16 лютого 2026 року м. Житомир справа №240/1037/26
категорія 113080000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Приходько О.Г., розглянувши у письмовому провадженні клопотання представника позивача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про:
- визнання протиправним рішення відповідача про здійснення звернення до Коростенського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області щодо доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв'язку із вчиненням ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210-210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, для складення протоколів про вчинення адміністративного правопорушення, та визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо залишення без розгляду заяви позивача в порядку пункту 2 частини першої статті 9 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" щодо виправлення недостовірних відомостей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею (статтями) 210 - 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
- зобов'язання відповідача виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею (статтями) 210 - 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
- зобов'язання відповідача звернутись до Коростенського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області з повідомленням про залишення без виконання звернення у вигляді набору даних ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зареєстроване у Коростенському районному управлінні поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області.
09 лютого 2026 року до суду через підсистему "Електронний суд" надійшло клопотання представника позивача про розгляд справи у порядку загального провадження з викликом сторін. Заявлене клопотання мотивовано тим, що вирішення спору пов'язане не лише з оцінкою питань права, а й із необхідністю всебічного з'ясування фактичних обставин та надання сторонам реальної можливості бути почутими, чим зумовлено реалізацію принципів змагальності, рівності сторін та диспозитивності, що у сукупності становить зміст права на справедливий і публічний судовий розгляд цієї справи.
(У період з 09 по 13 лютого 2026 року суддя Приходько О.Г. проходила онлайн-підготовку для підтримання кваліфікації для суддів окружних адміністративних судів у Національній школі суддів України).
Розглянувши заявлене клопотання суд зазначає таке.
Відповідно до частини першої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Згідно з частинами другою та третьою цієї ж статті спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Як встановлено у частині п'ятій статті 12 КАС України умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.
Перелік справ незначної складності у частині шостій статті 12 КАС України не є вичерпним та відповідно до пункту 10 цієї ж норми для цілей цього Кодексу справами незначної складності, окрім перерахованих у пунктах 1 - 9, є й інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Таке положення кореспондується з нормою частини другої статті 257 КАС України, відповідно до якої за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Частиною ж четвертою статті 257 КАС України чітко унормовано, які справи не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження, й спір у цій справі не віднесено до таких категорій, як і не віднесену цю справу до справ, які підлягають розгляду виключно за правилами загального позовного провадження відповідно до частини четвертої статті 12 КАС України.
Своєю чергою, частиною третьою статті 257 КАС України передбачено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Оскільки ця справа не віднесена до чіткого та вичерпного переліку справ, які підлягають розгляду виключно за правилами загального позовного провадження, процесуальні перешкоди для розгляду цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження відсутні.
Такий правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 27 липня 2021 року у справі № 340/1901/20, від 28 липня 2021 року у справі № 160/6740/20, від 22 липня 2021 року у справі № 460/6542/20, від 29 липня 2021 у справі № 340/1727/20, від 05 серпня 2021 року у справі № 200/5490/20-а, від 23 червня 2021 року у справі № 520/13014/2020.
Суд зазначає, що положення КАС України гарантують права учасників справи безпосередньо знайомитись з матеріалами справи, зокрема і з аргументами іншої сторони та інших учасників та реагувати на ці аргументи відповідно до процесуального законодавства.
Правила розгляду справи у порядку спрощеного провадження без виклику учасників, визначені КАС України, не обмежують сторони у поданні суду доказів та не звужують їх процесуальних прав як і обов'язок суду повно та всебічно встановити обставини справи. Судом при вирішенні спору по суті будуть враховані письмові доводи учасників справи та надані ними докази, у порядку, визначеному положеннями КАС України.
Будь-яких обставин, які унеможливлюють розгляд цієї справи за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами у розумінні процесуального закону представник позивача не навів.
Характер спірних правовідносин, предмет та підстави позову, на переконання суду, не вимагають розгляду справи у судовому засіданні для встановлення та перевірки відповідних обставин справи, тому суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Керуючись статями 248, 256, 257-263, 294 КАС України, суд
ухвалив:
Клопотання представника ОСОБА_1 про розгляд справи № 240/1037/26 в порядку загального позовного провадження з викликом учасників сторін залишити без задоволення.
Роз'яснити учасникам справи, що інформацію у справі, що розглядається, можна отримати в мережі Інтернет на офіційному вебпорталі судової влади України на вебсторінці http://court.gov.ua/fair/sud0670/.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О.Г. Приходько