12 лютого 2026 року справа № 580/4242/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом Міністерства юстиції України до товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ РОСІЯ - УКРАЇНА» про припинення юридичної особи,
Міністерство юстиції України звернулось до суду з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ РОСІЯ - УКРАЇНА», в якому просить:
- припинити діяльність юридичної особи - товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ РОСІЯ - УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ: 33007207, керівник - Пархоменко Ігор Олександрович, місцезнаходження: АДРЕСА_1 ).
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує про порушення відповідачем частини 2 статті 4 Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» №3005-IX від 21.03.2023, оскільки в його найменуванні міститься символіка російської імперської політики, що є підставою для припинення діяльності цієї юридичної особи у судовому порядку.
Ухвалою судді від 22.04.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику учасників справи.
Відповідач повідомлений належним чином в силу ч. 11 ст. 126 КАС України, у встановлений судом строк відзиву проти позову не подав, про причини неподання суд не повідомив.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, юридична особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ РОСІЯ - УКРАЇНА» зареєстровано по вул. Благовісна, буд. 220, кв. 68, в м. Черкаси, поштовий індекс 18015, ЄДРПОУ 33007207, керівник - Пархоменко Ігор Олександрович. Основний вид економічної діяльності за КВЕД 16.10 лісопильне та стругальне виробництво.
Згідно з наказом Мін'юсту від 26.07.2023 № 1853/7 (зі змінами) утворено Комісію з питань дотримання Законів України «Про засудження комуністичного та націонал- соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» (далі - Комісія), затверджено її склад.
За результатами моніторингу відповідності найменування юридичної особи вимогам Закону №3005-IX встановлено, що найменування юридичної особи - товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ РОСІЯ - УКРАЇНА» не відповідає вимогам цього Закону, оскільки в його найменуванні міститься символіка російської імперської політики.
У зв'язку із наведеним Комісією проведено правову експертизу на відповідність найменування відповідача вимогам Закону № 3005-ІХ та призначено на 28.03.2025 засідання Комісії, відомості про що опубліковано на офіційному вебсайті Мін'юсту.
Відповідно до пункту 18 Порядку № 354 Комісія під час правової експертизи бере до уваги повідомлення об'єкта правової експертизи про наявні об'єктивні причини неможливості виконання ним вимог Закону № 3005-ІХ та про вжиті заходи, спрямовані на виконання вимог Закону № 3005-ІХ, а такі дані визначаються у правовому висновку.
Комісія звернулась до відповідача листом Міністерства юстиції України від 20.08.2024 № 117115/19.4/33-24 з проханням надати пояснення щодо причин неприведення товариством з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ РОСІЯ - УКРАЇНА» свого найменування у відповідність до вимог Закону № 3005- ІХ протягом місяця з дня набрання ним чинності, проте лист повернувся у зв'язку із закінченням терміну зберігання.
Станом на 28.03.2025 об'єктом правової експертизи не було вжито заходів, спрямованих на виконання вимог Закону № 3005-ІХ, відтак, відомості про наявні об'єктивні причини неможливості виконання відповідачем вимог Закону № 3005-IX, на переконання позивача відсутні.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до пункту 18 Порядку прийняття рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в України та заборону пропаганди їхньої символіки», «;Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №354 від 27.05.2015 (далі по тексту - Порядок №354) Комісія під час правової експертизи бере до уваги повідомлення об'єкта правової експертизи про наявні об'єктивні причини неможливості виконання ним вимог Закону №3005-IX та про вжиті заходи, спрямовані на виконання вимог Закону №3005-IХ, а такі дані визначаються у правовому висновку.
Частиною 5 статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» №755-IV від 15.05.2003, визначено, що у найменуванні юридичних осіб забороняється використовувати символіку російської імперської політики відповідно до Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
Правові засади засудження російської імперської політики в Україні, заборони пропаганди її символіки та встановлює порядок ліквідації символіки російської імперської політики визначає Закон №3005-ХІ.
Пунктом «є» частини 4 статті 2 Закону №3005-IX, визначено, що символіка російської імперської політики - символіка, що включає, зокрема, назви підприємств, установ, організацій на території України, яким присвоєні імена або псевдоніми осіб, які відповідають критеріям, встановленим підпунктами «в» і «г» цього пункту.
Пунктом «г» частини 4 статті 2 Закону №3005-IX визначено, що символіка російської імперської політики - символіка, що включає зображення, пам'ятники, пам'ятні знаки, написи, присвячені особам, які публічно, у тому числі в медіа, у літературних та інших мистецьких творах, підтримували, глорифікували або виправдовували російську імперську політику, закликали до русифікації чи українофобії.
Частиною першої статті 3 Закону № 3005-IX встановлено, що російська імперська політика визнається злочинною та засуджується.
Відповідно до статті 4 Закону №3005-IX пропаганда російської імперської політики та її символіки забороняється. Присвоєння географічним об'єктам, юридичним особам та об'єктам права власності назв, що глорифікують, увічнюють, пропагують або містять символіку російської імперської політики, а також держави-терориста (держави-агресора) або її визначні, пам'ятні, історичні та культурні місця, населені пункти, дати, події, забороняється.
Пунктами 3, 4 статті 8 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3005-IX передбачено, що юридичні особи, політичні партії, інші об'єднання громадян, зареєстровані на день набрання чинності цим Законом, у разі недодержання вимог цього Закону зобов'язані протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом привести свої установчі документи, найменування та/або символіку у відповідність із цим Законом.
У разі недодержання вимог цього Закону юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян, зазначеними у пункті 3 цієї статті, їхня діяльність підлягає забороні у встановленому законом порядку, крім випадків, якщо юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян вжито заходів для додержання вимог цього Закону, а неможливість державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом, зумовлена об'єктивними причинами.
Згідно пункту 1 Положення «Про Міністерство юстиції України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 228 від 02.07.2014, Міністерство юстиції України (Мін'юст) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мін'юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань, зокрема, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб підприємців.
Пунктом 18-14 Положення передбачено, що саме на Мінюст покладено завдання по прийняттю рішення щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки» та/або Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
Законодавством передбачена процедура встановлення невідповідності найменування юридичної особи вимогам Закону №3005-IX, що передує зверненню Мін'юсту до суду із вимогами про заборону її діяльності.
Пунктом 3 Порядку №354 визначено, що Мін'юст безпосередньо або через територіальні органи забезпечує постійний моніторинг відповідності найменування та/або символіки, матеріалів реєстраційної справи юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів.
Підставою проведення правової експертизи, згідно пункту 4 Порядку №354, може бути ініціатива Мін'юсту.
Пунктом 7 Порядку №354 передбачено, що для проведення правової експертизи щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів утворюється Комісія з питань дотримання Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «;Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» (далі - Комісія). Комісія є постійно діючим колегіальним консультативно-дорадчим органом при Мін'юсті, склад та положення якої затверджуються наказом Мін'юсту.
У ході судового розгляду справи судом встановлено, що наказом Мін'юсту від 26.07.2023 № 1853/7 (зі змінами) створено Комісію та затверджено її склад.
Згідно з пунктами 14, 15, 18 Порядку №354, предметом правової експертизи є, зокрема, найменування об'єкта правової експертизи. За результатами правової експертизи щодо кожного об'єкта складається окремий правовий висновок про відповідність або невідповідність його діяльності, найменування та/або символіки вимогам Законів. Комісія під час правової експертизи бере до уваги повідомлення об'єкта правової експертизи про наявні об'єктивні причини неможливості виконання ним вимог Законів та про вжиті заходи, спрямовані на виконання вимог Законів.
У той час, матеріалами справи підтверджено, що Міністерство юстиції України направило на адресу відповідача лист з вимогою вжиття заходів на виконання вимог Закону №3005-ХІ та надання пояснень щодо не приведення свого найменування у відповідність з вимогами цього Закону протягом місяця з дня набрання ним чинності для подальшого розгляду на засіданні Комісії.
Цей лист був надісланий на адресу відповідача поштою, про що свідчить копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, проте не був вручений та повернутий на адресу позивача з незалежних від нього причин.
У встановлений 10 денний термін відповідач не усунув порушення, в результаті чого проведено правову експертизу на відповідність найменування відповідача вимогам Закону №3005-ІХ.
Комісією складено правовий висновок від 28.03.2025 № 2 «Про невідповідність найменування вимогам Закону України «Про засудження та заборону російської імперської політики в Україні і деколонізації топонімії» Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ РОСІЯ - УКРАЇНА», який був затверджений наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2025 №897/5.
Отже, Міністерство юстиції України дотрималось законодавчо визначеної процедури щодо встановлення невідповідності найменування юридичної особи-відповідача вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» шляхом проведення правової експертизи та затвердження її результатів.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що найменування відповідача містить символіку російської імперської політики. У строки, визначені статтею 8 розділу Прикінцеві та перехідні положення Закону №317-VIII, відповідач не привів своє найменування у відповідність до вимог Закону.
В ході розгляду справи судом не встановлено наявності об'єктивних причин, які завадили відповідачу здійснити державну реєстрацію змін до установчих документів, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом.
Частиною 2 статті 7 Закону №317-VIII визначено, що у разі невиконання юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян вимог цього Закону їхня діяльність підлягає припиненню (забороні) в судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.
Оскільки судом встановлено порушення відповідачем Закону №317-VIII, у зв'язку із неприведенням свого найменування у відповідність до його вимог, позов підлягає задоволенню, а діяльність відповідача припиненню.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 77, 241-246, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Припинити діяльність юридичної особи - товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ РОСІЯ - УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ: 33007207, керівник - Пархоменко Ігор Олександрович, місцезнаходження: АДРЕСА_1 ).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Суддя Валентин ГАРАЩЕНКО