ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"16" лютого 2026 р. справа № 300/7973/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Главача І.А., розглянувши в порядку письмового провадження питання про виконання окремої ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.03.2025 та рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.02.2024 у справі № 300/7973/23 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України в особі Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини (району) про визнання бездіяльність неправомірною та зобов'язання до вчинення дій,
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, заявник, ОСОБА_1 ), звернувся в суд з адміністративним позовом до Міністерства оборони України в особі Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (надалі, також - відповідач 1, Комісія з контролю), Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини (району) (надалі, також - відповідач 2, Івано-Франківська КЕЧ), згідно змісту якого просить:
- визнати неправомірними дії відповідача 1 щодо прийняття рішення оформленого протоколом № 139 від 25.10.2023 засідання Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями в частині непогодження забезпечення житлом полковника запасу ОСОБА_1 ;
- зобов'язати відповідача 1 в частині погодити забезпечення житлом полковника запасу ОСОБА_1 ;
- визнати неправомірною бездіяльність відповідача 2 щодо не направлення документів до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради для закріплення однокімнатної постійної квартири за адресою: АДРЕСА_1 , житловою площею 20,9 м.кв., загальною площею - 43,3 м.кв за ОСОБА_1 ;
- зобов'язати відповідача 2 направити документи до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради для закріплення однокімнатної квартири за адресою: АДРЕСА_1 , житловою площею 20,9 м.кв, загальною площею - 43,3 м.кв. за ОСОБА_1 .
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано неправомірними дії Міністерства оборони України в особі Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями щодо прийняття рішення, оформленого протоколом № 139 від 25.10.2023 засідання Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, в частині непогодження забезпечення житлом полковника запасу ОСОБА_1 . Зобов'язано Міністерство оборони України в особі Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями повторно розглянути питання щодо надання постійного житла полковнику запасу ОСОБА_1 , з урахуванням висновків суду викладених у рішенні. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.05.2024 рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду залишено без змін.
Судове рішення набрало законної сили "29" травня 2024 року.
25.02.2025 на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла заява представника ОСОБА_1 - Якубовського О.О. (надалі, також - представник позивача, представник заявника), у якій останній просить:
- прийняти дану заяву до розгляду у справі № 300/7973/23 без сплати судового збору, як це роз'яснено КАС ВС у справі № 520/9769/19 (постанова від 05.05.2022) та/або із звільненням заявника від такої сплати на підставі п. 8 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" (див. Постанову Восьмого ААС від 07.05.2020 у справі № 380/2259/20) у зв'язку з його статусом інваліда війни;
- у порядку статті 383 КАС України визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.02.2024.
За результатами розгляду даної заяви, Івано-Франківський окружний адміністративний суд постановив окрему ухвалу від 27.03.2025, якою заяву представника позивача задоволено. Постановлено зобов'язати відповідача вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню пункту 9 частини 1 статті 129, статті 129-1 Конституції України, статті 370 КАС України при виконанні рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.02.2024 у справі № 300/7973/23. Встановлено тридцятиденний строк з дня отримання (вручення) копії цієї ухвали для подання до суду доказів вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.02.2024 у справі № 300/7973/23.
24.06.2025 до Івано-Франківського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшла заява щодо виконання окремої ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.03.2025. Даною заявою відповідач проінформував суд про вжиття заходів задля виконання рішення суду, зокрема погодження між позивачем та відповідачем об'єкта, передача якого у власність позивача буде здійснена в майбутньому. Як зазначає відповідач, за результатами розгляду матеріалів про надання квартири ОСОБА_1 . Комісією були повторно прийняті рішення про відмову у наданні йому житла для постійного проживання та висловлено пропозицію надати матеріали облікової (квартирної) справи на розгляд Комісії після надходження житла для постійного проживання до Івано-Франківського гарнізону. Дані рішення вмотивовані відсутністю вільних квартир для постійного проживання у Івано-Франківському гарнізоні. Натомість, задля виконання рішення суду, Центральне управління розпочало взаємодію із позивачем, зокрема шляхом пропозиції грошової компенсації замість квартири, а також шляхом надання квартири у іншому гарнізоні. Позивачем надано згоду, що підтверджується його письмовою заявою, на отримання квартири за адресою: АДРЕСА_2 .
Визначений окремою ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.03.2025 тридцятиденний строк закінчився 04.07.2025.
07.07.2025 до Івано-Франківського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшла заява про продовження строку виконання окремої ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.03.2025, зокрема, просить суд врахувати зазначені в заяві обставини та долучені докази, і продовжити строк для повідомлення про вжиті заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню пункту 9 частини першої статті 129, статті 129-1 Конституції України, статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України при виконанні рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.02.2025 у справі № 300/7973/23.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.07.2025 клопотання відповідача задоволено. Продовжено Міністерству оборони України в особі Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (код ЄДРПОУ 00034022, вул. Повітрофлотський проспект, 6, м. Київ 168, 03168) строк для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню пункту 9 частини 1 статті 129, статті 129-1 Конституції України, статті 370 КАС України при виконанні рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.02.2024 у справі № 300/7973/23 на тридцять календарних днів.
04.08.2025 до Івано-Франківського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшла заява про продовження строку виконання окремої ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.03.2025, зокрема, просить суд врахувати зазначені в заяві обставини та долучені докази, і продовжити строк для повідомлення про вжиті заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню пункту 9 частини першої статті 129, статті 129-1 Конституції України, статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України при виконанні рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.02.2025 у справі № 300/7973/23.
Головуючий суддя Главач І.А. по даній адміністративній справі перебував у відпустці з 07.08.2025 по 22.08.2025 згідно наказу від 25.07.2025 № 213-В, що підтверджується довідкою секретаря судового засідання, у зв'язку з чим строки, передбачені Кодексом адміністративного судочинства України продовжуються на строк такої відпустки.
14.08.2025 до Івано-Франківського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшла заява щодо виконання рішення суду по даній справі. У поданій заяві відповідач зазначає, що 07 серпня 2025 року рішення суду по даній справі виконано, зокрема Комісією з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями здійснено перевірку дотримання вимог законодавства при розподілі житла у Івано-Франківському гарнізоні, у тому числі вивчено подання Івано-Франківської КЕЧ (району) та погоджено Список розподілу житлової площі для постійного проживання військовослужбовцями, яким для постійного користування ОСОБА_1 розподілено квартиру АДРЕСА_3 , що підтверджується протоколом засідання Комісії № 162 від 07.08.2025. 08.08.2025 Центральне управління інженерно-інфраструктурного забезпечування ІНФОРМАЦІЯ_1 направило Головному управлінню капітальних вкладень пропозиції щодо забезпечення ОСОБА_1 , які були затверджені резолюцією Заступника міністра оборони України. У зв'язку з викладеним просив врахувати вчинені дії щодо виконання рішення суду.
Головуючий суддя Главач І.А. по даній адміністративній справі перебував у відпустці з 23.08.2025 по 03.09.2025 згідно наказу від 20.08.2025 № 261-В, що підтверджується довідкою секретаря судового засідання, у зв'язку з чим строки, передбачені Кодексом адміністративного судочинства України продовжуються на строк такої відпустки.
Головуючий суддя Главач І.А. по даній адміністративній справі перебував у відпустці з 23.09.2025 по 07.10.2025 згідно наказу від 15.09.2025 № 290-В, що підтверджується довідкою секретаря судового засідання, у зв'язку з чим строки, передбачені Кодексом адміністративного судочинства України продовжуються на строк такої відпустки.
25.09.2025 до Івано-Франківського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" від позивача надійшла заява про визнання заходів щодо виконання рішення суду по даній справі недостатніми.
22.10.2025 до Івано-Франківського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшли заперечення на подану позивачем заяву про визнання заходів щодо виконання рішення недостатніми.
Головуючий суддя Главач І.А. по даній адміністративній справі перебував на лікарняному з 30.10.2025 по 07.11.2025, у зв'язку з чим строки, передбачені Кодексом адміністративного судочинства України продовжуються на строк періоду непрацездатності.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.10.2025 визнано вжиті відповідачем заходи недостатніми, продовжено відповідачу строк виконання рішення суду та окремої ухвали. Витребувано у відповідача докази виконання рішення суду та окремої ухвали.
16.11.2025 до Івано-Франківського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшла заява про продовження строку виконання окремої ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі № 300/7973/23. Дана заява вмотивована тим, що відповідачем не було отримано копії ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.10.2025 про продовження строку виконання та витребування у відповідача доказів.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.12.2025 клопотання відповідача задоволено. Продовжено Міністерству оборони України в особі Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (код ЄДРПОУ 00034022, вул. Повітрофлотський проспект, 6, м. Київ 168, 03168) строк для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню пункту 9 частини 1 статті 129, статті 129-1 Конституції України, статті 370 КАС України при виконанні рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.02.2024 у справі № 300/7973/23 на тридцять один календарний день з дня постановлення ухвали до 15.12.2025.
12.12.2025 до Івано-Франківського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшла заява про визнання заходів по виконанню окремої ухвали та рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду по адміністративній справі № 300/7973/23. У своїй заяві представник відповідача зазначає, що позивач ОСОБА_1 отримав ордер на квартиру АДРЕСА_3 . Зважаючи на це, просить визнати заходи щодо виконання рішення суду достатніми. До даної заяви долучено копії документів щодо видачі квартири за вказаною відповідачем адресою, серед яких долучено ордер на жиле приміщення серії КП № 002939 від 18.11.2025 року.
16.12.2025 до Івано-Франківського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" від представника позивача надійшла заява про визнання вжитих відповідачем заходів недостатніми. Дана заява вмотивована тим, що відповідач порушив порядок передачі квартири до Івано-Франківської КЕЧ, передавши її на праві узуфрукту, а не на праві оперативного управління, як передбачають вимоги Інструкції. Також звертає увагу на те, що Комісія з контролю за забезпеченням військовослужбовців ЗСУ та членів їх сімей жилими приміщеннями погодила розподіл квартири позивачу саме для постійного проживання, однак остання пропонується йому на підставі строкового договору користування, а не для постійного проживання.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.12.2025 визнано вжиті відповідачем заходи недостатніми, продовжено відповідачу строк виконання рішення суду та окремої ухвали. Витребувано у відповідача докази виконання рішення суду та окремої ухвали.
09.01.2026 до Івано-Франківського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшла заява про визнання заходів по виконанню окремої ухвали та рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду по адміністративній справі № 300/7973/23. У своїй заяві відповідач зазначає, що виконання рішення суду було здійснено ним у межах повноважень та відповідно до чинного законодавства, яке передбачає передачу квартири на праві узуфрукта, а не на праві оперативного управління.
14.01.2026 до Івано-Франківського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" від представника позивача надійшла заява про визнання вжитих відповідачем заходів недостатніми. Дана заява вмотивована тим, що норми Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями передбачають передачу квартир саме на праві оперативного управління. Також звертає увагу на те, що квартира досі не надана позивачу для постійного проживання в ній.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.01.2026 визнано вжиті відповідачем заходи недостатніми, продовжено відповідачу строк виконання рішення суду та окремої ухвали. Витребувано у відповідача докази виконання рішення суду та окремої ухвали.
03.02.2026 до Івано-Франківського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшла заява про продовження строку виконання окремої ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі № 300/7973/23. Дана заява вмотивована тим, що відповідачем не було отримано копії ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.01.2026 про продовження строку виконання та витребування у відповідача доказів.
11.02.2026 до Івано-Франківського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" від позивача надійшла заява про визнання вжитих відповідачем заходів по виконанню рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.02.2024 та окремої ухвали від 27.03.2025 у частині видачі позивачу ордеру на житлове приміщення достатніми та роз'яснити позивачу його право звернутися до адміністративного суду у позовному провадженні з оскарженням рішення відповідача про передачу квартири у правовому режимі узуфрукту.
Вирішуючи порушене питання щодо виконання рішення, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Згідно з частиною 2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України), судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Згідно з частиною 1 статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
У відповідності до частини 6 статті 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
За змістом норм статті 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Згідно з частиною 2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України), судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
З приводу належності виконання рішення суду у справі № 300/7973/23 слід зазначити наступне.
Рішенням суду у даній справі у задоволенні позовної вимоги в частині визнання неправомірною бездіяльності Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини (району) щодо ненаправлення документів до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради для закріплення однокімнатної постійної квартири за адресою: АДРЕСА_1 , житловою площею 20,9 м. кв., загальною площею - 43,3 м. кв. за ОСОБА_1 було відмовлено.
Резолютивною частиною рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду було визнано неправомірними дії Міністерства оборони України в особі Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями щодо прийняття рішення, оформленого протоколом № 139 від 25.10.2023 засідання Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, в частині непогодження забезпечення житлом полковника запасу ОСОБА_1 . Зобов'язано Міністерство оборони України в особі Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями повторно розглянути питання щодо надання постійного житла полковнику запасу ОСОБА_1 , з урахуванням висновків суду викладених у рішенні.
Порядок надання житлових приміщень для постійного проживання врегульовано нормами розділу VII Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України № 380 (надалі, також - Інструкція № 380) в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
За приписами пунктів 4-7 розділу VII Інструкції № 380 на підставі отриманих документів КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району готує список надання житлової площі для постійного проживання (надалі - Список надання постійного житла) (додаток 23).
Список надання постійного житла, підписаний начальником КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, з обліковою справою військовослужбовця, витягом із наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю жилого приміщення для постійного проживання, копією протоколу засідання житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) направляється до ГКЕУ для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю.
Для розгляду Списку надання постійного житла Комісією з контролю на її засідання можуть запрошуватися голови житлових комісій військових частин (об'єднаних житлових комісій).
За результатами розгляду Списку надання постійного житла Комісія з контролю приймає рішення окремо щодо кожного військовослужбовця про:
погодження надання постійного житла;
відмову в погодженні надання постійного житла із зазначенням причини такої відмови.
Рішення Комісії з контролю оформлюється протоколом.
У разі прийняття Комісією з контролю рішення щодо відмови в погодженні надання постійного житла воно підлягає новому розподілу у встановленому цією Інструкцією порядку протягом одного місяця та є підставою для скасування наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю житлового приміщення для постійного проживання.
Рішення Комісії з контролю є обов'язковим для виконання КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, військовими комісаріатами та військовими частинами.
ГКЕУ на підставі рішення Комісії з контролю готує Список надання постійного житла у Збройних Силах України, що подається на затвердження заступнику Міністра оборони України (згідно з розподілом обов'язків).
Затверджений Список надання постійного житла у Збройних Силах України є підставою для оформлення протягом десяти робочих днів КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району та подання до виконавчих органів районної, міської, районної у місті ради документів для видачі ордеру на постійну житлову площу, який є єдиною підставою для вселення в надане житлове приміщення.
Відповідно до пункту 9 розділу VII Інструкції № 380, за письмовою згодою військовослужбовців та членів їх сімей вони можуть бути забезпечені житловим приміщенням для постійного проживання в інших населених пунктах.
При надходженні на розподіл таких житлових приміщень заступник Міністра оборони України (згідно з розподілом обов'язків) за поданням ГКЕУ затверджує розподіл цього житла між військовими частинами, військовими комісаріатами та квартирно-експлуатаційними установами (організаціями), який доводиться до житлових комісій військових частин (об'єднаних житлових комісій) для надання військовослужбовцям та членам їх сімей в порядку, визначеному цією Інструкцією.
Затверджений Список надання постійного житла у Збройних Силах України у такому разі є підставою для зняття з обліку за місцем перебування на відповідному обліку, реєстрації та зарахування на облік у військовому комісаріаті, в зоні відповідальності якого знаходиться житло, що надається, а також для оформлення КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району та подання до виконавчих органів районної, міської, районної у місті ради документів для видачі ордеру на постійну житлову площу.
Відповідач на виконання вимог рішення та окремої ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду видав наказ № 655/нм від 02.10.2025, відповідно до змісту якого передав Івано-Франківській КЕЧ в користування на праві узуфрукта державного майна нерухоме майно, а саме квартиру АДРЕСА_3 . З приводу вчинення відповідачем таких дій суд звертає увагу на наступне.
Правовий режим використання майна на праві узуфрукта впроваджено в національне законодавство на заміну правовим режимам використання майна за правом господарського відання та оперативного управління Законом України "Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об'єднань юридичних осіб" № 4196-ІХ від 09.01.2025. Даним законодавчим актом внесено низку змін до національного законодавства, серед яких впровадження правового інституту використання майна на праві узуфрукта.
На виконання вимог даного закону Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 993 від 15.08.2025, якою внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України щодо управління військовим майном, серед якої постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах" № 1225 від 04.08.2000 року.
На підставі постанови КМУ № 1225 від 04.08.2000 року відповідачем видано наказ № 655/нм від 02.10.2025, при видачі якого відповідач послуговувася нормами постанови КМУ № 1225 від 04.08.2000 року з врахуванням змін, внесених постановою КМУ № 993 від 15.08.2025.
Суд звертає увагу відповідача, що чинні на момент прийняття судом рішення по даній справі діяли норми передбачали такий правовий режим використання майна, як право оперативного управління. Норми вказаних вище Законів України та Постанов Кабінету Міністрів України, які стосуються правового режиму майна на праві узуфрукта не можуть бути застосовані до правовідносин, які виникли в даній справі, оскільки рішення суду та правовідносини стосувалися норм права, які діяли до набрання чинності Законом України "Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об'єднань юридичних осіб" № 4196-ІХ від 09.01.2025 та всіма подальшими актами, що були прийняті на виконання норм даного Закону. Зважаючи на це, відповідачем неналежним чином виконано рішення та окрему ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі № 300/7973/23, оскільки правовий режим узуфрукта виник значно пізніше, ніж спірні правовідносини та постановлене судом рішення. Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що застосування правового режиму узуфрукта стало можливим у зв'язку з довготривалим невиконанням відповідачем рішення суду в даній справі, що не є належною підставою для застосування відповідачем норм нових нормативно-правових актів.
Частиною 3 резолютивної частини рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі № 300/7973/23 від 07.02.2024 передбачено такий спосіб захисту порушеного права позивача, як: "Зобов'язати Міністерство оборони України в особі Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (код ЄДРПОУ 00034022, вул. Повітрофлотський проспект, 6, м. Київ 168, 03168) повторно розглянути питання щодо надання постійного житла полковнику запасу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_4 ), з урахуванням висновків суду викладених у рішенні".
Водночас, з доказів, наданих позивачем, Івано-Франківською КЕЧ запропоновано йому укласти договір про надання в користування державного майна на праві узуфрукта безоплатно строком на 5 років з правом подальшого продовження для проживання житлове приміщення, а саме квартира АДРЕСА_3 .
Суд зазначає, що поняття "постійний" передбачає певний процес, який не обмежений часовими рамками. З аналізу запропонованого позивачу договору, суд констатує, що запропонована позивачу передача майна має строковий (тимчасовий) характер, а саме на 5 років з можливістю продовження.
Суд звертає увагу відповідача, що в судовому рішенні підтверджено право позивача на отримання постійного житла, тобто такого, проживання в якому не буде обмежено будь-яким строком. Однак, в даній частині рішення суду не є виконаним, оскільки позивачу не запропоновано вказаний житловий об'єкт на безстроковій (постійній) основі. Доказів протилежного відповідачем суду не надано. Факт пропозиції укладення строкового договору підтверджується копією листа № 15/76 від 08.12.2025, направленого Івано-Франківською КЕЧ району.
Суд звертає увагу відповідача на те, що направленню такого листа та пропозиції укладення строкового договору передували дії відповідача щодо передачі майна на праві узуфрукта, що не відповідає рішенню суду в даній справі та проаналізовано судом вище.
Зважаючи на вищевикладене, суд робить висновок про невиконання відповідачем рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі № 300/7973/23.
Для належного виконання рішення та окремої ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі № 300/7973/23, відповідачу слід забезпечити передачу Івано-Франківській КЕЧ квартири АДРЕСА_3 на праві оперативного управління, відповідно до нормативно-правових актів, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, а також вжити інших заходів щодо забезпечення передачі квартири АДРЕСА_3 ОСОБА_1 для його постійного проживання.
З приводу клопотання позивача про визнання рішення виконаним в частині видачі позивачу ордеру на житлове приміщення, суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до пункту 1 розділу VII Інструкції № 380, особи, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, забезпечуються жилим приміщенням згідно з чергою у військовій частині, що визначається часом зарахування на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання житлових приміщень, або до списків осіб, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень) за рішенням житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії), яке затверджується наказом командира військової частини.
Відповідно до абзацу 1 пункту 3 розділу VII Інструкції № 380, для прийняття рішення про надання жилих приміщень для постійного проживання житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) протягом одного місяця з дня затвердження командиром військової частини протоколу з питань, вказаних у пункті 7 розділу ІІІ цієї Інструкції, розглядає документи облікових справ військовослужбовців.
Відповідно до абзацу 1 пункту 4 розділу VII Інструкції № 380, на підставі отриманих документів КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району протягом п'яти робочих днів з дня їх надходження готує список надання жилої площі для постійного проживання (додаток 23) (далі - список надання постійного житла), який затверджується командиром військової частини. Список надання постійного житла, підписаний начальником КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, з обліковою справою військовослужбовця, витягом із наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю жилого приміщення для постійного проживання, копією протоколу засідання житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) невідкладно в межах строку, визначеного абзацом першим цього пункту, направляються до ЦУІІЗ для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю.
Відповідно до пункту 5 розділу VII Інструкції № 380, за результатами розгляду Списку надання постійного житла Комісія з контролю приймає рішення окремо щодо кожного військовослужбовця про: погодження надання постійного житла; відмову в погодженні надання постійного житла із зазначенням причини такої відмови. Рішення Комісії з контролю оформлюється протоколом. Рішення Комісії з контролю є обов'язковим для виконання КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, ТЦК та СП та військовими частинами.
Відповідно до пункту 6 розділу VII Інструкції № 380, ЦУІІЗ на підставі рішення Комісії з контролю протягом п'яти робочих днів з дня проведення засідання Комісії з контролю готує список надання постійного житла у Збройних Силах України та надає його до ГУКВ. ГУКВ протягом одного дня подає список надання постійного житла заступнику Міністра оборони України (згідно з розподілом обов'язків), який затверджує цей список протягом десяти робочих днів з дня його надходження.
Відповідно до пункту 7 розділу VII Інструкції № 380, затверджений Список надання постійного житла у Збройних Силах України є підставою для оформлення протягом десяти робочих днів КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району та подання до виконавчих органів районної, міської, районної у місті ради документів для видачі ордеру на постійну житлову площу, який є єдиною підставою для вселення в надане житлове приміщення. До виконавчих органів районної, міської, районної у місті ради КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району надає облікову справу військовослужбовця разом з витягом із Списку надання постійного житла у Збройних Силах України, копію протоколу житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії), витяг із наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю житлового приміщення для постійного проживання.
Відповідно до пункту 7 розділу VII Інструкції № 380, за письмовою згодою військовослужбовців та членів їх сімей вони можуть бути забезпечені житловим приміщенням для постійного проживання в інших населених пунктах. При надходженні на розподіл таких жилих приміщень за поданням ГУКВ на підставі пропозицій ЦУІІЗ заступник Міністра оборони України (згідно з розподілом обов'язків), затверджує розподіл житла між КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району протягом десяти робочих днів з дня його отримання. Затверджений розподіл протягом п'яти робочих днів з дня його отримання, доводиться ЦУІІЗ до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) районів для організації подальшого розподілу в порядку, визначеному цією Інструкцією. ГУКВ протягом десяти днів з дня затвердження заступником Міністра оборони України розподілу житла між КЕУ, КЕВ (КЕЧ) районів опрацьовує проєкт наказу Міністерства оборони України про закріплення на праві оперативного управління нерухомого військового майна за КЕУ, КЕВ (КЕЧ) районів, де військовослужбовці та члени їх сімей перебувають на обліку. Цей наказ протягом п'яти робочих днів після його надходження доводиться ЦУІІЗ до відповідних КЕУ, КЕВ (КЕЧ) районів. На підставі затвердженого списку надання постійного житла у Збройних Силах України, КЕУ, КЕВ (КЕЧ) районів, де військовослужбовці та члени їх сімей перебувають на обліку, протягом десяти робочих днів з дня його отримання готують та подають до виконавчого органу відповідної ради документи для видачі ордера на жиле приміщення.
Суд вважає за необхідне звернути увагу позивача, що стадія видачі ордеру позивачу йде наступною після стадії передачі квартири до відповідної військової частини, яка, як встановлено вище, не виконана відповідачем належним чином. З огляду на це в суду відсутні підстави для визнання видачі ордеру на житлове приміщення належним виконанням рішення суду в даній справі.
З приводу клопотання представника позивача про роз'яснення права позивача на звернення до суду із заявою про скасування наказу відповідача, яким на підставі узуфрукта передано квартиру до Івано-Франківської КЕЧ суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Суд зазначає, що відповідач у даній справі є суб'єктом владних повноважень.
Наказ про передачу квартири до Івано-Франківської КЕЧ на праві узуфрукта є індивідуальним актом, оскільки стосується конкретного майна та щодо конкретних правовідносин.
Таким чином, позивач має право на оскарження даного акту до адміністративного суду з урахуванням принципів підсудності.
Суд зазначає, що порядок поновлення та продовження процесуальних строків врегульовано статтею 121 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини другої статті 121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Згідно з частиною шостою статті 121 КАС України про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.
Продовженням строку є надання нового строку на вчинення процесуальної дії, яка не була з поважної причини вчинена у заздалегідь встановлений судом строк.
Клопотання про продовження строку вмотивоване неотриманням ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду відповідачем. Суд критично ставиться до таких доводів відповідача, оскільки ухвала про продовження строку надсилалася відповідачу в такому самому порядку, як і попередні ухвали по даній справі. Водночас, задля забезпечення дотримання прав відповідача, суд вважає за необхідне продовжити строк виконання окремої ухвали та рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду по справі № 300/7973/23.
Керуючись статтями 121, 122, 248, 249, 256, 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. У задоволенні клопотання представника позивача про визнання заходів виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.02.2024 у справі № 300/7973/23 достатніми в частині - відмовити.
2. Заяву представника Міністерства оборони України в особі Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями про продовження строку виконання окремої ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.02.2026 року - задовольнити.
3. Продовжити Міністерству оборони України в особі Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (код ЄДРПОУ 00034022, вул. Повітрофлотський проспект, 6, м. Київ 168, 03168) строк для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню пункту 9 частини 1 статті 129, статті 129-1 Конституції України, статті 370 КАС України при виконанні рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.02.2024 у справі № 300/7973/23 на 30 (тридцять) календарних днів до 16 березня 2026 року.
4. Витребувати у Міністерства оборони України в особі Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями доказів виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.02.2024 у справі № 300/7973/23, а саме:
- доказів передачі квартири АДРЕСА_3 до Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини (району) на праві оперативного управління;
- доказів вжиття заходів щодо надання квартири АДРЕСА_3 ОСОБА_1 для постійного проживання.
5. Встановити Міністерству оборони України в особі Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (код ЄДРПОУ 00034022, вул. Повітрофлотський проспект, 6, м. Київ 168, 03168) тридцятиденний строк з дня отримання (вручення) копії цієї ухвали для подання до суду доказів вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.02.2024 у справі № 300/7973/23.
6.1. Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.
6.2. Направити дану ухвалу для відома Міністерству оборони України (код ЄДРПОУ 00034022, вул. Повітрофлотський проспект, 6, м. Київ 168, 03168) на електронну пошту admou@post.mil.gov.ua.
6.3. Відповідачу 2 та представнику позивача копію цієї ухвали надіслати через підсистему "Електронний суд".
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ "Мої справи".
7. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Главач І.А.