідач не довів недійсність довідки та неправомірність нарахувань, що в ній зазначені. Отже, позивач має право на отримання пенсії у розмірі 80% середньомісячного заробітку згідно довідки №017. У зв'язку з чим, просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України згідно паспорта НОМЕР_1 , який виданий 25.06.2020 органом 1444, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд.3; ЄДРПОУ 13486010 є суб'єктом владних повноважень та належним відповідачем у справі.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності розраховану відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон №796).

Листом від 11.07.2025 (вих№ 0500-0202-8/68997), Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача про наступне.

З 04.10.2010 року позивача переведено на пенсію по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону № 769 в розмір 60 % втрати працездатності від суми середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії.

З 22.03.2018 року на підставі довідки МСЕК серії АБ №0045162 позивачу встановлено 80 % втрати працездатності, пенсію обчислено у розмірі 80 % від суми середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії.

Відповідно до заяви від 12.04.2012 №1423 та наданої до неї довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження №017 від 12.04.2012, що видана ЗАТ «Агрошляхбуд» (далі - довідка №017), яка прийнята спеціалістом Красноармійського управління Пенсійного фонду України Донецької області, ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною заробітної плати.

Під час виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.12.2024 у справі №200/3090/24, за результатами комплексного аналізу документів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 встановлено, що довідка №017, видана з організацій та установ, які зайняті на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забруднення навколишнього середовища».

В електронній пенсійній справі ОСОБА_1 відсутні первинні документи, а саме положення про преміювання, яке підтверджує преміальну оплату на підприємстві.

Таким чином, підставою для перерахунку пенсії являється довідка, видана підприємством, установою, організацією, де працювала особа, яка була призвана на військові збори, а підставою для проведення розрахунку заробітної плати за період роботи в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату, періоду та фактичної тривалості робочого дня і місця її виконання.

Враховуючи, що довідка №017, видана з порушенням вимог Постанови №207-7 від 27.04.1988 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, які зайняті на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забруднення навколишнього середовища», тому підстави для її врахування відсутні.

Не погоджуючись із вищезазначеними діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.

На підставі ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Спеціальним законом, який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, є Закон України від 28.02.1991 № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-XII).

Статтею 60-2 Закону 796-XII встановлено, що призначення пенсій провадиться відповідно до законодавства, чинного на час звернення особи за призначенням пенсії. Перерахунок пенсій проводиться відповідно до законодавства, чинного на час проведення перерахунку пенсії.

Рішення про призначення (перерахунок) пенсії або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії, прийняте уповноваженою посадовою особою територіального органу Пенсійного фонду України, може бути оскаржено в адміністративному порядку до керівника цього органу Пенсійного фонду України, а в разі відмови у задоволенні скарги - до органу Пенсійного фонду України вищого рівня та/або в судовому порядку.

Згідно зі ст. 57 Закону 796-XII визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:

менше 12 місяців, - заробітна плата (дохід) визначається шляхом поділу загальної суми заробітної плати (доходу) за календарні місяці роботи на кількість зазначених місяців;

не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - заробітна плата (дохід) визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;

менше місяця, - заробітна плата (дохід) визначається за відповідний календарний місяць з додаванням до заробітної плати (доходу) на основній роботі.

Для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 цього Закону особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10цього Закону, стосовно яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, особам, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) визначається виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Порядок визначення заробітної плати (доходу), у тому числі заробітної плати (доходу), передбаченої частиною четвертою цієї статті, для обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» при обчисленні пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 цього Закону особам із числа військовослужбовців, у тому числі військовозобов'язаних, призваних на військові збори, які брали безпосередню участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт під час проходження військової служби (військових зборів), внаслідок чого стали особами з інвалідністю, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата визначається виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок № 1210).

У відповідності до п.1 Порядку № 1210, цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - пенсії), а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення. Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Згідно п. 2 Порядку № 1210, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи.

Пунктом 3 Порядку № 1210 передбачено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження:

1) з дня аварії не менш як 12 місяців підряд, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні;

2) на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС не менш як 12 місяців у період з 26 квітня 1986 р. до 1 серпня 1987 р., за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зоні відчуження. Якщо така особа виводилася із зони Чорнобильської АЕС за медичними показниками у зв'язку з переопроміненням, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС;

3) менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати (доходу) за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження;

4) менше календарного місяця у 1986-1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).

У разі коли кількість відпрацьованих днів у неповному календарному місяці роботи більш як 25,4, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати (доходу) за фактично відпрацьований час (п. 5 Порядку № 1210).

В усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10.06.1987 № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленої заробітної плати (обчисленого доходу) (п. 6 Порядку № 1210).

За положеннями пункту 7 Порядку № 1210 пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати (доходу), яку (який) вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата (дохід) для розрахунку пенсії не може бути нижчою (нижчим) від фактично одержаної суми у зазначений період.

В свою чергу, відповідно до статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII, видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058врегульовано Порядком № 22-1.

Відповідно до п. 2.1 Порядку № 22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30.06.2000 із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (п.2.10 Порядку).

Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (Порядок № 22-1), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Відповідно до ч. 3ст. 44 Закону № 1058органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Враховуючи положення ст. 15 Закону № 796 та Порядку № 1210 пенсія по інвалідності відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» може обчислюватись виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження за бажанням особи, тобто безпосереднім волевиявленням особи. При цьому, відомості про заробітну плату одержану за роботу у зоні відчуження за бажанням особи зазначаються у довідці, які видаються підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

З аналізу вказаних норм виходить, що роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до відомостей, що містяться у відповідних первинних документах за відповідний період. При цьому, обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Аналогічна правова позиція застосування норм права у спірних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду від 13.02.2018 року у справі № 358/1179/17, від 17.04.2018 року у справі № 376/2559/17, від 25.09.2018 року у справі № 539/1386/17, від 10.07.2019 року у справі № 539/2726/16-а та від 05.03.2020 року у справі № 539/3234/16-а.

З представленої довідки №017 від 12.04.2012 року виданої ЗАТ «Агрошляхбуд», яка підписана арбітражним керуючим вбачається, що ОСОБА_1 за роботу в населених пунктах в зоні відчуження з 07 серпня 1986 року по 29 серпня 1986 року за місцем роботи Агрошляхбуд №5 м. Красноармійськ на посаді майстра посадовий оклад 150 крб по відомості виплачена заробітна плата в сумі 1 206,63 з урахуванням коефіцієнта відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 р. №207-7. В довідці зазначено також фактична заробітна плата за роботу в зоні відчуження із якої визначається заробітна плата - 1 223,04 , премія 60% -733,82 , сума всього 2 106,86.

Зазначена довідка відображає суми заробітної плати позивача, будь-яких належних доказів невідповідності змісту довідки, доказів її недостовірності відповідач не надав. довідка видана належним органом та містить усі необхідні реквізити та відомості.

Слід зазначити, що відповідач не заперечує та у відзиві на позов зазначає, що позивач отримував пенсію на підставі довідки про заробітну плату у зоні відчуження, що підтверджується матеріалами пенсійної справи, проте з 01.06.2025, розмір пенсії позивача обчислено виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року.

В силу приписів ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи пенсійного фонду України мають повноваження перевірки обґрунтованості видачі виданих підприємствами документів для оформлення пенсії та достовірність поданих відомостей про особу, нездійснення цього обов'язку або неотримання інформації з причин, які не залежать від волі пенсіонера, не є належною підставою для неврахування як стажу роботи за спірні періоди, так і заробітної плати (доходу), отриманої за періоди такої роботи.

Суд вказує, що позивач не може бути позбавлений свого права на пенсійне забезпечення, через те, відповідач не має можливості провести перевірку довідки про періоди роботи позивача.

Перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.

Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 21.02.2020 у справі № 291/99/17, від 29.07.2020 у справі № 341/1132/17.

Тобто, нездійснення відповідачем перевірки обґрунтованості видачі документів підприємствами, установами та організаціями не може бути підставою для неврахування зазначених документів при призначенні та виплаті пенсії. Виключно встановлення факту подання недостовірних відомостей, а не виникнення сумнівів і проведення перевірки, є підставою для неврахування поданих особою документів.

Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи викладене вище, відповідач діяв протиправно без урахування довідки №017 від 12.04.2012, яка видана ЗАТ «Агрошляхбуд».

За таких обставин суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивача може бути здійснений відповідачем виключно з урахуванням зазначеної довідки, яка фактично міститься в матеріалах пенсійної справи.

За встановлених обставин, керуючись положеннями статті 9 та статті 245 КАС України, суд вважає за необхідне визначити такий спосіб захисту порушених прав позивача, який у повній мірі сприятиме їх відновленню, а саме:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 без урахування довідок про заробітну плату в зоні відчуження з 01.06.2025 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 червня 2025 року на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження №017 від 12.04.2012, яка видана ЗАТ «Агрошляхбуд», з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для часткового задоволення адміністративного позову.

У зв'язку із звільненням позивача від сплати судового збору, як учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 3, 5-9, 12, 15, 18, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 94, 139, 241-243, 245, 246, 263, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 без урахування довідок про заробітну плату в зоні відчуження з 01.06.2025 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 червня 2025 року на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження №017 від 12.04.2012, яка видана ЗАТ «Агрошляхбуд», з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог, - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.О.Черникова