Рішення від 13.02.2026 по справі 515/1478/25

Справа № 515/1478/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вовченко О.А., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовною заявою Національного природного парку «Тузловські лимани» про визнання протиправною бездіяльності (відмови) уповноважених осіб відділення поліції №2 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

24 вересня 2025 року в.о. директора Національного природного парку «Тузловські лимани» Вихристюк І.М. звернулася із вказаною заявою до Татарбунарського районного суду Одеської області.

Заява обґрунтована тим, що Національний природний парк «Тузловські лимани» (далі-НПП «Тузловські лимани») з метою ідентифікації особи порушника та складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення двічі звертався до відділення поліції №2 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області з відповідними запитами, які зареєстровані в журналах Єдиного обліку (ЄО) № 5983 від 15.08.2025 року та від 19.08.2025 року, проте 12.09.2025 року отримав відмову у наданні запитуваної інформації за №178821-2025. У зв'язку з наведеним, представник НПП «Тузловські лимани» у своїй заяві спросила суд визнати протиправною бездіяльність (відмову) представників ВП №2 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області щодо ненадання НПП «Тузловські лимани» інформації для встановлення особи порушника законодавства у сфері природно-заповідного фонду та зобов'язати уповноважених осіб відділення поліції надати відомості, що дають можливість ідентифікувати його для складання протоколу про адміністративне правопорушення.

Ухвалою Татарбунарського районного суду Одеської області від 25.09.2025 року Матеріали справи за заявою Національного природного парку «Тузловські лимани» про визнання протиправною бездіяльності (відмови) уповноважених осіб відділення поліції №2 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області та зобов'язання вчинити певні дії передати на розгляд до Одеського окружного адміністративного суду.

22.10.2025 року матеріали справи №515/1478/25 надійшли до Одеського окружного адміністративного суду та відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями передані на розгляд судді Вовченко О.А.

Ухвалою судді від 27.10.2025 року позов залишено без руху.

В ухвалі роз'яснено, що виявлені недоліки повинні бути усунені, шляхом надання до суду належним чином оформленої позовної заяви з доказами сплати судового збору (з копією відповідачу).

05.11.2025 року від представника Національного природного парку «Тузловські лимани» до суду надійшла заява про усунення недоліків разом із доказами сплати судового збору. Разом із заявою також подано документ №473 від 03.11.2025 року, в якому зазначено, що заявником є Національний природний парк «Тузловські лимани», а відповідачем - відділення поліції №2 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області.

Ухвалою судді від 02.12.2025 року продовжено позивачу строк на усунення недоліків заяви Національного природного парку «Тузловські лимани» про визнання протиправною бездіяльності (відмови) уповноважених осіб відділення поліції №2 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області та зобов'язання вчинити певні дії.

05.12.2025 року за вх.№ ЕС128829/25 від Національного природного парку «Тузловські лимани» до суду надійшла заява на виконання вимог ухвали суду від 02.12.20205 року. До вказаної заяви, зокрема, додано позов, в якому процесуальний статус Національного природного парку «Тузловські лимани» визначено як позивач та в якому позивач просить суд:

1. Визнати протиправною бездіяльність (відмову) уповноважених осіб відділення поліції №2 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області, що полягає у ненаданні національному природному парку «Тузловські лимани» відомостей про особу, яка вчинила порушення режиму території природно-заповідного фонду.

2. Зобов'язати керівника відділення поліції №2 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області надати національному природному парку «Тузловські лимани» інформацію, необхідну для складання протоколу про адміністративне правопорушення, виявлене працівниками служби державної охорони природно-заповідного фонду.

Ухвалою від 08 грудня 2025 року прийнято до розгляду позовну заяву Національного природного парку «Тузловські лимани». Відкрито провадження у адміністративній справі 515/1478/25 та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві зазначено, що Національний природний парк «Тузловські лимани» звернувся до відділення поліції №2 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області із запитом про надання інформації, необхідної для складання протоколу про адміністративне правопорушення, виявлене працівниками служби державної охорони природно заповідного фонду. У відповіді, підписаній керівником відділення поліції №2, Парку було відмовлено у наданні відомостей щодо особи порушника. Така відмова фактично унеможливлює виконання СДО своїх функцій із виявлення та документування фактів порушення природоохоронного законодавства, що є порушенням чинних норм законодавства України. Інформація про особу правопорушника є необхідною для виконання СДО покладених на неї законом повноважень, а відмова поліції у наданні такої інформації суперечить вимогам: статтям 19, 23 Закону України «Про Національну поліцію»; статті 61 Закону України «Про природно-заповідний фонд України»; пунктам 6, 9 Постанови Кабінету Міністрів України №1127 від 14.07.2000; статті 20 Закону України «Про державну охорону природно-заповідного фонду

України». Відповідно до ст. 14 Закону України «Про захист персональних даних», поширення персональних даних без згоди суб'єкта допускається у випадках, визначених законом, зокрема в інтересах охорони прав і свобод людини, правопорядку та довкілля.

08 січня 2026 року від начальника поліції № 2 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, де зазначено, що відповідач не погоджується з доводами позивача. 15.08.2025 року надійшло повідомлення зі служби “102» про те, що 15.08.2025 року о 11:40 годині за адресою: Білгород-Дністровський район, с. Лебедівка, Національний парк, 3 лісовий квартал, на території знаходяться люди, які відмовляються надати документи, просять допомогу поліції, заявник представник національного парку. Вказане повідомлення зареєстровано до Єдиного обліку відділення поліції №2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області за №5983 від 15.08.2025. 19.08.2025 року надійшов запит НПП «Тузловські лимани», що 15.08.2025 року під час проведення рейду, здійснено перевірку виконання обіцянок особи, яка назвалась власницею майна, щодо усунення порушень - демонтажу незаконної споруди, очищення території від побутового сміття. Натомість зафіксовано, що жодних дій не виконано. Особа, що заявила себе власницею майна та відходів категорично відмовилась надавати пояснення та особові дані для складання адміністративного протоколу: прізвище, ім я по батькові, ? дата та місце народження, адреса місця проживання або перебування, місце роботи, посада, номер та серія паспорту або ідентифікаційний код. Тому просять надати відповідну інформацію - особові дані власниці майна та відходів, для складання матеріалів та притягнення до відповідальності за ст. 91 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Вказаний запит зареєстровано до Єдиного обліку відділення поліції №2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області за №6056 від 19.08.2025 року. Так, як факти викладені в обох зверненнях стосуються одних і тих самих подій, зазначені матеріали було об'єднано. Проведеними заходами встановити повні дані ймовірного порушника не представилось за можливе. 12.09.2025 відповідачем на адресу позивача надано відповідь за №178821-2025 про те, що особа, стосовно якої надійшло звернення, є ОСОБА_1 . Інші дані надати не можливо в зв'язку з ЗУ “Про захист персональних даних».

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивом на позовну заяву, дослідивши обставини, якими обґрунтовано позовні вимоги та заперечення, перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.

Згідно наказу Міністерства екології та природних ресурсів України № 498-О від 29.12.2017 року покладено виконання обов'язків директора національного природного парка «Тузловські лимани» на ОСОБА_2 , заступника директора - головного природознавця національного природного парка «Тузловські лимани» з 02 січня 2018 року (а.с. 6).

14 серпня 2025 року наказом в.о. керівника Національного природного парку «Тузловські лимани» №46-02 наказано здійснити рейдовий виїзд працівників РПП «Тузловські лимани» 15 серпня 2025 року на територію Бурнаського природоохоронного науково-дослідного відділення з метою обстеження території лісового урочища «Лебедівка» (3,5 квартали) прибережної смуги Чорного моря уздовж 4-6 кварталів лісу та проведення заходів по вилученню незаконних знарядь лову (а.с. 9).

В позовній заяві зазначено, що 15 серпня 2025 року під час здійснення рейдового виїзду працівниками національного природного парку «Тузловські лимани» виявлено факт порушення режиму охорони території Парку, а саме: розміщення у прибережна-захисній смузі лиману Бурнас. В межах лісового урочища «Лебедівка», металевої конструкції (клітка) для утримання собак, яка складалася з 3 відсіків, загальною площею 22,5 кв. м. В клітці знаходилася собака мисливської породи та побутове сміття. Виявлене правопорушення підпадає під дію ст. 91 КУпАП. Особа, яка визнала себе власником майна та відходів відмовилася надати свої особові дані. Керівником Парку для встановлення особи були викликані працівники поліції.

З рапорту інспектора Скальського В. І. адресованого в.о. начальника відділення поліції № 2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області від 15.08.2025 вбачається, що 15.08.2025 року отримано заяву та зареєстровано СО за № 5983 від 15.08.2025 року як: інша подія. В результаті опрацювання вказаної інформації встановлено наступне: 15.08.2015 01:41 надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що 15.08.2025 о 11:40 за адресою: Білгород-Дністровський район с. Лебедівка, вулиця., Національний парк, 3 лісовий квартал, на території знаходяться люди, які відмовляються надати документи, просять допомогу поліції, заявник представник національного парку: ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , тел.: НОМЕР_1 . Подія 102 № 236012075. Результат опрацювання: інформація потребує додаткового розгляду. 15.08.2025 14:24: Виїздом події було встановлено, що заявниця здійснила виклик з метою фіксації викиду сміття та незаконної споруди, а саме для утримання собак, яка розташована на території лісництва «Тузловскі Лимани», було відібрано пояснення від заявниці опитано свідків події.

19 серпня 2025 року в.о. директора Національного природного парку «Тузловські лимани» І.Вихристюк звернулася до начальника ВП № 2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області з запитом від 18.08.2025 про надання інформації де посилаючись на ст.61 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», постанову Кабінету Міністрів України № від 14 липня 2000 р. № 1127 «Про службу державної охорони природно-заповідного фонду України» та Інструкцією з оформлення працівниками служби державної охорони природно-заповідного фонду України матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міндовкілля 22 жовтня 2021 року № 687, зазначила, що на території національного природного парку «Тузловські лимани», в межах Бурнаського ПНДВ, в лісовому урочищі «Лебедівка» Вилківського (колишнього Тузловського) лісництва тривалий час знаходиться незаконно встановлена споруда - металева клітка для утримання собак (3 відсіки, загальна площа 22,5 мІ) де утримується собака мисливської породи та складується побутове сміття. 15 серпня 2025 року, під час проведення рейду, здійснено перевірку виконання обіцянок особи, яка назвалась власницею майна, щодо усунення порушень - демонтажу незаконної споруди, очищення території від побутового сміття. Натомість зафіксовано, що жодних дій не виконано. Особа, що заявила себе власницею майна та відходів категорично відмовилась надавати пояснення та особові дані для складання адміністративного протоколу: прізвище, ім'я, по-батькові, дата та місце народження, адреса місця проживання або перебування; місце роботи, посада; номер та серія паспорту або ідентифікаційний код, контактний номер телефону. Тому 15.08.2025 року об 11.39 год зателефонувала до поліції, щоб встановили особу та надали її дані. В запиті в.о. директора Національного природного парку «Тузловські лимани» І.Вихристюк просила надати інформацію на електрону пошту Парку.

В рапорті Кравченка Д.М. адресованого начальнику відділення поліції № 2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області від 19.08.2025 року, зазначено, що 19.08.2025 року отримано через секретаря та зареєстровано ЄО за № 6056 від 19.08.2025 року як: інші адміністративні правопорушення. В результаті опрацювання вказаної інформації встановлено наступне: 19.08.2025 о 19:45, 15.08.2025 о 11:39 за адресою: Білгород-Дністровський район с. Лебедівка, паркова зона Ліс. за Вх. № 76880-2025 від 19.08.2025 р. надійшло поштою звернення в.о директора НПП «Тузлівські лимани» Вихристюк І.М., щодо встановлення анкетних даних невідомих осіб, які викидають побутове сміття та встановили тимчасову споруду площею 22.5 кв.м. в лісовому урочищі «Лебедівка».

На вказаному рапорті наявна резолюція «Бистрик С. провести перевірку 19.08.25».

12.09.2025 року начальником відділення поліції № 2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області направлено в.о. директора Національного природного парку «Тузлівські лимани» І. Вихристюк лист №178821-2025, де зазначено, що: «Ваші звернення зареєстровано до ЖЕО ВП №2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області під № 5983 від 15.08.2025 р., та ЖЕО № 6056 від 19.08.2025 р. Матеріали за вказаними зверненнями було розглянуто згідно Закону України «Про звернення громадян». В ході розгляду матеріалів встановлено, що особа, яка Вас цікавить являється гр-нкою ОСОБА_1 . Інші особисті дані вказаної громадянки, надати Вам не маємо можливості в зв'язку з ЗУ «Про захист персональних даних». Для отримання іншої особистої інформації на вищевказану громадянку, рекомендуємо Вам звернутись до суду. Матеріали звернення були направлені нами в справу ВП №2…».

Позивач вважає протиправною бездіяльність (відмову) уповноважених осіб відділення поліції №2 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області, що полягає у ненаданні національному природному парку «Тузловські лимани» відомостей про особу, яка вчинила порушення режиму території природно-заповідного фонду та звернувся з позовною заявою до суду.

Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з такого.

Правові основи організації, охорони, ефективного використання природно-заповідного фонду України, відтворення його природних комплексів та об'єктів визначені в Законі України «Про природно-заповідний фонд України» від 16 червня 1992 року № 2456-XII (далі Закон № 2456-XII).

В ст. 12 Закону № 2456-XII, зазначено, що управління природними заповідниками, біосферними заповідниками, національними природними парками, ботанічними садами, дендрологічними та зоологічними парками загальнодержавного значення, а також регіональними ландшафтними парками здійснюється їх спеціальними адміністраціями. Спеціальні адміністрації очолюють керівники, які мають екологічну, біологічну або географічну освіту та які призначаються за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища… До складу спеціальної адміністрації по управлінню територіями та об'єктами природно-заповідного фонду входять відповідні наукові підрозділи, служби охорони, екологічної освіти, господарського та іншого обслуговування. Спеціальні адміністрації здійснюють управління територіями та об'єктами природно-заповідного фонду відповідно до положень про території та об'єкти природно-заповідного фонду і проектів організації територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Указом Президента України від 1 січня 2010 року № 1 «Про створення національного природного парку «Тузловські лимани» постанвлено створити на території Татарбунарського району Одеської області національний природний парк «Тузловські лимани» (https://www.president.gov.ua/documents/12010-9930).

27.09.2011 року зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань: Національний природний парк «Тузловські лимани», організаційно-правова форма: державна організація (установа, заклад), що підтверджено витягом (а.с. 3-5).

Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України №109 від 31.08.2020 року затверджено Положення про національний природний парк «Тузловські лимани» (https://mepr.gov.ua/wp-content/uploads/2023/04/Polozhennya-Tuzlovski-lymany.pdf), (далі Положення № 109).

Відповідно до п. 1 Положення № 109, Парк є територією природно-заповідного фонду загальнодержавного значення. Територія Парку є Рамсарським водно-болотним угіддям міжнародного значення та об'єктом Смарагдової мережі Європи. Парк розташований на території Татарбунарського району Одеської області.

В п. 1.2 Положення № 109 зазначено, що Парк є бюджетною, неприбутковою, природоохоронною, рекреаційною, культурно-освітньою, науково-дослідною установою загальнодержавного значення, що входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення та використання.

Приписами Положення № 109 визначено, що Парк є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки у територіальному органі Державної казначейської служби і утримується за рахунок коштів державного бюджету. Парк має печатку із зображенням Державного герба України та своїм найменуванням, штампи та офіційну емблему, що реєструється в установленому порядку, та бланки (п. 1.3). Парк віднесено до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (далі - Міндовкілля) (п.1.4).

Відповідно до п.п. 4.3.1 Положення № 109, на території заповідної зони забороняється будь-яка господарська та інша діяльність, що суперечить цільовому призначенню цієї зони або порушує природний розвиток процесів та явищ або створює загрозу шкідливого впливу на її природні комплекси та об'єкти, а саме: будівництво споруд, шляхів, лінійних та інших об'єктів транспорту і зв'язку, не пов'язаних з діяльністю Парку, розведення вогнищ, влаштування місць відпочинку населення, стоянка транспорту, проїзд і прохід сторонніх осіб, прогін свійських тварин, пересування механічних транспортних засобів, за винятком шляхів загального користування, лісосплав, проліт літаків та вертольотів нижче 2000 метрів над землею, подолання літаками звукового бар'єру над територією Парку та інші види штучного шумового впливу, що перевищують установлені нормативи.

Також в Положенні № 109 зазначено, що охорона території Парку покладається на службу його охорони, що входить до складу служби державної охорони природно-заповідного фонду України (п.5.1). Службу державної охорони Парку (далі - служба держохорони) очолює директор Парку, який несе повну відповідальність за організацію її діяльності та забезпечення додержання режиму території, а також збереження, відтворення та раціональне використання природних комплексів і ресурсів у межах його території (п. 5.2). Основними завданнями служби держохорони є: забезпечення додержання режиму території та об'єктів Парку; попередження та припинення порушень природоохоронного законодавства на території Парку (п.5.4). Повноваження служби держохорони визначаються законодавством (п.5.5.).

В ст. 60 Закону № 2456-XII зазначено, що охорона природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків, а також ботанічних садів, дендрологічних парків, зоологічних парків, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, а також регіональних ландшафтних парків, управління якими здійснюється спеціальними адміністраціями, покладається на служби їх охорони, які входять до складу служби державної охорони природно-заповідного фонду України. Положення про службу державної охорони природно-заповідного фонду України затверджується Кабінетом Міністрів України (ч.1).

Відповідно до ст. 61 Закону № 2456-XII, служба державної охорони природно-заповідного фонду України має статус правоохоронного органу. Порядок діяльності служби державної охорони природно-заповідного фонду України, а також перелік підрозділів і посад працівників, які входять до її складу, визначаються Кабінетом Міністрів України. Служби державної охорони на місцях очолюють керівники адміністрацій територій та об'єктів природно-заповідного фонду (ч.1). Посадові особи служби державної охорони природно-заповідного фонду України мають право: вимагати від громадян і службових осіб пояснення у зв'язку з порушенням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон; перевіряти у громадян і службових осіб посвідчення на право перебування, використання природних ресурсів та здійснення іншої діяльності в межах відповідних територій та об'єктів природно-заповідного фонду; доставляти порушників установленого режиму з метою з'ясування особи; складати протоколи про порушення вимог законодавства, надсилати їх відповідним органам для притягнення винних осіб до відповідальності; … (ч.2).

Відповідно до ст. 60 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» постановою Кабінету Міністрів України № 1127 від 14 липня 2000 р. затверджено Положення про службу державної охорони природно-заповідного фонду України (далі Положення № 1127).

Відповідно до п.1 Положення № 1127, служба державної охорони природно-заповідного фонду України (далі - служба держохорони) забезпечує охорону та збереження природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків, ботанічних садів, дендрологічних парків, зоологічних парків, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, а також регіональних ландшафтних парків.

Приписами п. 2 Положення № 1127 передбачено, що до складу служби держохорони входять служби охорони природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків, ботанічних садів, дендрологічних парків, зоологічних парків, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, а також регіональних ландшафтних парків.

До складу служб державної охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду входять керівники зокрема і національних природних парків, …, працівники підрозділів охорони, а також інших підрозділів цих адміністрацій за переліком згідно з додатком

Згідно п. 4 Положення № 1127, основними завданнями служби держохорони є: забезпечення додержання режиму охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду України; попередження та припинення порушень природоохоронного законодавства.

В п. 5 Положення № 1127 зазначено, що служба держохорони відповідно до покладених на неї завдань: здійснює охорону зокрема і національних природних парків;… забезпечує порядок використання природних ресурсів; забезпечує додержання вимог щодо відвідування територій та об'єктів природно-заповідного фонду; …

Приписами п. 6 Положення № 1127 визначено, що працівники служби держохорони мають право:

- вимагати від громадян і службових осіб пояснення у зв'язку з порушенням ними режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон;

- перевіряти у громадян і службових осіб посвідчення на право перебування, використання природних ресурсів та провадження іншої діяльності в межах відповідних територій та об'єктів природно-заповідного фонду;

- доставляти порушників природоохоронного законодавства у територіальні органи внутрішніх справ чи до виконавчого комітету селищної, сільської ради з метою з'ясування особи;

- складати протоколи про порушення адміністративного законодавства в галузі охорони довкілля і використання природних ресурсів, надсилати їх відповідним органам для притягнення винних до відповідальності;

- одержувати в установленому законодавством порядку безоплатно від відповідних державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій інформацію, документи і матеріали, що стосуються питань збереження та використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Згідно Переліку підрозділів і посад працівників, які входять до складу служби державної охорони природно-заповідного фонду України, що є додатком до Положення № 1127, служба державної охорони природного заповідника, біосферного заповідника, національного природного парку, регіонального ландшафтного парку: директор; головний природознавець; відділ (сектор) державної охорони природно-заповідного фонду; начальник філіалу; начальник природоохоронного науково-дослідного відділення та його заступник, начальник станції пожежної (природоохоронної), майстер станції пожежної (природоохоронної); інженер з охорони природних екосистем, інженер з охорони тваринного світу; майстер з охорони природи, інспектор з охорони природно-заповідного фонду, пожежний (респіраторник), спостерігач-пожежний.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських визначені в Законі України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року № 580-VIII (далі Закон №580-VIII).

Відповідно до ст. 2 Закону №580-VIII, завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

В ст. 32 Закону №580-VIII визначено, що поліцейський має право вимагати в особи пред'явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в документах, у таких випадках зокрема і: 2) якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення; 3) якщо особа перебуває на території чи об'єкті із спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю; 5) якщо особа перебуває в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події; 6) якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення,…. (ч.1).

Відповідно до п. 1 Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 р. № 877 (далі Положення № 877), Національна поліція є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

В Положенні № 877 зазначено, що Національна поліція відповідно до покладених на неї завдань: 3) виявляє причини та умови, що сприяють учиненню … адміністративних правопорушень, вживає в межах своєї компетенції заходів щодо їх усунення; 4) вживає заходів з виявлення …, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені … та адміністративні правопорушення; 7) здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про…, адміністративні правопорушення або події (п.4). Національна поліція для виконання покладених на неї завдань має право одержувати в установленому законодавством порядку від громадян інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на неї завдань (п.6).

З вище зазначених приписів ст. 61 Закону № 2456-XII, та п. 6 Положення № 1127 та ст. 2, ст. 32 Закону №580-VIII, Положення № 877 вбачається, що служба державної охорони національного природного парку має право для встановлення особи порушника природоохоронного законодавства доставляти таку особу у територіальні органи внутрішніх справ та відповідно територіальні органи внутрішніх справ повинні встановлювати таку особу зокрема і порушників природоохоронного законодавства.

Під час розгляду справи, судом встановлено, що ОСОБА_2 , заступник директора - головного природознавця національного природного парка «Тузловські лимани» з 02 січня 2018 року виконує обов'язки директора національного природного парка «Тузловські лимани», що підтверджено наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 498-О від 29.12.2017 року (а.с. 6).

На виконання наказу в.о. керівника національного природного парку «Тузловські лимани» №46-02 від 14 серпня 2025 року, 15 серпня 2025 року, працівниками національного природного парку «Тузловські лимани» здійснювався рейдовий виїзд на територію Бурнаського природоохоронного науково-дослідного відділення з метою обстеження території лісового урочища «Лебедівка» (3,5 квартали) прибрежної смуги Чорного моря уздовж 4-6 кварталів лісу та проведення заходів по вилученню незаконних знарядь лову.

Як зазначено позивачем та не спростовується відповідачем, під час здійснення рейдового виїзду працівниками національного природного парку «Тузловські лимани» виявлено факт порушення режиму охорони території Парку, а саме: розміщення у прибережно-захисній смузі лиману Бурнас. В межах лісового урочища «Лебедівка», металевої конструкції (клітка) для утримання собак, яка складалася з 3 відсіків, загальною площею 22,5 кв. м. В клітці знаходилася собака мисливської породи та побутове сміття. Особа, яка визнала себе власником майна та відходів відмовилася надати свої особові дані.

Керівником національного природного парку «Тузловські лимани» Вихристок І.М. для встановлення особи яка відмовлялася надати документи через службу 102 були викликані працівники поліції про що зафіксовано у рапорті адресованому т.в.о. начальника відділення поліції № 2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області від 15.08.2025

15.08.2025 при виїзді працівників відділення поліції № 2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області за адресою: Білгород-Дністровський район с. Лебедівка, вулиця., Національний парк, 3 лісовий квартал, було встановлено незаконну споруду для утримання собак, яка розташована на території лісництва Тузлівскі Лимани та викид сміття про, що також зазначено у рапорті адресованому т.в.о. начальника відділення поліції № 2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області від 15.08.2025.

19 серпня 2025 року в.о. директора Національного природного парку «Тузловські лимани» І.Вихристюк звернулася до начальника ВП № 2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області з запитом від 18.08.2025 про надання інформації (прізвище, ім'я, по-батькові, дата та місце народження, адреса місця проживання або перебування; місце роботи, посада; номер та серія паспорту або ідентифікаційний код, контактний номер телефону) для складання адміністративного протоколу стосовно особи, що заявила себе власницею майна та відходів, що виявлені на території національного природного парку «Тузловські лимани».

Запит в.о. директора Національного природного парку «Тузловські лимани» І.Вихристюк від 18.08.2025 зареєстровано у відділенні поліції № 2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області 19.08.2025 ЄО за № 6056, що підтверджено

рапортом ОСОБА_3 адресованого начальнику відділення поліції № 2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області

12.09.2025 року начальником відділення поліції № 2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області направлено в.о. директора Національного природного парку «Тузловські лимани» І. Вихристюк лист №178821-2025, де зазначено, що звернення зареєстровані до ЖЕО ВП №2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області під № 5983 від 15.08.2025р., та ЖЕО № 6056 від 19.08.2025р. було розглянуто згідно Закону України «Про звернення громадян».

Також в лист №178821-2025 зазначено, що «в ході розгляду матеріалів встановлено, що особа, яка Вас цікавить являється гр-нкою ОСОБА_1 . Інші особисті дані вказаної громадянки, надати Вам не маємо можливості в зв'язку з ЗУ «Про захист персональних даних». Для отримання іншої особистої інформації на вищевказану громадянку, рекомендуємо Вам звернутись до суду. Матеріали звернення були направлені нами в справу ВП №2…».

Отже виклик керівником національного природного парку «Тузловські лимани» Вихристок І.М. через службу 102 працівників поліції з метою з'ясування особи порушника природоохоронного законодавства та запит від 18.08.2025 року про надання інформації стосовно такої особи розглянуті відповідачем та надано відповідь в порядку приписів Закону України «Про звернення громадян».

Приписами ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР (далі Закон № 393/96-ВР), визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, медіа, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

При розгляді даної справи судом встановлено, що ОСОБА_2 як посадова особа національного природного парку «Тузловські лимани» зверталася 15.08.2025 року через службу 102 та 19.08.2025 року з запитом від 18.08.2025 року до відділення поліції № 2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області у відповідності до Закону України «Про природно-заповідний фонд України», Положення про національний природний парк «Тузловські лимани», Положення про службу державної охорони природно-заповідного фонду України, а не як приватна особа в порядку Закону України «Про звернення громадян».

Суд звертає увагу, що Закон України «Про звернення громадян» регламентує лише можливість і порядок розгляду звернень від громадян та не поширюється на звернення від юридичних осіб.

З урахуванням встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що відділення поліції № 2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області, розглядаючи повідомлення від 15.08.2025 року через службу 102 та запит в.о. директора національного природного парку «Тузловські лимани» від 18.08.2025 року №367/01/29-25 протиправно надано відповідь в порядку Закону України «Про звернення громадян».

Отже повідомлення в.о. директора національного природного парку «Тузловські лимани» від 15.08.2025 року через службу 102 та запит від 18.08.2025 року відповідачем не розглянуто у відповідності до приписів чинного законодавства.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи заявлені позовні вимоги, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовної заяви Національного природного парку «Тузловські лимани» з урахуванням приписів ч.2 ст. 9 КАС України, а саме шляхом:

- визнання протиправними дії відділення поліції №2 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області, щодо розгляду та надання відповіді на повідомлення в.о. директора національного природного парку «Тузловські лимани» від 15.08.2025 року через службу 102 та запит від 18.08.2025 року №367/01/29-25 відповідно до Закону України «Про звернення громадян»;

- зобов'язання відділення поліції №2 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області надати національному природному парку «Тузловські лимани» інформацію стосовно встановленої 15.08.2025 року відділенням поліції №2 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області особи, яка на території Національного природного парку «Тузловські лимани» встановила незаконну споруду для утримання собак та викидала сміття.

Відповідно до приписів ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду справи судом не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження зазначених обставин.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов Національного природного парку «Тузловські лимани» до відділення поліції №2 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст. ст. 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Національного природного парку «Тузловські лимани» - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії відділення поліції №2 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області, щодо розгляду та надання відповіді на повідомлення в.о. директора національного природного парку «Тузловські лимани» від 15.08.2025 року через службу 102 та запит від 18.08.2025 року №367/01/29-25 відповідно до Закону України «Про звернення громадян»

Зобов'язати відділення поліції №2 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області надати Національному природному парку «Тузловські лимани» інформацію стосовно встановленої 15.08.2025 року відділенням поліції №2 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області особи, яка на території Національного природного парку «Тузловські лимани» встановила незаконну споруду для утримання собак та викидала сміття.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Національний природний парк «Тузловські лимани» (вул. Партизанська, буд. 2, місто Татарбунари, Одеська область, 68100, РНОКПП 37197893)

Відповідач: відділення поліції №2 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області (вул.Центральна, буд. 15, місто Татарбунари, Одеська область, 68100, код ЄДРПОУ 41411655)

Суддя O.A. Вовченко