Рішення від 17.02.2026 по справі 380/20825/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2026 рокусправа № 380/20825/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кастум" про стягнення заборгованості,

встановив:

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кастум" (далі - відповідач), у якому просить стягнути з відповідача 1 824 169,86 грн у дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції").

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Кастум" (далі - відповідач) не сплачено суму штрафу у розмірі 1 824 169,86 грн, а саме у зв'язку з несплатою останнім штрафу у розмірі 1 700 000,00 грн, накладеного постановою НКРЕКП від 03.06.2025 № 825 «Про накладення штрафу на ТзОВ «КАСТУМ» за порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу», (далі - Постанова № 825) та пені у розмірі 122 726,03 грн. Несплата штрафу в добровільному порядку, зумовила звернення позивача до суду з цим позовом.

Ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2025 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (суддя Кисильова О.Й.)

Рішенням Вищої ради правосуддя №100/0/15-26 від 22.01.2026 звільнено ОСОБА_1 з посади судді Херсонського окружного адміністративного суду (відряджена до Львівського окружного адміністративного суду) у зв'язку з поданням заяви про відставку.

Відповідно до Розпорядження №7/р від 26.01.2026 проведено повторний автоматизований розподіл справи.

Згідно з повторним протоколом автоматизованого розподілу між суддями вказану позовну заяву передано для розгляду судді Брильовському Р.М.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 27 січня 2026 року у справі № 380/20825/25адміністративну справу прийнято до провадження.

( Конверт з копією вказаної ухвали повернувся на адресу суду з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання».

Відповідно до ч.11 ст.126 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Згідно з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 29.08.2022 року у справі №522/3598/16-а, до повноважень адміністративних судів не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками «за закінченням терміну зберігання», «адресат вибув», «адресат відсутній» і т.п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання адміністративним судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.

Станом на момент розгляду цієї справи, жодних заяв по суті справи на адресу суду не надходило. При цьому, суд враховує, що згідно з ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України подання заяв по суті справи є правом учасників справи, а відповідно до ч.6 ст.162 цього ж Кодексу у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.)

Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Кастум» зареєстроване як юридична особа та внесене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань із присвоєнням коду ЄДРПОУ41087491.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у результаті розгляду 03 червня 2025 року на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, Акта про відмову ліцензіата у проведенні перевірки щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу від 09 травня 2025 року № 95, яка мала бути проведена відповідно до Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2025 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 13 листопада 2024 року № 1940, та посвідчення на проведення планової перевірки від 01 травня 2025 року № 193, установлено, що ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КАСТУМ» (код ЄДРПОУ 41087491) порушено підпункт 4 пункту 2.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1469 (далі - Ліцензійні умови з постачання електричної енергії споживачу), у частині забезпечення присутності керівника ліцензіата, його заступника або іншої уповноваженої особи під час проведення НКРЕКП в установленому законом порядку перевірки дотримання ліцензіатом вимог цих Ліцензійних умов.

За порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу прийнято Постанову №826 про накладення на ТзОВ «Кастум» штрафу в розмірі 1 700 000 грн.

Зазначена сума штрафу повинна бути сплачена до Державного бюджету України у 30-денний строк з дня одержання копії постанови.

Постанова № 825 надіслана відповідачу рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення за № 0601156503138, вручена відповідачу 22.06.2025.

За несплату у встановлений Законом про НКРЕКП строк, ТзОВ «Кастум» нарахована пеня , загальний розмір якої становить 122 726 грн та 03 копійки:

з 23.07.2025 по 16.10.2025 - 86 днів; Розрахункова ставка = 15,500% (облікова ставка НБУ) * 2 = 31,000; Пеня = 1 700 000,00 грн (сума боргу)*31,000% (розрахункова ставка)/100%*86 (кількість днів)/365 (днів у році) = 124 169, 86 грн

Таким чином станом на 16.10.2025 пеня за несвоєчасну сплату штрафу, накладного Постановою № 825, становить 124 169 грн та 86 копійки.

Докази на підтвердження оскарження ТзОВ «Кастум» Постанови №825 від 03.06.2025 у справі відсутні.

Предметом позову у справі є стягнення з відповідача 1 8241 69,86 грн.

При вирішення справи суд керувався таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями статті 5 КАС України закріплено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист. Суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 5 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом.

Згідно до статті 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 № 1540-VIII (далі - Закон № 1540-VIII) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Відповідно до частини 2 статті 3 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання шляхом:

1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом;

2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг;

3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом;

4) державного контролю та застосування заходів впливу;

5) використання інших засобів, передбачених законом.

Відповідно до частини 3 статті 5 Закону №1540-VIII Рішення Регулятора не підлягають погодженню органами державної влади, крім випадків, передбачених цим Законом.

Рішення Регулятора можуть бути оскаржені в судовому порядку. Оскарження рішень Регулятора не зупиняє їх виконання.

За змістом пункту 6 частини 2 статті 17 Закону № 1540 Регулятор має право звертатися до суду з підстав, передбачених законом, та здійснювати захист своїх прав та законних інтересів у суді.

Отже, НКРЕКП Законом № 1540 наділений повноваженнями на звернення до суду та вправі представляти інтереси НКРЕКП за її дорученням під час розгляду справ у судах.

Згідно з частиною 1 статті 19 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та суб'єктами, що належать до особливої групи споживачів у розумінні Закону України «Про ринок електричної енергії», законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

Згідно з частиною 5 статті Закону №1540-VIII за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.

Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту, щодо якого здійснювалася перевірка, або уповноваженій ним особі.

Відповідно до частини 2 статті 22 Закону №1540-VIII за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, та суб'єктів, що належать до особливої групи споживачів, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:

1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;

2) накладення штрафу;

3) зупинення дії ліцензії;

4) анулювання ліцензії.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, та суб'єктів, що належать до особливої групи споживачів, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.

Згідно до частини 5 статті 22 Закону №1540-VIII суб'єкти, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який стягується пеня, крім випадків накладення штрафів, передбачених пунктами 5-1, 5-2 і 53 частини четвертої статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» та пунктами 5-1, 5-2 і 5-3 частини четвертої статті 59 Закону України «Про ринок природного газу». Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного рішенням Регулятора.

Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.

Протягом п'яти робочих днів з дня сплати штрафу суб'єкт, на якого рішенням Регулятора накладено штраф, зобов'язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.

У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

Як встановлено судом з матеріалів справи, НКРЕКП у результаті розгляду 03 червня 2025 року на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, Акта про відмову ліцензіата у проведенні перевірки щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу від 09 травня 2025 року № 95, яка мала бути проведена відповідно до Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2025 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 13 листопада 2024 року № 1940, та посвідчення на проведення планової перевірки від 01 травня 2025 року № 193, установлено, що ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КАСТУМ» (код ЄДРПОУ 41087491) порушено підпункт 4 пункту 2.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1469 (далі - Ліцензійні умови з постачання електричної енергії споживачу), у частині забезпечення присутності керівника ліцензіата, його заступника або іншої уповноваженої особи під час проведення НКРЕКП в установленому законом порядку перевірки дотримання ліцензіатом вимог цих Ліцензійних умов.

За порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу прийнято Постанову №826 про накладення на ТзОВ «Кастум» штрафу в розмірі 1 700 000 грн.

Відповідно до пункту 10.5 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 № 428 (далі - Порядок № 428), рішення НКРЕКП про застереження, накладення штрафу, зупинення дії ліцензії, припинення дії (анулювання) ліцензії приймається у вигляді постанови, копія якої вручається особисто уповноваженій особі суб'єкта, щодо якого здійснюється перевірка (з відміткою про вручення на примірнику, який залишається в НКРЕКП), або надсилається суб'єкту, щодо якого здійснюється перевірка, рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення не пізніше п'яти робочих днів з дня прийняття.

Датою отримання такого рішення буде вважатися дата його особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або п'ятий календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв'язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).

Позивач направив на адресу відповідача Постанову №825 від 03.06.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення із штрих кодом № 0601156503138.

Відповідно до трекінгу з офіційного сайту АТ «УКРПОШТА» за номером відправлення 0601156503138 Постанова №826 від 03.06.2025 вручена відповідачу 22.06.2025.

Протягом визначеного частиною 5 статті 22 Закону №1540-VIII тридцятиденного строку, ТзОВ «Кастум» не сплатив адміністративного штрафу в розмірі 1 700 000 грн.

У відповідності до частини 5 статті 22 Закону №1540-VIII у зв'язку із несплатою адміністративного штрафу у визначений строк нарахована пеня з 23.07.2025 по 16.10.2025 - 86 днів ;Розрахункова ставка = 15,500% (облікова ставка НБУ) * 2 = 31,000%; Пеня = 1 700 000,00 грн (сума боргу)*31,000% (розрахункова ставка)/100%*86 (кількість днів)/365 (днів у році) = 124 169, 86 грн.

Отже, загальна сума до стягнення становить: 1 700 000 грн + 124 169, 86 грн = 1 824 169, 86 грн.

Докази вжиття ТзОВ «Кастум» заходів щодо сплати адміністративного штрафу та оскарження Постанови №825 від 03.06.2025 в матеріалах справи відсутні.

Оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог НКРЕКП, тому позов підлягає до задоволення.

Відповідно до положень частини другої статті 139 КАС України відсутні підстави для вирішення питання про відшкодування позивачу судових витрат у вигляді судового збору.

Керуючись ст. ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. сім'ї Бродських буд. 19, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 39369133) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кастум» (просп. Чорновола, буд. 63, м. Львів, 79047, код ЄДРПОУ 41087491) про стягнення адміністративних штрафів та інших санкцій, - задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Кастум» (просп. Чорновола, буд. 63, м. Львів, 79047, код ЄДРПОУ 41087491) 1 824 169 грн 86 коп.в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяБрильовський Роман Михайлович