Рішення від 16.02.2026 по справі 500/6112/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/6112/25

16 лютого 2026 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Грицюка Р.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (відповідач 1) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (код ЄДРПОУ 44790232), яка полягає у неприйнятті у встановлений законом п'ятиденний строк рішення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації про поновлення розгляду заяви №20250807-121205 (реєстраційний номер у РПЗМ: ЗВ-07.08.2025-227549) про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна після отримання звіту за результатами технічного обстеження та оцінки технічного стану багатоквартирного будинку, пошкодженого внаслідок воєнних (бойових) дій, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 ;

- зобов'язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області (код ЄДРПОУ 44790232) забезпечити прийняття рішення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації про поновлення розгляду заяви № 20250807-121205 (реєстраційний № ЗВ-07.08.2025-227549);

- зобов'язати відповідача забезпечити подальший розгляд цієї заяви по суті з прийняттям рішення про надання або відмову у наданні компенсації в межах строків визначених Закону України № 2923-IX від 11.12.2024 “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна…» та Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 № 600, з моменту ухвалення рішення про поновлення розгляду.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 07.08.2025 позивачем подана заява через електронний сервіс “Дія» про надання компенсації за знищене нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 . Однак, відповідачем прийнято рішення розгляд вищезазначеної заяви про надання компенсації за знищене майно зупинити. Підставою для зупинення розгляду заяви комісія відповідача зазначила “проведення обстеження будинку є неможливим з міркувань безпеки». Вважає, що в діях відповідача наявна протиправна бездіяльність, яка виразилася в порушенні строків, встановлених законодавством для розгляду заяв про надання компенсації за знищене майно, а також не поновлення розгляду заяви з причин усунення обставин, що слугували її зупиненню.

Ухвалою від 27.10.2025 позовну заяву було залишено без руху та надано строк, достатній для усунення недоліків позовної заяви, із зазначенням способу їх усунення. Недоліки позовної заяви усунуто позивачем у строк, встановлений судом.

Ухвалою від 03.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Запропоновано відповідачу надати до суду відзив на позов.

Представником Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області через систему "Електронний суд" надіслано відзив на позов разом з доданими до нього документами, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог, зазначаючи, що абзацом 2 п.15 Постанови №600 передбачено право Комісії, окрім підстав передбачених ст.7 Закону №2923, зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна, якщо проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки. Повідомляє, що позивач подавав заяву в електронній формі засобами Єдиного державного веб порталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу "Дія", тому відповідне повідомлення надійшло йому у вказаний додаток.

Враховуючи зазначене та норми чинного законодавства, зупинено розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, на підставі абз. 2 п.15 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 №600, у зв'язку з неможливістю проведення обстеження об'єкта з міркувань безпеки. Вказане у сукупності, на думку відповідача, свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, у зв'язку з чим просить суд відмовити в їх задоволенні.

Ухвалою суду від 02.12.2025 залучено до участі у справі Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, утворену при Покровській міській військовій адміністрації Покровського району Донецької області (відповідач 2) у якості другого відповідача, розгляд справи розпочато спочатку.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України, справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті, суд встановив наступні обставини.

З матеріалів справи встановлено, що 07.08.2025 позивачем подана заява № 20250807- 121205 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: ЗВ-07.08.2025-227549) через електронний сервіс “Дія» про надання компенсації за знищене нерухоме майно відповідно до Закону України №2923-IX від 23.02.2023 та Постанови №600 від 30.05.2023.

07.08.2025 через застосунок “ДІЯ» позивачка отримала повідомлення про те, що заява передана на опрацювання, Комісія зв'яжеться для призначення дати обстеження. Відповідачем прийнято рішення розгляд вищезазначеної заяви про надання компенсації за знищене майно зупинити. Підставою для зупинення розгляду заяви комісія зазначила “проведення обстеження будинку є неможливим з міркувань безпеки».

Згідно відомостей та матеріалів позову 08.08.2025 позивачка звернулася до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області із заявою про долучення та врахування звіту №293/25 обстеження та оцінки технічного стану багатоквартирного будинку, пошкодженого внаслідок воєнних (бойових) дій за адресою: Донецька область, Покровський район, м. Покровськ, вулиця Європейська, 22, а також витяг з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічне обстеження ТО01:1870-1996-7961-6162.

Покровська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області розглянула технічний звіт №293/25 від 22.07.2025, реєстраційний номер документа: TO01:1870-1996-7961-6162 “Обстеження та оцінка технічного стану багатоквартирного будинку, пошкодженого внаслідок воєнних (бойових) дій, за адресою: Донецька обл., Покровський район, м. Покровськ, вулиця Європейська, будинок 22». За результатами розгляду на засіданні Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Комісія) розглянуто та перевірено звіт за формальними ознаками (повнота звіту, наявність обов'язкових розділів, розрахунків, схем, додатків, підписів та печаток). Оцінка технічного стану об'єкта не проводилася. У ході перевірки виявлено недоліки у звіті №293/25 від 22.07.2025 та прийнято рішення проінформувати заявника щодо виявлених зауважень.

02.10.2025 відповідач на заяву позивачки надав відповідь №Д-1584-1.1, з якої слідує те, що технічний звіт №293/25 від 22.07.2025 “Технічне обстеження житлового будинку за адресою: м. Покровськ, вул. Європейська буд. 22» відправлено на перевірку. Про результати проведеної перевірки позивача та виконавця обстеження буде повідомлено додатково. Комісії продовжують роботу відповідно до вимог чинного законодавства України з дотриманням черговості розгляду інформаційних повідомлень громадян та заяв на отримання компенсації за програмою “є Відновлення» за часом їх подання у застосунку “Дія».

Комісією під час розгляду заяви про надання компенсації встановлено, що обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки, і відповідно до абз.2 п. 15 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 № 600, наявні підстави для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

Позивач вважаючи вказане рішення протиправним, звернулася з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини четвертої статті 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 за № 64/2022, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 за № 2102-IX, а також правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України, визначено Законом України “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України» (далі - Закон № 2923-ІХ).

Підпунктом “а» пункту 1 частини першої статті 2 Закону № 2923-ІХ встановлено, що отримувачами компенсації за пошкоджені/знищені об'єкти нерухомого майна (далі - отримувачі компенсації) є фізичні особи громадяни України, які є власниками пошкоджених/знищених об'єктів нерухомого майна.

Відповідно до підпункту “а» пункту 4 частини першої статті 1 Закону № 2923-ІХ знищені об'єкти нерухомого майна об'єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та стали непридатними для використання за цільовим призначенням внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, відновлення яких є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції, реставрації чи економічно недоцільним: квартири, інші житлові приміщення в будівлі, будинки садибного типу, садові та дачні будинки.

Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 2923-ІХ заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна на відповідній території. Така заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об'єкт нерухомого майна.

Частиною 4 статті 3 Закону № 2923 визначено повноваження Комісії, відповідно до яких серед іншого, Комісія здійснює розгляд питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, у тому числі, приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, виконує інші повноваження, що випливають з покладених на неї завдань.

Згідно з пунктом 1 Примірного положення про комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.05.2023 № 516 (далі Примірне положення № 516), комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі комісія), є консультативно-дорадчим органом виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військової адміністрації населеного пункту або військово-цивільної адміністрації населеного пункту (далі уповноважений орган), який утворюється для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації (далі знищені об'єкти нерухомого майна).

Комісія може виконувати функції з розгляду питань надання компенсації за об'єкти нерухомого майна, пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, у разі прийняття уповноваженим органом рішення щодо покладення на неї таких функцій (пункт 2 Примірного положення №516).

Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України “Про правовий режим воєнного стану», у населених пунктах, де утворено військові адміністрації населених пунктів, повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови переходять до військової адміністрації відповідного населеного пункту та її начальника.

Пункт 8 ч. 6 ст. 15 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» встановлює, що начальник міської військової адміністрації видає накази та розпорядження у межах своїх повноважень, які мають таку ж юридичну силу, що і рішення відповідної ради.

З метою реалізації визначених законом повноважень Комісії та порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, Кабінетом Міністрів України 30.05.2023 прийнято постанову № 600 “Про затвердження Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна» (далі Постанова № 600), відповідно до якого Комісія здійснює розгляд заяв відповідно до статей 6, 7, ч. 4-6 ст. 8 Закону № 2923.

Відповідно до статті 6 Закону № 2923 розгляд заяв про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією включає:

1) встановлення наявності/відсутності підстав для отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;

2) встановлення наявності/відсутності пріоритетного права на отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;

3) збирання документів та/або інформації, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації, шляхом:

а) доступу до відповідних інформаційно-комунікаційних систем державної та комунальної форм власності та отримання документів та/або інформації з них;

б) витребовування від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документів та/або інформації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна) (за необхідності);

в) витребовування від отримувача компенсації оригіналів документів, визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону, для засвідчення вірності поданих копій, у разі якщо такі документи (відомості з таких документів) відсутні в осіб, визначених підпунктом "б" цього пункту, та в інформаційно-комунікаційних системах державної та комунальної форм власності;

4) забезпечення проведення обстеження об'єкта (крім випадків його проведення до розгляду заяви);

5) прийняття рішення про надання/відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;

6) у разі прийняття рішення про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна шляхом видачі житлового сертифіката - виготовлення житлового сертифіката з використанням Реєстру пошкодженого та знищеного майна та направлення його заявнику.

Частиною першою статті 7 Закону № 2923 передбачено, що підставою для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації є:

1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону;

2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону № 2923 Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у строк, встановлений для розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна та невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення, повідомляє про це заявника у спосіб, у який було подано заяву.

Рішення має містити вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

Згідно ч. 4 ст. 7 Закону № 2923 Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації не має права вимагати від заявника надання інших документів, крім тих, відсутність яких стала підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, якщо інше не випливає з документів, наданих додатково.

Доказів здійснення відповідачем 2 будь-яких дій, спрямованих на встановлення права позивача на отримання компенсації за знищений та пошкоджений об'єкт нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, зокрема, направлення запитів щодо отримання таких документів до юридичних осіб або до позивача, суду не надано.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст. 4 Закону № 2923 заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна на відповідній території. Така заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об'єкт нерухомого майна.

Заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається щодо кожного знищеного об'єкта нерухомого майна окремо.

Заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна може бути подана до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації:

1) в електронній формі - засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;

2) у паперовій формі - через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.

Відповідно до ч.7 ст. 4 Закону № 2923 до заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна додаються: щодо знищеного об'єкта нерухомого майна, визначеного підпунктом "а" пункту 4 частини першої статті 1 цього Закону, у разі якщо отримувачем компенсації є власник об'єкта нерухомого майна, - копія документа, що підтверджує право власності на об'єкт нерухомого майна (крім випадків, якщо право власності на відповідний об'єкт нерухомого майна зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно); документи (у тому числі матеріали фото- і відеофіксації) об'єкта нерухомого майна до/після знищення (за наявності).

Документи, визначені цією частиною, засвідчуються особистим підписом заявника або його електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

У разі якщо документи та/або інформація, визначені частиною сьомою цієї статті, містяться в інформаційно-комунікаційних системах державної та комунальної форм власності, такі документи та/або інформація не подаються, а в заяві про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна зазначаються відомості з таких документів та/або інформації, необхідні для надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

У такому разі документи та/або інформація, необхідні для надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, отримуються Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації самостійно, без участі отримувача компенсації, на підставі відомостей, зазначених у заяві про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, шляхом направлення запитів до осіб, уповноважених на надання відповідних документів та/або інформації, або доступу Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації до відповідних інформаційно-комунікаційних систем, або в автоматичному режимі шляхом електронної інформаційної взаємодії інформаційно-комунікаційних систем у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Вимагання отримання заявником самостійно таких документів та/або інформації від державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, інших осіб забороняється. (ч. 14 ст. 4 Закону №2923).

Відповідно до частини другої статті 10 Закону № 2923-ІХ порядок надання компенсації за пошкоджений об'єкт нерухомого майна визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з абзацом першим пункту 6 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого Кабінетом Міністрів України постановою від 30.05.2023 №600 (далі - Порядок № 600, у редакції, чинній на момент подання зави позивачем), для отримання компенсації заявник подає до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, уповноваженої розглядати заяви на відповідній території, заяву.

Відповідно до п. 15 Порядку № 600 розгляд заяви здійснюється Комісією відповідно до статей 6, 7, частин четвертої - шостої статті 8 Закону.

Комісія має право зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна, якщо проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.

Судом встановлено, що згідно з наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 Покровська міська територіальна громада була територією активних бойових дій з 24.02.2022 по 22.08.2024 (дата припинення можливості бойових дій).

З огляду на безпекову ситуацію, в межах наданих повноважень, Комісія зупинила розгляд заяви позивача № 20250807-121205 щодо надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за адресою: Донецька область, Покровський район, м. Покровськ, вул. Європейська, 22/64 до дати усунення обставин, що стали підставою для прийняття такого рішення (рішення від 28.02.2025 за № 12-з).

Позивач не погоджується із неможливістю прийняття рішення про компенсацію за зруйноване житло без проведення обстеження, а отже відповідач має прийняти рішення щодо надання позивачу компенсації за зруйноване житло згідно з таким повідомленням відповідно до Закону №2923-ІХ та Порядку, затвердженого Постановою КМУ № 600.

Суд зазначає про помилковість наведено твердження позивача з огляду на таке.

07 липня 2025 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 815 “Деякі питання проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій» (далі Постанова №815, в редакції Постанови № 1041 від 26.08.2025).

Відповідно до абзацу п'ятого підпункту 2 пункту 5 статті 15 Закону України Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України Кабінет Міністрів України постановив затвердити особливості проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій, що додаються.

Також Постановою №815 затверджено зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, відповідно до яких у постанові Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 року № 473 «Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії рсійської федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд»:

1) пункт 3 викладено в такій редакції:

3. Установити, що акт обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією російської федерації (акт комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації), складений відповідно до пункту 8-1 Порядку, затвердженого цією постановою, та/або звіт з технічного обстеження, складений відповідно до пункту 9 Порядку, затвердженого цією постановою, є документами, що підтверджують факт пошкодження або знищення нерухомого майна внаслідок збройної агресії російської федерації для цілей реалізації положень пунктів 8-11 розділу IV Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про споживче кредитування» і Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України»;

2) у Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженому зазначеною постановою:

пункт 6-1 викладено в такій редакції:

6-1. З метою фіксації факту знищення об'єктів, які розташовані на територіях активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінрозвитку, для яких не визначена дата завершення бойових дій, проводиться обстеження:

1) за відсутності безпосередньої загрози життю та здоров'ю людей під час проведення обстеження, зумовленої воєнними (бойовими) діями, та за умови наявності можливості дотримання заходів, передбачених пунктом 8 цього Порядку, - шляхом комісійного обстеження, що проводиться відповідно пункту 8-1 цього Порядку, та/або технічного обстеження, що проводиться відповідно пункту 9 цього Порядку;

2) в інших випадках - шляхом проведення комісією, утвореною відповідно до пункту 8-1 цього Порядку, дистанційного обстеження відповідно до особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2025 року № 815.

Рішення щодо проведення обстеження знищених об'єктів приймається уповноваженим органом на підставі пропозицій комісії, утвореної відповідно пункту 8-1 цього Порядку, та повинне містити інформацію про вид обстеження (комісійне, дистанційне або технічне). При цьому план робіт не складається.

Отже, на час розгляду справи постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 року № 473 «Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд» (далі Постанова № 473) передбачена можливість фіксації факту знищення об'єкту, який розташований на територіях активних бойових дій, шляхом проведення комісією дистанційного обстеження відповідно до особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2025 року № 815, для цілей реалізації положень Закону №2923-ІХ.

Проте, за матеріалами справи, Комісією Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області розгляд заяви позивача №20250807-121205 про надання компенсації за знищене нерухоме майно не поновлено.

Доказів повідомлення позивача про поновлення розгляду заяви відповідно до Порядку № 600 відповідачами до суду не надано.

Враховуючи приписи чинного законодавства, якими на час розгляду справи регулюються спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що бездіяльність Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації, утвореної при Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області щодо непоновлення розгляду заяви позивача №20250807-121205 є протиправною.

Водночас суд зазначає, що за правилами завдань та основних засад адміністративного судочинства, визначених статтею 2 КАС України, адміністративні суди не можуть собою чи діяльністю з відправлення судочинства підміняти функції і здійснювати повноваження суб'єктів владних повноважень, визначених для останніх на основі закону.

У випадку, що розглядається судом, Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації, утворена при Покровській міській військовій адміністрації Покровського району Донецької області наділена законними повноваженнями вирішити питання, що порушене позивачем у заяві №20250807-121205, втім, як встановлено, відповідач вимоги Закону №2923-ІХ, Постанови №815, Постанови № 473 не виконала, заяву позивача не розглянула.

З урахуванням наведеного належним і ефективним способом відновлення порушеного права позивача є зобов'язання Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області поновити розгляд заяви ОСОБА_1 №20250807-121205 про надання компенсації за знищене нерухоме майно.

Суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, оскільки будь-яких рішень щодо спірної заяви позивачки цей відповідач не приймав, така заява була адресована Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, якою і було прийнято спірне у цій справі рішення, а відтак обставин порушення прав позивачки відповідачем 1 у цій справі не встановлено.

У силу статті 3 Закону № 2923, пунктом 1 Примірного положення № 516 Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України є консультативно-дорадчим органом виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті ради, військової адміністрації населеного пункту або військово-цивільної адміністрації населеного пункту (далі уповноважений орган), який утворюється для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації, а тому розгляд заяв про надання компенсації за знищене нерухоме майно, як і вирішення питання про зупинення і поновлення розгляду такої заяви, належить до повноважень відповідача 2. Отже, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог до відповідача 1.

Щодо решти позовних вимог, суд вважає їх передчасними, спрямованими на майбутнє, отже такими, що задоволенню не підлягають, оскільки обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду, наразі спір з приводу вказаних обставин відсутній.

Суд не повинен зобов'язувати орган влади прийняти конкретне рішення, якщо це втручається у дискреційні повноваження - право органу самостійно вирішувати питання в межах закону. Суд перевіряє правомірність рішень, а не заміщує собою органи влади, тому не може визначати зміст майбутнього акта. Суд, визнаючи дію чи бездіяльність органу влади протиправними, не може приймати рішення замість нього, якщо закон надає органу право вибору поведінки, оскільки це порушує принцип розподілу влади. Відтак, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог у частині зобовязання відповідачів забезпечити подальший розгляд заяви з прийняттям рішення про надання або відмову у наданні компенсації у межах строків, визначених законодавством, з моменту ухвалення рішення про поновлення розгляду.

Щодо питання стягнення на користь позивача 15 000,00 грн витрат на правничу допомогу, суд зазначає наступне.

Верховний Суд неодноразово висловлював правові позиції щодо застосування статей 139, 143 КАС України.

Так, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 27.06.2018 у справі №826/1216/16, у питанні доведеності оплати витрат на правову допомогу, сформувала наступні висновки:

“…склад та розмір витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.».

Верховний Суд у складі об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 07.07.2023 у справі № 340/2823/21 дійшов наступних висновків:

“Частина сьома статті 139, частини третя, четверта статті 143 КАС України містять приписи, які дозволяють стороні надати суду докази, які підтверджують витрати на правничу допомогу, протягом п'яти днів після ухвалення судового рішення за наслідками розгляду справи, але за умови, що ця сторона зробить про це відповідну заяву до закінчення судових дебатів. Вказівка у частині сьомій статті 139, частині третій статті 143 КАС України на судові дебати, до закінчення яких сторона може заявити суду прохання (вимогу, клопотання) про розподіл витрат на професійну правничу допомогу, потрібно розуміти не як єдино можливу стадію розгляду справи по суті, на якій дозволяється повідомити суду про цю обставину. Це є останнім етапом - перед виходом суду до нарадчої кімнати для ухвалення судового рішення за наслідками розгляду справи - для того, щоб сторона могла заявити про необхідність подати докази на підтвердження розміру понесених витрат, які підлягають розподілу за наслідками розгляду справи.

Передбачена процесуальними нормами можливість подати суду протягом п'яти днів докази на підтвердження витрат на правничу допомогу з метою розподілу цих витрат й ухвалення з цього питання додаткового судового рішення є не способом заявити суду про необхідність вирішення цього питання (про яке сторона не висловлювалася раніше), а механізмом довести суду факт понесення цих витрат, як умову для їх розподілу. Коли йдеться про розподіл витрат, понесених на професійну правничу допомогу, то ініціювати це питання має сторона, яка понесла ті витрати, й для цього треба щонайменше заявити/повідомити суду касаційної інстанції про необхідність їх розподілу за наслідками розгляду справи. Власне з цим - з об'єктивованою формою вираження наміру сторони щодо розподілу витрат на професійну правничу допомогу ще до завершення розгляду справи (чи то в порядку письмового провадження, чи в судовому засіданні) - пов'язується можливість як потім подати протягом п'яти днів докази на підтвердження цих витрат, так і ухвалення на цій підставі додаткового судового рішення відповідно до статті 252 КАС України».

В ухвалах та постанові від 25.07.2023 у справі №340/4492/22, від 08.01.2024 у справі №580/3758/19, від 23.01.2024 у справі №380/12348/22 Верховний Суд дійшов висновку що, за загальним правилом, усі докази понесених судових витрат мають бути надані сторонами до закінчення розгляду справи. Однак, у випадку, якщо сторона з певних причин не може надати такі документи, ця сторона повинна зробити відповідну заяву до закінчення розгляду справи і надати відповідні докази протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду. Певної форми відповідної заяви та вимог до її змісту законом не передбачено, отже така заява може бути письмовою або усною (під час фіксування судового засідання технічними засобами). Проте підстави для розподілу судових витрат, зокрема, витрат на правничу допомогу, мають існувати до того, як справа буде розглянута по суті, і з цим пов'язується ухвалення додаткового судового рішення в цій частині. Зазначення ж у прохальній частині касаційної скарги узагальненої вимоги про стягнення судових витрат за результатами касаційного розгляду не може розцінюватися як належне звернення до суду із заявою про відшкодування судових витрат (в тому числі на правову допомогу), адже за такого викладу прохальної частини без наведення жодних мотивів та обґрунтувань суд фактично позбавлений можливості встановити склад таких витрат, факт їх понесення.

З матеріалів справи вбачається, що на підтвердження понесених витрат представником позивача не надано до суду будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження заявлених витрат на правничу допомогу, що в свою чергу позбавляє суд можливості перевірити їх обґрунтованість, доцільність та співмірність. Суд також звертає увагу на те, що представник просить лише стягнути витрати на правничу допомогу, однак матеріали справи не містять жодних доказів про розмір заявлених витрат та відсутня заява про те, що представником протягом п'яти днів з дня ухвалення рішення по справі будуть подані докази про розмір витрат на правничу допомогу. Отже, на переконання суду, заявлені витрати на правничу допомогу документально не підтверджені та не доведені у встановленому законом порядку, тому підстави для стягнення на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу відсутні.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Згідно із статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області щодо непоновлення розгляду заяви ОСОБА_1 № 20250807-121205 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: ЗВ-07.08.2025-227549) про надання компенсації за знищене нерухоме майно.

Зобов'язати Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області поновити розгляд заяви ОСОБА_1 № 20250807-121205 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: ЗВ-07.08.2025-227549) про надання компенсації за знищене нерухоме майно.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути з Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 16 лютого 2026 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач:

- Покровська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області (місцезнаходження: пл. Незалежності, 11, м. Покровськ, Покровський р-н, Донецька обл., 85302 код ЄДРПОУ 44790232).

Головуючий суддя Грицюк Р.П.