Справа № 526/285/26
Провадження № 3/526/154/2026
13 лютого 2026 року Гадяцький районний суд Полтавської області в складі
головуючої судді Максименко Л.В.
секретаря судового засідання Павленко Т.І.
з участю прокурора Роєнка В.М.
особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Гадяч справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,уродженця с.Хитці, Гадяцького району, громадянина України, освіта середня, розлучений, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , Фізична особа-підприємець, депутат 8 скликання Краснолуцької сільської ради Миргородського району Полтавської області, РНОКПП НОМЕР_1
за ч.1 ст. 1726 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи депутатом восьмого скликання Краснолуцької сільської ради Миргородського району Полтавської області, являючись суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення згідно примітки до статті 172-6 КУпАП, підпункту «б» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та абзацу першого пункту 27 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, після спливу встановленого терміну декларування (не пізніше 31.01.2024), лише о 21 год 20 хв 27.12.2025 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердив факт вчинення правопорушення та пояснив, що своєчасно не подав декларації, у зв'язку з тим, що загубився у строках подання декларацій.
Прокурор у судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується наступними доказами:
Рішенням 1 сесії восьмого скликання Краснолуцької сільської ради Гадяцького району Полтавської області від 24.11.2020 «Про початок повноважень депутатів Краснолуцької сільської ради» прийнято до відома факт початку повноважень депутатів Краснолуцької сільської ради 8-го скликання, зокрема ОСОБА_1 .
Відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є депутати місцевих рад.
Частиною 1 статті 1 Закону визначено, що суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до абзацу першого пункту 27 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.
Відповідно до пункту 1-1 розділу І роз'яснень НАЗК «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 (зі змінами)», оприлюднених на офіційному сайті за посиланням «https://nazk.gov.ua», після відновлення обов'язку подання декларацій за загальним правилом до 31.01.2024 слід подати:
- щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди;
- декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно);
- декларацію кандидата на посаду за 2021 та 2022 звітні періоди (якщо кінцевий строк їх подання настав у період з 24.02.2022 по 11.10.2023 включно).
Таким чином ОСОБА_1 будучи депутатом восьмого скликання Краснолуцької сільської ради, зобов'язаний був подати щорічну декларацію за 2021 рік не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно інформаційного листа Краснолуцької сільської ради Миргородського району Полтавської області від 09.01.2026 № 01.1-33/38, ознайомлення депутатів Краснолуцької сільської ради восьмого скликання з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» щодо необхідності своєчасного подання декларацій, а також щодо відновлення декларування здійснювалося під час проведення пленарних засідань сесій сільської ради. Зокрема, зазначена роз'яснювальна робота проводилася на першій сесії восьмого скликання, а також систематично на кожній сесії, починаючи з 01 січня кожного відповідного року, в усній формі. Депутатам наголошувалося на термінах подання щорічних декларацій, змінах у законодавстві щодо відновлення декларування та відповідальності за порушення антикорупційних вимог.
Відповідно до списку декларацій, оприлюднених в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), ОСОБА_1 подавав щорічні декларації за 2016-2020 роки, 31.03.2023 подавав щорічну декларацію за 2022 рік, 11.03.2024 подавав щорічну декларацію за 2023 рік, тобто останньому достовірно відомі зобов'язання та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції», типи декларацій, правила користування Реєстром та електронним цифровим підписом, а також щодо відновлення декларування.
Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 лише о 21 год. 20 хв. 27.12.2025 подав до Реєстру щорічну декларацію за 2021 рік, тобто несвоєчасно.
Згідно інформації КНП «Гадяцька МЦЛ» за вих. № 01-16/2520 від 31.12.2025 ОСОБА_1 в період з 12.10.2023 по 31.01.2024 за медичною допомогою в лікарню не звертався.
Згідно інформації КНП «Гадяцький ЦПМСД» за вих. № 01-13/488 від 24.12.2025 ОСОБА_1 у період з 12.10.2023 по 31.01.2024 на стаціонарному чи амбулаторному лікуванні в КНП «Гадяцький ЦПМСД» не перебував.
Отже, ОСОБА_1 за станом свого здоров'я міг вчасно подати електронну щорічну декларацію за 2021 рік не пізніше 31.01.2024.
Поважних причин для несвоєчасного подання декларації або обставин, які б об'єктивно перешкоджали ОСОБА_1 своєчасно подати такі декларації, судом не встановлено, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про доведеність вини останнього у вчиненні інкримінованому йому правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Таким чином, суд визнає винним ОСОБА_1 у вчиненні корупційного правопорушення, передбаченного ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та кваліфікує його дії як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Обставин, що обтяжують чи пом'якшують покарання, судом не встановлено.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, відносно якого складено протокол, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, відсутність обтяжуючих обставин, щире каяття, суд вважає необхідним застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення сплачується судовий збір, розмір і порядок сплати якого встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто, розмір судового збору складає 665,60 грн.
Керуючись ст. 172-6 ч.1, 221, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.4 ЗУ «Про судовий збір» суд,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 1726 та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 850 грн.
Стягти з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 665,60 грн.
Строк пред'явлення постанови до виконання складає 3 місяці.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, та судовий збір вноситься особою, що притягнута до адміністративної відповідальності в установу банку України.
Штраф має бути сплачений особою не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у вищезазначений строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний розмір штрафу - 1700 грн., а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Полтавського апеляційного суду через Гадяцький районний суд.
Головуюча: Л. В. Максименко