ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"16" лютого 2026 р. справа № 300/1044/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді - Главача І.А.,
за участі:
секретаря судового засідання - Сливінської М.Ю.,
позивача - ОСОБА_1
представник відповідача у судове засідання не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Західного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди,
У провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовною заявою ОСОБА_1 до Західного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.12.2025 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Західного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги щодо повернення заяви ОСОБА_1 про надання безоплатної правничої допомоги від 10.02.2025. Зобов'язано Західний міжрегіональний центр з надання безоплатної правничої допомоги повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання безоплатної правничої допомоги від 10.02.2025 та прийняти передбачене законом рішення, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
Рішення суду набрало законної сили 13.01.2026.
Виконавчі листи видані судом 13.01.2026.
05.02.2026 до відділу документального забезпечення - канцелярії Івано-Франківського окружного адміністративного суду від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю в даній адміністративній справі.
13.02.2026 до відділу документального забезпечення - канцелярії Івано-Франківського окружного адміністративного суду від позивача надійшла заява про відвід судді та секретаря судового засідання у даній справі. Клопотання щодо відводу судді від розгляду даної справи вмотивоване тим, що суддя чинить перешкоди до повного та всебічного розгляду заяви про судовий контроль оскільки не залучив до розгляду справи державного виконавця, як про це просив позивач.
16.02.2026 до Івано-Франківського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшли заперечення на подану позивачем заяву про встановлення судового контролю.
В судовому засіданні позивач подане ним клопотання підтримав.
Розглядаючи клопотання позивача про відвід головуючого судді Главача І.А. по адміністративній справі № 300/1044/25, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 3 статті 40 КАС України, питання про відвід судді вирішується судом, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість.
Абзацом 2 частини 4 статті 40 КАС України передбачено, що якщо заява про відвід судді надійшла до суду пізніше ніж за три робочі дні до наступного засідання, така заява не підлягає передачі на розгляд іншому судді, а питання про відвід судді вирішується судом, що розглядає справу.
Дана заява надійшла до суду 13.02.2026, а судове засідання по даній справі призначено 16.02.2026, з огляду на що, питання про відвід судді вирішується судом, що розглядає справу.
Відповідно до частини 3 статті 39 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України), відвід (самовідвід) повинен бути вмотивованим і заявленим протягом десяти днів з дня отримання учасником справи ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Заявляти відвід (самовідвід) після цього дозволяється лише у виняткових випадках, коли про підставу відводу (самовідводу) заявнику не могло бути відомо до спливу вказаного строку, але не пізніше двох днів з дня, коли заявник дізнався про таку підставу.
Підстави для відводу (самовідводу) судді визначені в статті 36 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, згідно з частиною 1 статті 36 КАС України суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу):
1) якщо він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав правничу допомогу стороні чи іншим учасникам справи в цій чи іншій справі;
2) якщо він прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи;
3) якщо він є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу;
4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді;
5) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 31 цього Кодексу.
Частиною 2 даної статті передбачено, що суддя підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, встановлених статтею 37 цього Кодексу.
За змістом 4 статті 39 КАС України встановлення обставин, вказаних у пунктах 1-3, 5 частини першої статті 36, статті 37 цього Кодексу, звільняє заявника від обов'язку надання інших доказів упередженості судді для цілей відводу.
Згідно із частиною 4 статті 36 КАС України незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.
В заяві про відвід судді Доненко В.О. визначає підставою для відводу судді по даній справі те, що суддею Главачем І.А. створюються перешкоди для розгляду заяви про встановлення судового контролю, оскільки не забезпечено участі представника державної виконавчої служби.
З приводу даних аргументів позивача, суд звертає увагу на наступне.
У провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовною заявою ОСОБА_1 до Західного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди.
Учасниками даної справи є позивач - ОСОБА_1 та відповідач - Західний міжрегіональний центр з надання безоплатної правничої допомоги.
Відповідно до частини 1 статті 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Оскільки суб'єктом владних повноважень - відповідачем у даній справі є Західний міжрегіональний центр з надання безоплатної правничої допомоги, то відповідно про розгляд заяви про встановлення судового контролю його було належним чином повідомлено. З приводу залучення виконавчої служби як третьої особи до розгляду даної заяви, то суд звертає увагу позивача, що виконавча служба не була учасником справи. Крім того, про залучення учасників справи подається вмотивоване клопотання, в якому зазначаються підстави для залучення такого учасника справи та значення участі такого суб'єкта для розгляду відповідної заяви. З огляду на те, що суд не вбачав підстав для залучення виконавчої служби до розгляду заяви про встановлення судового контролю та повідомлення виконавчої служби про судове засідання, остання до розгляду поданої позивачем заяви про встановлення судового контролю не залучалась.
Таким чином, підготовка до розгляду заяви про встановлення судового контролю відповідає вимогам Кодексу адміністративного судочинства України.
Аналізуючи дану підставу для відводу суд звертає увагу позивача, що мотиви для відводу ґрунтуються на тому, що суд не залучив до розгляду заяви про встановлення судового контролю орган виконавчої служби, тобто стосуються незгоди позивача із прийнятим суддею процесуальним рішенням.
Суд зазначає, що наведені позивачем у заяві про відвід від 13.02.2026 обставини не є підставою для відводу судді, адже не пов'язані з існуванням об'єктивних обставин, що можуть свідчити про упередженість судді, його необ'єктивність, зацікавленість у результатах розгляду справи, викликати сумніви щодо безсторонності в очах стороннього спостерігача, та не можуть бути підставою для відводу судді відповідно до частини четвертої статті 36 КАС України.
Перевіряючи вказані у заяві про відвід обставини, суд дійшов висновку, що вони носять лише оціночний характер, та є суб'єктивною думкою заявника і не можуть слугувати доказами упередженості та необ'єктивності судді Главача І.А. при розгляді даної адміністративної справи. Будь-яких інших обставин заявником не вказано.
З врахуванням вищезазначеного заява про відвід судді не підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 12 статті 40 КАС України, за результатами вирішення заяви про відвід суд постановляє ухвалу.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 36, 39, 40, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
1. У задоволенні заяви ОСОБА_1 від 13.02.2026 про відвід судді Главача І.А. від розгляду заяви про встановлення судового контролю у справі № 300/1044/25 - відмовити.
2.1. Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.
2.2. Відповідачу копію цієї ухвали надіслати через підсистему "Електронний суд".
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ "Мої справи".
3. Ухвала, окремо від рішення суду оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Главач І.А.