16 лютого 2026 рокусправа № 380/23937/25
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Андрусів У. Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (далі - відповідач, ГУ ДПС в Івано-Франківській області), у якому просить:
- визнати дії Головного управління ДПС в Івано-Франківській області незаконними та протиправними щодо ненадання відповіді на п. 1 та п. 3 запиту №ВСП001/22/10/25-1 від 22.10.2025;
- зобов'язати Головне управління ДПС в Івано-Франківській області належним чином розглянути запит та надати журналісту ВГО «Журналісти проти корупції» ОСОБА_1 повну, точну та достовірну інформацію на п. 1 та п. 3 запиту №ВСП001/22/10/25-1 від 22.10.2025.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 22.10.2025 на електронну пошту Рогатинської міської ради скерував запит на публічну інформацію стосовно надання інформації: щодо переліку юридичних осіб, з якими були укладені договори оренди, від яких до бюджету міської ради впродовж 2021 року надходили платежі згідно бюджетної класифікації 18010600 (орендна плата з юридичних осіб); реквізитів згаданих вище договорів оренди, номера договору (за наявності), назву орендаря, код ЄДРПОУ та адресу, предмет оренди (назву, розмір, площу, адресу), дату укладення договору оренди та строк його дії, розмір орендної плати (помісячно); про стан виконання згаданих договорів оренди зі сплати платежів по кожному орендарю за 2021 рік, зазначивши інформацію про порушення строків надходжень орендних платежів, встановлених договором (по кожному орендарю - за наявності такої інформації). У відповідь на цей запит, Рогатинська міська рада надала інформацію лише по п. 2. Водночас щодо запитуваної інформації, викладеної у п. 1, 3, повідомила, що не здійснює адміністрування податків, зборів та платежів, оскільки такі повноваження покладено на Державну податкову службу України, тому скерувала запит за належністю до відповідача. 07.11.2025 за вих. №94/ЗПІ/09-19-04-01-06 на електронну пошту позивача скеровано відповідь ГУ ДПС в Івано-Франківській області, у якій повідомлено про відмову у задоволенні запиту з підстав неволодіння запитуваною інформацією. Крім того, відповідач проінформував про те, що у Рогатинській міській раді наявна запитувана інформація та направив за належністю до Рогатинської міської ради для розгляду згідно з вимогами чинного законодавства. Позивач зазначає, що станом на дату складання позовної заяви ні Рогатинська міська рада, ні ГУ ДПС в Івано-Франківській області, як розпорядники інформації, запитуваної інформації на п. 1, 3 запиту №ВСП001/22/10/25-1 від 22.10.2025 не надали, чим порушили його законні права. З метою захисту порушеного права звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою судді від 15.12.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
30.12.2025 відповідач подав відзив на позовну заяву із викладом заперечень щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову. Свою позицію мотивує тим, що ГУ ДПС в Івано-Франківській області відмовило у задоволенні запиту на підставі п. 1 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», оскільки не володіє запитуваною інформацією та не зобов'язано нею володіти відповідно до своєї компетенції. Зазначає, що відповідно до Порядку надання звітності в розрізі платників податків - юридичних осіб органам місцевого самоврядування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.11.2020 №723, органи місцевого самоврядування (зокрема, Рогатинська міська рада) отримують від ДПС звітність у розрізі джерел доходів, включаючи суми нарахованих та сплачених податків, податкового боргу через ІТС «Електронний кабінет». З огляду на наведене, перенаправив запит Рогатинській міській раді з одночасним повідомленням про це позивача. Крім того наголосив, що не укладає та не контролює договори оренди. З огляду на наведене, просить відмовити у задоволенні позову.
02.01.2026 позивач подав відповідь на відзив, у якій зазначив, що відповідач, як належний розпорядник інформації, ухиляється від надання запитуваної інформації та безпідставно відмовляє у її наданні. На підтвердження вказаного надав копію додатку № 1 «Виконання дохідної частини бюджету Рогатинської міської територіальної громади за 2021 рік» та лист за вих. № 110/ЗПІ/09-19-19-03-06 від 31.12.2025. Зважаючи на наведене, просить позовні вимоги задовольнити.
Частиною 5 ст. 262 КАС України унормовано, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки відсутнє клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на які сторони покликаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд установив такі обставини та відповідні їм правовідносини.
22.10.2025 позивач звернувся до Рогатинської міської ради із запитом на публічну інформацію, за змістом якого:
«…1. Прошу надати інформацію щодо переліку юридичних осіб, з якими були укладені договори оренди, від яких до бюджету міської ради впродовж 2021 року надходили платежі згідно бюджетної класифікації 18010600.
2. Прошу надати реквізити згаданих вище договорів оренди, вказавши номер договору, назву орендаря, код ЄДРПОУ та адресу, предмет оренди (назву, розмір, площу, адресу), дату укладення договору оренди та строк його дії, розмір орендної плати (помісячно).
3. Прошу надати інформацію про стан виконання згаданих договорів оренди зі сплати платежів по кожному орендарю за 2021 рік, зазначивши інформацію про порушення строків надходжень орендних платежів, встановлених договором (по кожному орендарю - за наявності такої інформації).
Відповідь прошу надати на мою електронну пошту.».
Листом від 28.10.2025 № 13-08/3455 Рогатинська міська рада повідомила позивача про результати розгляду запиту ВСП001/22/10/25-1. Зокрема, стосовно пунктів 1 та 3 запиту заявника проінформовано, що відповідно до розділу ІІ Податкового кодексу України повноваження щодо адміністрування, обліку та контролю податків, зборів і обов'язкових платежів покладено на органи Державної податкової служби України, у зв'язку з чим зазначену частину запиту направлено для розгляду за належністю до ГУ ДПС в Івано-Франківській області. Водночас щодо п. 2 запиту Рогатинською міською радою надано перелік юридичних осіб, з якими укладено договори оренди станом на січень 2021 року.
Листом від 28.10.2025 №02-36/3153 Рогатинська міська рада скерувала запит на публічну інформацію ОСОБА_1 №ВСП001/22/10/25-1 від 22.10.2025 на адресу ГУ ДПС в Івано-Франківській області.
07.11.2025 на електронну пошту позивача скерована відповідь ГУ ДПС в Івано-Франківській області за вих. № 94/ЗПІ/09-19-04-01-06 такого змісту:
«Головне управління ДПС в Івано-Франківській області розглянуло запит про надання публічної інформації члена Всеукраїнської громадської організації «Журналісти проти корупції» Олександра Жукова від 22.10.2025 за № ВСП001/22/10/25-1 в частині запитуваної у пунктах 1 та 3 інформації, який надісланий до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області Рогатинською міською радою листом від 28.10.2025 № 02-36/3153 (вх. ГУ ДПС № 107/ЗПІ/5 від 03.11.2025), зокрема щодо надання переліків юридичних осіб, з якими Рогатинською міською були укладені договори оренди, від яких до бюджету міської ради впродовж 2021 року надходили платежі за кодом бюджетної класифікації 18010600, а також про стан виконання згаданих договорів зі сплати по кожному орендарю за 2021 рік, зазначивши інформацію про порушення строків надходжень орендної плати, встановлених у договорах, та в межах компетенції повідомляє наступне.
При організації роботи з питань надання інформації ГУ ДПС в Івано-Франківській області керується Конституцією України, Податковим кодексом України, Законом України від 13 січня 2011 року № 2939-VІ «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон № 2939-VI), Законом України «Про інформацію» від 14.06.2025 № 2657-ХП (далі - Закон № 2657-ХП), Законом України «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 № 2297-VІ.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 1 Закону України від 13 січня 2011 року № 2939-VІ «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Частиною 1 ст. 19 Закону встановлено, що запитом є прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
З огляду на зазначене, на підставі пункту 1 частини першої статті 22 Закону повідомляємо Вам про відмову у задоволенні запиту відповідно до порядку, визначеного цим Законом.
При цьому, відповідно до частини третьої статті 22 Закону у випадках, якщо розпорядник інформації не володіє запитуваною інформацією, але йому відомо хто нею володіє, він зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача.
Порядком надання звітності в розрізі платників податків - юридичних осіб органам місцевого самоврядування, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 23.11.2020 №723, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 08.12.2020 №1223/35506, передбачена електронна взаємодія ДПС та органів місцевого самоврядування через ІТС «Електронний кабінет» в частині надання органам місцевого самоврядування звітності у розрізі джерел доходів про суми нарахованих та сплачених до місцевих бюджетів податків та/або зборів, суми податкового боргу та надмірно сплачених до місцевих бюджетів податків та /або зборів на відповідних територіях та звітності в розрізі платників податків, які сплачують податки на відповідній території.
Відповідно, у Рогатинській міській раді наявна інформація щодо переліку орендарів - юридичних осіб, які у 2021 році сплачували орендну плату за землю згідно укладених договорів оренди та яка зараховувалася на код бюджетної класифікації 18010600, а також наявна інформація щодо переліку юридичних осіб, які не сплатили, або сплатили не в повному обсязі до бюджету орендну плату за землю, та по яких станом на 01.01.2022 року наявний податковий борг за кодом бюджетної класифікації 18010600.
Враховуючи викладене та керуючись частиною третьою статті 22 Закону, Головне управління ДПС в Івано-Франківській області надсилає зазначений запит за належністю до Рогатинської міської ради для розгляду згідно з вимогами чинного законодавства.».
Вважаючи, що відповідач допустив порушення щодо ненадання повної, точної та достовірної інформації на п. 1 та п. 3 запиту на публічну інформацію від 22.10.2025, позивач пред'явив цей позов до суду.
Спірні правовідносини між сторонами склалися у зв'язку з ненаданням відповіді на п. 1 та п. 3 запиту на публічну інформацію.
Надаючи правову оцінку цим правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд застосовує такі норми законодавства України та робить висновки по суті спору.
Статтею 19 Конституції України регламентовано, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Згідно зі ст. 5 Закону України від 02.10.1992 № 2657-ХІІ «Про інформацію» (далі - Закон № 2657-ХІІ) кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, що становить суспільний інтерес, унормований Законом України від 13.01.2011 № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон № 2939-VI).
Метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації (ст. 2 Закону № 2939-VI).
За дефініцією, закріпленою у ст. 1 Закону № 2939-VI, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Отже, визначальною ознакою публічної інформації є те, що вона по своїй суті є заздалегідь готовим зафіксованим на певному носії продуктом, отриманим або створеним виключно суб'єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов'язків та володіти яким у подальшому може будь-який розпорядник публічної інформації, навіть якщо він не є суб'єктом владних повноважень.
Аналізуючи зміст запитуваної позивачем інформації суд встановив, що така інформація є публічною, оскільки отримана чи мала б бути отримана відповідним органом у процесі виконання ним своїх повноважень.
Стаття 3 Закону №2939-VI визначає гарантії забезпечення права на публічну інформацію, зокрема: обов'язок розпорядників інформації надавати інформацію, крім випадків, передбачених законом, визначення розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє, максимальне спрощення процедури подання запиту та отримання інформації, доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Відповідно до ст. 5 Закону № 2939-VI одним із способів доступу до інформації є надання такої за запитами на інформацію.
Згідно зі ст. 12 Закону № 2939-VI суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є, зокрема: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 13 Закону № 2939-VI встановлено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом (ч. 4 ст. 13 Закону № 2939-VI).
Відповідно до ст. 14 Закону № 2939-VI розпорядники інформації зобов'язані: 1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; 6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Згідно з ч. 1-4 ст. 19 Закону № 2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.
За змістом ч. 5 ст. 19 Закону № 2939-VI запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Приписами ч. 1, 4 ст. 20 Закону № 2939-VI регламентовано, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
У ч. 1 ст. 22 Закону № 2939-VI наведено вичерпний перелік підстав, з яких розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту на її отримання.
Так розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:
1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;
2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;
3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком;
4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закон.
Згідно з ч. 2, 3 ст. 22 Закону № 2939-VI відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.
Рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України (ст. 23 Закону №2939-VI).
Із системного аналізу наведеного нормативного регулювання суд виснує, що громадяни мають право звертатись з інформаційними запитами до суб'єктів владних повноважень та інших розпорядників публічної інформації. Запит може надаватися у письмовій формі чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Розпорядник інформації, у свою чергу, зобов'язаний надати відповідь на запит не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. Також запитувачу інформації забезпечено право на оскарження дій або бездіяльності розпорядника інформації.
Суд установив, що 22.10.2025 позивач звернувся до Рогатинської міської ради із запитом на публічну інформацію, у якому, серед іншого, у п. 1 та п. 3 просив надати інформацію щодо переліку юридичних осіб, з якими були укладені договори оренди, від яких до бюджету міської ради впродовж 2021 року надходили платежі згідно бюджетної класифікації 18010600, та інформацію про стан виконання згаданих договорів оренди зі сплати платежів по кожному орендарю за 2021 рік, зазначивши інформацію про порушення строків надходжень орендних платежів, встановлених договором (по кожному орендарю - за наявності такої інформації) відповідно.
Рогатинська міська рада листом від 28.10.2025 №13-08/3155 частину інформаційного запиту від 22.10.2025, зокрема стосовно надання інформації на п. 1 та п. 3 переадресувала до ГУ ДПС в Івано-Франківській області для розгляду за належністю, покликаючись на те, що не є розпорядником такої інформації відповідно до Податкового кодексу України.
ГУ ДПС в Івано-Франківській області розглянуло переадресований запит та надало позивачу відповідь листом №94/ЗПІ/09-19-04-01-06 від 07.11.2025. У відповіді відповідач відмовив у задоволенні запиту на підставі п. 1 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», оскільки не володіє запитуваною інформацією. Водночас, керуючись ч. 3 ст. 22 Закону № 2939-VI, ГУ ДПС в Івано-Франківській області переадресувало запит належному розпоряднику Рогатинській міській раді з одночасним повідомленням про це запитувача.
Пунктом 4 Порядком надання звітності в розрізі платників податків - юридичних осіб органам місцевого самоврядування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.11.2020 №723, затвердженим наказом Міністерства фінансів України № 723 від 23.11.2020 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.12.2020 за № 1223/35506 (далі - порядок №723), передбачено, що контролюючі органи надають органам місцевого самоврядування звітність у розрізі джерел доходів такого органу:
- про суми нарахованих та сплачених податків та/або зборів, суми податкового боргу та надмірно сплачених до місцевих бюджетів податків та/або зборів на відповідних територіях - щомісяця, не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним;
- про суми списаного безнадійного податкового боргу; суми розстрочених і відстрочених грошових зобов'язань та/або податкового боргу платників податків, які повинні бути сплачені до місцевих бюджетів на відповідних територіях; суми наданих податкових пільг, включаючи втрати доходів бюджету від їх надання, - щокварталу, не пізніше 25 днів після закінчення звітного кварталу.
За змістом абз. 1 п. 5 порядку №723 запит про надання звітності в розрізі платників податків за відповідний звітний період подається органом місцевого самоврядування до контролюючого органу з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» один раз у період, який відповідає місяцю (кварталу) для подання такої звітності».
Відповідно до п. 6 порядку №723 контролюючий орган забезпечує автоматизовану обробку отриманих запитів, формує та надає органу місцевого самоврядування (заявнику) - звітність у розрізі платників податків - юридичних осіб протягом 20 робочих днів з моменту отримання запиту.
Звітність у розрізі платників податків - юридичних осіб та звітність у розрізі джерел доходів, з накладеним кваліфікованим електронним підписом посадової (уповноваженої) особи контролюючого органу, стає доступною відповідному органу місцевого самоврядування у приватній частині Електронного кабінету після проходження електронної ідентифікації онлайн у встановленому порядку.
Наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 №11 «Про бюджетну класифікацію» зі змінами і доповненнями затверджено наступну Класифікацію доходів бюджету по платі за землю:
18010500 «Земельний податок з юридичних осіб»;
18010600 «Орендна плата з юридичних осіб»;
18010700 «Земельний податок з фізичних осіб»;
18010800 «Реструктурована сума заборгованості з плати за землю»;
18010900 «Орендна плата з фізичних осіб».
Таким чином, органи податкової служби є розпорядниками запитуваної ОСОБА_1 інформації, тобто тими, хто в силу своєї повсякденної діяльності володіють інформацією про орендну плату юридичних осіб за користування земельними ділянками комунальної власності, у тому числі і Рогатинської міської ради.
Крім цього, рішенням №19 сесії Рогатинської міської ради від 27.02.2022 № 4266, на яке покликається позивач, затверджено додаток № 1 «Виконання дохідної частини бюджету Рогатинської міської територіальної громади за 2021 рік». У цьому додатку зафіксовано, що «Орендна плата з юридичних осіб» (код бюджетної класифікації 18010600) за 2021 рік становить 10627,95 тис. грн.
Отже, сплата орендних платежів відбувалась за участі ГУ ДПС в Івано-Франківській області як органу, що займався стягненням платежів за кодом бюджетної класифікації 18010600.
Наведене також підтверджується відповіддю розпорядника інформації за вих. №110/ЗПІ/09- 19-19-03-06 від 31.12.2025 на запит позивача ВСП001/24/12/25 від 24.12.2025, за змістом якої за даними інформаційно-комунікаційної системи ГУ ДПС в Івано-Франківській області обсяг сплачених податків за 2021 рік по Рогатинській територіальній громаді становить по орендній платі з юридичних осіб (ККДБ 18010600) 10627,95 тис. грн.
Наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2012 №578/5 затверджено Перелік типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів (у редакції, чинній упродовж запитуваного періоду). Цей Перелік є нормативно-правовим актом, призначеним для використання всіма організаціями при визначенні строків зберігання документів, їх відборі на постійне та тривале (понад 10 років) зберігання або для знищення.
У цьому Переліку розділом І «Документи, що створюються в управлінській діяльності» передбачено складання, в тому числі таких видів документів для органів, що займаються оподаткуванням та справлянням обов'язкових платежів:
1. Ст. 260 Класифікатори доходів та видатків бюджету, строк зберігання - постійно.
2. Ст. 261 Списки організацій, звільнених від сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) та неподаткових платежів у бюджети та державні цільові фонди - постійно.
3. Ст. 262 Річні плани з податків і зборів (обов'язкових платежів) - 5 років.
4. Ст. 265 Звіти про нарахування та надходження платежів у бюджет - постійно.
5. Ст. 266 Відомості, листи про ставки податків і зборів (обов'язкових платежів) та розрахунки рентабельності - 5 років.
6. Ст. 267 Документи (огляди, відомості, доповідні записки) про сплату податків і зборів (обов'язкових платежів) - 5 років.
7. Ст.268 Реєстри розрахунку земельного податку - 5 років.
8. Ст.269 Документи (акти, довідки, відомості, платіжні реєстри, довіреності, листи) про надходження податків і зборів (обов'язкових платежів) у бюджети та цільові фонди - 5 років.
9. Ст. 273 Звіти суб'єкта малого підприємництва-фізичної особи-платника єдиного податку - 5 років.
10. Ст. 275 Відомості про податковий борг за податковими зобов'язаннями платників податків і зборів (обов'язкових платежів) - 5 років.
11. Ст. 276 Звіти, відомості і повідомлення про податкові надходження та заборгованість за ними (квартальні) - 5 років.
12. Ст. 282 Документи (запити, довідки, повідомлення, звіти, відомості, листи) про заборгованість до бюджету -5 років.
13. Ст. 283 Декларації, що відображають звітність усіх платників податків, та документи (розрахунки, звіти, відомості, заяви, заявки, довідки, картки, листи, перерахунки, платіжні документи, виклики) до них - 5 років.
14. Ст.284 Декларації про доходи, розрахунки сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - 5 років.
15. Ст. 285 Податкове повідомлення - 5 років.
16. Ст. 286 Документи (акти, довідки, доповідні записки) про перевірку звітів, балансів, декларацій організації - 5 років.
17. Ст. 287 Документи (розрахунки, заяви, рішення, списки, відомості, листи) про звільнення від сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), надання пільг, кредитів, відстрочок від сплати, розстрочки на сплату або відмови в їх наданні - 5 років.
18. Ст. 291 Облікові справи платників податків і зборів (обов'язкових платежів) - 5 років.
19. Особові рахунки платників податків і зборів (обов'язкових платежів) - 5 років.
Цей Перелік типових видів документів, які мають створюватись у діяльності ГУ ДПС в Івано-Франківській області, засвідчує те, що цей суб'єкт владних повноважень є володільцем запитуваної інформації, така інформація повинна бути у його розпорядженні і цю інформацію відповідно до вимог Закону № 2939-VI він повинен надавати на запити громадян.
Зважаючи на наведене, суд дійшов висновку, що ГУ ДПС в Івано-Франківській області є володільцем запитуваної у п. 1 та п. 3 інформаційного запиту від 22.10.2025 інформації, оскільки надає звітність міській раді про платників податків юридичних осіб (перелік юридичних осіб, з якими відповідно до бюджетної класифікації 18010600 укладені договори оренди Рогатинською міською радою), про джерела доходів та суми нарахованих та сплачених податків, податкового боргу за бюджетною класифікацією 18010600 (стан виконання сплати орендних платежів, включаючи порушення строків сплати податкового боргу).
Суд наголошує, що обов'язок розпорядника інформації надавати достовірну, точну та повну інформацію на запит імперативно встановлений п. 6 ч. 1 ст. 14 Закону № 2939-VI.
Відмову у наданні запитуваної інформації суд розцінює як неналежний розгляд запиту.
З урахуванням викладеного, суд визнає протиправними дії відповідача щодо відмови у наданні відповіді на п. 1 та п. 3 запиту на публічну інформацію від 22.10.2025 відповідно до Закону №2939-VI.
Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, слід зважати й на його ефективність з точки зору ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до якої кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) захисту необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
З метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути запит на публічну інформацію за вих. №ВСП001/22/10/25-1 від 22.10.2025 та надати позивачу повну, точну та достовірну інформацію на п. №1 та №3 цього запиту.
Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на суб'єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідач жодними належними та допустимими доказами не довів правомірність поведінки щодо ненадання відповіді на п. 1 та п. 3 запиту на публічну інформацію.
За правилами ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно з ч. 1 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши наявні у справі письмові докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи встановлені обставини справи, суд дійшов висновку про задоволення позову повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керується таким.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Приписами ч. 1 ст. 139 КАС України унормовано, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, понесені позивачем документально підтверджені судові витрати у вигляді сплаченого судового збору підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 291, 293, 295-297 КАС України, суд
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області щодо відмови у надання відповіді на пункти №1 та №3 запиту на публічну інформацію №ВСП001/22/10/25-1 від 22.10.2025.
3. Зобов'язати Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області повторно розглянути запит на публічну інформацію №ВСП001/22/10/25-1 від 22.10.2025 та надати ОСОБА_1 повну, точну та достовірну інформацію на пункти №1 та №3 цього запиту.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (місцезнаходження: вул. Незалежності, буд. 20, м. Івано-Франківськ, 76018; ЄДРПОУ 43968084).
СуддяАндрусів Уляна Богданівна