Ухвала від 16.02.2026 по справі 380/16098/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/16098/25

УХВАЛА

про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення

16 лютого 2026 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Андрусів У. Б., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), у якому просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення в довідках від 10.04.2025 №1159/12/7112 та від 10.04.2025 №1159/12/7113 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2025 у справі №380/22314/24, розміру надбавки за особливості проходження служби та премії;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2025 у справі №380/22314/24 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 та 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 №260, вказати розміри: надбавки за особливості проходження служби - 65% окладу за військове звання, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10%, надбавки за вислугу років - 45% та премії - 140% від посадового окладу.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 у справі №380/16098/25 адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено частково.

Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення ОСОБА_1 в довідках від 10.04.2025 №1159/12/7113, від 10.04.2025 №1159/12/7112 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, 01.01.2023 розміру надбавки за особливості проходження служби до 1% та премії до 10%.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XIІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.08.2018 №260, у яких вказати розміри: надбавки за особливості проходження служби - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років і щомісячної премії - 35% посадового окладу (станом на 01.01.2022) та 140% посадового окладу (станом на 01.01.2023), для проведення з 01.02.2022, 01.02.2023 перерахунку пенсії.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2025 апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 у справі № 380/16098/25 повернуто скаржнику.

Ухвалою Верховного Суду від 15.12.2025 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ІНФОРМАЦІЯ_1 на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2025 у справі № 380/16098/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

03.02.2026 позивач подав заяву, у якій просить встановити судовий контроль за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 у справі №380/16098/25 та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 у визначений судом строк подати звіт про повне та належне виконання рішення суду, а у разі неподання звіту або невиконання рішення - застосувати до керівника відповідача заходи впливу, передбачені законом. Заява мотивована тим, що рішення суду не виконано належним чином, оскільки відповідач формально зазначив визначене судом відсоткове значення, проте фактичні суми грошового забезпечення не відповідають арифметичному розрахунку.

Вирішуючи заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах унормований ст. 382-382-3 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно з ч. 1-2 ст. 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду. За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, ч. 1 ст. 382 КАС України передбачено право суду встановити судовий контроль за виконанням рішення суду. Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту і накладенням штрафу.

Судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.

Метою застосування до суб'єкта владних повноважень судового контролю за виконанням рішення суду є дисциплінування боржників з метою своєчасного, якісного та належного виконання рішення суду, що набрало законної сили.

Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення у порядку ст. 382 КАС України є наявність у суду об'єктивних, підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю судове рішення залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль.

Суд звертає увагу, що відповідно до приписів ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже, рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження». Судовий контроль у формі зобов'язання подати звіт, також є формою забезпечення виконання судових рішень.

Відтак, необхідно встановити наявність підстав для покладення на відповідача як суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, обов'язку подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення у цій справі.

Даючи оцінку виконанню відповідачем рішення від 13.10.2025 у справі №380/16098/25, суд враховує таке.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 у справі №380/16098/25 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XIІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.08.2018 №260, у яких вказати розміри: надбавки за особливості проходження служби - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років і щомісячної премії - 35% посадового окладу (станом на 01.01.2022) та 140% посадового окладу (станом на 01.01.2023), для проведення з 01.02.2022, 01.02.2023 перерахунку пенсії.

На виконання цього рішення суду відповідач склав довідки від 29.12.2025 №1159/12/23648, від 29.12.2025 №1159/12/23649 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, 01.01.2023.

Відповідно до довідки від 29.12.2025 №1159/12/23648 станом на 01.01.2022 грошове забезпечення позивача становить 21448, 25 грн та складається з :

- посадового окладу (25 т. р. ) (2481х2,96) 7340,00 грн;

- окладу за військовим (спеціальним) званням (2481х0,8) «підполковник» 1980,00 грн;

- надбавки за вислугу років (50%) ПО+ОВЗ 3315,00 грн;

- надбавки за особливості проходження служби (65%) 6464,25 грн;

- надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) 522,00 грн;

- премії (35%) 1827,00 грн.

Згідно з довідкою від 29.12.2025 №1159/12/ НОМЕР_1 станом на 01.01.2023 грошове забезпечення позивача становить 27699,25 та складається з :

- посадового окладу (25 т. р. ) (2684х2,96) 7940,00 грн;

- окладу за військовим (спеціальним) званням (2684х0,8) «підполковник» 2150,00 грн;

- надбавки за вислугу років (50%) ПО+ОВЗ 3315,00 грн;

- надбавки за особливості проходження служби (65%) 6464,25 грн;

- надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) 522.00 грн;

- премії (140%) 7308,00,00 грн.

Зі змісту цих довідок вбачається, що надбавка за особливості проходження служби та премія обраховані не з розміру посадового окладу, встановленого законом на 01.01.2022 та 01.01.2023 відповідно.

Такі дії відповідача суперечать приписам Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністром оборони України від 07.06.2018 №260, та правовому висновку Верховного Суду, викладеному в ухвалі з питань судового контролю від 11.12.2024 у справі №380/9974/23.

Викладене в сукупності зумовлює висновок суду про обґрунтованість заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення від 13.10.2025 у справі №380/16098/25.

Частиною ч. 3 ст. 382-1 КАС України регламентовано, що встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Враховуючи наведений нормативний припис, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для вжиття заходів судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати до Львівського окружного адміністративного суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 у справі №380/16098/25.

У зв'язку з проходження суддею з 09.02.2026 до 13.02.2026 підготовки суддів окружних адміністративних судів з метою підтримання кваліфікації, питання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення вирішується у перший робочий день після закінчення підготовки.

Керуючись ст. 241, 248, 382, 382-1 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задовольнити.

2. Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення від 13.10.2025 у справі №380/16098/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 протягом тридцяти днів з дня отримання ухвали подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 у справі №380/16098/25.

Ухвала суду про задоволення заяви та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 КАС України.

Суддя Андрусів Уляна Богданівнаа