Справа № 487/5289/25
Провадження № 1-кс/487/1011/26
13.02.2026 Слідчий суддя Заводського районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора - ОСОБА_3 , підозрюваної ОСОБА_4 , захисника - ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві клопотання слідчого відділу СУ ГУНП в Херсонській області ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 12025230000000605 про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання відносно ОСОБА_4 підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України,-
11.02.2026 слідчий відділу СУ ГУНП в Херсонській області ОСОБА_6 звернувся до Заводського районного суду міста Миколаєва з клопотанням, погодженим заступником начальника відділу захистів інтересів дітей та протидії домашньому насильству Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені 24.04.2025 до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12025230000000605 за ч. 2 ст. 367 КК України, про застосування відносно ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання з покладенням обов'язків передбачених ст. 194 КПК України .
В обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що в провадженні СУ ГУНП в Херсонській області перебуває кримінальне провадження № 12025230000000605 від 24.04.2025 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
07.01.2026 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України .
Підставою для внесення клопотання стало те, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке по ступеню тяжкості відноситься до нетяжких злочинів, а також запобігання ризикам, передбаченим частинами 1, 2, 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Слідчий у клопотанні зазначає, що обрання відносно підозрюваної ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання зможе забезпечити виконання підозрюваною покладених на неї процесуальних обов'язків, а також запобігти спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального провадження; незаконно впливати на свідків та потерпілих у цьому кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному проваджені іншим чином.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, наполягав на його задоволенні.
В судовому засіданні підозрювана ОСОБА_4 не заперечувала проти задоволення клопотання. Разом з цим, в зв'язку з характером роботи, виконання службових обов'язків, просила дозволити виїзд за межі смт. Велика Олександрівка.
Захисник підозрюваної заперечував проти задоволення клопотання, та в разі його задоволення просив дозволити ОСОБА_4 виїзд за межі смт. Велика Олександрівка.
Заслухавши думку учасників кримінального провадження, дослідивши матеріали, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Із матеріалів клопотання встановлено, що Слідчим управлінням ГУНП в Херсонській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12025230000000605 від 24.04.2025, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Відповідно до клопотання, розпорядженням голови Нововоронцовської районної державної адміністрації (далі - РДА) від 31.05.2012 № 210 на базі родини ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які проживали за адресою: АДРЕСА_1 , створено дитячий будинок сімейного типу (далі - ДБСТ).
Відповідно до п. п. 1-2 Положення про дитячий будинок сімейного типу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 року № 564 (зі змінами, в редакції від 01.06.2012, далі - Положення) метою створення дитячого будинку сімейного типу є забезпечення належних умов для виховання в сімейному оточенні дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
Дитячий будинок сімейного типу - окрема сім'я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
Пунктом 7 вищевказаного Положення передбачено, що контроль за умовами проживання вихованців здійснюють органи опіки та піклування і служби у справах дітей районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих комітетів міських рад міст республіканського Автономної Республіки Крим і міст обласного значення.
У подальшому, за період з травня 2012 року по лютий 2021 року до ДБСТ на базі родини ОСОБА_7 всього було влаштовано 15 дітей-вихованців.
Таким чином, упродовж вищевказаного періоду вимоги п. 7 зазначеного Положення (зі змінами) в частині здійснення контролю за умовами утримання, виховання, навчання вихованців указаного ДБСТ покладалися на службу у справах дітей Нововоронцовської РДА за місцем проживання сім'ї.
Надалі, 15.02.2021 на підставі Акта прийому-передачі у зв'язку із децентралізацією адміністративних центрів в Україні та реорганізацією служби у справах дітей Нововоронцовської районної державної адміністрації шляхом приєднання до служби у справах дітей Бериславської РДА, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» від 16.04.2020 № 562-ІХ, наказу Міністерства соціальної політики України від 03.02.2021 № 48 «Про затвердження Примірного порядку передання документації щодо дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах від служб у справах дітей районних державних адміністрацій до служб у справах дітей виконавчих органів міських, сільських та селищних рад» службою у справах дітей Нововоронцовської РДА було здійснено передачу особових справ дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які виховуються в прийомних сім'ях та дитячих будинках сімейного типу, утому числі ДБСТ на базі родини ОСОБА_7, до служби у справах дітей Бериславської РДА.
У зв'язку з цим, починаючи з указаного періоду, вимоги п. 7 зазначеного Положення (в редакції від 18.06.2020 та з подальшими змінами) в частині здійснення контролю за умовами утримання, виховання, навчання вихованців було покладено на службу у справах дітей Бериславської РДА за місцем проживання сім'ї шляхом її відвідування.
Так, станом на лютий 2021 року в ДБСТ на базі родини ОСОБА_7 проживало 6 дітей-вихованців, а саме: ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Згідно зі ст. 3 Конвенції ООН про права дитини від 20.11.1989 (далі - Конвенція) в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя.
Крім того, у відповідності до ст. 19 Конвенції, держави-учасниці вживають всіх необхідних законодавчих, адміністративних, соціальних і просвітніх заходів з метою захисту дитини від усіх форм фізичного та психологічного насильства, образи чи зловживань, відсутності піклування чи недбалого і брутального поводження та експлуатації.
Такі заходи захисту, у випадку необхідності, включають ефективні процедури для розроблення соціальних програм з метою надання необхідної підтримки дитині й особам, які турбуються про неї, а також здійснення інших форм запобігання, виявлення, повідомлення, передачі на розгляд, розслідування, лікування та інших заходів у зв'язку з випадками жорстокого поводження з дитиною, зазначеними вище, а також, у випадку необхідності, для порушення початку судової процедури.
Стаття 23 Конституції України передбачає, що кожна людина має право на вільний розвиток своєї особистості, якщо при цьому не порушуються права і свободи інших людей, та має обов'язки перед суспільством, в якому забезпечується вільний і всебічний розвиток її особистості, а також кожен має право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування (ст. 49).
Відповідно до п. п. 3, 5, 6, 11, 15 п. 4 Типового положення про службу у справах дітей районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2007 року № 1068 (зі змінами) Служба відповідно до покладених на неї завдань: оформляє документи на влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, під опіку, піклування, до прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, сприяє усиновленню; забезпечує у межах своїх повноважень здійснення контролю за додержанням законодавства щодо соціального захисту дітей і запобігання вчиненню ними правопорушень; здійснює контроль за умовами утримання і виховання дітей у спеціальних виховних установах (секторах для відбування покарання засудженими неповнолітніми, утворених у виправних колоніях мінімального та середнього рівнів безпеки) Державної кримінально-виконавчої служби, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у сім'ях опікунів, піклувальників, дитячих будинках сімейного типу, прийомних сім'ях; веде облік дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, усиновлених, влаштованих до прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу та соціально-реабілітаційних центрів (дитячих містечок); готує звіт про стан виховання, утримання і розвитку дітей в прийомних сім'ях та дитячих будинках сімейного типу.
Згідно з Положенням про службу у справах дітей Бериславської районної державної адміністрації (далі - Положення), затвердженого розпорядженням голови Бериславської РДА від 23.04.2021 за № 141, служба у справах дітей Бериславської РДА (далі - Служба) є її структурним підрозділом, який утворюється головою районної державної адміністрації, підзвітний та підконтрольний голові районної державної адміністрації, а також службі у справах дітей обласної державної адміністрації.
Служба у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, а також указами Президента України, постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції і законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, розпорядженнями голів обласної та районної державних адміністрацій, рішеннями обласної та районної ради і цим Положенням.
Службу очолює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади головою районної державної адміністрації відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до Положення начальник Служби: здійснює керівництво діяльністю служби, несе персональну відповідальність за організацію та результати її діяльності, сприяє створенню належних умов праці в службі.
У свою чергу, встановлено, що розпорядженням голови Бериславської РДА від 17.09.2007 № 120-к ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , призначено на посаду начальника служби у справах дітей Бериславської РДА.
Також встановлено, що ОСОБА_4 працюючи з 17.09.2007 на посаді начальника служби у справах дітей Бериславської РДА, здобула значний досвід роботи у сфері здійснення захисту дітей від усіх форм фізичного, сексуального, економічного та психологічного насильства, образ, недбалого й жорстокого поводження та більше вісімнадцяти років обіймає керівну посаду.
Згідно з посадовими інструкціями начальника служби у справах дітей Бериславської РДА, до обов'язків ОСОБА_4 відносилось, серед іншого: керівництво діяльністю служби, несення персональної відповідальності за організацію та результати її діяльності, видання у межах своїх повноважень наказів, організація контролю за їх виконанням та остання наділена правами:
- прийняття рішень з питань, що належать до компетенції служби, які є обов'язковими для виконання місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, посадовими особами, громадянами;
- звернення до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності у разі порушення прав та інтересів дітей;
- порушення перед відповідними органами питання про притягнення до відповідальності згідно із законом фізичних та юридичних осіб, які допустили порушення прав, свобод і законних інтересів дітей.
Таким чином, ОСОБА_4 , обіймаючи посаду начальника служби у справах дітей Бериславської районної державної адміністрації, була наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, а тому відповідно до ст. 18 КК України, положень п. 1 примітки до ст. 364 КК України є службовою особою.
Так, у провадженні СУ ГУНП в Херсонській області перебувало кримінальне провадження № 12021231090000150 від 05.04.2021 за ч. 4 ст. 152, ч. 2 ст. 156 КК України за фактами можливого вчинення батьком-вихователем ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості дітей-вихованців ДБСТ.
31.10.2025 досудове розслідування в указаному кримінальному провадженні завершено, обвинувальний акт відносно ОСОБА_7 за ч. ч. 3, 4, 6 ст. 152, ч. ч. 2, 3, 6 ст. 153, ч. 2 ст. 156, ч. 1 ст. 301-1 КК України направлено до суду для розгляду по суті.
Водночас, 09.11.2021 у ході досудового розслідування кримінального провадження № 12021231090000150 старшим слідчим відділу розслідування злочинів скоєних проти життя та здоров'я особи СУ ГУНП в Херсонській області майором поліції ОСОБА_15 за участю головного спеціаліста служби у справах дітей Бериславської РДА ОСОБА_16 допитано в якості свідків дітей-вихованців ДБСТ на базі родини ОСОБА_7, які на той час проживали в указаній сім'ї, а саме: ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , та ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_11 .
Під час проведення вказаних слідчих дій слідчим оголошено усім їх учасникам, зокрема головному спеціалісту служби у справах дітей Бериславської РДА ОСОБА_16 , яка безпосередньо приймала участь у їх проведенні, про наявність відповідного кримінального провадження № 12021231090000150 та його суть.
Після завершення слідчих дій головний спеціаліст служби у справах дітей Бериславської РДА ОСОБА_16 в телефонному режимі одразу повідомила своєму безпосередньому керівнику - начальнику служби у справах дітей Бериславської РДА ОСОБА_4 про розслідування кримінального провадження № 12021231090000150 за фактами можливого вчинення батьком-вихователем ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості дітей-вихованців ДБСТ.
Таким чином, станом на 09.11.2021 начальнику служби у справах дітей Бериславської РДА ОСОБА_4 , у зв'язку з виконанням своїх службових обов'язків, було достеменно відомо про наявність вищевказаного кримінального провадження.
Разом із цим, начальником служби у справах дітей Бериславської РДА ОСОБА_4 у порушення вимог п. 7 Положення про дитячий будинок сімейного типу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 року № 564 (зі змінами, в редакції від 30.04.2021), абз. 2 ч. 2, ч. 3 ст. 10 Закону України «Про охорону дитинства», Закону України «Про протидію домашньому насильству», Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 (додаток 10), пунктів 2, 4, п.п. 2, 3 пункту 5, пунктів 9-10 Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 585, не організовано проведення оцінки рівня безпеки дітей та оцінювання потреб дітей, життю і здоров'ю яких загрожувала небезпека, та які станом на 09.11.2021 перебували на вихованні в ДБСТ на базі родини ОСОБА_7, не ініційовано скликання позачергового засідання Комісії з питань захисту прав дитини Бериславської районної державної адміністрації для розгляду вищевказаного питання, у тому числі щодо тимчасового вилучення дітей з ДБСТ та наявності підстав для припинення дії договору про організацію діяльності зазначеного дитячого будинку сімейного типу.
Попри це, начальником служби у справах дітей Бериславської РДА ОСОБА_4 належним чином не організовано та не проконтрольовано роботу головного спеціаліста служби у справах дітей Бериславської РДА ОСОБА_16 , яка була закріпленою за вказаним ДБСТ, а також не повідомлено про вищевказаний факт комунальний заклад «Нововоронцовський центр надання соціальних послуг» Нововоронцовської селищної ради, провідний фахівець якого ОСОБА_19 забезпечувала соціальний супровід дитячого будинку сімейного типу, про необхідність проведення безпосередньої роботи з дітьми-вихованцями, у тому числі із залученням спеціалістів - психологів. Внаслідок цього головним спеціалістом служби у справах дітей Бериславської РДА ОСОБА_16 та провідним фахівцем КЗ «Нововоронцовський центр надання соціальних послуг» Нововоронцовської селищної ради ОСОБА_19 за результатами відвідування ДБСТ на базі родини ОСОБА_7 30.12.2021 складено формальний Акт обстеження житлово-побутових умов, який не відповідає встановленій Додатком 9 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 (зі змінами) формі, та взагалі не містить інформацію щодо проведених бесід з дітьми-вихованцями ДБСТ, зокрема щодо встановлення факту вчинення стосовно них домашнього насильства з боку батька-вихователя ОСОБА_7 , при цьому констатовано лише про створення батьками-вихователями належних побутових умов для проживання дітей (наявність окремих кімнат, забезпечення ліжками, шкільним приладдям, одягом тощо).
У подальшому, у зв'язку із повномасштабним вторгненням ЗС РФ на територію України у лютому 2022 року та тимчасовою окупацією Херсонської області, у тому числі м. Берислава та смт Нововоронцовка Бериславського району Херсонської області, дитячий будинок сімейного типу на базі родини ОСОБА_7 у період з березня 2022 року по квітень 2025 року був тимчасово переміщений (евакуйований) на території: Тернівського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області; с. Пилипець Хустського району Закарпатської області; с. Товмачик та м. Коломия Коломийської територіальної громади Івано-Франківської області відповідно.
Водночас, начальником служби у справах дітей Бериславської РДА ОСОБА_4 упродовж березня 2022 року - лютого 2025 року про наявність кримінального провадження № 12021231090000150 від 05.04.2021 за фактами можливого вчинення батьком-вихователем ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості дітей-вихованців ДБСТ, представників служб у справах дітей Тернівського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, Пилипецької сільської ради Хустського району Закарпатської області та Коломийської міської ради Івано-Франківської області з метою посилення контролю за умовами утримання, виховання, навчання вихованців ДБСТ не повідомлено.
Більш того, після доповнення 13.09.2024 Положення про дитячий будинок сімейного типу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 року № 564 пунктом 7-1, відповідно до якого у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану служба у справах дітей органу, який прийняв рішення про створення та забезпечення функціонування дитячого будинку сімейного типу, який тимчасово переміщено (евакуйовано) в межах України чи за її межі, зобов'язана здійснювати: 1) контроль за умовами утримання, виховання, навчання вихованців на території адміністративно-територіальної одиниці/країни перебування, куди він тимчасово переміщений (евакуйований), шляхом: встановлення контакту з батьками-вихователями та вихованцями засобами телефонного/відеозв'язку або відвідування сім'ї не рідше одного разу на місяць; проведення аналізу звіту про стан виховання, утримання і розвитку дітей в дитячому будинку сімейного типу, складеного службою у справах дітей за місцем тимчасового переміщення (евакуації) відповідно до вимог, визначених у пункті 7 цього Положення (у разі тимчасового переміщення (евакуації) в межах України), начальником служби у справах дітей Бериславської РДА ОСОБА_4 у період часу з вересня 2024 року по квітень 2025 року виконання відповідних обов'язків службовою у справах дітей Бериславської РДА не організовано, як наслідок контакт з батьками-вихователями ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та дітьми-вихованцями ДБСТ шляхом телефонного/відеозв'язку спеціалістами служби у справах дітей Бериславської РДА не встановлювався, відвідування сім'ї не рідше одного разу на місяць не проводилися. Крім того, звіти про стан виховання, утримання і розвитку дітей в дитячому будинку сімейного типу від служби у справах дітей Коломийської міської ради Івано-Франківської області не витребовувалися та не аналізувалися.
Як наслідок, систематичне невиконання з листопада 2021 року по лютий 2025 року начальником служби у справах дітей Бериславської РДА ОСОБА_4 своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, призвело до вчинення упродовж указаного періоду батьком-вихователем ОСОБА_7 дев'яти особливо тяжких злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості дітей-вихованок ДБСТ ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , та ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , передбачених ч. ч. 3, 6 ст. 152 КК України, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам указаних потерпілих, чим спричинило тяжкі наслідки.
При цьому, ОСОБА_4 , будучи службовою особою, отримавши 09.11.2021 інформацію про можливе вчинення дій сексуального характеру з боку батька-вихователя ОСОБА_7 стосовно дітей-вихованок дитячого будинку сімейного типу, проявляючи злочинну недбалість, повинна була і могла передбачити, що в результаті невиконання нею своїх службових обов'язків, можуть настати тяжкі наслідки у вигляді подальшого систематичного вчинення ним особливо тяжких злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості інших дітей-вихованок ДБСТ.
07.01.2026 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме службова недбалість, кваліфікуючими ознаками якого є: невиконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, якщо воно спричинило тяжкі наслідки.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, підтверджується наступними долученими до клопотання та дослідженими доказами: протоколом огляду від 15.09.2025, відповідно до якого в ході якого оглянуто особу справу дитячого будинку сімейного типу на базі родини ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та зафіксовано документи, які мають знання для досудового розслідування, крім того встановлено, що останній документ щодо контролю за ДБСТ датований 30.12.2021, та в період часу з 31.12.2021 по 09.05.2025 відсутні; копіями матеріалів кримінального провадження № 12021231090000150 від 05.04.2021, за обвинуваченням ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. ч. 3, 4, 6 ст. 152, ч. ч. 2, 3, 6 ст. 153, ч. 2 ст. 156, ч. 1 ст. 301-1 КК України, зокрема протоколом допиту неповнолітньої потерпілої ОСОБА_9 від 23.06.2025; висновком амбулаторної комплексної судової психолого-психіатричної експертизи №1138 від 05.08.2025; протоколом допиту потерпілої ОСОБА_11 від 26.05.2025; протоколом додаткового допиту потерпілої ОСОБА_11 від 02.07.2025; висновком судово-психологічної експертизи №1031 від 24.09.2025; протокол допиту неповнолітньої потерпілої ОСОБА_17 від 27.06.2025; висновком судово-психологічної експертизи №3125-34-25 від 28.08.2025; протоколом допиту неповнолітньої потерпілої ОСОБА_18 від 02.07.2025; протоколом додаткового допиту неповнолітньої потерпілої ОСОБА_18 від 19.08.2025; висновком комплексної судово-психіатричної експертизи №1136 від 05.08.2025; протоколом допиту неповнолітнього ОСОБА_14 від 15.05.2025; обвинувальним актом відносно ОСОБА_7 ; копією розпорядження голови Бериславської РДА від 17.09.2007 № 120-к, відповідно до якої ОСОБА_4 перебуває на посаді начальника служби у справах дітей Бериславської РДА; інформацією (54/20/01-2026 від 09.01.2026) з УАОЗОР ГУНП в Херсонській області, відповідно до якої з 05.04.2021 по 24.04.2025 звернення від посадових осіб служби у справах дітей Бериславської РДА, у тому числі від начальника ССД ОСОБА_4 до правоохоронних органів, з метою отримання інформації щодо наявності кримінального провадження № 12021231090000150 від 05.04.2021 за фактом вчинення батьком-вихователем ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 злочинів сексуального характеру, стану його розслідування, тощо, втрати зв'язку, або встановлення місцезнаходження батьків-вихователів ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , або дітей-вихованців ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_10 та ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_11 ; проколом допиту в якості свідка ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка показала, що яка повідомили про формальність роботи служби у справах дітей Бериславської РДА; протоколом допиту в якості свідка ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який показав, що який повідомив про формальність роботи служби у справах дітей Бериславської РДА, контроль за дітьми-вихованцями в період з початку повномаштабноного вторгнення військ РФ на території України по 22.04.2025 зі сторони зазначеної служби був майже відсутній; інформацією (№ 01-18/238 від 30.12.2025) з КЗ «Нововоронцовський центр надання соціальних послуг» НСР, відповідно до якої у період з 05.04.2021 по 24.04.2025 до КЗ звернень, повідомлень, листів, або інших документів зі служби у справах дітей Бериславської РДА, щодо наявності кримінального провадження № 12021231090000150 за фактом вчинення батьком-вихователем ОСОБА_7 злочинів сексуального характеру, не надходило; протоколом допиту в якості свідка колишнього головного спеціаліста служби у справах дітей Бериславської РДА ОСОБА_16 , яка показала, що працювала на вищевказаній посаді упродовж 2021-2023 років. Була закріплена за ДБСТ на базі родини ОСОБА_7. Приблизно у грудні 2021 року (точно не пам'ятає) приймала участь у проведенні допитів дітей-вихованців вказаного ДБСТ. Також показала, що після завершення слідчих дій в телефонному режимі одразу повідомила своєму безпосередньому керівнику - начальнику служби у справах дітей Бериславської РДА ОСОБА_4 про розслідування кримінального провадження № 12021231090000150 за фактами можливого вчинення батьком-вихователем ОСОБА_7 злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості дітей-вихованців ДБСТ. Наступного дня, вона разом з начальником служби у справах дітей Бериславської РДА ОСОБА_4 відвідали вказану родину, та у ході спілкування з батьками-вихователями, останні заперечили факти вчинення злочинів відносно дітей-вихованців.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення.
Так, у рішенні Європейського суду з прав людини «Мюррей проти Сполученого Королівства» 14310/88, 28 жовтня 1994 р. наголошено « … Метою допитів під час тримання під вартою відповідно до пункту (с) частини 1 статті 5 … є сприяння кримінальному розслідуванню шляхом підтвердження чи розвіювання конкретної підозри, яка послужила причиною арешту. Тому факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як ті, що є необхідними для обґрунтування обвинувального вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування».
Фактичні дані, які містяться у наданих стороною обвинувачення доказах, на думку слідчого судді, здатні переконати об'єктивного спостерігача у тому, що ОСОБА_4 могла вчинити інкриміноване їй кримінальне правопорушення, а отже підтверджують наявність обґрунтованої підозри.
З урахуванням викладеного, слідчий суддя приходить до переконання, що докази надані стороною обвинувачення доводять обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення, що є підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження.
П.п. 1-3 ч. 1 ст. 194 КПК України передбачено, що під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов'язаний встановити не лише обґрунтованість підозри та наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст. 177 цього Кодексу, а й недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Відповідно до ч.1 ст.179 КПК України особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного (обвинуваченого) зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені ст. 194 цього Кодексу.
Таким чином, особисте зобов'язання є найбільш м'яким запобіжним заходом, який полягає в обмеженні права підозрюваного, обвинуваченого на свободу пересування, вибір місця проживання (перебування), забезпеченні виконання покладених на нього процесуальних та інших, визначених законом і зазначених в особистому зобов'язанні, обов'язків.
Розглядаючи клопотання про застосування запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання відносно підозрюваної ОСОБА_4 слідчий суддя враховує вимоги п.п.3, 4 ст.5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою.
Клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання щодо ОСОБА_4 порушено з метою запобігання ризикам, визначених у п.п. 1,2,3,4 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме - можливості переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального провадження; незаконно впливати на свідків та потерпілих у цьому кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Так, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст. 367 КК України, яке віднесено до нетяжких злочинів, та за яке передбачено покарання на строк до п'яти років, отже може переховуватися від органів досудового розслідування, у тому числі за межами країни чи на непідконтрольній на даний час Україні території.
Слідчий суддя враховує, що ОСОБА_4 перебуваючи на посаді начальника служби у справах дітей Бериславської РДА може незаконно впливати на свідків, потерпілих, оскільки на сьогоднішній день ще не допитано всіх свідків по кримінальному провадженню, встановлюється їх місцезнаходження, крім того, більшість свідків, які допитані у провадженні особисто знайомі з ОСОБА_4 та фактично перебувають у її залежності, оскільки є працівниками служби у справах дітей Бериславської РДА, тому знаходячись на своїй посаді, підозрювана може на них незаконно впливати з метою не надавати свідчення або змінити раніше надані свідчення, як на початковому етапі кримінального провадження, так і на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом показань від свідків та дослідження їх судом.
Крім того, з огляду на характер інкримінованого кримінального правопорушення, та займаної посади підозрюваної ОСОБА_4 , існує реальна можливість впливу останньої на збереження та автентичність документів, зокрема службових документів, звітів, актів обстеження, внутрішньої службової переписки, а також матеріалів соціального супроводу ДБСТ, частина з яких створювалася або погоджувалася за участю підозрюваної.
Разом з цим слідчий суддя вважає, що слідчим у клопотанні та прокурором у судовому засіданні не доведено існування ризику, передбаченого п.4 ч.1 с. 177 КПК України, а саме перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином.
Крім того, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, слідчий суддя враховує дані про особу підозрюваної, яка має міцні соціальні зв'язки, заміжня, має постійне місце проживання, раніше не судима, тривалий час обіймає керівну посаду, та її процесуальну позицію, яка не заперечувала щодо задоволення клопотання слідчого.
Виходячи з принципу змагальності, відповідно до якого кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом, та принципу диспозитивності кримінального провадження, відповідно до якого сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом, а слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом, та оцінивши обставини визначені ст. 178 КПК України, приходить до висновку про задоволення клопотання слідчого.
Для досягнення мети запобіжного заходу слідчий суддя вважає за необхідне покласти на підозрювану процесуальні обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, про застосування яких просить слідчий у клопотанні.
Разом з цим, враховуючи характер роботи підозрюваної, займаної посади, її службових обов'язків, слідчий суддя вважає можливим дозволити ОСОБА_4 виїзд за межі смт. Велика Олександрівка.
Керуючись ст.ст. 176-179, 184, 193, 194, 196, 395 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого - задовольнити .
Обрати ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , проживаючій за адресою: АДРЕСА_2 , підозрюваній у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст. 367 КК України, запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання та покласти на неї наступні обов'язки:
- прибувати за першою вимогою слідчого, прокурора, суду;
- не відлучатися з Бериславського району Херсонської області, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання та місця роботи;
- утримуватися від спілкування зі свідками, потерпілими та їх законними представниками, у даному кримінальному провадженні, у тому числі з ОСОБА_16 , ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , крім випадків, участі у проведенні слідчих (процесуальних) дій у вказаному провадженні.
Роз'яснити ОСОБА_4 що у разі невиконання зазначених в цій ухвалі обов'язків, до неї може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на неї може бути накладено грошове стягнення у відповідності до ст. 179 КПК України, в розмірі від 0,25 розміру мінімальної заробітної плати до 2 розмірів мінімальної заробітної плати.
Контроль за виконанням особистого зобов'язання покласти на слідчого у провадженні якого перебуває кримінальне провадження.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Строк дії ухвали визначити в межах строку досудового розслідування, тобто до 07.03.2026 ( включно).
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали оголошено 17.02.2026 об 11.20 год.
Слідчий суддя : ОСОБА_1