12 лютого 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/5432/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому з урахуванням уточнення (а.с.29-31), просить:
- визнати дії відповідача неправомірними в частині не зарахування при перерахунку пенсії, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільненому 07.12.2024 року згідно наказу №368 відповідно до підпункту “а» (за віком) - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі, пункту другого частини четвертої статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» з військової служби у відставку до календарних вислуги років (19 років 11 місяців 02 дні) пільгових років, згідно чинного законодавства, за строкову службу в Афганістані, віддаленій та високогірній місцевості, службі в міліції, за участь в антитерористичної операції та участі у бойових діях по захисту України від агресії рф;
- зобов'язати відповідача зробити перерахунок пенсії з урахуванням пільгових років, відповідно до ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби» з 15.02.2018 року.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду Казанчук Г.П. від 10.09.2025 визнано неповажними підстави, викладені позивачем у заяві про поновлення строку звернення до суду. Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області в частині вимог про визнання дій протиправними в частині не зарахування при перерахунку пенсії, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільненому 07.12.2024 року згідно наказу №368 відповідно до підпункту “а» (за віком) - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі, пункту другого частини четвертої статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» з військової служби у відставку до календарних вислуги років (19 років 11 місяців 02 дні) пільгових років, згідно чинного законодавства, за строкову службу в Афганістані, віддаленій та високогірній місцевості, службі в міліції, за участь в антитерористичної операції та участі у бойових діях по захисту України від агресії рф та зобов'язання зробити перерахунок пенсії з урахуванням пільгових років, відповідно до ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби» з 15.02.2018 по 04.02.2025 - повернуто. (а.с.35-36)
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду ОСОБА_2 від 10.09.2025 відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. (а.с.37-38).
Згідно розпорядження керівника апарату Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2025 року №356 “Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справ та додаткових матеріалів справи» призначено проведення повторного автоматизованого розподілу справи №340/5432/25 у зв'язку із звільненням судді ОСОБА_3 .
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями адміністративну справу розподілено на суддю Кармазину Т.М.
Ухвалою від 12.01.2026 прийнято справу до провадження, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. (а.с.62)
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він 07 грудня 2024 року був звільнений з військової служби відповідно до пункту «а» (за віком) пункту другого частини четвертої статті 26 Закону України « Про військовий обов'язок і військову службу» з військової служби у відставку. Вказує, що є учасником бойових дій, проходив військову службу в Афганістані, приймав участь в АТО, має пільгові роки в період служби в міліції, був мобілізований для захисту України від збройної агресії рф та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій. Крім того, зазначає, що проходив стокову службу в віддаленій та високогірній місцевості. Вважає, що при звільнені до календарної вислуги років (19 років 11 місяців 02 дні) на пільгових умовах строкової служби в Афганістані, віддаленій та високогірній місцевості, участі в антитерористичній операції, участі по захисту України від агресивних дій рф, служби в міліції, згідно урахуванням Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, йому повинно нараховуватися до вислуги років для призначення пенсії і пільгові роки згідно чинного законодавства.
Відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву (а.с.42-43), в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Зазначав, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні з 16.02.2018 та отримуєте пенсію за вислугу років по лінії Міністерства оборони України відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 24.06.2025 до Головного управління від ІНФОРМАЦІЯ_2 , надійшли документи про перерахунок пенсії у зв'язку з демобілізацією. Відповідно до наданих документів позивача звільнено зі служби 07.12.2024. Відповідно до подання про призначення пенсії від 18.06.2025 № ФГ40284 та розрахунку №945 загального трудового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років від 16.05.2025, наданих ІНФОРМАЦІЯ_3 страховий стаж на момент звільнення склав 29 років 01 місяць 29 днів, з них календарна вислуга років - 19 років 11 місяців 01 день та трудова діяльність - 09 років 02 місяці 28 днів. Звертав увагу на те, що обрахунок вислуги років позивача здійснювався ІНФОРМАЦІЯ_3 . Саме даний територіальний орган перевіряв надані документи, підраховував стаж позивача та направляв до Головного управління подання із зазначенням вислуги років та розміру грошового забезпечення. Стверджує, що Головним управлінням лише здійснювалось прийняття документів від ІНФОРМАЦІЯ_2 , перевірялась правильність оформлення документів і вже на підставі цих даних було здійснено призначення пенсії. Отже, в даному випадку Головне управління є неналежним відповідачем в даній справі, оскільки самостійно не здійснювалось обрахунку вислуги років позивача.
Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, судом встановлено.
ОСОБА_1 проходив військову службу за контактом в Збройних Силах України, з якої 15.02.2018 року був звільнений у запас. Він мав 25 років 7 місяців 19 дні страхового стажу, з яких 17 років 11 місяців 19 днів - військова служба. (а.с.75)
Позивач є учасником бойових дій, про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_1 від 22.12.2016. (а.с.7)
ГУ ПФУ в Кіровоградській області з 16.02.2018 року призначило позивачу довічну пенсію за вислугу років на підставі статей 12, 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 50 % відповідних сум грошового забезпечення. (а.с.72зв.)
ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснювало перерахунки пенсії позивача з 01.01.2018 року та з 01.04.2019 року на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними на 01.03.2018 року та 05.03.2019 року, обчисленого із грошового забезпечення військовослужбовців ЗСУ за постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".(а.с.81-89)
З 29 грудня 2022 року ОСОБА_1 проходив військову службу за призовом під час мобілізації у Збройних Силах України (а.с.93), з якої 07.12.2024 року був звільнений за віком на підставі пункту «а» пункту другого частини четвертої статті 26 Закону України « Про військовий обов'язок і військову службу» у відставку. (а.с.93зв.)
На час військової служби позивача за призовом під час мобілізації виплата йому пенсії не припинялася.
У липні 2025 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області за поданням ІНФОРМАЦІЯ_4 від 18.06.2025 року №ФГ40284 здійснило з 08.12.2024 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до п. "б" ч.1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням додаткової вислуги років, набутої за час проходження військової служби за призовом під час мобілізації, та грошового забезпечення за останньою посадою перед звільненням з військової служби. (а.с.98)
Так, відповідно до подання ІНФОРМАЦІЯ_4 про перерахунок пенсії від 18.06.2025 та розрахунку №945 загального страхового стажу, розрахунок вислуги років для призначення пенсії складено за матеріалами особової справи ОСОБА_1 (а.с.92):
календарна вислуга років станом на 08.12.2024 для призначення пенсії складає 19 років 11 місяців 01 день,
вислуга років у пільговому обчисленні станом на 08.12.2024 для визначення розміру пенсії складає 21 рік 06 місяців 19 днів,
страховий стаж станом на 08.12.2024 для призначення пенсії складає 29 років 01 місяць 29 днів.
Основний розмір пенсії позивача обчислено, виходячи з 54 % відповідних сум грошового забезпечення, та визначено у розмірі 12906, 36 грн.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про надання інформації чи враховуються йому при перерахунку пенсії до календарної вислуги років також і пільгові.
Листом ГУ ПФУ в Кіровоградській області повідомило позивача, що пенсію перераховано з 08.12.2024 відповідно до п.б статті 13 Закону в розмірі 54% грошового забезпечення за 25 років - 50% та за кожний рік про 1% (4%) на підставі грошового атестату від 07.12.2024 №3547 та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 20.07.2024 №23/118/3349.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо не врахування при перерахунку пенсії до календарної вислуги років пільгових років, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України “Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ), Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі за текстом - Закон №2262-ХІІ), Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі за текстом - Постанова №393, в редакції чинній на час здійснення перерахунку позивачу пенсії з 08.12.2024).
Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №1788-ХІІ громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Згідно з частиною 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону №1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до статті 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Так, Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі за текстом - Закон №2262-ХІІ) визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.11 Закону №2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч.ч.3, 18 ст.43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Статтею 51 Закону №2262-ХІІ визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частин 1, 2 ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Згідно з ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 12 Закону №2262-ХІІ визначені умови призначення пенсій за вислугу років.
Пенсія за вислугу років призначається:
а) особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону;
б) особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Відповідно до п.б ч.1 ст.13 Закону №1058-IV особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, поліції, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Згідно ч.1 статті 17 Закону №1058-IV особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються, зокрема:
а) військова служба;
б) служба в органах внутрішніх справ, поліції, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
ї) час проходження військової служби за межами України в порядку військового співробітництва або у складі національного контингенту чи персоналу відповідно до міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
й) служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;
к) військова служба (служба) у період з 1 січня 1992 року у Збройних Силах, органах внутрішніх справ, органах державної безпеки, поліції, інших військових формуваннях, утворених відповідно до законодавства держав, які входили до складу колишнього Союзу РСР, якщо зарахування таких періодів до вислуги років передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у такому випадку обчислюється за законодавством відповідної держави, на території якої військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, проходили військову службу (службу), якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
При призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Вислуга років для призначення пенсії у разі поновлення виплати пенсії після перерви в її одержанні, яка була раніше обчислена особі, яка має право на пенсію за цим Законом, відповідно до законодавства, яке діяло на день попереднього звільнення цієї особи зі служби, перегляду не підлягає.
Відповідно до статті 17-1 Закону №1058-IV порядок обчислення вислуги років особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На пільгових умовах особам із числа військовослужбовців, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону, до вислуги років для визначення розміру пенсії зараховується один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.
Статтею 17-2 Закону №1058-IV передбачено, що обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.
Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України та Національному антикорупційному бюро України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Постанови №393 установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах “б»-“д», “ж» і “з» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема:
військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту;
служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній кримінально-виконавчій службі, податковій міліції на посадах начальницького і рядового складу, в Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу, в Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки на посадах начальницького складу з дня призначення на відповідну посаду;
дійсна військова служба у Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР та інші види служби і періоди роботи, які відповідно до законодавства колишнього СРСР зараховувалися до вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється у порядку, встановленому законодавством колишнього СРСР, якщо цією постановою не передбачено більш пільгових умов зарахування до вислуги років часу служби для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ;
служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови. (п. 2-1 Постанови №393)
Відповідно до п.3 Постанови №393 до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:
а) один місяць служби за три місяці:
участь у бойових діях у воєнний час;
час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;
період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;
час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Згідно п.п.3-1 - 4 у разі наявності двох і більше підстав для зарахування на пільгових умовах до вислуги років, з якої визначається розмір пенсії, одного і того ж періоду служби вислуга років обчислюється за тією підставою, яка дає найбільші пільги.
Установити, що строкова військова служба зараховується до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, у календарному обчисленні, а в разі її проходження в умовах, визначених у пункті 3 цієї постанови, у віддалених і високогірних місцевостях або в інших умовах, які згідно із законодавством колишнього СРСР були підставою для зарахування на пільгових умовах до вислуги років, - у відповідному пільговому обчисленні для визначення розміру пенсії.
Таким чином, до вислуги років для визначення розміру пенсії певним категоріям військовослужбовців, при призначенні пенсії у відповідності до Закону №2262, зараховується на пільгових умовах деякі види служби.
Позивач, після звільнення зі служби в Збройних Силах України 07.12.2024 та перерахунку у зв'язку з цим пенсії за вислугу років, звертався до відповідача із заявою щодо зарахування пільгових років при проходженні служби, а саме строкової служби в Афганістані, віддаленій та високогірній місцевості, службі в міліції, за участь в антитерористичної операції та участі у бойових діях по захисту України від агресії рф до календарної вислуги років.
Проте, відповідачем не вирішено вказану заяву позивача щодо кожного періоду служби та можливості зарахування їх в пільговому обчисленні, не надав мотивованого обґрунтування щодо зарахування чи не зарахування таких періодів на пільгових умовах, не визначив кратності зарахування відповідного періоду військової служби до стажу, не містить обґрунтувань підстав часткового чи повного неврахування цих періодів до страхового стажу заявника в пільговому обчисленні.
ГУ ПФУ в області обмежився лише посиланням на розрахунки наведені у поданні про перерахунок пенсії від 18.06.2025 №ФГ40284, розрахунку №945 загального страхового стажу та грошовому атестаті від 07.12.20924 №3547. Однак такі документи не обмежують обов'язок органів пенсійного фонду вирішувати питання щодо правильності таких розрахунків, які наведені у документах, наданих для перерахунку пенсії.
Згідно з ч. 3 ст. 44 Закону України № 1058-ІV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Частиною першою статті 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, зокрема, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій.
Отже, законодавець поклав на органи Пенсійного фонду не лише право, а й обов'язок вживати заходів щодо витребування відсутніх документів та перевірки відомостей, необхідних для визначення права особи на пенсію та її перерахунок.
Враховуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що відповідачем не на підставі та не у спосіб, що визначені законодавством України, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, вчиненні дій щодо належного розгляду заяви позивача, а тому такі дії є протиправними.
Згідно із частиною четвертою статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З огляду на викладене належним способом захисту прав позивача буде зобов'язання відповідача належним чином розглянути заяву позивача та вирішити питання щодо можливості зарахування відповідного періоду служби, а саме строкової служби в Афганістані, віддаленій та високогірній місцевості, службі в міліції, за участь в антитерористичної операції та участі у бойових діях по захисту України від агресії рф, до календарної вислуги років в пільговому обчисленні.
Отже, виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Судові витрати сторонами не понесені.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 263, 293, 295-297 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 щодо незарахування до календарної вислуги років на пільгових умовах для визначення розміру пенсії певних видів служби.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 та вирішити питання щодо зарахування при перерахунку пенсії до календарної вислуги років на пільгових умовах певних видів служби, а саме строкової служби в Афганістані, віддаленій та високогірній місцевості, службі в міліції, за участь в антитерористичної операції та участі у бойових діях по захисту України від агресії рф.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. КАРМАЗИНА