26 січня 2026 року справа № 580/14102/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В. В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 09.12.2025 № 971210127728 щодо відмови у перерахунку та переведенні на пенсію по віку ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з дати звернення (01 грудня 2025 року), провести перерахунок і виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за № 01-8/153 від 21.11.2025.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Стаж державної служби позивача станом на 01.05.2016 становив понад 20 років на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про переведення його з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII. Проте, відповідач рішенням від 09.12.2025 № 971210127728 відмовив позивачу в такому переведенні з одного виду пенсії на інший. Позивач, стверджуючи, що має право на переведення на пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, тому вважає оскаржуване рішення пенсійного органу протиправним. За захистом своїх прав та інтересів звернувся до суду.
19.01.2026 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подало відзив на позовну заяву, у якому просило відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Відзив обґрунтований тим, що відповідно до Закону № 889-VIII право на призначення пенсії держслужбовця за статтею 37 Закону № 3723-XII зберігається лише за наявності необхідного стажу станом на 01.05.2016 (10 або 20 років), проте через зміни, внесені Законом № 76-VIII з 01.01.2015, механізм автоматичного перерахунку таких пенсій у зв'язку з ростом зарплат скасовано, а повноваження щодо визначення умов перерахунку передано Кабінету Міністрів, що узгоджується з позицією Конституційного Суду України щодо фінансових можливостей держави. Також зазначив, що оскільки з 01.01.2015 право на перерахунок пенсій держслужбовців скасовано, довідки про актуальні складові заробітної плати (оклад, ранг, вислуга) не є підставою для зміни розміру виплат особам, які не працюють на держслужбі.
Ухвалою від 26.12.2025 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
З'ясувавши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив таке.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
Даними трудової книжки позивача підтверджується, що позивач працював на посадах державної служби, а саме:
25.12.1985 - обраний заступником голови виконкому Христинівської міської ради народних депутатів;
24.12.1986 - звільнений з посади заступника голови виконкому Христинівської міської ради народних депутатів;
24.12.1986 - прийнятий на посаду інспектора промислово-транспортного відділу райкому партії у Христинівський райком партії України;
27.07.1987 - звільнений з посади інспектора промислово-транспортного відділу райкому партії;
28.07.1987 - обраний заступником голови виконкому районної Ради народних депутатів затверджений головою комісії;
03.04.1990 - обраний заступником голови виконкому районної Ради народних депутатів;
02.06.1992 - призначений першим заступником голови Христинівської районної державної адміністрації;
31.03.1994 - присвоєний 7 ранг державного службовця;
16.03.1994 - прийнята присяга державного службовця;
22.07.1994 - затверджений першим заступником голови районної Ради народних депутатів;
16.10.1995 - призначений першим заступником голови районної державної адміністрації;
16.04.1998 - обраний головою Христинівської районної ради;
14.05.1998 - присвоєний 5 ранг державного службовця;
28.07.2001 - прийняв присягу посадової особи місцевого самоврядування;
19.10.2001 - присвоєний 5 ранг посадової особи місцевого самоврядування;
04.05.2006 - звільнений у зв'язку із закінченням строку повноважень.
З довідки Уманської районної ради Черкаської області від 21.11.2025 № 01-8/153 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця вбачається, що стаж державної служби позивача становить 20 років 10 місяців 11 днів.
Позивач у грудні 2025 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою щодо переходу з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області розглянуло за принципом екстериторіальності подану позивачем заяву та 09.12.2025 прийняло рішення № 971210127728 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з недоцільністю перерахунку. У рішенні відповідач зазначив, що Закон України «Про державну службу» (зі змінами) № 889-VIII не передбачає проведення перерахунку раніше призначених пенсії (за новими довідками), а тільки поновлення в розмірі раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ.
Не погоджуючись з таким рішенням пенсійного органу та вважаючи його протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XI (далі Закон № 3723-XI).
01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі № 889-VIII), який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ і нормами Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ, а саме: щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Щодо обчислення стажу державної служби, то пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Отже, стаж державної служби за період роботи (служби) до 01.05.2016 обчислюється відповідно до законодавства, яке діяло раніше, та на тих умовах і в порядку, що були ним передбачені.
Статтею 46 Закону №889-VII визначені особливості стажу державної служби, у пункті 4 частини другої якої зазначено, що до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Як встановлено судом та не заперечується сторонами позивач з 25.12.1985 по 04.05.2006 обіймав посади службовця в органах місцевого самоврядування. Його стаж державної служби становить понад 20 років, що не є спірним у цій справі.
Виходячи зі змісту оскаржуваного рішення позивачу відмовлено у переході на пенсію державного службовця, оскільки Закон № 889-VIII не передбачає проведення перерахунку раніше призначених пенсії (за новими довідками), а тільки поновлення в розмірі раніше призначеної пенсії відповідно до Закону № 3723-ХІІ.
Визначаючись щодо вказаних відповідачем підстав відмови у переведенні позивача на пенсії державного службовця, суд виходить з такого.
Як вже вказував суд вище, статтею 37 Закону № 3723-ХІІ визначено умови призначення пенсій державним службовцям.
Статтями 25, 26 Закону № 3723-ХІІ було визначено класифікацію посад державної служби та ранги державних службовців, які їм присвоюються в залежності від категорії посади.
У пункті 4 частини 2 статті 46 Закону № 889-VIII від 10.12.2015 визначено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 229 від 25.03.2016, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу».
Відповідно до пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону від 10.12.2015 № 889-VIII, стаж державної служби за період роботи (служби) до набрання чинності цим Законом (до 01.05.2016) обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Таким чином, в спірному випадку слід керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою КМУ від 03.04.1994 № 283 (далі - Порядок № 283).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується (служба), зокрема, робота на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
04.07.2001 набрав чинності Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-III (далі Закон № 2493-III).
Статтею 22 Закону № 2493-III передбачено, що до стажу служби в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється дія цього Закону, а також на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.
Таким чином, після 04.07.2001 стаж державної служби підлягає збільшенню на тривалість роботи (служби) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених статтею 14 Закону №2493-III, а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Ураховуючи приписи Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, Закону № 2493-III та Порядку № 283, період роботи позивача в органах місцевого самоврядування за вказаний період зараховується до стажу державної служби.
Таким чином, з огляду на наявність у позивача станом на 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) стажу на посадах державної служби понад 20 років, наявні всі підстави для його переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 1058-ІV, на пенсію за віком згідно із Законом № 3723-XII.
А тому рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 09.12.2025 № 971210127728 про відому у переході на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» є протиправним та підлягає скасуванню.
Також позивач заявляє вимогу про зобов'язання відповідача провести нарахування (перерахунок) її пенсії з урахуванням довідки про складові заробітної плати.
У суду відсутні підстави вважати, що при перерахунку пенсії позивача вказана довідка не буде врахована, а тому в задоволенні позовних вимог у цій частині слід відмовити у зв'язку з їх передчасністю.
Згідно з частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Оскільки позивач звернулася до відповідача із заявою про переведення його на інший вид пенсії 01.12.2025, то саме з цієї дати необхідно здійснити переведення на інший вид пенсії.
Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково.
Оскільки позов задоволено частково, то відповідно до відшкодування позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області підлягає судовий збір в пропорційному розмірі до задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 09.12.2025 № 971210127728 про відмову у переході на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 поверх; код ЄДРПОУ 14099344) перевести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу» та здійснити відповідний перерахунок такої пенсії з 01.12.2025.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 поверх; код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Суддя Валентин ГАРАЩЕНКО