16 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 160/10380/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чабаненко С.В. (доповідач),
суддів: Білак С.В., Юрко І.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Дніпро апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 липня 2025 року в адміністративній справі №160/10380/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про утримання надміру виплачених сум з пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повернути ОСОБА_1 утриману частину пенсії в сумі 17 068,05 грн (Сімнадцять тисяч шістдесят вісім гривень 05 коп.).
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 липня 2025 року позовні вимоги задоволено, суд:
- визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо стягнення з ОСОБА_1 надміру виплаченої пенсії за період з 02.2024 по 09.2024 у розмірі 18620,00 грн;
- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повернути ОСОБА_1 кошти в розмірі 17068,05 грн, утримані з його пенсії 25.02.2025 на підставі листа від 25.02.2025 №0400-010402-8/39628 «Про повернення пенсії ОСОБА_1 »;
- стягнув за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1211,20 грн та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 2500 (дві тисяча п'ятсот) грн 00 коп.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржене рішення та ухвалити нове рішення, яким у позові відмовити. В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що пункт 3 частини 2 статті 16 Закону №1058-IV прямо зобов'язує застраховану особу повідомити територіальний орган Пенсійного фонду про зміну даних, що вносяться до її персональної облікової картки в системі персоніфіковано обліку та Державному реєстрі загальнообов?язкового державного соціального страхування, виїзд за межі держави та про обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи, протягом десяти днів з моменту їх виникнення. Водночас 25.02.2025 до відділу перерахунків пенсії № 2 управління з питань виплат надійшло рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи про невизнання інвалідом ОСОБА_1 . Позивач про означені вище обставини Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не повідомляв, рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи про невизнання інвалідом не оскаржував. За змістом частини 1 статті 50 Закону №1058-1V суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Згідно пункту 3 Порядку повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003р. №6-4, суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону № 1058-IV. Листом «Про повернення пенсії ОСОБА_1 » Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернулося до АТ «Ощадбанк», де отримував пенсію позивач, з проханням повернути суму пенсії за період з 01.02.2024 по 30.09.2024 в сумі 18620,00 грн. Кошти були повернуті в межах залишку в сумі 17068,05 грн у зв?язку з відсутністю на рахунку. Сума незаконно отриманої пенсії складає 1551,95 грн. Листом від 06.03.2025 №0400-010402-8/47115 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило ОСОБА_1 про переплату пенсії в сумі 1551,95 грн за період з 01 лютого 2024 по 29 лютого 2024, яку рекомендовано повернути у добровільному порядку.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до вимог ст. 311 КАС України.
Перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 .
Згідно довідки Відділу обслуговування громадян №5 Управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Дніпропетровській області №423/0400-010208-26 від 06.03.2023, ОСОБА_1 перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа та отримує пенсію в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з 30.01.2018 - 30.04.2023 (по інвалідності 3 гр. загального захворювання).
Згідно Виписки з акта огляду МСЕК 12ААг №183627 від 15.03.2023 ОСОБА_1 встановлена 3 група інвалідності загальне захворювання. Інвалідність встановлена до 01.02.2024. Дата чергового переогляду 30.01.2024.
Згідно Рішення №045750001166 від 25.02.2025 про перерахунок пенсії, припинено виплату пенсії по інвалідності (невизнаний особою з інвалідністю в період дії карантину/військовий стан з 01.02.2024).
Згідно скріншоту банківського рахунку, 25.02.2025 було списано з рахунку по запиту державних органів/фондів: часткове повернення коштів, згідно листа ГУ ПФУ в Дніпропетровській області №0400-010402-8/39628 від 25.02.2025 (в межах залишку) ОСОБА_1 17068,05 грн.
26.03.2025 представник позивача направив до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області адвокатський запит № 26-03/2025-1, в якому просив надати належним чином завірені копії:
1. Листа ГУ ПФУ в Дніпропетровській області № 0400-010402-8/39628 від 25.02.2025 , на підставі якого було списано грошові кошти з карткового рахунку ОСОБА_1 ;
2. Рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, на підставі якого було списано грошові кошти з виплачених сум пенсії, яка належить ОСОБА_1 ..
Адвокатський запит від 26.03.2025 № 26-03/2025-1, направлений цінним листом з описом вкладення з трек-номером 6101200083353 було отримано уповноваженою особою ГУ ПФУ в Дніпропетровській області 28.03.2025, що підтверджується інформацією з офіційного сайту АТ «УКРПОШТА» про рух листа з трек-номером 6101200083353.
Відповідь на адвокатський запит в матеріалах справи відсутні.
Також судом встановлено, що листом від 25.02.2025 №0400-010402-8/39628 «Про повернення пенсії ОСОБА_1 », ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило АТ "ОщадБанк" про необхідність повернення перерахованої пенсії на загальну суму 18620 грн. з ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю права.
АТ "Державний ощадний банк України" листом від 27.02.2025 №46/3-17/23872/2020 повідомило ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, що сума, що підлягала поверненню 18620 грн., сума фактично повернутих 17068,05 грн. Кошти повернено в межах залишку рахунку одержувача.
Листом від 06.03.2025 №0400-010402-8/47115 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило ОСОБА_1 , що у зв'язку з не встановленням групи інвалідності згідно витягу рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи у вас виникла переплата пенсії в сумі 1551,95 грн за період з 01.02.2024 по 29.02.2024. Зазначену переплату запропоновано повернути добровільно.
Згідно рішення ЕКОПФО від 05.02.2025 №259/25/242 КП "Дніпропетровський обласний клінічний центр діагностики та лікування" ДОР" про невизнання інвалідом ОСОБА_1 , направлення особи на оцінювання 16.01.2025, дата проведення оцінювання 05.02.2025 очно в закладі охорони здоров'я:
п.16 Рішення "Обґрунтування рішення експертної команди за результатами оцінювання": легкий ступень обмеження життєдіяльності а саме до пересування самообслуговування та трудової діяльності інвалідом не визнаний (інфаркт міокарда переніс в 2017 році - проведена КАГ ургентне стентування). За минулі 7 років стан відносно стабільний, значного прогресування СН не має) в професії менеджера працювати може був на ІІІ групі інвалідності. В 2023 році реабілітований - інвалідом не визнаний. З 2023 по наступний час значного погіршення в медичних документах не представлено;
п.17.1.1 Рішення щодо встановлення інвалідності: не застосовується.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо утримання надміру виплачених сум з пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач мав підставу для продовження інвалідності до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд, відповідно мав право на виплати, гарантовані законодавством, які пов'язані з інвалідністю ІІІ групи. Тобто позивач до проведення повторного огляду, який відбувся 05.02.2025, мав право на виплату пенсії по інвалідності ІІІ групи. Крім того, відповідачем не доведено, що у період з 01.02.2024 по 05.02.2025 позивач не мав статусу особи з інвалідністю та відповідно втратив право на отримання пенсії. Враховуючи вищенаведене та беручи до уваги відсутність встановленого факту зловживання з боку позивача, суд першої інстанції дійшов висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо стягнення з ОСОБА_1 надміру виплаченої пенсії за період з 02.2024 по 09.2024 у розмірі 17068,05 грн. є протиправними.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV.
У преамбулі Закону №1058-IV зазначено, що цей Закон розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Частиною 1 статті 30 Закону №1058-IV встановлено, що пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.
Статтею 31 вказаного Закону передбачено, що причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством. Органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в установленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.
Процедуру проведення медико-соціальної експертизи визначає Положення про медико-соціальну експертизу, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 №1317 (далі - Положення №1317).
Відповідно до пункту 3 Положення №1317 медико-соціальна експертиза проводиться особам, що звертаються для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.
За змістом пункту 15 Положення №1317 комісії проводять своєчасно огляд (повторний огляд) осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, за місцем їх проживання або лікування, у тому числі за місцем їх проживання або місцем перебування у закладах соціального захисту для бездомних осіб та центрах соціальної адаптації осіб, звільнених з місць позбавлення волі, за направленням відповідного лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після пред'явлення паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу.
Згідно з пунктом 24 Положення №1317 комісія видає особі, яку визнано особою з інвалідністю або стосовно якої встановлено факт втрати професійної працездатності, довідку та індивідуальну програму реабілітації і надсилає у триденний строк виписку з акта огляду комісії органові, в якому особа з інвалідністю перебуває на обліку як отримувач пенсії чи державної соціальної допомоги (щомісячного довічного грошового утримання), що призначається замість пенсії, та разом з індивідуальною програмою реабілітації - органові, що здійснює загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виписку з акта огляду комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках та потреби у наданні додаткових видів допомоги.
Видача особі, яку визнано особою з інвалідністю або стосовно якої встановлено факт втрати професійної працездатності, виписки з акта огляду комісії на руки забороняється.
Відповідно до статті 35 Закону №1058-IV органи медико-соціальної експертизи зобов'язані повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду в порядку, встановленому законодавством, про результати повторного огляду осіб, яким призначена пенсія по інвалідності, та про нез'явлення цих осіб на зазначений огляд.
Тобто, обов'язок щодо повідомлення органу Пенсійного фонду про огляд осіб, яким призначена пенсія по інвалідності, та його результати, покладається на органи медико-соціальної експертизи.
Відповідно до статті 50 Закону №1058-IV суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати.
Частинами першою, другою статті 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі Закон №1788-ХІІ) передбачено, що суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії. Відрахування на підставі рішень органу, що призначає пенсії, провадяться в розмірі не більше 20 процентів пенсії понад відрахування з інших підстав.
Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, регулюється Порядком повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 №6-4.
Пунктом 3 Порядку №6-4 передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону №1058-IV.
Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії.
Виходячи зі змісту зазначених норм, сума пенсії, яка надміру виплачена, повертається пенсіонером або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку лише у двох випадках: коли вона виплачена внаслідок зловживань з боку пенсіонера або у разі подання страхувальником недостовірних відомостей.
Таким чином, діючим законодавством визначаються дві самостійні підстави для відшкодування зайво сплаченої пенсії, кожна з яких визначає суб'єкта, на якого покладається такий обов'язок в залежності від того, хто із цих суб'єктів вчинив відповідні дії, що призвели до такої зайвої сплати. У випадку зловживань з боку пенсіонера - обов'язок відшкодування може бути покладений на нього, а у випадку подання недостовірних відомостей страхувальником - обов'язок відшкодування зайвих виплат покладається на страхувальника.
Для правильного вирішення питання про утримання надміру сплачених сум пенсії орган, що уповноважений призначати пенсії, має достеменно встановити факт переплати пенсії у зв'язку із поданням недостовірних відомостей, що враховуються при її обчисленні, та з чиєї вини нараховано суми соціальних виплат у розмірі, що суперечить вимогам Закону.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 20.05.2019 у справі №489/205/16-а та від 03.10.2019 у справі №487/3380/16-а.
Отже, відповідальність може бути покладена на пенсіонера на підставі частини 1 статті 103 Закону №1788-ХІІ виключно в наслідок зловживання з боку такої особи, яке може полягати, зокрема, в поданні ним документів з явно неправильними відомостями. Тобто, умовою є свідомі, активні та навмисні дії з боку пенсіонера, які призвели до надмірної виплати йому пенсії.
Вказаний перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсії є вичерпним.
Як правильно встановив суд першої інстанції, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням корона вірусної хвороби (СОVID-19)" розділ XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" доповнено пунктом 14-6, яким передбачено, що у разі пропуску в період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, строку повторного огляду медико-соціальної експертизи особою з інвалідністю виплата пенсії по інвалідності не зупиняється до закінчення терміну дії зазначених заходів з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої пенсії на підставі заяви та результатів переогляду особи з інвалідністю.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.020 №211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" із змінами та доповненнями з 11.03.2020 на території України запроваджений карантин. В подальшому дію карантину продовжено до 30.06.2023.
Так, сукупно у періоді з 12.03.2020 до 30.06.2023 на території України діяв карантин, встановлений та, в подальшому продовжений, з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-СоV -2, згідно Постанов КМУ від 09.12.2020 року № 1236, від 11 березня 2020 р. № 211, від 20 травня 2020 р. № 392, від 22 липня 2020 р. № 641.
У зв'язку з зазначеним, пенсійне законодавство зазнало змін, зокрема, щодо продовження на строк дії карантину в особи з інвалідністю вказаного статусу, навіть, попри не проходження повторного огляду МСЕК.
Крім того, Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022 (далі - Указ № 64/2022), затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції РНБО України, відповідно до п.20 ч.1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, який надалі продовжено.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2022 №390 «Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо строку повторного огляду осіб з інвалідністю та продовження строку дії деяких медичних документів в умовах воєнного стану» постанову Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 № 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» доповнено пунктом 3 наступного змісту: «Повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення: осіб з інвалідністю та осіб, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу відповідно до Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 року № 1317; дітей з інвалідністю лікарем до лікарсько-консультативної комісії відповідно до Порядку встановлення лікарсько-консультативними комісіями інвалідності дітям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 року №917.
При цьому, інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд.
За змістом зазначеної норми постанови Кабінету Міністрів України строк дії попередньої довідки і всі пов'язані з нею соціальні виплати продовжуються на весь цей період.
Як з'ясовано судом апеляційної інстанції, що позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності встановлено на період з 15.03.2023 до 01.02.2024, дата чергового переогляду 30.01.2024.
Отже, оскільки станом на визначену позивачу дату чергового переогляду (30.01.2024) діє режим воєнного стану, суд доходить висновку, що строк дії статусу особи з інвалідністю ІІІ групи є продовженим на період до закінчення дії вказаного режиму.
Відповідно до рішення ЕКОПФО від 05.02.2025 №259/25/242 КП "Дніпропетровський обласний клінічний центр діагностики та лікування" ДОР" позивача інвалідом не визнано.
З огляду на викладене, суд вказує, що позивач мав підставу для продовження інвалідності до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд, відповідно мав право на виплати, гарантовані законодавством, які пов'язані з інвалідністю ІІІ групи. Тобто позивач до проведення повторного огляду, який відбувся 05.02.2025, мав право на виплату пенсії по інвалідності ІІІ групи.
Крім того, відповідачем не доведено, що у період з 01.02.2024 по 05.02.2025 позивач не мав статусу особи з інвалідністю та відповідно втратив право на отримання пенсії.
Колегія суддів виходить з того, що обов'язок щодо повідомлення органу Пенсійного фонду про огляд осіб, яким призначена пенсія по інвалідності, та його результати, покладається на органи медико-соціальної експертизи.
Враховуючи вищенаведене та беручи до уваги відсутність встановленого факту зловживання з боку позивача, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо стягнення з ОСОБА_1 надміру виплаченої пенсії за період з 02.2024 по 09.2024 у розмірі 17068,05 грн. є протиправними.
Відтак, судом першої інстанції правильно зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повернути позивачу кошти в розмірі 17068,05 грн., утримані з його пенсії 25.02.2025 на підставі листа від 25.02.2025 №0400-010402-8/39628 Про повернення пенсії ОСОБА_1 .
Відтак, доводи апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.
З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні усіх обставин справи в їх сукупності.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки дана справа розглянута судом апеляційної інстанції у відповідності до вимог частини 1 статті 310 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного провадження та не відноситься до справ, передбачених частиною 4 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322, 327, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 липня 2025 року в адміністративній справі №160/10380/25 - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 липня 2025 року в адміністративній справі №160/10380/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених ст. 328-329 КАС України.
Головуючий - суддя С.В. Чабаненко
суддя С.В. Білак
суддя І.В. Юрко