Справа № 526/260/26
Провадження № 3/526/131/2026
13 лютого 2026 року Гадяцький районний суд Полтавської області в складі
головуючої судді Максименко Л.В.
секретаря судового засідання Павленко Т.І.
з участю прокурора Роєнка В. М.
особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Гадяч справи про адміністративні правопорушення, які надійшли від управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Великі БудищаГадяцького р-ну, громадянина України, освіта середня, одружений, має на утриманні двох неповнолітніх дітей, жителя АДРЕСА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , непрацює, РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст. 1726 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи керівником комунального підприємства «Перспектива» Краснолуцької сільської ради, являючись суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення згідно примітки до статті 172-6 КУпАП, підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та абзацу першого пункту 27 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, після спливу встановленого терміну декларування (не пізніше 31.01.2024), а лише о 19 год 06 хв 29.12.2025 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Також, ОСОБА_1 , будучи керівником комунального підприємства «Перспектива» Краснолуцької сільської ради, являючись суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення згідно примітки до статті 172-6 КУпАП, підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та абзацу першого пункту 27 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, після закінчення встановленого терміну декларування (не пізніше 31.01.2024), лише о 19 год 23 хв 29.12.2025 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Так само, ОСОБА_1 , будучи керівником комунального підприємства «Перспектива» Краснолуцької сільської ради, являючись суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення згідно примітки до статті 172-6 КУпАП, підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, після спливу встановленого терміну декларування (до 01.04.2024), о 19 год 45 хв 29.12.2025 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Разом з цим, ОСОБА_1 , будучи керівником комунального підприємства «Перспектива» Краснолуцької сільської ради, являючись суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення згідно примітки до статті 172-6 КУпАП, підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, після спливу встановленого терміну декларування (до 01.04.2025), о 19 год 57 хв 29.12.2025 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім цього, ОСОБА_1 , будучи звільненим 12 червня 2025 року з посади керівника комунального підприємства «Перспектива» Краснолуцької сільської ради, являючись суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення згідно примітки до статті 172-6 КУпАП, підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 2 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, після закінчення встановленого терміну декларування (не пізніше 12.07.2025), і лише о 20 год. 03 хв. 29.12.2025 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями (При звільненні), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
13 лютого 2026 року постановою судді справи об'єднано в одне провадження.
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердив факт вчинення правопорушення та пояснив, що своєчасно не подав декларації, у зв'язку з тим, що його невірно зорієнтували в строках подання декларацій.
Прокурор у судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень підтверджується наступними доказами:
Розпорядженням Ціпківського сільського голови від 04.03.2019 № 4 «Про прийняття на роботу» ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року призначено на посаду керівника комунального підприємства «Перспектива» Ціпківської сільської ради.
Рішенням 2 сесії восьмого скликання Краснолуцької сільської ради від 08.12.2020 «Про вхід до складу засновників КП «Перспектива» Ціпківської сільської ради» вирішено ввійти 01.01.2021 до складу засновників комунального підприємства «Перспектива» Ціпківської сільської ради (код ЄДРПОУ 42847978), юридична адреса: 37321, Полтавська область, Гадяцький район, село Ціпки, вулиця Ватутіна, будинок 1, змінити найменування юридичної особи комунального підприємства «Перспектива» Ціпківської сільської ради на: комунальне підприємство «Перспектива» Краснолуцької сільської ради, затвердити статут КП «Перспектива» Краснолуцької сільської ради в новій редакції.
Згідно розділу 1 «Загальні положення» Статуту комунального підприємства «Перспектива» Краснолуцької сільської ради, затвердженого 16.11.2021 рішенням 14 сесії Краснолуцької сільської ради VІІІ скликання, а також його нової редакції, затвердженої 24.06.2025, (далі - Статут) комунальне підприємство «Перспектива» Краснолуцької сільської ради (далі - підприємство) є суб'єктом господарювання, утвореним у формі комунального унітарного підприємства.
Засновником (власником) підприємства є Краснолуцька сільська рада.
Повне найменування підприємства: комунальне підприємство «Перспектива» Краснолуцької сільської ради.
Скорочене найменування: КП «Перспектива» Краснолуцької сільської ради.
Місцезнаходження підприємства: 37315, Україна, Полтавська область, Миргородський район, с. Ціпки, вул. Шкільна (Ватутіна), буд.1.
Підприємство є юридичною особою.
Підприємство у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, нормативно-правовими актами Президента України та Кабінету Міністрів України, рішеннями Краснолуцької сільської ради, її виконавчого комітету, іншими нормативно-правовими актами, а також цим статутом.
Згідно пункту 2.1. розділу 2 «Мета та види діяльності підприємства» Статуту Підприємство створене з метою задоволення потреб у його послугах (роботах, товарах) та реалізації на основі отриманого прибутку інтересів територіальної громади Краснолуцької сільської ради, а також економічних та соціальних інтересів трудового колективу.
Відповідно до розділу 6 «Управління підприємством» Статуту, підприємство очолює керівник підприємства, що призначається на посаду та звільняється з посади розпорядженням сільського голови. Керівник підприємства підпорядкований сільському голові і є підзвітним та підконтрольним сільській раді та її виконавчому комітету.
Сільським головою, від імені сільської ради, з керівником підприємства украдається контракт, де визначаються строк його дії, права, обов'язки та відповідальність, умови його матеріального забезпечення, підстави звільнення з посади, інші умови.
Отже, порядок створення, мета функціонування, що полягає в задоволенні публічних (суспільних) інтересів, виконання функцій громади, а також джерела регулювання класифікує комунальне підприємство «Перспектива» Краснолуцької сільської ради як юридичну особу публічного права, а його керівника як посадову особу юридичної особи публічного права.
Розпорядженням Краснолуцького сільського голови від 09.06.2025 № 35 ОС «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 звільнено з посади керівника комунального підприємства «Перспектива» Краснолуцької сільської ради з 12 червня 2025 року за угодою сторін.
Відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є посадові особи юридичних осіб публічного права.
Отже, ОСОБА_1 , будучи в період з 05.03.2019 по 12.06.2025 керівником комунального підприємства «Перспектива» Краснолуцької сільської ради, є посадовою особою юридичної особи публічного права, на якого поширюється дія Закону, та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Частиною 1 статті 1 Закону визначено, що суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно інформаційного листа Краснолуцької сільської ради Миргородського району Полтавської області від 19.01.2026 № 01.1-35/41, з боку Краснолуцької сільської ради на загальних нарадах зі старостами та керівниками комунальних установ неодноразово в усній формі наголошувалося на необхідності дотримання вимог антикорупційного законодавства.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 27 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.
Таким чином ОСОБА_1 , будучи керівником КП «Перспектива» Краснолуцької сільської ради, зобов'язаний був подавати щорічні декларації за 2021-2024 рр. до 01 квітня відповідного року.
Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 лише о 19 год 06 хв 29.12.2025 подав до Реєстру щорічну декларацію за 2021 рік лише о 19 год 23 хв, 29.12.2025 подав до Реєстру щорічну декларацію за 2022 рік лише о 19 год 45 хв, 29.12.2025 подав до Реєстру щорічну декларацію за 2023 рік та лише о 19 год 57 хв 29.12.2025 подав до Реєстру щорічну декларацію за 2024 рік, тобто несвоєчасно.
Також, Розпорядженням Краснолуцького сільського голови від 09.06.2025 № 35 ОС «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 звільнено з посади керівника комунального підприємства «Перспектива» Краснолуцької сільської ради з 12 червня 2025 року за угодою сторін.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Таким чином ОСОБА_1 , будучи звільненим 12.06.2025 з посади керівника КП «Перспектива» Краснолуцької сільської ради, яка передбачає обов'язок подання декларації, зобов'язаний був подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні), за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: «01.01.2025 - 12.06.2025», не пізніше 12 липня 2025 року.
Згідно інформації КНП «Гадяцька МЦЛ» за вих. № 01-16/2520 від 31.12.2025 ОСОБА_1 в період з 12.10.2023 по 01.04.2025 за медичною допомогою не звертався.
Згідно інформації КНП «Гадяцький ЦПМСД» за вих. № 01-13/488 від 24.12.2025 ОСОБА_1 в період з 12.10.2023 по 01.04.2025 перебував на амбулаторному лікуванні з 21.11.2023 по 27.11.2023, з 16.05.2024 по 20.05.2024, з 06.11.2024 по 11.11.2024 та звертався до сімейного лікаря КНП «Гадяцький ЦПМСД» за медичною допомогою амбулаторно 21.03.2025.
Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 лише о 20 год 03 хв 29.12.2025 подав до Реєстру декларацію «При звільненні» за період «01.01.2025 - 12.06.2025», тобто несвоєчасно.
Отже, ОСОБА_1 за станом свого здоров'я міг вчасно подати електронну щорічну декларацію за 2021-2024 рр. до 01 квітня відповідного року та декларацію «При звільненні».
Поважних причин для несвоєчасного подання декларації або обставин, які б об'єктивно перешкоджали ОСОБА_1 своєчасно подати такі декларації, судом не встановлено, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про доведеність вини останнього у вчиненні інкримінованих йому правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Таким чином, суд визнає винним ОСОБА_1 у вчиненні корупційних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та кваліфікує його дії як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Обставин, що обтяжують чи пом'якшують покарання, судом не встановлено.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, відносно якої складено протокол, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, відсутність обтяжуючих обставин, щире каяття, суд вважає необхідним застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за сукупністю вчинених правопорушень.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення сплачується судовий збір, розмір і порядок сплати якого встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто, розмір судового збору складає 665,60 грн.
Керуючись ст. 36, 401, 172-6 ч.1, 221, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.4 ЗУ «Про судовий збір» суд,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 1726 та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 850 грн.
Стягти з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 665,60 грн.
Строк пред'явлення постанови до виконання складає 3 місяці.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, та судовий збір вноситься особою, що притягнута до адміністративної відповідальності в установу банку України.
Штраф має бути сплачений особою не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у вищезазначений строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний розмір штрафу - 1700 грн., а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Полтавського апеляційного суду через Гадяцький районний суд.
Головуюча: Л. В. Максименко