Ухвала від 17.02.2026 по справі 480/7276/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про продовження строку подання звіту про виконання рішення суду

17 лютого 2026 року Справа № 480/7276/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання судового рішення по справі

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 21.11.2024 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовлено.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 06.03.2025 по справі № 480/7276/24 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволен частково.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 21.11.2024 по справі № 480/7276/24 скасовано. Ухвалено постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 з 15 лютого 2024 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 15 лютого 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії починаючи з 15 лютого 2024 року.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.03.2024 індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01 березня 2024 року.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії з 01 березня 2022 року по 14 лютого 2024 року залишено без розгляду.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області судові витрати на сплату судового збору в сумі 2 422 грн. 40 коп.

22.10.2025 представником позивача до суду подано заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.

23.10.2025 ухвалою суду призначено до розгляду заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, розгляд якої відбудеться "06" листопада 2025 р. у письмовому провадженні в приміщенні Сумського окружного адміністративного суду.

06.11.2025 ухвалою суду заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задоволено. Встановлено судовий контроль за виконанням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 06.03.2025 по справі №480/7276/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, після набрання ухвалою суду законної сили, подати у 30-денний строк до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення по адміністративній справі № 480/7276/24.

09.12.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області подано звіт про виконання судового рішення у справі № 480/7276/24 та клопотання про звільнення керівника установи від штрафу.

В обґрунтування звіту зазначено, що на виконання рішення суду у листопаді 2025 року здійснено перерахунок (індексацію) пенсії ОСОБА_1 з 15.02.2024 року. В результаті проведеного перерахунку, розмір пенсії починаючи з 01.03.2024 року зменшується та складатиме 2643,13 грн., що є недоцільним.

Відповідно до пункту 4 розділу XV Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Головне управління, відповідно до Конституції України та законів України, діє в інтересах громадян, не звужує їх права, тому виплату пенсії продовжено за доцільним розміром.

Розмір доплати, нарахованої ОСОБА_1 на виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі №480/7276/24 за період з 15.02.2024 по 29.02.2025 складає 77 грн. 78 коп., яка буде виплачена позивачці у найближчий виплатний період.

Враховуючи викладене вище, судове рішення головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області виконано в межах покладених зобов'язань.

Також відповідач просить звільнити керівника головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу в порядку ст.382-3 КАС України та прийняти звіт головного управління, оскільки в результаті проведеного перерахунку, розмір пенсії починаючи з 01.03.2024 року зменшується та складатиме 2643,13 грн., що є недоцільним. Відповідно до пункту 4 розділу XV Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Головне управління, відповідно до Конституції України та законів України, діє в інтересах громадян, не звужує їх права, тому виплату пенсії продовжено за доцільним розміром.

11.12.2025 представником позивача до суду подано заперечення на звіт про виконання рішення суду, в якому зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області не вірно виконано постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі №480/7276/24, а саме - проведено перерахунок з 15.02.2024 із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 та окремо з 01.03.2024 із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,0796.

Представник позивача важає, що саме показник 11 784,06 повинен братись для обчислення пенсії позивача на виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі №480/7276/24.

Всупереч постанові суду апеляційної інстанції відповідач самостійно, порушуючи спосіб виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі №480/7276/24, не здійснює індексацію пенсії позивачу шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 9118,81 грн, на коефіцієнти у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,079.

Тому просить відмовити у прийнятті до розгляду звіту відповідача про виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі №480/7276/24 та зобов'язати ГУ ПФУ у Сумській області надати звіт про належне виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі №480/7276/24. За наслідками розгляду звіту відповідача про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

16.01.2026 ухвалою суду зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області надати детальні письмові пояснення разом із письмовими доказами щодо обрахунку пенсії позивача на виконання судових рішень по справі № 480/7276/24, зокрема, який показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії збільшувався на відповідні коефіцієнти (1,14; 1,197 та 1,079), а також надати письмові пояснення щодо доводів позивача щодо обрахунку пенсії.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши звіт про виконання судового рішення, суд встановив наступне.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Згідно з частиною третьою статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду (частина перша статті 382-2 КАС України).

Відповідно до положень статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Таким чином, питання встановлення нового строку подання звіту, накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, штрафу, вирішується судом за наслідками розгляду поданого суб'єктом владних повноважень звіту щодо повноти виконання останнім рішення суду.

Суд враховує, що головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення.

У рішенні від 30.06.2009 №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).

Європейський суд з прав людини у рішенні від 07.05.2002 р. у справі «Бурдов проти Росії» визначив, що у контексті статті 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова «судового розгляду».

У рішенні Конституційного Суду України від 13.12.2011 р. №17-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції є заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист (абзац восьмий підпункту 6.3 пункту 6).

Таким чином, розглядаючи звіт суб'єкта владних повноважень про виконання рішення, суд повинен перевірити чи досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення, тобто чи відбулося фактичне відновлення порушеного прав.

Під час розгляду справи по суті судом було встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за віком по Списку №1.

Для обчислення розміру пенсії позивача при її призначенні відповідачем був врахований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018-2020 роки, в розмірі 9118,81 грн.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 06.03.2025 по справі № 480/7276/24 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 21.11.2024 по справі № 480/7276/24 скасовано. Ухвалено постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 з 15 лютого 2024 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 15 лютого 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії починаючи з 15 лютого 2024 року.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.03.2024 індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01 березня 2024 року.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії з 01 березня 2022 року по 14 лютого 2024 року залишено без розгляду.

Підставою для звернення до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 06.03.2025 по справі № 480/7276/24 було те, що відповідач не здійснює індексацію пенсії позивачу із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197, 1,0796 з 15 лютого 2024 року.

Водночас пенсійний орган проводить індексацію пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 9118,81 грн. з 15.02.2024 на коефіцієнт збільшення 1,197 та 1,0796 (9118,81 х1,197 та 9118,81х 1,0796), без урахування попередньо проведених індексацій.

На думку позивача, саме шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 9118,81 грн на коефіцієнти збільшення 1,197, 1,0796 та 1,115 пенсія буде збільшуватись.

Так, судом встановлено, що на виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 06.03.2025 по справі № 480/7276/24, ГУ ПФУ в Сумській області у листопаді 2025 року було здійснено перерахунок пенсії позивача.

З перерахунків пенсії, які було додано до поданого звіту, суд вбачає, що розмір пенсії позивача з надбавками з 15.02.2024 року становить 2910,39 грн, а з 01.03.2024 року - 2980 грн. (а.с.6, 11 звор.бік том 2).

Так, судом встановлено, що ГУ ПФУ в Сумській області здійснено перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 на пільгових умовах по Списку № 1, з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за 2018-2020 роки) у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з 15.02.2024.

За результатами проведеного перерахунку середній показник заробітної плати (доходу) склав 2910,39 грн. (основний розмір пенсії за віком - 2724.99+ доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 10 років) - 185.40)

Також, ГУ ПФУ в Сумській області здійснено перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 на пільгових умовах по Списку № 1, з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за 2018-2020 роки) у розмірі 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з 01.03.2024.

За результатами проведеного перерахунку середній показник заробітної плати (доходу) склав 2980,00 грн. (основний розмір пенсії за віком - 2724,99+ доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 10 років) - 185.40 + доплата особам, яким не виповнилось 70 років -336,87грн.).

У звіті зазначено, що Головним управлінням на виконання рішення суду виконано розрахунок суми доплати за період з 15.02.2024 по 29.02.2025, яка склала 77,78 грн.

Отже, з наведеного слідує, що відповідачем проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 та від 23.02.2024 № 185, окремо за кожен відповідний рік, без урахування збільшеного в попередніх роках показника.

Разом з тим, абзацом другим пункту Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124, передбачено, що кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Отже, показник середньої заробітної плати підлягає послідовному (кумулятивному) збільшенню, тобто кожний наступний коефіцієнт застосовується до вже збільшеного показника, сформованого за результатами попередніх років.

Таким чином, механізм, застосований відповідачем, коли кожний річний коефіцієнт множиться на первинний базовий показник середньої заробітної плати, суперечить нормам Порядку № 124 та перекручує зміст індексаційних коефіцієнтів, що мають діяти наростаючим підсумком, а не автономно.

Суд зауважує, що в мотивувальній частині постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 06.03.2025 по справі №480/7276/24 вказано про необхідність застосування наведених приписів Порядку № 124 при здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням коефіцієнтів, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118, від 24.02.2023 № 168 та від 23.02.2024 № 185, тобто у спосіб, передбачений чинним законодавством.

Підсумовуючи викладене, суд приходить висновку, що здійснений пенсійним органом перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 06.03.2025 по справі №480/7276/24 не відповідає нормативно встановленому алгоритму, не відновлює порушене право позивача на правильний та повний перерахунок пенсії, не узгоджується зі змістом та обов'язковими для виконання приписами судового рішення.

Аналогічний висновок суду наявний і в постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2025 р. по справі № 520/19013/24

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що рішення суду в повному обсязі не виконано, а отже поданий звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання судового рішення не підлягає прийняттю судом.

З огляду на викладене, враховуючи неповне виконання судового рішення, суд приходить висновку про наявність підстав для відмови у прийнятті звіту ГУ ПФУ в Сумській області про виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 06.03.2025 по справі №480/7276/24 та встановити відповідачу новий строк для подання звіту про виконання судового рішення протягом одного місяця (тридцяти днів) з дня отримання ухвали.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 06.03.2025 по справі №480/7276/24 - відмовити.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області повторно новий строк для подання звіту про виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 06.03.2025 по справі №480/7276/24 - протягом 30 (тридцяти) днів з дня отримання даної ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя О.А. Прилипчук