Постанова від 11.02.2026 по справі 922/3193/25

СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2026 року м. Харків Справа № 922/3193/25

Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючий суддя Плахов О.В., суддя Тихий П.В., суддя Шутенко І.А.,

за участю секретаря судового засідання Голозубової О.І.,

за участю представників:

від позивача - Бенденжук Л.О. - на підставі посвідчення №2662;

від відповідача - Новиков О.Є. - на підставі ордеру серії АІ №2065597,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод", м. Харків, (вх.№2682 Х/1) на рішення господарського суду Харківської області від 24.11.2025 у справі №922/3193/25 (суддя Сальнікова Г.І., ухвалене в м.Харків, дата складення повного тексту - 24.11.2025)

за позовом: Харківської міської ради, м. Харків,

до відповідача: Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод",м. Харків,

про стягнення 846585,30грн.,-

ВСТАНОВИВ:

04.09.2025 Харківська міська рада звернулась до господарського суду Харківської області з позовом до Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод" про стягнення заборгованості по сплаті орендної плати за користування земельною ділянкою за адресою: пр-т Героїв Харкова, буд. 275 у м. Харкові відповідно до договору оренди землі від 09.11.2021 №б/н за період з 23.11.2021 по 28.02.2022 в розмірі 846585,30грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на неналежне виконання відповідачем умов договору оренди землі б/н від 09.11.2021 щодо своєчасної та повної сплати орендних платежів за користування земельною ділянкою за період з 23.11.2021 по 28.02.2022.

Рішенням господарського суду Харківської області від 24.11.2025 у справі №922/3193/25 позов задоволено; стягнуто з Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод" на користь Харківської міської ради заборгованість по сплаті орендної плати за користування земельною ділянкою за адресою: пр-т Героїв Харкова, буд. 275 у м. Харкові відповідно до договору оренди землі від 09.11.2021 №б/н за період з 23.11.2021 по 28.02.2022 в розмірі 846585,30грн. та витрати зі сплати судового збору в розмірі 10159,02грн.

Відповідні висновки місцевого господарського суду з посиланням на положення статей 509, 526, 530, 629, 762, 792 Цивільного кодексу України, статей 14, 15, 21 Закону України "Про оренду землі", статті 289 Податкового кодексу України, мотивовані тим, що в матеріалах справи відсутні докази, які б спростовували наявність заборгованості відповідача перед позивачем, а також докази, які б свідчили про сплату орендної плати у належному розмірі за користування земельною ділянкою по пр-т Героїв Харкова, буд. 275 у м. Харкові відповідно до договору оренди землі від 09.11.2021, що свідчить про наявність правових підстав для стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості з орендної плати в сумі 846585,30грн. за період з 23.11.2021 по 28.02.2022.

Приватне акціонерне товариство "Харківський тракторний завод" з рішенням місцевого господарського суду не погодилось та звернулось до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить суд апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод" на рішення господарського суду Харківської області від 24.11.2025 у справі №922/3193/25 задовольнити; скасувати рішення господарського суду Харківської області від 24.11.2025 у справі №922/3193/25 та прийняте нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовної заяви Харківської міської ради до Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод" про стягнення на користь Харківської міської ради заборгованості по сплаті орендної плати за користування земельною ділянкою; судові витрати за подання апеляційної скарги віднести на рахунок позивача.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт посилається на те, що положеннями статті 288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами).

Пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

При ухваленні оскаржуваного рішення, господарським судом першої інстанції було застосовано коефіцієнт індексації, з посиланням на положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та зазначено про те, що інформація про індекси споживчих цін (індекси інфляції) за відповідні роки розміщена на сайті Державної служби статистики України http://www.ukrstat.gov.ua.

Разом з тим, скаржник звертає увагу суду на те, що відповідно до пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв).

Пунктом 289.3 статті 289 Податкового кодексу України встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

В свою чергу, виходячи з положень постанови Кабінету Міністрів України "Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру" від 14.01.2015 №15, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру

Отже, виходячи з викладених вище доводів, застосовуючи коефіцієнт індексації, господарський суд першої інстанції мав би застосовувати для розрахунку розміру орендної плати дані, що розміщені на офіційному сайті Держгеокадастру.

Проте, судом було допущено порушення норм процесуального права, оскільки використано інформацію щодо коефіцієнту індексації, який встановлений Державною

службою статистики України, яка, виходячи з положень діючого законодавства, не є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 29.12.2025 (з урахуванням ухвали про виправлення описки від 09.02.2026) відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод" на рішення господарського суду Харківської області від 24.11.2025 у справі №922/3193/25; встановлено позивачу у справі строк для подання відзиву на апеляційну скаргу - протягом 15 днів (з урахуванням вимог ст.263 Господарського процесуального кодексу України) з дня вручення даної ухвали; встановлено сторонам у справі строк для подання заяв і клопотань - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали; призначено справу до розгляду на 11.02.2026 об 11:00 годині.

У судовому засіданні Східного апеляційного господарського суду 11.02.2026 представник апелянта підтримав вимоги апеляційної скарги, просив її задовольнити, скасувати рішення господарського суду Харківської області від 24.11.2025 у справі №922/3193/25 та прийняте нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовної заяви Харківської міської ради до Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод" про стягнення на користь Харківської міської ради заборгованості по сплаті орендної плати за користування земельною ділянкою.

Представник позивача заперечив проти вимог апеляційної скарги, просив відмовити в її задоволенні, рішення господарського суду Харківської області від 24.11.2025 у справі №922/3193/25 залишити без змін.

Враховуючи, що представники сторін з'явились в судове засідання та надали пояснення в обґрунтування своїх вимог та заперечень, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами, в даному судовому засіданні.

Дослідивши матеріали справи, викладені в апеляційній скарзі доводи апелянта, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також повноту встановлення обставин справи та відповідність їх наданим доказам, відповідно до статті 269 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги враховуючи наступне.

Як встановлено господарським судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 09.11.2021 між Харківською міською радою (надалі - орендодавець) та Приватним акціонерним товариством "Харківський тракторний завод" (надалі - орендар) було укладено договір оренди землі (надалі - договір т.1 а.с.22-25).

Згідно з умовами пункту 1 договору орендодавець на підставі рішення 6 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 14.07.2021 №153/21 "Про затвердження документації із землеустрою та надання земельних ділянок в користування фізичним та юридичним особам" надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку з цільовим призначенням землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, код КВЦПЗ (11.02) для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, з кадастровим номером 6310138200:02:001:0016, яка розташована м. Харків, пр-т Московський, 275 .

Пунктом 2 договору передбачено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 7,02га, в тому числі під забудовою 7,02га.

Згідно з пунктом 3 договору погоджено, що на земельній ділянці розміщено об'єкти нерухомого майна - нежитлова будівля літ. "С/2-3", а також інші об'єкти інфраструктури - немає.

Відповідно до пункту 5 договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 192405749 грн.

У разі зміни нормативної грошової оцінки земель м. Харкова за рішенням міської ради орендар самостійно замовляє витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки і направляє його до територіального органу Державної фіскальної служби України за місцем знаходження земельної ділянки.

У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки (з урахуванням коефіцієнтів індексації чи за рішенням міської ради) зміни до цього пункту договору оренди землі не вносяться.

Відповідно до пункту 8 договору погоджено, що договір укладено строком до 01.08.2070 року.

Відповідно до пункту 9 договору погоджено, що орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем щомісячно в грошовій формі на рахунок Державного казначейства України у Харківській області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному територіальному органі Державної фіскальної служби України за місцем розташування земельної ділянки. Розмір орендної плати за земельну ділянку за рік становить 2,4% від суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно з пунктом 10 договору погоджено, що у подальшому орендар самостійно здійснює обчислення орендної плати за землю з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених відповідно до законодавства.

У разі зміни нормативної грошової оцінки земель міста Харкова за рішенням міської ради орендар на підставі отриманого витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки самостійно розраховує розмір орендної плати із застосуванням ставки (%), передбаченої пунктом 9 цього договору, без погодження орендодавця та без внесення змін до цього договору.

Умовами пункту 11 договору погоджено, що орендна плата за земельну ділянку сплачується рівними частками за місцем розташування земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Пунктом 15 договору передбачено, що земельна ділянка передається в оренду для експлуатації та обслуговування будівель і споруд.

Згідно з пунктом 16 договору цільове призначення земельної ділянки - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення; код КВЦПЗ - (11.02) - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.

Відповідно до листа Головного управління Державної податкової служби у Харківській області від 17.04.2025 №8433/5/20-40-04-16-10 (т.1 а.с.28-29), ПрАТ "Харківський тракторний завод" обліковується платником орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 6310138200:02:001:0016 загальною площею 7,02 га. За даними податкових декларацій з плати за землю ПрАТ "Харківський тракторний завод" за земельну ділянку площею 7,02 га нараховано, за період 23.11.2021 - 31.12.2021 - 487427,90грн., за 2022 - 4617737,98грн. орендної плати.

З рішення 25 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 27.02.2019 №1474/19 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018" вбачається, що на підставі Земельного кодексу України, Податкового кодексу України, Закону України "Про оцінку земель", Закону України "Про оренду землі", постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 №213 "Про Методику нормативної грошової оцінки земель населених пунктів", наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489 "Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів", рішення 16 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 08.11.2017 №806/17 "Про заходи щодо розроблення Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018", керуючись ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Харківська міська рада вирішила затвердити Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018. Встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2018 застосовується з 01.01.2020 (т.1 а.с.30-31).

Звертаючись до суду з відповідним позовом, позивач зазначав, що спірна земельна ділянка протягом тривалого строку використовується відповідачем без належної сплати орендної плати, що і стало підставою для звернення 03.09.2025 Харківської міської ради до господарського суду Харківської області з позовом до Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод" про стягнення 846585,30грн. заборгованості з орендної плати за користування земельною ділянкою за адресою: м. Харків, пр-т Героїв Харкова, 275 з кадастровим номером 6310138200:02:001:0016 відповідно до договору оренди землі від 09.11.2021 б/н за період з 23.11.2021 по 28.02.2022 в розмірі 846585,30грн. (т.1 а.с.1-33).

Рішенням господарського суду Харківської області від 24.11.2025 у даній справі позов задоволено, з підстав викладених вище (т.1 а.с.49-59).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судова колегія зазначає, що стаття 11 Цивільного кодексу України вказує, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.

Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до частини 3 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Відповідно до статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.

Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Статтею 629 Цивільного кодексу України унормовано, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

В частині 1 статті 638 Цивільного кодексу України зазначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до статті 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно із частиною 1 статті 79 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Статтею 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 13 цього Закону передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до статті 13, 14 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

За приписами статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Положеннями частини 5 статті 16 та частини 5 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.

Згідно з статтею 80 Земельного кодексу України самостійними суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

За змістом статей 122, 123, 124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Як було зазначено вище, 09.11.2021 між Харківською міською радою (надалі - орендодавець) та Приватним акціонерним товариством "Харківський тракторний завод" (надалі - орендар) було укладено договір оренди землі (надалі - договір т.1 а.с.22-25), відповідно до умов якого орендодавець на підставі рішення 6 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 14.07.2021 №153/21 "Про затвердження документації із землеустрою та надання земельних ділянок в користування фізичним та юридичним особам" надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку з цільовим призначенням землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, код КВЦПЗ (11.02) для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, з кадастровим номером 6310138200:02:001:0016, яка розташована м. Харків, пр-т Московський, 275 (пункт 1 договору).

Пунктом 2 договору передбачено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 7,02га, в тому числі під забудовою 7,02га.

Згідно з пунктом 3 договору погоджено, що на земельній ділянці розміщено об'єкти нерухомого майна - нежитлова будівля літ. "С/2-3", а також інші об'єкти інфраструктури - немає.

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Згідно з частинами 1, 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є в тому числі орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

За змістом частини 1 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або місцевого самоврядування.

Частиною 3 статті 762 Цивільного кодексу України передбачено, що договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за найм (оренду) майна.

Відповідно до статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами).

Відповідно до пункту 5 договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 192405749 грн.

У разі зміни нормативної грошової оцінки земель м. Харкова за рішенням міської ради орендар самостійно замовляє витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки і направляє його до територіального органу Державної фіскальної служби України за місцем знаходження земельної ділянки.

У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки (з урахуванням коефіцієнтів індексації чи за рішенням міської ради) зміни до цього пункту договору оренди землі не вносяться.

Відповідно до пункту 8 договору погоджено, що договір укладено строком до 01.08.2070 року.

Відповідно до пункту 9 договору погоджено, що орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем щомісячно в грошовій формі на рахунок Державного казначейства України у Харківській області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному територіальному органі Державної фіскальної служби України за місцем розташування земельної ділянки. Розмір орендної плати за земельну ділянку за рік становить 2,4% від суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно з пунктом 10 договору погоджено, що у подальшому орендар самостійно здійснює обчислення орендної плати за землю з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених відповідно до законодавства.

У разі зміни нормативної грошової оцінки земель міста Харкова за рішенням міської ради орендар на підставі отриманого витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки самостійно розраховує розмір орендної плати із застосуванням ставки (%), передбаченої пунктом 9 цього договору, без погодження орендодавця та без внесення змін до цього договору.

Умовами пункту 11 договору погоджено, що орендна плата за земельну ділянку сплачується рівними частками за місцем розташування земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Положеннями пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 100 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 100. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Індекс споживчих цін встановлюється Державною службою статистики України.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачено як об'єкти індексації грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, що не мають разового характеру, перелік яких визначено у частині першій цієї статті; водночас, частиною другою статті 2 цього Закону законодавець передбачив право Кабінету Міністрів України встановлювати інші об'єкти індексації, поряд з тими, що зазначені у частині першій цієї статті.

Відповідно до наказу Держкомстату "Про затвердження Методики розрахунку базового індексу споживчих цін" від 27.07.2007 №265 індекс споживчих цін - показник, що характеризує зміни у часі загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання. Він є показником зміни вартості фіксованого набору споживчих товарів та послуг у поточному періоді порівняно з базисним.

Інформація про індекси споживчих цін (індекси інфляції) за відповідні роки розміщена на сайті Державної служби статистики України http://www.ukrstat.gov.ua.

Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель").

З матеріалів справи вбачається, що рішенням 25 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 27.02.2019 №1474/19 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018" Харківська міська рада вирішила затвердити Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018. Встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2018 застосовується з 01.01.2020.

Отже, розмір орендної плати в місяць з урахуванням коефіцієнтів індексації у 2021 складав 384811,50грн. в місяць, а у 2022 (з урахуванням коефіцієнту індексації 1,1) - 423292,65грн.

Таким чином, розмір орендної плати за договором за період з 23.11.2021 по 28.02.2022 становить: 23.11.2021 - 31.12.2021 - 487427,90грн., 01.01.2022 - 28.02.2022 - 846585,30грн.

Відповідно до листа Головного управління Державної податкової служби у Харківській області від 17.04.2025 №8433/5/20-40-04-16-10 (т.1 а.с.28-29), ПрАТ "Харківський тракторний завод" обліковується платником орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 6310138200:02:001:0016 загальною площею 7,02 га. За даними податкових декларацій з плати за землю ПрАТ "Харківський тракторний завод" за земельну ділянку площею 7,02 га нараховано, за період з 23.11.2021 - 31.12.2021 - 487427,90 грн., за 2022 - 4617737,98 грн. орендної плати.

Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно із частиною 1, 4 статті 251 Цивільного кодексу України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.

Верховний Суд у постанові від 01.03.2021 у справі №180/1735/16-ц зазначив, що принцип належного виконання зобов'язання полягає в тому, що виконання має бути проведене, зокрема у належний строк (термін).

Отже, однією із основних умов виконання зобов'язання є строк (термін) його виконання. Дотримання строку виконання є одним із критеріїв належного виконання зобов'язання, оскільки прострочення є одним із проявів порушення зобов'язання.

Відповідно до статті 24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.

Згідно з статтею 25 Закону України "Про оренду землі" орендар земельної ділянки зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку.

Згідно пункту "в" частини 1 статті 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати оренду плату.

Пунктом 28 договору передбачено, що орендар зобов'язується: б) сплачувати орендну плату в строки та в розмірах, встановлених договором; в) в разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки вчинити дії, передбачені п. 10 цього договору.

Згідно статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Враховуючи вищевказані обставини, відсутність в матеріалах справи доказів, які б спростовували наявність заборгованості відповідача перед позивачем, а також доказів, які свідчили про сплату орендної плати у належному розмірі за користування земельною ділянкою по пр-т Героїв Харкова, буд.275 у м. Харкові відповідно до договору оренди землі від 09.11.2021, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду щодо наявності правових підстав для стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості з орендної плати в сумі 846585,30грн. за період з 23.11.2021 по 28.02.2022.

Статтею 236 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги у зв'язку із її юридичною та фактичною необґрунтованістю та відсутністю фактів, які свідчать про те, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням судом норм права.

З огляду на той факт, що висновки суду першої інстанції відповідають в повній мірі приписам законодавства, фактичним обставинам справи, рішення відповідає вимогам статті 236 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія дійшла висновку про відмову в задоволенні апеляційної скарги та залишення рішення господарського суду Харківської області від 24.11.2025 у справі №922/3193/25 без змін.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд апеляційної інстанції керуючись положеннями статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладає витрати за подання апеляційної скарги на апелянта.

Керуючись ст.ст. 254, 269, 270, 273, п. 1 ч. 1 ст. 275, ст. 276, ст. 282 Господарського процесуального кодексу України, Східний апеляційний господарський суду,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод" залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Харківської області від 24.11.2025 у справі №922/3193/25 залишити без змін.

Повна постанова складена 16.02.2026.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її ухвалення. Порядок і строки оскарження постанови передбачені статтями 286-289 Господарського процесуального кодексу України.

Головуючий суддя О.В. Плахов

Суддя П.В. Тихий

Суддя І.А. Шутенко