16 лютого 2026 р. № 400/373/26
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, ,
провизнання протиправним та скасування рішення від 17.07.2025 № 143250004053;зобов'язання вчинити певні дії,
14 січня 2026 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач) про:
визнання неправомірним та скасування рішення відповідача від 17.07.2025 № 143250004053 про відмову в переведенні з пенсії за віком, призначену згідно із Законом № 1058-IV на пенсію віком за нормами Закону України «Про державну службу»;
зобов'язання відповідача зарахувати до стажу державної служби період проходження служби у радянській армії з 01.03.1982 по 20.03.1984, період роботи з 15.05.1984 по 15.11.2002 у Миколаївській митниці та повторно розглянути заяву від 10.07.2025.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у період з 15.05.1984 по 14.11.2002 по 14.11.2002 він працював у митних органах. 10.07.2025 він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою про призначення йому пенсії за віко відповідно до Закону України «Про державну службу», яка була розглянута за екстериторіальним принципом відповідачем. Рішенням відповідача від 17.07.2025 № 143250004053 йому було відмовлено в переведенні на пенсію за віком, як державному службовцю. На переконання позивача, це рішення є протиправним, оскільки на момент звернення із вищенаведеною заявою його стаж державної служби з врахуванням періодів проходження ним строкової військової служби і роботи в митних органах становив більше 20 років.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.01.2026 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного відповідно до статті 263 КАС України (у письмовому провадженні) за матеріалами в електронній формі.
Позовну заяву з додатками та ухвалу Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.01.2026 суд направив відповідачу в його електронний кабінет, які він отримав відповідно 14.01.2026 і 19.01.2026, що підтверджується картками руху документів.
Відповідач у встановлений судом строк правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
У зв'язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, керуючись частиною четвертою статті 229 КАС України, суд не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно і всебічно, з'ясувавши всі її обставини в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
Відповідно до листа Південної митниці від 26.12.2025 № 7.16-1/12/10/3697 позивач у період з 15.05.1984 по 15.11.2002 працював у Миколаївській митниці.
Миколаївська митниця видала позивачу довідки:
від 27.06.2025 № 7.16-7/6-1/22/14 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби за червень 2025 року (далі - Довідка від 27.06.2025 № 7.16-7/6-1/22/14);
від 27.06.2025 № 7.16-7/6-1/22/15 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби за травень 2025 року (далі - Довідка від 27.06.2025 № 7.16-7/6-1/22/15).
Довідки видані за посадою головного інспектора.
10.07.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою про перехід з пенсії за віком на пенсію відповідно до Закону № 889-VIII.
У зв'язку з тим, що призначення / перерахунок пенсії здійснюється за екстериторіальним принципом, вищенаведена заява була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яке 17.07.2025 прийняло рішення від № 143250004053 (далі - Рішення № 143250004053), яким відмовлено позивачці в переведенні на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу».
Вказана відмова аргументована тим, що у Довідці від 27.06.2025 № 7.16-7/6-1/22/14 про складові заробітної плати державного службовця зазначено надбавка за спеціальне звання (РМС-2 рангу).
Не погоджуючись з таким рішенням органу Пенсійного фонду України, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ (далі - Закон № 889-VII), який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.
Відповідно до статті 90 Закону № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622), згідно з пунктом 1 якого пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону № 1058-IV.
Водночас підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII визнано таким, що втратив чинність Закон № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до частини першої статті 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Пунктом 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відтак обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії державного службовця за віком після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ і «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 889-VIII, а саме: щодо віку, страхового стажу і стажу державної служби.
Аналогічні правові висновки щодо застосування зазначених норм права були викладені у постановах Верховного Суду від 18.03.2021 у справі № 500/5183/17, від 11.04 2023 у справі № 1.380.2019.003855 та від 12.09.2023 у справі № 560/8328/22.
Відповідно до абзаців першого-шостого пункту 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Додатками 4 і 6 до Поряду № 622 визначено форми довідок про складові заробітної плати заробітної плати для державного службовця, який до дати введення класифікації посад працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби.
Відтак особам, які на час звернення за призначенням пенсії державного службовця не є державними службовцями, пенсія призначається в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, які зазначені у довідках про складові заробітної плати, до яких включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У формі довідки, що встановлена додатком 4 до Порядку № 622, передбачено зазначення відповідного рангу державного службовця та розміру надбавки за цей ранг.
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 39 Закону України «Про державну службу» встановлюється дев'ять рангів державних службовців.
Поряд з цим, згідно зі статтею 569 Митного кодексу України працівники митних органів, на яких покладено виконання завдань, зазначених у статті 544 цього Кодексу, здійснення організаційного, юридичного, кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності цих органів, є посадовими особами. Посадові особи митних органів є державними службовцями.
Посадові особи, які вперше прийняті на службу до митних органів і раніше не перебували на державній службі, складають Присягу державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відносини, що виникають у зв'язку з прийняттям на державну службу до митних органів, проходженням та припиненням державної служби в митних органах, визначаються законодавством про державну службу, крім особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частиною першою статті 573 Митного кодексу України встановлено, що посадовим особам митних органів присвоюються спеціальні звання.
Розміри надбавок за спеціальне звання, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2025 № 618.
Отже, посадовим особам митних органів, які є державними службовцями, присвоюються спеціальні звання згідно зі статтею 573 Митного кодексу України, а не ранги державного службовця згідно зі статтею 39 Закону України «Про державну службу».
Додатком 6 до постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 306 «Питання присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями» встановлено співвідношення між рангами державних службовців і спеціальними званнями працівників посадових осіб органів доходів і зборів.
Водночас додатком до Порядку присвоєння спеціальних звань посадовим особам митних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2020 № 501, встановлено співвідношення між спеціальними званнями митної служби України та/або спеціальними званнями посадових осіб органів доходів і зборів та спеціальними званнями посадових осіб митних органів.
Таким чином, оскільки посадовим особам митних органів, які є державними службовцями, присвоюються спеціальні звання, що співвідносяться з рангами державного службовця, і в довідках про складові заробітної плати підлягають зазначенню всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тому у довідці, форма якої визначена додатком 4 до Порядку № 622, підлягають зазначенню спеціальне звання посадової особи митного органу та розмір надбавки за неї.
Суд встановив, що у Рішенні № 143250004053 відповідач вказав лише одну підставу для відмови у задоволенні заяви позивача про перехід на пенсію за віком державного службовця, а саме: зазначення у Довідці від 27.06.2025 № 7.16-7/6-1/22/14 про складові заробітної плати державного службовця зазначено надбавка за спеціальне звання (РМС-2 рангу).
Враховуючи те, що Миколаївська митниця правомірно зазначила у Довідці від 27.06.2025 № 7.16-7/6-1/22/14 відомості про спеціальне звання позивача (радник митної служби ІІ рангу) і розмір надбавки за нього, суд прийшов до висновку, що Рішення № 143250004053 є протиправним.
Позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими.
Натомість підставою для прийняття оскаржуваного рішення не було відсутність у позивача необхідного стажу державної служби, зокрема у ньому нічого не зазначено про незарахування до цього стажу періоди проходження ним строкової військової служби з 01.03.1982 по 20.03.1984 і роботи в митних органах з 15.05.1984 по 15.11.2002. Тобто спір у цій частині відсутній.
Тому позовні вимоги в цій частині є передчасними і задоволенню не підлягають.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Квитанцією про сплату від 13.01.2026 № 2740-9428-7652-9239 підтверджується понесення позивачем судових витрат у розмірі 1064,96 грн на сплату судового збору за подачу адміністративного позову. Тому ця сума підлягає відшкодуванню шляхом стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області задовольнити частково.
2. Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 17.07.2025 № 143250004053.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.07.2025 про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням правової оцінки, наданою судом у цьому рішенні.
4. В задоволені решти позовних вимог відмовити.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 1064 (Одна тисяча шістдесят чотири) гривні 96 копійок.
6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
7. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
8. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
9. Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, Дніпровський район, Дніпропетровська область, 49094; код ЄДРПОУ 21910427).
10. Повний текст рішення суду складений 16.02.2026.
Суддя В.Г.Ярощук