Україна
Донецький окружний адміністративний суд
16 лютого 2026 року Справа№200/621/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Крилової М.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
29 січня 2026 року до Донецького окружного адміністративного суду, через підсистему ЄСІТС «Електронний суд», надійшла позовна заява адвоката Клименко Я.М., яка діє в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про:
- визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), які полягають у внесенні до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) та зверненні до Краматорського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо адміністративного затримання і доставлення ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 );
- зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) виключити з Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) правил військового обліку;
- зобо'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) повідомити Краматорське районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Заявлені позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на військовому обліку як військовозобов'язана особа в ІНФОРМАЦІЯ_3 . Зазначає, що облікові дані було уточнено вчасно, що підтверджується інформацією з електронного військово-облікового документу (ВОД) в «Резерв+», фактичне місце проживання з 2018 року і станом на сьогоднішній день: АДРЕСА_3 .
Вказує, що після оновлення застосунку «Резерв+» в його електронному кабінеті з'явився запис про порушення правил військового обліку: «Вас розшукує ІНФОРМАЦІЯ_4 17.03.2025 звернувся до Нацполіції, щоб доставити вас для складання протоколу».
З листа відповідача від 11.07.2025 року № 01/6871 позивач дізнався, що 22.02.2025 року засобами ІКС «Оберіг» була автоматично створена і відправлена поштовим оператором «Укрпошта» повістка з трек номером 0610233338802, згідно з якою ОСОБА_1 повинен був з'явитись до ТЦК та СП, але у зазначену в повістці дату і час не з'явився, чим скоїв правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Звертає увагу, що позивач не отримував поштового відправлення з повісткою від ІНФОРМАЦІЯ_5 , про яке йдеться мова у відповіді на адвокатський запит, і, як наслідок, не знав та не міг знати про необхідність його явки за повісткою. Разом з цим, позивач не отримував від ІНФОРМАЦІЯ_5 протоколу про вчинення адміністративного правопорушення та постанови про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
У зв'язку з чим вважає, що, внесення ІНФОРМАЦІЯ_6 запису до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення позивачем правил військового обліку та розшук є безпідставним. Просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач надав відзив на позовну заяву. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, 22.02.2025 засобами ІКС "Оберіг" була автоматично створена і відправлена поштовим оператором «Укрпошта» повістка з трек номером 0610233338802, згідно якої ОСОБА_1 повинен був з'явитися до ТЦК та СП. ОСОБА_1 , не з'явився у зазначену дату і час чим скоїв правопорушення передбачене ч 3. ст 210-1. Повістка була повернута оператором «Укрпошта» з відміткою про те, що адресат відсутній за вказаною адресою.
17.03.2025 року до Національної поліції було направлено електронне звернення Є633239 щодо скоєного адміністративного правопорушення ОСОБА_1 яке виразилося у неявці по повістці до ІНФОРМАЦІЯ_7 у вказаний в ній час та місце. Враховуючи, нез'явлення позивача за повісткою у визначену дату і час, відповідач правомірно звернувся в установленому законом порядку до органів Національної поліції для доставления позивача, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
З зазначених підстав просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 січня 2026 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази по справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , громадянин України що підтверджується паспортом серії НОМЕР_3 .
Позивач перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_5 , про що свідчить електронний військово-обліковий документ з додатку «Резерв+».
З роздруківки електронного - військово облікового документу позивача вбачається, що дані ним уточнені вчасно 15.07.2025 року. Адреса проживання: АДРЕСА_3 .
Водночас в електронному - військово обліковому документі вказано про порушення позивачем правил військового обліку.
У зв'язку з наведеною інформацією позивач через представника звернувся до відповідача з адвокатським запитом від 02.07.2025 № 2025/02.07-1 щодо причин порушення ОСОБА_1 правил військового обліку та документального підтвердження правових підстав.
Листом від 11.07.2025 № 01/6871 відповідач повідомив, що 22.02.2025 засобами ІКС «Оберіг» була автоматично створена і відправлена поштовим оператором «Укрпошта» повістка з трек номером 0610233338802, згідно якої ОСОБА_1 повинен був з'явитися до ТЦК та СП. ОСОБА_1 , не з'явився у зазначену дату і час чим скоїв правопорушення передбачене ч З. ст 210-1.
13.08.2025 представник позивача звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою № 2025/17.07-1 у якій просила виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» і, відповідно, з «Резерв+» відомості щодо ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_9 про порушення правил військового обліку та звернутись до територіального органу Національної поліції України про виключення відомостей щодо ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_9 з інтегрованої інформаційно-пошукової системи Міністерства внутрішніх справ України (ІІПС «Армор») про порушення ним правил військового обліку та вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. ст. 210, 210-1 КУпАП, та надати докази такого звернення.
Листом від 05.08.2025 № 11/7220 відповідач повідомив, що повісткою № 2601524 від 22.02.2025 ОСОБА_1 був викликаний на 06.03.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_5 для уточнення даних, проте не прибув.
Разом з листом відповідачем було долучено повістку № 2601524 від 22.02.2025 та докази її направлення.
Так, повісткою ІНФОРМАЦІЯ_5 № 2601524 від 22.02.2025 позивач був викликаний на 06.03.2025 о 09:00 до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для уточнення даних.
Поштове відправлення із повісткою було направлено на адресу позивача: АДРЕСА_4 та повернулось відправнику із відміткою поштового штемпелю від 10.03.2024 про відсутність адресата за вказаною адресою.
03.10.2025 представник позивача знову звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою № 2025/03.10-1 у якій просила виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» і, відповідно, з «Резерв+» відомості щодо ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_9 про порушення правил військового обліку.
Доказів надання відповіді на вказану заяву відповідачами суду сторонами не надано.
Надаючи правову оцінку діям відповідача, суд виходить із такого.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України, у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу»(даліЗакон №2232-ХІІ).
Згідно з частинами першою, третьою статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до частин першої, третьої статті 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (частина перша статті 34 Закону №2232-ХІІ).
Частиною п'ятою статті 33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На виконання частини п'ятої статті 33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України постановою від 30.12.2022 №1487 затвердив Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Порядок №1487), пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 1 Порядку №1487 визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, в тому числі, прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до п. 79 вказаного Порядку Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема:
організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;
оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;
розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію;
звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210,210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку;
виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з п. 56 Порядку №1487 Національна поліція за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7З акону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210,210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20)
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані, зокрема, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися:
військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;
резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;
військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;
військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів;
особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 21 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі Порядок № 560) за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Пунктом 22 Порядку № 560 визначено, що резервісти та військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів України, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ.
Резервісти та військовозобов'язані, у яких відсутній (які втратили) військово-обліковий документ, уточнюють свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ, де вони перебувають на військовому обліку. У такому разі під час уточнення облікових даних їм оформляється військово-обліковий документ.
Згідно з п.п. 27, 28 Порядку № 560 під час мобілізації громадяни викликаються до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів з метою, зокрема, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки).
Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання)повістки(додаток 1).
Відповідно до п. 34 Порядку № 560 повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.
У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.
У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.
Згідно з п. 41 Порядку № 560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку є:
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Як вбачається з електронного військово-облікового документа позивача з «Резерв+» від 12.12.2025, останній уточнив свої персональні дані своєчасно - дата уточнення 15.07.2025. У документі зазначено адресу проживання: АДРЕСА_3 .
Суд вважає за необхідне зазначити, що абзацом 4 пункту 1 частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11 квітня 2024 року № 3633-IX (надалі Закон №3633-ІХ) встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані:
-у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності);
-у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Отже вищезазначені норми законодавства передбачають три шляхи, яким громадяни України, які перебувають на території України та які перебувають на військовому обліку повинні були уточнити свої персональні дані з 17 травня 2024 року по 16 липня 2024 року (включно).
Наявність в електронному військово-обліковому документі позначки «Дані уточнено вчасно» свідчить про виконання позивачем обов'язку, покладеного на нього законом, щодо своєчасного оновлення персональних даних у реєстрі «Оберіг», зокрема адреси проживання, номера засобів зв'язку, електронної пошти та інших відомостей.
Водночас відповідачем не надано належних та допустимих доказів того, що 15.07.2025 позивачем було оновлено персональні дані саме щодо фактичного місця проживання, а не інших відомостей, передбачених законом.
Відповідно до пп. 14 п. 8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559, військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності), як, зокрема, адресу місця проживання.
Таким чином, повістка мала направлятись позивачу саме за адресою, яку він зазначив при уточненні даних та врученою вона могла вважатись у день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних.
Водночас, як вбачається з матеріалів справи, повістка позивачу направлялась на адресу: АДРЕСА_4 , що є адресою реєстрації позивача.
Разом із цим, повістка направляється на адресу реєстрації у випадку неуточнення особою даних, що в даному випадку не мало місця, відповідачами не спростовано факт оновлення даних позивачем вчасно та про це зазначено у доданих до матеріалів справи розширених даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо позивача.
Так, повістка позивачу не може вважатись врученою, оскільки з електронного військово-облікового документу позивача з Резерву+ від 17.12.2025 вбачається, що адресою його проживання є: АДРЕСА_3 , в той час як повістка направлялась за іншою адресою.
Відтак, відомості про порушення позивачем правил військового обліку через неприбуття до ТЦК та СП неприбуття за такою повісткою не відповідають дійсності.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»(далі Закон №1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
За приписами частин восьмої, дев'ятоїстатті 5 Закону №1951-VII Iорганами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Частиною першою статті 6 Закону №1951-VIII встановлено, що до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У свою чергу, пункт 20-1 частини першої статті 7 Закону №1951-VIII передбачає, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення(дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).
Таким чином, Закон №1951-VIII визначає, що до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку.
Закон №1951-VIII не містить норм, що визначали б внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення особою правил військового обліку.
Згідно з матеріалами справи, судом встановлено, що посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 не складалось відносно позивача протоколів та постанов про порушення правил військового обліку.
Тобто, як встановлено судом та не заперечується відповідачем, позивач не притягувався до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку. Відповідно до ч. 1 статті 210 КУпАП порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 3 цієї статті визначено, що вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При цьому, відповідачем у листі від 11.07.2025 № 01/6871 зазначено про вчиненння позивачем порушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 статті 210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 3 цієї статті визначено, що вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Разом із цим, матеріали судової справи не містять доказів про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, ані на підставі статті 210 КУпАП, ані на підставі статті 210-1 КУпАП. Тобто, підстав для внесення на підставі Закону №1951-VIII до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про притягнення позивача до відповідальності за порушення правил обліку немає, в той час як Закон №1951-VIII не містить норм, що передбачали б внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про факт вчинення порушення особою правил військового обліку.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Щодо посилань відповідача у листі від 11.07.2025 № 01/6871 на п. 79 Порядку № 1487 та те, що на їх підставі через порушення правил військового обліку позивач як особа, що вчинила порушення передбачене ст. 210-1 КУпАП підлягає доставленню для складання протоколу до ТЦК та СП органами Нацполіції на підставі звернення ТЦК та СП, оскільки позивачу вручено повістку, за якою він не з'явився, то суд зазначає, що такі твердження суперечать ч. 6 ст. 258 КУпАП та абз. 2 п. 1 розділу ІІ Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказ Міністерства оборони України від 01.01.20242 № 3.
Так, відповідно до зазначених приписів протокол не складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210,210-1 КУпАП (розгляд яких віднесено до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), щодо особи, яка не з'явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття на виклик територіального центру комплектування та соціальної підтримки, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявності у територіального центру комплектування та соціальної підтримки підтвердних документів про отримання особою виклику.
Тобто, у разі наявності у територіального центру комплектування та соціальної підтримки підтвердних документів про отримання особою виклику та неявку за такою повісткою, протокол не складається, відтак, немає підстав у такому випадку також для звернення ТЦК та СП до Нацполіції для доставлення такої особи до ТЦК та СП для складання протоколу.
З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо внесення відомостей про порушення позивачем правил військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_6 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення позивачем правил військового обліку.
Щодо вимог про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_6 повідомити Краматорське районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до територіального центру комплектування та соціальної підтримки., то такі вимоги є передчасними, відтак, задоволенню не підлягають.
Так, відповідні дії можуть бути вчинені лише після внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про відсутність порушень позивачем правил військового обліку, що має бути здійснено на виконання рішення суду в цій справі.
Враховуючи вищезазначене, позов підлягає задоволенню частково.
Згідно з ч.ч. 1, 3, 8 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1331,20 грн відповідно до квитанції наявної в матеріалах справи.
Судом встановлено, що позовна заява подана до суду через систему «Електронний Суд», а отже, відповідно до положень Закону України «Про судовий збір» застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку про необхідність стягнення судового збору на користь позивача пропорційно задоволеній частині позовних вимог у сумі 745,47 грн (1064,96-30%) за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (юридична адреса: АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) правил військового обліку.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (юридична адреса: АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір у сумі 745,47 (сімсот сорок п'ять) гривень 47 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя М.М. Крилова