Рішення від 16.02.2026 по справі 200/7793/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2026 року Справа№200/7793/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Шинкарьової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження позов ОСОБА_1 до відповідача - 1 Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, відповідача - 2 Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач), звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просить:

Визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Черкаській області щодо перерахунку пенсії позивача без врахування довідки про заробітну плату в зоні відчуження, виданої Державним підприємством «Артемвугілля»;

Зобов'язати ГУ ПФУ Черкаській області провести перерахунок пенсії позивачу з 01.08.2025 на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження, виданої Державним підприємством «Артемвугілля».

Ухвалою суду від 13.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмового провадженні), витребувані докази.

На обґрунтування позову позивач посилається на протиправні дії відповідача щодо зменшення розміру належної позивачу пенсії. Зазначає, що відповідачем не дотримано зобов'язання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідач - 1 надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що позивач звернувся до Головного управління із заявою про перерахунок пенсії за віком з урахуванням підвищення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні. За принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Запорізькій області було визначено відповідальним структурним підрозділом за розгляд заяви позивача про призначення пенсії та прийняття рішення. Оскільки, у заявлених правовідносинах позивач звернувся в Головне управління із заявою про призначення пенсії та відповідальним структурним підрозділом за розгляд заяви позивача та прийняття рішення було визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, а тому, Головне управління виконало виключно 2 функції: прийняло заяву позивача та направило відповідь за результатами розгляду такої заяви. Отже, Головне управління не приймало жодного розпорядчого акта за результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії.

Ухвалою суду від 11.12.2025 залучено до участі у справі №200/7793/25 в якості співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Розпочато розгляд адміністративної справи спочатку в порядку спрощеного позовного провадження, визначеного ст. 262 ч. 5 КАС України, без виклику сторін, витребувані докази.

Відповідач - 2 надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що згідно з листом Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 28.08.2025 2300-0305-8/66687, наявним в електронній пенсійній справі, оскільки в матеріалах електронної пенсійної справи відсутні документи про стаж та заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження, розмір пенсії по інвалідності було приведено відповідачем-1 у відповідність до норм чинного законодавства та обчислено із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати згідно із ст.54 Закону № 796 та Порядком № 1210. Із 01.09.2025 розмір пенсії становить 15837,94 грн. Відповідно до Порядку №1210, враховуючи реліз версію Централізованої підсистеми «Призначення та виплата пенсій» (веб-технологія) в межах ППВП ІКІС ПФУ 1.7.8.1 від 16.04.2025 та у зв'язку з відсутністю первинних документів в матеріалах електронної пенсійної справи ОСОБА_1 , які підтверджують оплату праці у період виконання робіт по ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС в зоні відчуження, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області проведено коригування заробітку з 01.09.2025. Позивач не оскаржував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 18.08.2025 щодо перерахунку пенсії з 01.09.2025, яким розмір пенсії було зменшено. Отже, у матеріалах електронної пенсійної справи відсутні первинні документи, які підтверджують оплату праці у період виконання робіт по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження. У управління відсутній доступ до паперової пенсійної справи позивача. Наразі розмір пенсії позивача обчислено з урахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, при втраті працездатності 60%, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Отже, розмір пенсії ОСОБА_1 розраховано відповідно до чинного законодавства, тому підстави для проведення додаткового перерахунку відсутні. З урахуванням вищезазначеного, прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в проведенні заявленого перерахунку, у зв'язку з відсутністю законних підстав.

У відповіді на відзив представник позивача на задоволенні позовних вимог наполягав.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області як внутрішньо переміщена особа, та отримуєте пенсію по інвалідності 3 групи внаслідок захворювання пов'язаного із виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно зі ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796), втрата працездатності - 60%.

З протоколів про перерахунок пенсії позивача №971010194924 від 18.08.2025 (23273 Головне управління ПФУ в Черкаській області (Черкаський відділ обслуговування громадян № 1, №2, № 3)) випливає, що з 01.09.2025 проведено перерахунок невідповідність довідки про ЗП, за наслідками якого розмір пенсії з надбавками становить 15837.94 грн (середньомісячний заробіток 25861.34000).

У листі ГУ ПФУ в Черкаській області від 28.08.2025 2300-0305-8/66687 позивача повідомлено про те, що виплата пенсії таким особам здійснюється за матеріалами електронної пенсійної справи (особового рахунку) вивантаженого із центральної бази даних одержувачів пенсій, до надходження паперової (та електронної) пенсійної справи від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Оскільки в матеріалах електронної пенсійної справи відсутні документи про стаж та заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження розмір пенсії по інвалідності приведено у відповідність до норм чинного законодавства та обчислено із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати згідно із ст.54 Закону № 796 та Порядком № 1210.

Із 01.09.2025 розмір Вашої пенсії становитиме 15837,94 грн, а саме:

15516,80 грн - розмір пенсії по 3 групі інвалідності, обчислений згідно із ст.54 Закону № 796, п.9 Порядку № 1210 (25861,34 грн (8913,83 грн Ч 2,90126) Ч 60% (втрата працездатності));

284,70 грн - додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі з інвалідністю 3 групи з числа ліквідаторів аварії на ЧАЕС;

708,30 грн - підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни 3 групи (2361,00 грн - прожитковий мінімум, визначений для осіб, які втратили працездатність Ч 40%);

50,00 грн - цільова допомога особі з інвалідністю внаслідок війни 3 групи;

- 621,48 грн - обмеження в індексації відповідно до постанови КМУ від 24.02.2023 № 168;

- 100,38 грн - обмеження в індексації відповідно до постанови КМУ від 25.02.2025 № 209.

05.09.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії «зміна надбавки та зняти обмеження з пенсії».

За принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Запорізькій області було визначено відповідальним структурним підрозділом за розгляд заяви позивача про перерахунок пенсії.

Рішенням від 12.09.2025 №969 відповідачем - 2 ГУ ПФУ в Запорізькій області відмовлено у перерахунку, оскільки відповідно до Порядку обчислення пенсій, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначається Кабінетом Міністрів України, а саме Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 « Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», враховуючи реліз версію Централізованої підсистеми «Призначення та виплата пенсій» (веб-технологія) в межах ППВП ІКІС ПФУ 1.7.8.1 від 16.04.2025 та у зв'язку із відсутністю первинних документів в матеріалах електронної пенсійної справи ОСОБА_1 , які підтверджують оплату праці у період виконання робіт по ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС в зоні відчуження проведено коригування заробітку з 01.09.2025. Розмір пенсії ОСОБА_1 розраховано відповідно до чинного законодавства, тому підстави для проведення додаткового перерахунку відсутні.

Також до суду надано копію довідки Державного підприємства «Артемвугілля», відповідно до якої за роботу в населених пунктах зони відчуження ЧАЕС в період з 03.06.1988 по 07.09.1988 по місцю роботи в шахті «Кочегарка» на посаді проходчика виплачена заробітна плата у розмірі 10 061, 87 руб., з урахуванням коефіцієнта кратності 1.3 відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 №207-7.

Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності проведення органом Пенсійного фонду України перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Правовідносини щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення врегульовані Законом України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі Закон № 796-XII).

За змістом ст.1 Закону № 796-XII цей нормативно-правовий акт спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.

Державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці на забруднених територіях базується на принципах, зокрема, соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Так, відповідно до ч. 1 і ч. 2 ст.54 Закону № 796-XII передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986 1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

У ч.4 і 5 ст. 57 Закону № 796-XII установлено, що для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до ст.54 цього Закону особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених ст.10 цього Закону, стосовно яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, особам, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) визначається виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Порядок визначення заробітної плати (доходу), у тому числі заробітної плати (доходу), передбаченої частиною четвертою цієї статті, для обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до ст.54 цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210.

Фактично розмір пенсії позивача до 31.08.2025 обчислювався відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону № 796-XII, а саме із заробітку позивача.

З 01.09.2025 ГУ ПФУ в Черкаській області перерахувало пенсію позивача. Як зазначено в листі ГУ ПФУ від 28.08.2025 розмір пенсії позивача з 01.09.2025 обчислено виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Тобто відповідно до ч. 4 ст. 57 Закону № 796-XII.

Водночас суд звертає увагу на те, що застосування припису ч. 4 ст. 57 Закону № 796-XII передбачає висловлення бажанням особи, яка звернулася за пенсією.

Як випливає з обставин справи, позивач не висловлював бажання на розрахунок його пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Щодо посилання відповідачів на те, що «відсутні документи в матеріалах електронних пенсійних справ документів про стаж та заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження», суд зазначає, що указані обставини не були перешкодою для розрахунку пенсії позивача на підставі, зокрема, довідки Державного підприємства «Артемвугілля», відповідно до якої за роботу в населених пунктах зони відчуження ЧАЕС в період з 03.06.1988 по 07.09.1988 по місцю роботи в шахті «Кочегарка» на посаді проходчика виплачена заробітна плата у розмірі 10 061,87 руб., з урахуванням коефіцієнта кратності 1.3 відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 №207-7, до 31.08.2025.

Відповідачами не наведено жодних обґрунтованих доводів щодо змін в законодавстві, внаслідок яких указана довідка не може використовуватися для розрахунку пенсії позивача.

Суд погоджується з доводом позивача, що наявність сумнівів щодо некоректних записів у документах із сторони відповідача може бути лише підставою для перевірки.

Формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду щодо обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність перерахунку пенсії позивача з 01.09.2025 виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, як наслідок і протиправність рішення про відмову у перерахунку пенсії позивача.

На підставі наведеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, із виходом за межі позовних вимог.

Суд вказує. що згідно з протоколом перерахунку пенсії від 18.08.2025 перерахунок пенсії позивача було проведено відповідачем-1 з 01.09.2025, а не з 01.08.2025, як помилково вважає позивач. Отже, відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.08.2025.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України). Оскільки відповідачем - 1 первинно здійснено протиправні дії, які вбачається з протоколу перерахунку пенсії від 18.08.2025, то з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати зі сплати судового збору, документально підтверджені у сумі 1211,20 грн.

Керуючись ст. 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 КАС України суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до відповідача - 1 Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538), відповідача - 2 Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька обл., м. Запоріжжя, пр-т Соборний, буд. 158б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо перерахунку з 01.09.2025 призначеної ОСОБА_1 пенсії.

Визнати протиправними та скасувати рішення №969 від 12.09.2025 Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у перерахунку з 01.09.2025 призначеної ОСОБА_1 пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з 01.09.2025 провести ОСОБА_1 перерахунок його пенсії відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» шляхом обчислення її із заробітку, одержаного ОСОБА_1 за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків (в тому числі з урахуванням довідки про заробітну плату в зоні відчуження, виданої Державним підприємством «Артемвугілля» за період роботи в зоні відчуження з 03 червня 1988 року по 07 вересня 1988 року), та виплатити суму недоотриманої пенсії з урахуванням виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області.

Повний текст судового рішення складено 16.02.2026.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.В. Шинкарьова