справа№ 380/5822/24
про прийняття звіту про виконання судового рішення
16 лютого 2026 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши звіт ІНФОРМАЦІЯ_1 про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2024 року у справі № 380/5822/24 позов задоволено частково; визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зазначення у оновленій довідці від 05.03.2024 № 1159/12/2998 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.02.2023 надбавки за особливості проходження служби у розмірі 1% та премії у розмірі 10%; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою "заступник начальника авіаційного полігону з виховної роботи" у тому державному органі, звідки ОСОБА_1 звільнений на пенсію, відповідно до абзацу п'ятого пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.
18.06.2025 позивач подав заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 у справі № 380/5822/24.
Ухвалою суду від 20 червня 2025 року у справі № 380/5822/24 прийнято до розгляду заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 у справі № 380/5822/24 та призначено її до розгляду без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 протягом п'яти робочих днів із дня отримання ухвали надати суду належним чином завірені копії документів на підтвердження виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 у справі № 380/5822/24, або докази, які слугували підставою для його невиконання.
Ухвалою суду від 21 січня 2026 року у справі № 380/5822/24 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі № 380/5822/24 задоволено; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 30.10.2024 у справі № 380/5822/24 у 30-денний строк з дня набрання ухвалою законної сили.
На адресу суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов звіт про виконання ухвали суду. Зазначає у вказаному звіті, що під час виконання рішення суду від 30.10.2024 у справі № 380/5822/24 24.12.2024 було видано довідку № 1159/12/ НОМЕР_1 , однак у ній допущено технічну помилку, а саме не зазначено надбавку за особливості проходження служби та премію у середніх розмірах, фактично виплачених за січень 2023 року за відповідною посадою. Після винесення ухвали суду від 20.06.2025 ІНФОРМАЦІЯ_3 оформлено та надано оновлену довідку № 1159/12/11572 із зазначенням відповідних надбавок та премії. У зв'язку з висновком суду про неналежне та неповне виконання рішення, на виконання ухвали від 21.01.2026 про встановлення судового контролю 04.02.2026 оформлено та видано оновлену довідку № 1159/12/1840, у якій зазначено складові грошового забезпечення у грошовому виразі, обчислені з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на січень 2023 року, а саме: надбавка за вислугу років 50% - 4510,00 грн; надбавка за особливості проходження служби 65% - 8794,50 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 687,00 грн; надбавка за кваліфікацію 0% - 0,00 грн; премія 153% - 10511,10 грн. Таким чином, вимоги судового рішення виконано шляхом видачі належним чином оформленої довідки з урахуванням усіх складових грошового забезпечення відповідно до приписів суду.
Рішенням Вищої ради правосуддя №100/0/15-26 від 22.01.2026 звільнено ОСОБА_2 з посади судді Херсонського окружного адміністративного суду (відряджена до Львівського окружного адміністративного суду) у зв'язку з поданням заяви про відставку.
Відповідно до Розпорядження №14/р від 11.02.2026 проведено повторний автоматизований розподіл справи.
Згідно з повторним протоколом автоматизованого розподілу між суддями вказану позовну заяву передано для розгляду судді Брильовському Р.М.
При вирішенні питання про прийняття звіту про виконання судового рішення суд керується наступним.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з положеннями статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ч. 2 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон № 1402-VIII) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Частинами 4, 7 ст. 13 Закону № 1402-VIII визначено, що невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
В силу дії норми ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Згідно з ч. ч. 1-5 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Відповідно до ч. 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
На підтвердження виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 у справі №380/5822/24 відповідач до суду надав оновлену довідку про грошове забезпечення станом на 2023 рік ( від 26.06.2025 №1159/12/11572), яка містить відомості із зазначенням надбавки за особливості проходження служби і премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2023 року за відповідною посадою у тому державному органі, звідки він звільнився на пенсію.
Враховуючи, що відповідачем видано оновлену довідку від 26.06.2025 №1159/12/11572 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 у справі №380/5822/24, суд вважає, що відсутні підстави для неприйнятті звіту в цілому чи встановленні нового строку для подання звіту, оскільки відповідне фінансове забезпечення не залежить від відповідача особисто, тому суд висновує, що поданий звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 у справі №380/5822/24
належить прийняти.
Керуючись ст. ст. 243, 248, 256, 293-295, 382, КАС України, суд -
ухвалив:
звіт ІНФОРМАЦІЯ_1 про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 у справі №380/5822/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - прийняти.
Копію ухвали надіслати сторонам.
Ухвала про набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у п'ятнадцятиденний строк з дати складання повного тексту ухвали.
Суддя Брильовський Р.М.