18 лютого 2026 року ЛуцькСправа № 140/10386/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 16.07.2025 про відмову у переведенні на пенсію по віку відповідно до Закону України від 10.12.2015 №889-VIІІ «Про державну службу» (далі - Закон №889-VIІІ); зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити з 16.07.2025 перерахунок та виплату пенсії по віку відповідно до Закону №889-VIII в розмірі 60 % заробітної плати державного службовця на підставі довідок про заробітну плату, виданих Головним управлінням статистики у Волинській області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач в період з 22.10.1990 по 13.06.2008 працювала на різних посадах в Головному управлінні статистики у Волинській області, а тому, як стверджує позивач, має право на призначення пенсії відповідно до Закону №889-VIІІ.
В липні 2025 року вона звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про переведення на пенсію за віком згідно із Законом №889-VIII. Однак рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 16.07.2025 їй відмовлено у задоволенні заяви.
Позивач не погоджується із вказаним рішенням та зазначає, що у неї наявні всі необхідні підстави (загальний страховий стаж, стаж на посадах в органах державної служби та необхідний вік) для переведення на пенсію державного службовця. Враховуючи той факт, що в добровільному порядку відповідач не призначає пенсію по віку, позивач змушена звернутися до суду за захистом порушених прав.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 06.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи
В поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні повністю. В обґрунтування такої позиції зазначив, що за результатами розгляду електронної пенсійної справи ОСОБА_1 встановлено, що станом на 01.05.2016 позивач не перебувала на державній службі. Стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ) та актами Кабінету Міністрів України, станом на 01.05.2016 складає 17 років 7 місяців 10 днів, тому норми Прикінцевих та Перехідних положень Закону №889-VIII не дотримуються.
Відтак, рішення від 16.07.2025 №28181/03-16 про відмову в переведенні позивача на пенсію по віку відповідно до статті 37 Закону №3723-XII прийнято правомірно, оскільки відсутні підстави, визначені пунктами 10, 12 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону №889-VIII.
Щодо вимог позивача перевести та здійснювати виплату з 16.07.2025 пенсії по віку відповідно до Закону №889-VIII у розмірі 60% заробітної плати державного службовця на підставі довідок про заробітну плату, виданих Головним управлінням статистики у Волинській області, відповідач вважає передчасним та таким, що задоволенню не підлягає, так як рішення з цього питання не приймалось.
Інших заяв по суті справи на адресу суду не надходило.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з отримує пенсію за віком згідно Закону №1058-ІV, що не є спірним та підтверджується витягом з електронної пенсійної справи.
09.07.2025 позивач звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», надавши довідку Головного управління статистики у Волинській області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 03.07.2025 №09-38/Б-26-25/51-25, та вказану заяву за принципом екстериторіальності було скеровано до ГУ ПФУ в Донецькій області.
Вказана заява позивача за принципом екстериторіальності надійшла для розгляду до ГУ ПФУ в Донецькій області, яким і прийнято рішення від 16.07.2025 №28181/03-16. У вказаному рішенні зазначено, що в результаті розгляду електронної пенсійної справи встановлено, що станом на 01.05.2016 ОСОБА_1 не перебувала на державній службі. Стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, станом на 01.05.2016 складає 17 років 7 місяців 10 днів, тому норми Прикінцевих та Перехідних положень Закону №889-VIII не дотримуються, враховуючи наведене у ОСОБА_1 відсутній стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців - 20 років.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом № 3723-ХІІ.
01.05.2016 набув чинності Закон №889-VIII, згідно з пунктом 2 розділу ХІ якого визнано такими, що втратили чинність: Закон України Про державну службу (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Згідно із пунктами 10 - 12 розділу ХІ Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України Про державну службу (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України Про державну службу (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
За приписами частини першої статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (вказані висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18).
Таким чином право на пенсію державного службовця за змістом частини першої статті 37 Закону №3723-ХІІ мали особи, які: а) досягли певного віку; б) мають передбачений законодавством страховий стаж; в) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
За наведеного правового регулювання, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІі Прикінцевих положень Закону №889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Тобто, за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 15.12.2020 у справі № 560/2398/19, від 22.05.2024 у справі № 500/1404/23.
ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення від 16.07.2025 №28181/03-16 про відмову у перерахунку пенсії, переході на пенсію державного службовця мотивоване тим, що станом на 01.05.2016 позивач не займала посади державної служби, а її стаж на посадах державної служби становить 17 років 07 місяців 10 днів.
Суд погоджується із підставами відмови у перерахунку пенсії та переході на пенсію за віком державного службовця, які зазначені у рішенні ГУ ПФУ в Донецькій області від 16.07.2025 №28181/03-16, з огляду на таке.
Із записів трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 дійсно вбачається, що станом на 01.05.2016 позивач не займала посаду державної служби (останній запис про трудову діяльність за №31 датований 13.06.2008 про звільнення з посади у зв'язку з виходом на пенсію державного службовця на пільгових умовах згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за власним бажанням).
Отже, для призначення пенсії державного службовця позивачу необхідно мати не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас, за результатами проведення умовного розрахунку стажу ОСОБА_1 зараховано періоди роботи з 22.10.1990 по 13.06.2008, а її стаж роботи на посадах державної служби становить лише 17 років 07 місяців 10 днів.
При цьому, позивач не заперечила правильність такого розрахунку стажу роботи на посадах державної служби, а судом встановлено, що визначений ГУ ПФУ в Донецькій області стаж роботи позивача на посадах державної служби тривалістю 17 років 07 місяців 10 днів відповідає записам щодо трудової діяльності, внесеним до трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 .
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що у відповідача ГУ ПФУ в Донецькій області були відсутні правові та фактичні підстави для перерахунку пенсії позивача та її переведенні на пенсію державного службовця за заявою від 09.07.2025 (з огляду на те, що станом на 01.05.2016 позивач не займала посаду державної служби, а її стаж роботи на посадах державної служби становить лише 17 років 07 місяців 10 днів при необхідних не менше 20 років, що не дає підстав для переходу на пенсію державного службовця та перерахунку пенсії відповідно до довідки Головного управління статистики у Волинській області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 03.07.2025 №09-38/Б-26-25/51-25), оскаржуване у цій справі рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 16.07.2025 №28181/03-16 є правомірними та таким, що прийняте відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, у зв'язку із чим у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправним та скасування вказаного рішення та похідної позовної вимоги зобов'язального характеру належить відмовити.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (Донецька область, місто Слов'янськ, площа Соборна, 3, ідентифікаційний код 13486010).
Суддя О. О. Андрусенко