Рішення від 13.02.2026 по справі 280/10927/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

13 лютого 2026 року Справа № 280/10927/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 )

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

10.12.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, яка полягає у неналежному розгляді заяви військовозобов'язаного ОСОБА_1 від 21.11.2025 про надання йому відстрочки від призову під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII та у не повідомленні про результати такого розгляду;

визнати протиправною і скасувати відмову в задоволенні заяви військовозобов'язаного ОСОБА_1 від 21.11.2025 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII, повідомлення 20251121-180354 від 21.11.2025 (Портал Дія);

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 в особі комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період розглянути заяву військовозобов'язаного ОСОБА_1 від 21.11.2025 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII, відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, та за результатами розгляду якої, прийняти рішення по суті поданої заяви, про яке повідомити заявника з дотриманням вказаного Порядку.

Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідачем протиправно відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, оскільки відповідно до п.13 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» має право на відстрочку.

Відповідач проти задоволення позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позов, зокрема зазначив, що заяву про надання відстрочки і відмову позивачу у її наданні - від позивача приймав та позивачу вручав адміністратор Пологівського ЦНАП, а не посадова особа ІНФОРМАЦІЯ_3 . Як видно із хронології часу описаного позивачем у своєму позові - від подання позивачем заяви на відстрочку до ЦНАПу, до відмови (повідомлення) ЦНАП у її наданні - пройшло лише 2 години, а за такий час ІНФОРМАЦІЯ_4 не тільки не встиг би її розглянути (а розглядаються такі питання комісійно), за такий час ця заява навіть не встигла б надійти до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Тому, ІНФОРМАЦІЯ_4 підтверджує, що жодних заяв про надання відстрочки від позивача не отримував, їх не розглядав та жодної відповіді з огляду на ці обставини у тому числі і відмови у наданні відстрочки - позивачу не надавав. У задоволенні позову просить відмовити.

Ухвалою суду від 15.12.2025 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

21.11.2025 позивач звернувся до Пологівського ЦНАП із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації згідно пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" як особі, яка здійснює догляд за своєю матір'ю з інвалідністю ІI групи ОСОБА_2 .

В цей же день, 21.11.2025 року близько 13:00 години позивачу зателефонував адміністратор Пологівського ЦНАП і повідомив йому, що є відповідь. Так, відповідно до повідомлення №20251121-180354 позивачу відмовлено у наданні відстрочки та зазначено: «особа перебуває на військовому обліку в районі активних бойових дій або окупації. Необхідно оновити дані та стати на облік у ТЦК за новим місцем проживання».

Вважаючи таку відмову протиправною позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтями 17 та 65 Конституції України установлено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави та справою всього Українського народу. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Цей конституційний обов'язок реалізується через проходження громадянами України військової служби відповідно до закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (затвердженим Законом України від 24.02.2022 року №2102-IX) введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 року строком на 30 діб.

На даний час строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався та діє на теперішній час.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.93 №3543-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Статтею 1 Закону №3543-XII визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 23 Закону №3543-XII визначені категорії військовозобов'язаних які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Зокрема, згідно пункту 13 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов'язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов'язаних за вибором такої особи з інвалідністю.

Перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (частина 7 статті 23 Закону №3543-XII).

Процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення визначає Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560 (в редакції, станом на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пп. 57-58 Порядку № 560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним, які перебувають на військовому обліку в розвідувальних органах, СБУ, відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період наказами керівників відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ утворюються відповідні комісії. Надання військовозобов'язаним відстрочок комісіями, утвореними в розвідувальних органах, СБУ, здійснюється відповідно до цього Порядку.

Питання надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації заброньованим на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, за підприємствами, установами і організаціями, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, комісією не розглядаються.

За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, військовозобов'язаних СБУ чи розвідувальних органів) особисто через центри надання адміністративних послуг подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Заява повинна містити такі обов'язкові відомості про військовозобов'язаного: прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України); дату народження; адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування); адресу електронної пошти; контактний номер телефону.

Відповідно до п.59 Порядку №560 за наявності технічної можливості відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період може оформлятися та надаватися автоматично у разі створення запиту на її оформлення військовозобов'язаним через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

У разі виявлення шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних відсутності у військовозобов'язаного законних підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, оформлену автоматично, така відстрочка підлягає автоматичному скасуванню.

Згідно п. 60 Порядку № 560 Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.

Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.

Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. У разі позитивного рішення у протоколі окремо зазначається строк, на який надано відстрочку, та строк дії відповідних законних підстав (настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку). У разі відмови у наданні відстрочки у протоколі зазначаються причини такої відмови.

У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов'язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.

У разі позитивного рішення комісії відомості щодо надання відстрочки (строк відстрочки та строк дії відповідних законних підстав (настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку) протягом одного дня з дати прийняття такого рішення вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та відображаються в електронному кабінеті призовника, військовозобов'язаного, резервіста, а не пізніше двох днів з дати прийняття такого рішення заявникові повідомляється про це у способи, визначені цим пунктом, та видається роздрукований (оновлений) військово-обліковий документ, сформований відповідно до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 49, ст. 2978), або довідка за формою згідно з додатком 6 (для військовозобов'язаних СБУ та розвідувальних органів).

У разі прийняття комісією рішення про відмову у наданні відстрочки заявникові (у тому числі військовозобов'язаному СБУ або розвідувальних органів) не пізніше ніж на наступний робочий день з дати прийняття такого рішення повідомляється про це у способи, визначені цим пунктом, за формою згідно з додатком 7. У разі прийняття комісією рішення про відмову у наданні відстрочки за результатами розгляду заяви про надання відстрочки, поданої через центр надання адміністративних послуг, територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє відповідному центру надання адміністративних послуг та надсилає заявникові повідомлення про відмову у наданні відстрочки (додаток 7) на зазначену у заяві адресу електронної пошти. За результатом розгляду заяви про надання відстрочки військовозобов'язаного СБУ або розвідувального органу довідка (додаток 6) або повідомлення про відмову (додаток 7) надсилається у спосіб, зазначений у заяві про надання відстрочки, засобами електронного або поштового зв'язку. Рішення комісії може бути оскаржене у судовому порядку.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

Суд наголошує, що 24.10.2025 року Постановою КМУ № 1364 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 і від 16 травня 2024 р. №560», були внесені зміни до Порядку №560, де його п.58 було викладено у наступній редакції «за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, військовозобов'язаних СБУ чи розвідувальних органів) особисто через центри надання адміністративних послуг подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період» та було також затверджено: 1).«Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» та 2).«Порядок подання через центри надання адміністративних послуг із використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг заяв про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період».

Таким чином, починаючи з 01.11.2025 року, військовозобов'язані подають свої заяви на відстрочку від призову за мобілізацією - вже безпосередньо до Центрів надання адміністративних послуг.

Позивачем не оспорюється та підтверджується у позові, що свою заяву про надання йому відстрочки він подавав не до ІНФОРМАЦІЯ_3 , а подав її особисто 21.11.2025 року об 11:00 годину до Пологівського ЦНАП.

Також позивачем визнається, що цього ж 21.11.2025 року близько 13:00 години (тобто через 2 години) йому зателефонував адміністратор Пологівського ЦНАП і повідомив йому, що є відповідь і коли позивач повернувся до ЦНАП - адміністратор вручив позивачу повідомлення №20251121-180354 про відмову у наданні йому відстрочки з підстав: «особа перебуває на військовому обліку в районі активних бойових дій або окупації. Необхідно оновити дані та стати на облік у ТЦК за новим місцем проживання».

Отже, і заяву про надання відстрочки і відмову позивачу у її наданні - від позивача приймав та позивачу вручав адміністратор Пологівського ЦНАП, а не посадова особа ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Суд зазначає, що у відповідності до п.60 Порядку №560, заяви про надання відстрочки розглядаються комісійно на протязі 7 (семи) календарних днів від дати надходження заяви і за наслідками її розгляду рішення комісії оформлюється протоколом.

Як встановлено судом і не заперечується позивачем, з моменту подання заяви позивачем до отримання повідомлення про відмову минуло близько двох годин. За такий проміжок часу об'єктивно виключається можливість її комісійного розгляду територіальним центром комплектування та соціальної підтримки відповідно до встановленої процедури.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що ІНФОРМАЦІЯ_4 фактично не здійснював розгляд заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, не оформлював протокол комісії та не приймав жодного рішення за результатами її розгляду.

Крім того, суд зазначає, що з роздруківки особистого кабінету військовозобов'язаного із його електронного застосунку «Резерв+», позивач перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 . Разом з тим, адресою проживання зазначено: АДРЕСА_4 .

Саме ця адреса: АДРЕСА_4 також зазначена позивачем і у позовній заяві.

Враховуючи, що позивачем була зазначена адреса місця проживання: АДРЕСА_4 , це і слугувало підставою для відмови у наданні відстрочки, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_4 проводить роботу із військовозобов'язаними, які перебували на військовому обліку міста Пологи та колишнього Пологівського району і до його структури входить ще чотири відділи: перший відділ (Більмак), який проводить роботу із військовозобов'язаними колишнього Більмацького району, другий відділ (Оріхів), який проводить роботу із військовозобов'язаними колишнього Оріхівського району, третій відділ (Токмак), який проводить роботу із військовозобов'язаними колишнього Токмацького району та четвертий відділ (Гуляйполе), який проводить роботу із військовозобов'язаними колишнього Гуляйпільського району, при цьому відстрочки від призову за мобілізацією надавалися лише другим (Оріхів) та четвертим (Гуляйполе) відділами, оскільки ці міста та частини їх адміністративних територій не перебували в окупації.

Суд зазначає, що частиною 3 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» регламентовано, що призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік. У разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного веб порталу електронних послуг, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на підставі відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ України до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Ці ж положення дублює і абз. 2 п.п. 1 п. 1 та п.п. 7 п. 1 Додатку 2 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022р. № 1487 (далі за текстом - Порядок №1487), якими передбачено: 1. Призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні:

1) перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки. Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;

7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Мінінтеграції від 28.02.2025 №376, територію ІНФОРМАЦІЯ_5 визначено такою, що знаходиться в зоні активних бойових дій.

У зв'язку із цим, керуючись статтею 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина.

Так, відповідно до пункту 7 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 р. №1487, Генеральний штаб Збройних Сил України здійснює загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку, контроль за станом цієї роботи в державних органах (крім СБУ та розвідувальних органів), органах місцевого самоврядування, на підприємствах в установах та організаціях.

Відповідно до Алгоритму Генерального штабу ЗСУ, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Луганської (Запорізької, Донецької, Херсонської) області та їх відділи, уточнення даних громадян не здійснюють, а у разі звернення громадян до Р(М)ТЦК та СП, території якого окуповані - направляють їх до Р(М)ТЦК та СП за фактичним місцем проживання (перебування) для взяття на військовий облік та уточнення даних.

Отже, з огляду на викладене, слід дійти висновку, що позивач, перебуваючи на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 за зареєстрованим місцем проживання у місті Пологи, фактично проживає за іншою адресою - у місті Запоріжжя, про що ним же зазначено у позовній заяві. Водночас обов'язок стати на військовий облік за новим місцем проживання покладається на військовозобов'язаного у семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання. За таких обставин ІНФОРМАЦІЯ_4 не наділений повноваженнями щодо вирішення питання про надання позивачу відстрочки від призову за мобілізацією, оскільки це належить до компетенції відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем його фактичного проживання.

Крім того, матеріалами справи не підтверджено вчинення ІНФОРМАЦІЯ_4 будь-яких дій чи бездіяльності щодо розгляду заяви позивача, а також прийняття ним рішення про відмову у наданні відстрочки. Повідомлення про відмову було вручено адміністратором ЦНАП, при цьому з огляду на встановлені строки розгляду таких заяв, об'єктивно виключається можливість їх комісійного розгляду ІНФОРМАЦІЯ_4 у день подання заяви.

Судом встановлено, що розгляд заяви позивача про відстрочку відбувся у автоматичному режимі, однак враховуючи відсутність доказів, що позивач став на військовий облік за новим місцем проживання, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та наданих до матеріалів справи письмових доказів, суд дійшов висновку про наявність сукупності підстав для відмови в задоволенні позову.

З урахуванням положень статті 139 КАС України, у зв'язку з відмовою в задоволенні позову розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 5, 7-10, 72, 77, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) -відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлено в повному обсязі 13.02.2026.

Суддя О.В. Конишева