16 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 160/33587/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чабаненко С.В. (доповідач),
суддів: Білак С.В., Ясенової Т.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.06.2025 в адміністративній справі №160/33587/24 за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_1 до Криворізької міської ради, Виконавчий комітет Криворізької міської ради, третя особа Департамент розвитку інфраструктури міста Виконавчого комітету Криворізької міської ради про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_2 , ОСОБА_1 звернулись до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Криворізької міської ради, Виконавчий комітет Криворізької міської ради, третя особа Департамент розвитку інфраструктури міста Виконавчого комітету Криворізької міської ради, у якому з урахуванням уточнень просили:
- визнати рішення постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання), яка підпорядковується Виконавчому комітету Криворізької міської ради, а саме протокол № 11 від 26.09.2024 в частині відмови у задоволенні заяви на надання дозволу на відключення нежитлового приміщення за адресою: вул. Комерційна, 3, прим. 26, Центрально-Міський район, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, від системи централізованого опалення, протиправним;
- скасувати рішення постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання), яка підпорядковується Виконавчому комітету Криворізької міської ради, а саме протокол № 11 від 26.09.2024 в частині відмови у задоволенні заяви на надання дозволу на відключення нежитлового приміщення за адресою: вул. Комерційна, 3, прим. 26, Центрально-Міський район, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, від системи централізованого опалення;
- зобов'язати постійно діючу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання), яка підпорядковується Виконавчому комітету Криворізької міської ради, надати дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення нежитлового приміщення за адресою: вул. Комерційна, 3, прим. 26, Центрально Міський район, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.06.2025 в адміністративній справі №160/33587/24 у задоволенні позову відмовлено.
ОСОБА_1 , не погодившись з рішенням суду першої інстанції подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду, та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити повністю.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів ст. 311 КАС України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Як встановлено судом першої інстанції, та підтверджено матеріалами справи, що Додатком №1 до рішення Криворізької міської ради від 31.03.2016 №380 «Про розмежування повноважень між виконавчим комітетом, відділами, управліннями, іншими виконавчими органами міської ради міським головою» (зі змінами) до повноважень Виконавчого комітету Криворізької міської ради віднесено створення комісій, рад, груп, штабів, служб, комітетів та інших дорадчих органів виконкому міської ради; затвердження складу цих органів і положень про них.
Так, для вирішення питання щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, рішенням виконавчого комітету Криворізької міської ради від 08.02.2006 №90, створено комісію для розгляду питання щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання (зі змінами).
Рішенням Виконавчого комітету Криворізької міської ради від 12.11.2008 №787 «Про затвердження комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання у новому складі та положення про неї» затверджено комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання у новому складі та положення про неї» (зі змінами).
В подальшому, рішенням виконкому Криворізької міської ради від 13.11.2019 №552 (зі змінами) (надалі Рішення від 13.11.2019 №552) внесено зміни до рішення виконкому міської ради №787 від 12.11.2008, яким затверджено склад постійно діючої комісії в новій редакції та положення про неї.
Відповідно до Рішення від 13.11.2019 №552 основним завданням Комісії є ухвалення рішень щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення.
ОСОБА_2 та ОСОБА_1 з 27.09.2019 на праві спільної часткової власності належить нежитлове приміщення АДРЕСА_1 (надалі Нежитлове приміщення).
З договору купівлі-продажу нерухомого майна від 27.09.2019 р. вбачається, що змін, перепланування, реконструкції у Нежитловому приміщенні не встановлено. Усі інженерні комунікації, котрі знаходяться в нежилому приміщенні перебувають у робочому стані і функціонують за призначенням, самовільних переобладнань у ньому не має.
12.09.2024 Департаментом адміністративних послуг виконкому Криворізької міської ради засобами поштового зв'язку отримано заяву від ОСОБА_2 та ОСОБА_1 про відключення Нежитлового приміщення від системи централізованого опалення;
13.09.2024 пакет документів передано до Департаменту адміністративних послуг;
26.09.2024 заява розглянута на засіданні Комісії;
30.09.2024 Департаментом адміністративних послуг передано результат послуги, а саме: Витяг з протоколу №11 засідання постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) від 26.09.2024 та повідомлено про її результат на номери мобільних телефонів ОСОБА_2 та ОСОБА_1 ;
07.10.2024 Витяг з протоколу №11 засідання постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) від 26.09.2024 отримано співвласником Нежитлового приміщення ОСОБА_1 (копія листа Департаменту адміністративних послуг виконкому Криворізької міської ради від 07.04.2025 №723/02-01-12/668).
Зі змісту Витягу з протоколу №11 вбачається, що позивачам не надано дозвіл на відключення нежитлового приміщення від системи централізованого опалення ураховуючи пункту 1 Розділу ІІІ Порядку №169, оскільки за інформацією КПТМ «Криворіжтепломережа» будинок 3 на вул. Комерційній не входить до переліку таких будинків (Перелік багатоквартирних будинків, у яких не менше ніж половина житлових та нежитлових приміщень відключена від системи централізованого опалення), у зв'язку з чим Комісією відмовлено в погодженні на відключення Нежитлового приміщення.
Вважаючи спірні рішення відповідача протиправними, позивачі звернулись до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Правовідносини у сфері житлово-комунальних послуг регулюються Житловим кодексом Української РСР, Законом України від 24 червня 2004 року №1875-ІV «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон №1875-ІV, який був чинним на час виникнення спірних відносин), Законом України від 2 червня 2005 року № 2633-IV "Про теплопостачання" (далі - Закон № 2633-IV) та іншими нормативними актами.
Закон №1875-ІV визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки.
Статтею 1 Закону №2633-IV визначено, що система централізованого теплопостачання - сукупність джерел теплової енергії, магістральних та місцевих (розподільчих) теплових мереж, що об'єднані між собою та використовуються для тепло-забезпечення споживача, населеного пункту, яка включає системи децентралізованого та помірно-централізованого теплопостачання; споживач теплової енергії - фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору; суб'єкти відносин у сфері теплопостачання - фізичні та юридичні особи незалежно від організаційно-правових форм та форми власності, які здійснюють виробництво, транспортування, постачання теплової енергії, теплосервісні організації, споживачі, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Згідно пункту 6 статті 26 Закону №1875-ІV у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.
Згідно статті 24 Закону № 2633-ІV споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 затверджено Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - Правила № 630; які були чинні на час виникнення спірних відносин).
Загальні положення
1. Ці Правила регулюють відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (далі - виконавець), і фізичною та юридичною особою (далі - споживач), яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - послуги).
8. Послуги надаються споживачеві згідно з договором, що оформляється на основі типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - договір).
Відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів
24. Споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
25. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
26. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Порядок відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води, затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 26.07.2019 №169 (надалі-Порядок №169).
Цей Порядок визначає процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Пунктом 1 Розділу III Порядку №169 визначено, що власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до централізованого опалення (надалі ЦО) та гарячого водопостачання (надалі ГВП), мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від централізованого опалення та гарячого водопостачання у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.
Орган місцевого самоврядування створює своїм рішенням та затверджує склад постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води (надалі - Комісія) (пункт 4 Розділу І Порядку №169).
Орган місцевого самоврядування розглядає звернення про відключення від ЦО та/або ГВП у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
Комісія є консультативно-дорадчим органом органу місцевого самоврядування, основним завданням якого є розгляд питань щодо відключення споживачів від ЦО та/ або ГВП.
Засідання Комісії відбуваються не рідше ніж один раз на місяць.
Рішення Комісії оформлюється протоколом протягом п'яти робочих днів із дня проведення засідання Комісії та має рекомендаційний характер.
Комісія розглядає звернення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків і приймає протокольні рішення щодо відключення від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, надає заявникові пропозиції щодо влаштування системи індивідуального чи автономного теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проєктної документації.
Комісія розглядає заяви споживачів, складені в довільній формі.
У заяві зазначаються причини відокремлення (відключення) та подається інформація про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання).
До заяви додаються документи, що підтверджують право власності на нерухоме майно.
Комісія здійснює діяльність відповідно до Порядку №169.
З аналізу вищенаведених норм законодавства вбачається, що для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення), яка передається на розгляд Комісії, яка у свою чергу, на найближчому засіданні розглядає заяву про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП за участю заявника або його уповноваженого представника, та надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі, та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації. Витяг із протоколу Комісії з результатами розгляду звернення надається заявникові протягом десяти робочих днів (пункти 3-6 Розділу III Порядку №169).
При цьому, колегія суддів враховує, що норма пункту 7 Розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги» є спеціальною у спірних правовідносинах, визначає та встановлює лише єдину умову реалізації права окремого споживача (у межах багатоквартирного будинку) на відокремлення своєї квартири чи нежитлового приміщення від мереж централізованого опалення, а саме: наявність відключення від таких мереж не менш як половини квартир та нежитлових приміщень на день набрання чинності цим Законом.
Схожа позиція висловлена у постанові Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі №200/14558/19-а від 08.06.2022.
Відключення від мереж централізованого опалення є чітко регламентованим, в нормативних документах чітко визначена така умова для відокремлення від ЦО та ГВП, як наявність на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половини квартир будинку вже відокремлених (відключених) від ЦО одночасно.
А відповідно, у Порядку №169 повторюються положення Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Так, з матеріалів справи вбачається, що будинок № 3 по вул. Комерційній, м. Кривий Ріг має чотири поверхи, та не входить до переліку багатоповерхових будинків, у яких не менше ніж половина житлових та нежитлових приміщень відключена від системи централізованого опалення станом на 01.12.2024. Такі відомості є загальнодоступними та розміщені на сайті за посиланням http://kpts.dp.ua/infosp.php (на виконання п. 2 розділу ІІІ Порядку № 169).
За відсутності підстав для відключення нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО, у Комісії відсутнє право для надання відповідних рекомендацій. Зазначені обставини підтверджуються висновками постанов Верховного Суду від 09.11.2023 у справі №340/298/21, від 27.03.2024 у справі №620/3330/21.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Отже, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку, що рішення постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання), яка підпорядковується Виконавчому комітету Криворізької міської ради, а саме протокол № 11 від 26.09.2024 в частині відмови у задоволенні заяви на надання дозволу на відключення нежитлового приміщення за адресою: вул. Комерційна, 3, прим. 26, Центрально-Міський район, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, від системи централізованого опалення є законним та обгрунтованим.
Відповідно до приписів статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Ухвалюючи дане судове рішення, колегія суддів керується ст. 322 КАС України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського суду з прав людини (рішення «Серявін та інші проти України») та Висновком №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41) щодо якості судових рішень.
Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини по справі «Серявін та інші проти України» (п.58) суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Враховуючи вищезазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору у цій справі, колегія суддів дійшла висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи сторін, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Доводи апеляційної скарги зводяться виключно до непогодження з оцінкою обставин справи, при цьому порушень норм процесуального права, які б вплинули або змінили цю оцінку, позивачем не зазначено.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи та правильно застосовано до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують. Підстави для скасування ухвали суду першої інстанції відсутні.
Керуючись: пунктом 2 частини 1 статті 315, статтями 321, 322, 327, 329 КАС України, Третій апеляційний адміністративний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.06.2025 в адміністративній справі №160/33587/24, - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.06.2025 в адміністративній справі №160/33587/24, - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та відповідно п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає за виключенням випадків, встановлених цим пунктом.
Головуючий - суддя С.В. Чабаненко
суддя С.В. Білак
суддя Т.І. Ясенова