16 лютого 2026 р. № 400/8286/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,
провизнання протиправним та скасування рішення від 09.07.2025 року № 104450010666; визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Миколаївського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - Відповідач-1) та просить суд:
Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в призначенні пенсії прийняте Головним управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (код ЄДРПОУ: 13844159) за №104450010666 від 09.07.2025 року; Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (код ЄДРПОУ: 13844159) яка полягала у відмові мені, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 виданий Бородянським РВГУ МВС України в Київській області 05.02.1997 року, РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 зарахувати до періоду проживання у зоні посиленого радіологічного контролю період з 02.02.1990 року по 19.03.1990 року, згідно довідки №740 від 08.11.2024 року виданою Немішаєвською селищною радою Бучанського району Київської області - протиправною; Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (код ЄДРПОУ: 13844159) зарахувати до періоду проживання у зоні посиленого радіологічного контролю період з 02.02.1990 року по 19.03.1990 року, на підставі довідки №740 від 08.11.2024 року виданої Немішаєвською селищною радою Бучанського району Київської області; Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (код ЄДРПОУ: 13844159) яка полягала у відмові мені, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 виданий Бородянським РВГУ МВС України в Київській області 05.02.1997 року, РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 призначити пенсію за віком у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та моєї заяви про призначення пенсії від 30.06.2025 року - протиправною; Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (код ЄДРПОУ: 13844159) призначити та виплачувати мені, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 виданий Бородянським РВГУ МВС України в Київській області 05.02.1997 року, РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , пенсію із зменшенням пенсійного віку у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та моєї заяви про призначення пенсії від 30.06.2025 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області Рішенням № 104450010666 від 09.07.2025 р. безпідставно відмовило Позивачу в призначенні пенсії за віком, останній змушений звернутися до суду з вказаним позовом.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому проти задоволення позову заперечував. Вказав, що за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Миколаївській області розглянуто заяву позивача про призначення пенсії, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 09.07.2025 № 104450010666 позивачу відмовлено в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796 за заявою від 30.06.2025 у зв'язку з не підтвердженням факту проживання (роботи) у зоні посиленого радіологічного контролю на 01.01.1993 не менше 4 років.
Таким чином, рішення Головного управління від 09.07.2025 № 104450010666 про відмову Позивачу в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796, є правомірним та законним, прийнятим в межах, у спосіб та у відповідності до чинного законодавства України, у зв'язку з чим підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Безпосередньо, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши докази, що містяться у справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, суд установив такі обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Позивач звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, за принципом екстериторіальності заяву позивача 09.07.2025 було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області та прийнято рішення №104450010666 про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону № 796.
Позивач не погоджуючись з вказаним рішенням звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного.
Позивач звернувся до органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796). З урахуванням норм Порядку № 22-1, органом, що приймав рішення за заявою Позивача від 30.06.2025, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
За принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області розглянуто заяву від 30.06.2025 та додані до неї документи та прийнято рішення № 104450010666 про відмову в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону № 796 у зв'язку з не підтвердженням факту проживання (роботи) у зоні посиленого радіологічного контролю на 01.01.1993 не менше 4 років, з урахуванням наступних правових норм та фактичних обставин. На день подання заяви про призначення пенсії вік позивача становить 57 років 04 місяці.
Відповідно до статті 55 Закону № 796 особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058, за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу, зокрема: особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсійний вік знижується на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону 1058 і цього Закону.
Відповідно до статті 55 Закону № 796 початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно пооживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.Абзацом першим та другим частини першої статті 26 Закону 1058, передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років, відтак саме цей вік є початковою величиною зниження пенсійного віку, при визначені права на призначення пенсії згідно Закону № 796.
Статтею 55 Закону № 796 визначено коло осіб, учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які мають право на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку, зокрема, особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсійний вік знижується на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Відповідно до пункту 2.1 Порядку № 22-1 документи, зокрема, які підтверджують право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку потерпілим від Чорнобильської катастрофи: для осіб, які постійно працювали (працюють) на територіях радіоактивного забруднення, додаються документи, видані підприємствами, установами, організаціями, органами місцевого самоврядування, що підтверджують період(и) постійної роботи в населених пунктах, віднесених до відповідних територій радіоактивного забруднення; для осіб, які постійно проживали (проживають) на територіях радіоактивного забруднення, додаються відомості про місце проживання, зазначені у пункті 2.22 цього розділу, та/або документи про проживання, видані органами місцевого самоврядування.
Згідно із пунктом 2.22 Порядку № 22-1, для підтвердження інформації про місце проживання особа може надавати відомості про місце проживання, що були внесені до документів, визначених Законом України "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні".
Відповідно до пп. 7 пункту 2.1 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком також додаються документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку:учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи у зоні відчуження; посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; потерпілим від Чорнобильської катастрофи: для осіб, які постійно працювали (працюють) на територіях радіоактивного забруднення, додаються документи, видані підприємствами, установами, організаціями, органами місцевого самоврядування, що підтверджують період(и) постійної роботи в населених пунктах, віднесених до відповідних територій радіоактивного забруднення; для осіб, які постійно проживали (проживають) на територіях радіоактивного забруднення, додаються відомості про місце проживання, зазначені у пункті 2.22 цього розділу, та/або документи про проживання, видані органами місцевого самоврядування; для осіб, які евакуйовані із зони відчуження у 1986 році, додаються документи, видані Волинською, Житомирською, Київською, Рівненською або Чернігівською облдержадміністраціями.
Посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи - за наявності) (при призначенні пенсії згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Судом встановлено, згідно Рішення Головного управління від 09.07.2025 №104450010666, відповідно до вимог вищенаведених норм законодавства, відповідачем встановлено: на день подання заяви про призначення пенсії вік позивача становить 57 років 04 місяці.
Страховий стаж позивача становить - 36 років 05 місяців 03 дні. Обчислення страхового стажу позивача за періоди роботи після лютого 2004 року проведено за наявними даними реєстру застрахованих осіб про нарахування заробітної плати та сплату страхових внесків. Наявна інформація про державну реєстрацію на ведення підприємницької діяльності з 14.06.2019 по теперішній час. Страховий стаж обчислено за даними наявними в реєстрі застрахованих осіб про нарахування доходу та сплату страхових внесків
Так при визначенні періоду проживання в зоні посиленого радіологічного контролю встановлено наступне.
Не враховано період проживання в зоні посиленого радіологічного контролю з 02.02.1990 по 19.03.1990, згідно з довідкою від 08.11.2024 № 740, про місце проживання в с. Кладієво-Тарасове Бучанський (Бородянський) район Київської області, оскільки підставою видачі довідки зазначено акт депутата. Акт депутата не є первинним документом підтверджуючим проживання. Документи про проживання у вищезазначений період на території радіоактивного забруднення, виданий органами місцевого самоврядування не надано.
Період проживання (роботи) в зоні посиленого радіологічного контролю становить 25 років 10 місяців 24 дні (з 26.04.1986 по 28.06.1987, з 30.03.1990 по 15.08.2000 та з 28.08.2000 по 31.12.2014), в тому числі станом на 01.01.1993 - 03 роки 11 місяців 05 днів.
На підставі зазначеного, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 09.07.2025 № 104450010666 позивачу відмовлено в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796 за заявою від 30.06.2025 у зв'язку з не підтвердженням факту проживання (роботи) у зоні посиленого радіологічного контролю на 01.01.1993 не менше 4 років.
Таким чином, рішення Головного управління від 09.07.2025 № 104450010666 про відмову позивачу в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796, є правомірним та законним, прийнятим в межах, у спосіб та у відповідності до чинного законодавства України, у зв'язку з чим підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Щодо вимоги позивача про призначення пенсії за віком слід зазначити наступне.
Згідно із статтею 58 Закону № 1058 пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питання призначення (перерахунку) пенсії.
Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсії громадянам, та на свій розсуд розраховувати страховий стаж позивача. Виключними дискреційними повноваженнями наділені органи Пенсійного фонду України на прийняття рішень з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії та визначення підстав, за яких призначається (перераховується) пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні (перерахунку).
Суд, перевіряючи рішення, дію або бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим у Кодексі адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип поділу влади.
Таким чином, прийняття певного рішення в залежності від результатів розгляду поданих заявником документів є дискреційними повноваженнями відповідача, втручання до яких з боку суду є неприпустимим.
Оцінивши докази, які є у справі, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Судові витрати покласти на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. В задоволенні позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.М. Мельник