Рішення від 17.02.2026 по справі 160/311/26

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2026 року Справа № 160/311/26

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калугіної Н.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області №045750007020 від 26.12.2025 щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку призначеної пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд за період до липня 2000 року, а саме з лютого 1992 року по серпень 1996 року (включно) та з лютого 1997 року по червень 1997 року (включно) на підставі Архівних довідок від 11.10.2018, що видані філією АТ «Концерн «РОСЕНЕРГОАТОМ» про заробітну плату з 1992 по 1997 рік (включно) та довідок про заробітну плату після липня 2000 року, а саме за липень, серпень, вересень та жовтень 2001 року відповідно до Архівної довідки від 09.12.2025 №4/5-1265 з відомостями нарахування заробітної плати працівникам ПП «Спрут-Д» за липень - листопад 2001 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області прийняти рішення про перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 18.12.2025 (дати звернення) з урахуванням заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд за період до липня 2000 року, а саме з лютого 1992 року по серпень 1996 року (включно) та з лютого 1997 року по червень 1997 року (включно) на підставі Архівних довідок від 11.10.2018 що видані філією АТ «Концерн «РОСЕНЕРГОАТОМ» про заробітну плату з 1992 по 1997 рік (включно) та довідок про заробітну плату після липня 2000 року, а саме за липень, серпень, вересень та жовтень 2001 року відповідно до Архівної довідки від 09.12.2025 №4/5-1265 з відомостями нарахування заробітної плати працівникам ПП «Спрут-Д» за липень - листопад 2001 року.

В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що оскаржуване рішення порушує право позивача на належне пенсійне забезпечення.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 січня 2026 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Роз'яснено відповідачу про необхідність подати до суду відзив на позов, а також всі письмові та електронні докази - у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, дотримуючись, вимог ст. 162 КАС України.

Витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у термін, що встановлений для подачі відзиву на позовну заяву, засвідчені належним чином копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечував та зазначив, що ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 09.06.2020. Заяву ОСОБА_1 від 18 грудня 2025 року № 26220 про перерахунок «зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000р», було опрацьовано з дотриманням вимог постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 № 339/35961, за принципом екстериторіальності Головним управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. За результатами опрацювання зазначеної заяви, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення про відмову від 26.12.2025 №045750007020. До заяви про перерахунок пенсії Позивачем долучено довідки про заробітну плату від 11.10.2018 № СПР/2018-45 та від 11.10.2018 № СПР/2018-44 за період роботи в АТ «Концерн Росенергоатом» з січня 1992 року по грудень 1997 року та архівну довідку про заробітну плату від 09.12.2025 № 4/5-1265 за період роботи в ПП «Спрут-Д» з липня 2001 року по жовтень 2001 року. Довідки про заробітну плату не підтверджені первинними документами. В довідках від 11.10.2018 № СПР/2018-45 та від 11.10.2018 № СПР/2018-44 зазначено заробітну плату за періоди роботи з січня 1992 по вересень 1996, з січня 1997 по липень 1997 та грудень 1997, тобто з перервами, що не відповідає вимогам ч. 1 ст. 40 Закону № 1058. В довідці від 11.10.2018 № СПР/2018-44 заробіток зазначено з урахуванням районного коефіцієнта та північних надбавок, що не відповідає вимогам п. 2 ст. 41 Закону №1058. Таким чином, підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до п. 1 статті 40 Закону № 1058 в частині зміни періоду 60 місяців до 01.07.2000 року ОСОБА_1 відсутні. За наведених вище обставин Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії Позивачу від 26.12.2025 № 045750007020.

17.02.2026 від позивач надійшли додаткові пояснення у справі.

Згідно ч. 3, 4 ст. 263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з довідкою від 16.02.2026 №48 Дніпропетровського окружного адміністративного суду, суддя Калугіна Н.Є. з 02.02.2026 по 06.02.2026 перебувала у відпустці, з 09.02.2026 по 13.02.2026 перебувала на підготовці суддів адміністративних судів, тому звіт розглянуто з дотриманням розумного строку.

У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 з 09.06.2020 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах, згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити призначеної перерахунок пенсії із урахуванням архівних довідок від 11.10.2018 №СПР/2018-44 та №СПР/2018-45 та довідки від 09.12.2025 №4/5-1265.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №045750007020 від 26.12.2025 у проведенні перерахунку пенсії відмовлено та зазначено. зокрема: "Відповідно частини 1 статті 40 Закону № 1058, для обчислення пенсій враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу. починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до статті 44 Закону № 1058 та Порядку подання та оформления документів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 орган, що призначає пенсію, має право проводити перевірку достовірності даних, зазначених в документах, які надані для (призначення) перерахунку пенсії.

При розгляді наданих заявницею документів не взято до уваги суми заробітної плати, зазначені у довідках №СПР/2018-54 від 11.10.2018 та №4/5-1265 від 09.12.2025 оскільки вони не підтверджені первинними документами.

На підставі вищевикладеного, керуючись Статтею 40 Закону №1058, вирішено відмовити ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно заяви №26220 від 18.12.2025 року.".

Не погоджуючись з рішенням, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд зазначає, що згідно приписів статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови і порядок пенсійного забезпечення громадян України визначені Законом України від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (надалі - Закон № 1788) та Законом України від 09.07.2003 року № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон № 1058).

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року №22-1 (надалі - Порядок №22-1).

Відповідно до п. 2.1 Порядку №22-1 за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.

Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (п. 2.10 Порядку).

Зміст зазначених норм права свідчить, що роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у відповідних первинних документах за відповідний період. При цьому, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Аналогічна правова позиція щодо застосування норм права у спірних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду від 13.02.2018 року у справі №358/1179/17, від 17.04.2018 року у справі №376/2559/17, від 25.09.2018 року у справі №539/1386/17, від 10.07.2019 у справі №539/2726/16-а та від 05 березня 2020 року у справі №539/3234/16-а.

Відповідно до довідок про заробітку плату, виданих Управлінням архівної справи Дніпровської міської ради №4/5-1265 від 09.12.2025 та АТ «Концерн «РОСЕНЕРГОАТОМ» №СПР/2018-44 №СПР/2018-45 від 11.10.2018, за період роботи з липня по листопад 2001 року та з 1992 по 1997 роки позивачу нараховувалась заробітна плата.

При цьому, підставою для відмови в перерахунку пенсії слугувало те, що довідки про заробітну плату не підтверджені первинними документами.

Суд зауважує, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

Водночас згідно з приписами Порядку № 22-1 пенсіонер може подати довідку про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. Разом з тим, перевірка достовірності та обґрунтованості видачі такої довідки покладається на орган Пенсійного фонду.

Згідно з пунктом 4.3 Порядку №22-1 рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Отже, перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при перерахунку позивачу пенсії.

Під час розгляду справи відповідачем не доведено факту недостовірності первинних документів, на підставі якого позивачу були видані архівні довідки, видані Управлінням архівної справи Дніпровської міської ради №4/5-1265 від 09.12.2025 та АТ «Концерн «РОСЕНЕРГОАТОМ» №СПР/2018-44 №СПР/2018-45 від 11.10.2018.

Крім того, в матеріалах справи відсутні докази здійснення Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області заходів щодо здійснення перевірки наданих позивачем довідок.

Суд зазначає, що коли роботодавець надав довідку про заробітну плату позивача, позивач не може нести негативні наслідки через бездіяльність відповідних органів щодо збереження особових рахунків, платіжних відомостей, а у разі втрати їх відновлення.

Також суд не вбачає та відповідачами не доведено фактів подання позивачем документів, які містять недостовірні відомості та/або інших зловживань з його боку.

Суд звертає увагу, що пенсійним органом не було висловлено зауважень чи заперечень щодо форми зазначених довідок.

Вказані довідки містять підпис посадової особи, яка її видала та печатку відповідної установи.

Також, вказані вище довідки про заробітну плату були подані позивачем до пенсійного органу разом з іншими заявою про перерахунок пенсії.

Отже, зазначені довідки повинні бути враховані пенсійним органом при здійсненні розрахунку заробітку для пенсії позивача, оскільки не проведення перевірки з вини відповідача не може свідчити про правильність розрахунку пенсії при її призначенні позивачу та створювати умови для її неврахування без визначених законом підстав.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.

Частиною 2 ст. 2 КАС України, передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для задоволення позову.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Позивач звернувся до суду засобами підсистеми “Електронний суд» із однією вимогою немайнового характеру.

До позовної заяви долучено квитанцію про сплату №8593-8434-1409-9793 від 06.01.2026, за якою сплачено судовий збір у розмірі 1331,20 грн.

Згідно абзацу 4 статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2026 рік» з 1 січня 2026 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 3328 гривень.

Пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону України “Про судовий збір» встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою судовий збір сплачується у розмірі - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України “Про судовий збір», при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Таким чином, належна до сплати сума судового збору за подачу даного позову є 1064,96 грн (3328*0,4) * 0,8).

Суд роз'яснює позивачу, що надмірно сплачена сума судового збору може бути повернута на підставі відповідної заяви позивача.

Розподіл судових витрат здійснити відповідно до ст. 139 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Керуючись ст. 2, 5, 14, 241-246, 255, 263, 295 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області №045750007020 від 26.12.2025 щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії з урахуванням архівних довідок від 11.10.2018 №СПР/2018-44 та №СПР/2018-45 та довідки від 09.12.2025 №4/5-1265.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 18.12.2025 з урахуванням заробітної плати (доходу) на підставі архівних довідок від 11.10.2018 №СПР/2018-44 та №СПР/2018-45 та довідки від 09.12.2025 №4/5-1265.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) (код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1064,96 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складено 17 лютого 2026 року.

Суддя Н.Є. Калугіна