Україна
Донецький окружний адміністративний суд
18 лютого 2026 року Справа№200/9574/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черникової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі-позивач), через свого представника, адвоката Дзісь Андрія Романовича, який діє на підставі ордеру серії АВ № 1255171 від 05 грудня 2025 року, через підсистему Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС) «Електронний суд» звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі-відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо перерахунку пенсії без урахуванням довідок про заробітну плату в зоні відчуження, чим самим зменшивши розмір індивідуального коефіцієнту для обчислення пенсії позивача до 2,90126 грн;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.09.2025 року на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження виходячи із індивідуального коефіцієнту обчислення пенсії в розмірі 10,89944.
В обґрунтування позивач зазначає, що 18.08.2025 року її пенсія була обчислена із застосуванням показника середньої заробітної плати у розмірі 25 861,34 та складала 20 689,07 грн, тобто: 8 913,83 (середній заробіток) * 2,90126 (індивідуальний коефіцієнт)*80% (відсоток втрати працездатності). Індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії було зменшено до 2,90126. Розмір пенсії з надбавками зараз становить 19 106,19 грн. Позивач не погоджуючись з протиправними діями ГУ ПФУ в Донецькій області щодо зменшення розміру індивідуального коефіцієнту для обчислення пенсії та середньомісячного заробітку з 01.09.2025 року вказує на умисне неврахування довідок про заробітну плату у зоні відчуження в період з 1986-1990 роках, що призвело до зменшення основного розміру її пенсії, у зв'язку з чим, позивач звернулась до суду.
Ухвалою Донецького адміністративного суду від 12 грудня 2025 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
29 грудня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відзив на позов та додаткові докази по справі.
У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заперечує проти задоволення позовних вимог позивача зазначаючи наступне.
За результатами проведеної перевірки електронних пенсійних справ одержувачів пенсій відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796 (далі - Закон № 796), встановлено, що довідка від 21.02.2012 № 163 видана з порушенням вимог Постанови № 207-7, а саме: не підтверджена годинна тарифна ставка, доплата за понаднормові, а також доплата за вихідні та святкові дні, сумарна кратність перевищує 3 (застосована подвійна тарифна ставка, кратність 2, збережений заробіток), а також не підтверджена нарахована премія у розмірі 233,48 (60%) (положення про преміювання).
В матеріалах електронної пенсійної справи відсутні первинні документи на підставі яких видана зазначена довідка про заробітну плату, а саме: особовий рахунок або інші облікові документи за період роботи у зоні відчуження; платіжні або розрахунково-платіжні відомості, які підтверджують фактичні суми нарахувань; відомості щодо тарифної ставки у зазначений період; документи, що підтверджують застосування кратності оплати праці (внутрішні накази або розпорядження, які визначали: конкретних працівників або категорії працівників, які підпадали під підвищену кратність; терміни дії цієї кратності; порядок нарахування тощо); положення про преміювання, чинне на підприємстві у 1986 році; накази, зміни або додатки, які підтверджують внесення змін до положення про преміювання працівників, залучених до робіт у зоні відчуження.
Враховуючи вищевикладене, розмір пенсії ОСОБА_1 приведено до відповідності з 01.09.2025 та обчислено виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року - 25 861,34 грн (8 913,83 х 2,90126).
У зв'язку з чим просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України згідно паспорта НОМЕР_1 , який виданий Курахівським МВ Мар'їнського РВ УМВС України в Донецькій області 20 лютого 2001 року, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 . Відповідно посвідчення серії НОМЕР_3 від 20.03.2019 року позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія №1), інвалід 2 групи безстроково.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд.3; ЄДРПОУ 13486010 є суб'єктом владних повноважень та належним відповідачем у справі.
Відповідно довідки серії ДОН-05 №091953 ОСОБА_1 09.10.2008 року встановлена друга група інвалідності безстроково.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності розраховану відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796).
25 вересня 2025 року представник позивача, адвокат Дзісь А.Р. в інтересах позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.09.2025 року виходячи із розміру середньомісячного заробітку в розмірі 97155.7600. До заяви було надано: довідки, табель, картки заробітної плати та відряджуване посвідчення.
Листом від 06.10.2025 (вих№ 41024-41382/М-02/8-0500/25), Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило представника позивача про наступне.
Проведення перерахунку пенсії позивача на виконання Рішення КСУ від 20.03.2024 року здійснюється за документами, наявними в електронній пенсійній справі на момент перерахунку, зокрема довідок про заробітну плату в зоні відчуження в 1986-1990 роках.
Водночас, у зв'язку з відсутністю документів в матеріалах електронних пенсійних справ, на підставі яких можливо визначити часову тарифну ставку, нарахування та виплати пенсії, підставі застосування кратності по відповідній зоні небезпеки з урахуванням 100% тарифної ставки згідно вимог постанови № 207-7, підстави для врахування довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження при обчисленні пенсії відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону № 796 - відсутні.
До надходження відсутніх документів, на підставі документів, які є електронній пенсійній справі, розмір пенсії з 01.09.2025 року ОСОБА_1 обчислено виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на січень відповідного року відповідно до пункту 9 Порядку № 1210.
Повідомлено, що ОСОБА_1 має право надати до ПФУ довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження та первинні документи (за наявності) на підставі яких визначеного складові довідки про заробітну плату, а саме: табель робочого часу за відповідний період перебування в зоні відчуження, особовий рахунок або інші облікові документи за період роботи у зоні відчуження, платіжні або розрахунково-платіжні відомості, які підтверджують фактичні суми нарахувань, відомості щодо тарифної ставки у зазначений період, та інше.
Отже, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача без урахуванням довідки про заробітну плату в зоні відчуження.
Не погоджуючись із вищезазначеними діями відповідача, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.
Правовідносини щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення врегульовані Законом України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон - № 796-XII).
За змістом статті 1 Закону № 796-XII цей нормативно-правовий акт спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.
Державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці на забруднених територіях базується на принципах, зокрема, соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Так, відповідно до ч. 1 і ч. 2 ст. 54 Закону № 796-XII передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Частинами 4 і 5 ст. 57 Закону № 796-XII установлено, що для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 цього Закону особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 цього Закону, стосовно яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, особам, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) визначається виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Порядок визначення заробітної плати (доходу), у тому числі заробітної плати (доходу), передбаченої частиною четвертою цієї статті, для обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210.
Судом установлено, що розмір пенсії позивача до 31.08.2025 обчислювався відповідно до ст. 54 Закону № 796-XII.
З 01.09.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувало пенсію позивача, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до ч. 4 ст. 57 Закону № 796-XII.
Водночас суд звертає увагу на те, що застосування припису ч. 4 ст. 57 Закону № 796-XII передбачає висловлення бажанням особи, яка звернулася за пенсією.
Як випливає з обставин справи, ОСОБА_1 не висловлювала бажання на розрахунок її пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Відповідач посилається на те, що у зв'язку з відсутністю первинних документів, у тому числі довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, з якої раніше обчислювалась пенсія позивачу підстави для обчислення пенсії відповідно до ст. 54 Закону №796 відсутні.
Відповідачем надана довідка № 163 від 21.01.2012 року, яка видана Акціонерним товариством «Донбасенерго» Підприємство робочого постачання «Енерготорг», в якій зазначено, що ОСОБА_1 за роботу в населених пунктах зони відчуження (пункт п/л «Сказочний»-1 зона) з 18.05.1986 по 28.05.1986 за місцем роботи Структурна одиниця ПАТ «Донбасенерго» підприємство робочого постачання «Енерготорг» на посаді експедитора м'ясного цеху ОРСу Курахівської ГРЕС виплачена заробітна плата в сумі 911,42 руб з урахуванням коефіцієнта, відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР Укрсовпрофа від 10.06.1986 р. №207-7.
Також позивачем надано суду: табельний №60, облікова картка з обліку заробітної плати позивача, довідка, в якій зазначено, що її заробітна плата в 1986 році за час перебування на ЧАЕС склала: 11 днів, 160 годин, заробітна плата у сумі 726,02 руб.
З урахуванням зазначених документів позивачу був розрахований індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 10.89944, середньомісячний заробіток для обчислення - 97155.76000, згідно Рішення № 914430173237 від 25.02.2025 року про перерахунок пенсії розмір пенсії складав 23 610,00 грн.
Проте вказані обставини не були перешкодою для розрахунку пенсії позивача до 31.08.2025 на підставі відповідних довідок.
Рішенням 914430173237 від 19.08.2025 року про перерахунок пенсії, позивачу був розрахований індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 2.90126, середньомісячний заробіток для обчислення - 25861.34000. Розмір пенсії становить 19 106,19 грн.
Відповідачем не наведено жодних обґрунтованих доводів щодо змін в законодавстві, внаслідок яких указана довідка не може використовуватися для розрахунку пенсії позивача.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність перерахунку пенсії позивача з 01.09.2025 року виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
За таких обставин суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивача може бути здійснений відповідачем виключно з урахуванням зазначеної довідки, яка фактично міститься в матеріалах пенсійної справи.
За встановлених обставин, керуючись положеннями статті 9 та 245 КАС України, суд вважає за необхідне визначити такий спосіб захисту порушених прав позивача, який у повній мірі сприятиме їх відновленню, а саме:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 без урахування довідок про заробітну плату в зоні відчуження з 01.09.2025 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2025 року на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження № 163 від 21.02.2012 року, яка видана Акціонерним товариством «Донбасенерго» Підприємство робочого постачання «Енерготорг», з урахуванням раніше виплачених сум.
Судом враховується, що згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
У зв'язку із звільненням позивача від сплати судового збору, як учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 3, 5-9, 12, 15, 18, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 94, 139, 241-243, 245, 246, 263, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 без урахування довідок про заробітну плату в зоні відчуження з 01.09.2025 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2025 року на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження №163 від 21.01.2012 року, яка видана Акціонерним товариством «Донбасенерго» Підприємство робочого постачання «Енерготорг», з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.О.Черникова