Постанова від 16.02.2026 по справі 160/4190/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 160/4190/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чабаненко С.В. (доповідач),

суддів: Юрко І.В., Білак С.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Дніпро апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року в адміністративній справі №160/4190/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 19.07.2024 №046350012849 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області обчислити страховий та пільговий стаж роботи по списку № 1, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» станом на 27.09.2023, та призначити і виплатити пенсію за віком ОСОБА_1 з 27.09.2023.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року позовні вимоги задоволено, суд:

- визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 19.07.2024 №046350012849;

- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області обчислити, призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 27.09.2023 року та з цієї дати перерахунок пенсії;

- стягнути на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржене рішення та ухвалити нове рішення, яким у позові відмовити. В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі 160/4370/24 від 30.04.2024 зараховано до страхового та пільгового стажу роботи по Списку №1 з повним робочим днем під землею за професією машиніст підземних установок ОСОБА_1 період проходження військової служби в рядах Збройних сил України з 21.11.2003 по 19.05.2005 та період роботи з 23.08.2007 по 09.09.2007 з урахуванням Постанови №202(підземні) від 31.03.1994 та повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 27.09.2003 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень ч. 3 ст. 114 Закону №1058. Пільговий стаж на роботах підземних, професій за Постановою 202 (25) становить 24 роки 11 місяців 21 день. Пільговий стаж на роботах підземних, провідних професій (20) становить 15 років 11 місяців 21 день. Пільговий стаж за Списком №1 становить 21 рік 02 місяці 21 день. Загальний страховий стаж становить 24 роки 18 днів, страховий стаж з урахуванням кратності та додаткових років за Список 1 становить 43 роки 2 місяці 8 днів. Результати розгляду документів, доданих до заяви: за доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди трудової діяльності. За даними реєстру застрахованих осіб зараховано всі періоди трудової діяльності. Позивач матиме право на пенсійну виплату з 30.11.2032 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058, або при набутті стажу на роботах підземних професій за Постановою 202 - 25 років чи на роботах підземних професій як працівнику провідних професій 20 років. Враховуючи вищевикладене гр. ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв?язку з відсутністю спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку за частиною 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» - 25 років за Постановою 202, або як працівнику провідних професій - 20 років. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду №160/4370/24 від 30.04.2023 не зобов?язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області обчислити страховий та пільговий стаж роботи по списку № 1, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» станом на 27.09.2023. Апелянт вважає дії Управління правомірними та вмотивованими, а позов є необґрунтованим, тому підлягає залишенню без задоволення.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до вимог ст. 311 КАС України.

Перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 .

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/4370/24 від 30 квітня 2024 року, яке набрало законної сили, задоволено позов позивача та серед іншого:

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати до страхового та пільгового стажу роботи по Списку № 1 з повним робочим днем під землею за професією машиніст підземних установок ОСОБА_1 період проходження військової служби в рядах Збройних сил України з 21.11.2003 року по 19.05.2005 року та період роботи з 23.08.2007 року по 09.09.2007 року з урахуванням Постанови № 202 (підземні) від 31.03.1994 року;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.09.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2024 року у справі №160/4370/24 відповідач прийняв рішення від 19.07.2024 №046350012849 про відмову у призначенні пенсії, у зв'язку з відсутністю спеціального пільгового стажу.

У листі від 04.09.2024 №21547-19718/М-02/8-0600/24 відповідач повідомив, що пільговий стаж на роботах підземних, професій за Постановою 202 (25) становить 24 роки 11 місяців 21 день; пільговий стаж на роботах підземних, провідних професій (20) становить 15 років 11 місяців 21 день; пільговий стаж за Списком №1 становить 21 рік 2 місяці 21день; страховий стаж становить 24 роки 18 днів, страховий стаж з урахуванням додаткових років за Списком №1 становить 43 роки 2 місяці 8 днів.

У цьому ж листі зазначено, що за період з 12.09.2023 по 27.09.2023 (дата звернення з заявою на призначення пенсії) не зараховано до пільгового стажу на підземних роботах, оскільки не підтверджено підприємством роботу протягом повного робочого дня, а також, згідно Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування на дату звернення відсутня інформація про стаж та заробітну плату.

Вважаючи, що внаслідок того, що період з 12.09.2023 по 27.09.2023 протиправно не був зарахований до пільгового стажу на роботах підземних, професій за Постановою 202 (25), позивач втратив можливість отримувати пенсію саме з 27.09.2023, що фактично і слугувало підставою для звернення до суду із цим позовом.

При цьому, судом першої інстанції встановлено, що відповідачем призначено пенсію позивачеві, але з 29.10.2024.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновку, що станом на момент виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/4370/24 від 30 квітня 2024 року належними доказами підтверджено право позивача на пільгове пенсійне забезпечення та зарахування до пільгового стажу за Постановою 202 (25) періоду роботи позивача з 12.09.2023 по 27.09.2023, що надало б йому змогу отримувати пенсію саме з 27.09.2023, приймаючи до уваги, що відповідач виконуючи означений судовий акт встановив наявність у позивача такого стажу у розмірі 24 роки 11 місяців 21 день. А тому, суд першої інстанції дійшов висновку, що оскаржене рішення відповідача не відповідає критеріям, перелік яких визначений у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим підлягає скасуванню.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону №1058-IV).

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюється у натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Відповідно до частини першої статті 41 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 11 Закону №1058-IV загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають в т.ч.: громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, у громадських об'єднаннях, у фізичних осіб - підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та в інших фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи (надають послуги) на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру; фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Згідно до статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Пунктом 3 ст. 114 Закону № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Відповідно до ст. 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року за № 637 “Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно з п. 20 вказаної постанови, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Аналіз наведених норм права дає змогу дійти висновку, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, тоді як підтвердження трудового стажу на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами можливе лише у випадку її відсутності або відсутності в ній записів.

Як зазначено в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 04.09.2024 №21547-19718/М-02/8-0600/24 період з 12.09.2023 по 27.09.2023 (дата звернення з заявою на призначення пенсії) не зараховано до пільгового стажу на підземних роботах, оскільки не підтверджено підприємством роботу протягом повного робочого дня, а також, згідно Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування на дату звернення відсутня інформація про стаж та заробітну плату.

Відповідно до довідки форми РС-право позивачу розрахований страховий та пільговий стаж по 11.09.2023.

Відповідно до довідки про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки та відповідних записів у ній, виданої виробничим структурним підрозділом «Шахтоуправління імені Героїв Космосу» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» 19.09.2024 №1222, ОСОБА_1 працює у ВСП «Шахтоуправління імені Героїв Космосу» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» з 01.01.2022 по день видачі довідки за посадою гірник очисного забою на дільниці видобутку вугілля №7 з повним робочим днем у шахті відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Колегія суддів звертає увагу, що вказана довідка датована 19.09.2024, а оскаржуване рішення прийнято 19.07.2024.

Отже, вказана довідка не могла бути надана відповідачу та врахована ним при прийнятті оскаржуваного рішення.

Водночас, в розпорядженні Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області була наявна трудова книжка позивача серії НОМЕР_2 від 04.07.2001, в якій міститься запис від 01.01.2022 про те, що позивача переміщено гірником очисного забою по 5-му розряду з повним робочим днем у шахті.

Враховуючи відсутність інших записів про звільнення позивача або зміну умов праці, доведеним є факт продовження позивачем роботи за встановленими умовами праці у період з 12.09.2023 по 27.09.2023.

Постановою Кабінету міністрів України від 31.03.1994 № 202 затверджений Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії терміном не менше 25 років, що діяв у період роботи позивача, включає усіх робітників, зайнятих протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівників і спеціалістів підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю) (розділ 1).

Посада позивача «гірник очисного забою» з повним робочим днем у шахті відповідає Спискам, затвердженим Постановою №202.

Відтак, позивач мав право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» станом на 27.09.2023.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 19.07.2024 №046350012849.

Враховуючи, що пенсія на пільгових умовах позивачу вже призначена, а спірним є питання дати, з якої відповідач мав призначити пенсію, судом першої інстанції правомірно зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області обчислити, призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 27.09.2023 року та здійснити з цієї дати перерахунок пенсії.

Відтак, доводи апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні усіх обставин справи в їх сукупності.

Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки дана справа розглянута судом апеляційної інстанції у відповідності до вимог частини 1 статті 310 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного провадження та не відноситься до справ, передбачених частиною 4 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322, 327, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року в адміністративній справі №160/4190/25 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року в адміністративній справі №160/4190/25 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених ст. 328-329 КАС України.

Головуючий - суддя С.В. Чабаненко

суддя І.В. Юрко

суддя С.В. Білак