Рішення від 02.02.2026 по справі 916/3539/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" лютого 2026 р.м. Одеса Справа № 916/3539/25

Господарський суд Одеської області

У складі судді Желєзної С.П.

Секретаря судових засідань Босової Ю.С.

За участю представників сторін:

Від позивача: Кривошеєнко В.Є. в порядку самопредставництва;

Від відповідача: Гусєва О.В. на підставі ордеру;

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Сезон» про розірвання договору та стягнення 15 487 335,29 грн, -

ВСТАНОВИВ:

Фонтанська сільська рада Одеського району Одеської області (далі по тексту - Фонтанська сільська рада) звернулася до господарського суду з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю «Сезон» (далі по тексту - ТОВ «Сезон») про розірвання договору від 10.05.2005 оренди земельної ділянки 5122786400:02:002:0371, загальною площею - 7,8526 га, цільове призначення - для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, вид використання - для будівництва та обслуговування бази відпочинку, розташованої за адресою: Одеська область, Одеський район (колишній Комінтернівський, Лиманський), Фонтанська сільська рада, село Фонтанка; стягнення заборгованості за орендною платою у розмірі 2 681 915,24 грн, пені у розмірі 12 805 420,05 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором оренди земельної ділянки від 10.05.2005 в частині сплати орендної плати з серпня 2022 року до липня 2025 року включно.

Ухвалою від 08.09.2025 судом було відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами загального позовного провадження.

29.09.2025 до суду від ТОВ «Сезон» надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог про розірвання договору оренди 10.05.2005, стягнення пені у розмірі 12 805 420,05 грн та стягнення орендної плати, нарахованої після 26.05.2025. Відповідач звертає увагу на введення в Україні 24.02.2022 воєнного стану, який згідно з листом Торгово-промислової палати України №2024/2.0-7.1 від 28.02.2022 є форс-мажорною обставиною. ТОВ «Сезон» наголошує, що с. Фонтанка Одеського району Одеської області відноситься до прибережної зони, яка час від часу піддається обстрілам, у зв'язку з чим ведення на цій території господарської діяльності становить загрозу для життя людей. Посилаючись на викладені обставини відповідач зазначає про втрату можливості здійснювати повноцінну господарську діяльність без шкоди для господарства і працівників з 24.02.2022. ТОВ «Сезон» також зазначає, що оскільки з 26.05.2025 року село Фонтанка Фонтанської сільської територіальної громади входить до переліку територій, на яких ведуться бойові дії, орендна плата за користування земельною ділянкою комунальної власності не має нараховуватися на підставі п.п. 69.14 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України. Відповідач наголошує, що рішення позивача щодо розірвання договору оренди є передчасним та прийнятим без оцінки всіх фактів та обставин, що мають істотне значення, оскільки у разі розірвання з нами договору оренди землі та у разі повторної передачі вищевказаної земельної ділянки іншому орендарю позивач все одно буде позбавлений права стягувати з нового орендаря орендну плату до останнього числа місяця, в якому буде завершено активні бойові дії. Таким чином, як стверджує відповідач, рішення позивача про припинення договору оренди землі за рішенням суду буде економічно невиправданим.

10.11.2025 до суду від Фонтанської сільської ради надійшла відповідь на відзив, по тексту якої позивач стверджує, що з 2024 року рада неодноразово інформувала відповідачу про наявну заборгованість. Проте у відповідь орендар надавав до сільської ради листи про скрутне матеріальне становище та неможливості сплачувати орендну плату. Невиконання відповідачем неналежним чином умов договору оренди земельної ділянки від 10.05.2005 є підставою для розірвання договору. Рада зазначає, що лист Торгово-промислової палати України №2024/2.0-7.1 від 28.02.2022 не є доказом настання форс-мажорних обставин для відповідача, оскільки таким доказом має бути сертифікат про настання для конкретного суб'єкта господарювання форс-мажорних обставин. Крім того позивач наголошує, що з клопотанням про розстрочення боргу за договором оренди відповідач звернувся лише в другій половині 2025 року після отримання досудової вимоги, до настання цієї події відповідач не повідомляв про настання форс-мажорних обставин та неможливість виконання зобов'язань за договором. При цьому доводи відповідача про порушення чинного законодавства у зв'язку з нарахуванням орендної плати після 26.05.2025, за переконанням Фонтанської сільської ради є безпідставними, оскільки до 26.05.2025 с. Фонтанка не відносилась до території, де велися бойові дії, після настання вказаної дати відповідач не звільняється від виконання зобов'язань за договором за минулий період.

18.11.2025 до суду від ТОВ «Сезон» надійшли заперечення на відповідь на відзив, у яких відповідач звертає увагу, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 16.10.2025 по справі «Басюк та інші проти України» висловив позицію щодо обґрунтованості прийняття національними судами висновку Торгово-промислової палати України на підтвердження настання форс-мажорних обставин. Таким чином, за твердженням відповідача, обставина настання для нього форс-мажорних обставин не має в обов'язковому порядку підтверджуватися лише сертифікатом. ТОВ «Сезон» зазначає, що у серпні 2025 року він звернувся до позивача з проектом додаткової угоди про внесення змін до договору оренди від 10.05.2005 року, а також проектом графіка погашення заборгованості, які були залишені позивачем без відповіді та реагування. Відповідач також зазначає, що на час звернення позивача з досудовою вимогою про погашення заборгованості вже існувала законодавча заборона щодо її погашення з огляду на наявний податковий борг. ТОВ «Сезон» вказує, що за даних обставин відсутня його вина у невиконанні зобов'язання, оскільки він намагався вжити заходів для урегулювання спору в позасудовому порядку.

Фонтанська сільська рада у додаткових поясненнях від 03.12.2025 наполягає на відсутності доказів настання для відповідача форс-мажорних обставин, які звільняють відповідача від виконання зобов'язань за договором, а також від настання такого негативного наслідку невиконання зобов'язання як розірвання договору. Посилаючись на викладене Фонтанська сільська рада просить задовольнити заявлені позовні вимоги у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення учасників судового процесу, суд встановив наступне.

17.01.2005 Фонтанською сільською радою було прийнято рішення № 199-ІV «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Сезон», відповідно до якого Рада затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розміщення бази відпочинку, надала ТОВ «Сезон» в довгострокову оренду терміном на 49 років для розміщення бази відпочинку земельну ділянку загальною площею 7,853 га, покладено на ТОВ «Сезон» обов'язок укласти договір оренди землі.

10.05.2005 між Фонтанською сільською радою (Орендодавець) та ТОВ «Сезон» (Орендар) було укладено договір оренди землі, відповідно до п. 1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 7.853 га для будівництва та обслуговування бази відпочинку, яка знаходиться на території Фонтанської сільської ради.

Згідно з п. 3.1 договору оренди землі від 10.05.2005 договір укладено на 49 років. Після закінчення строку договору Орендар має переважне право на придбання орендованої земельної ділянки у власність або поновлення договору на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про свій намір.

Орендна плата становить 1,50 грн на рік за 1 кв. м., але не повинна бути нижче, ніж земельний податок (п. 4.1 договору оренди землі від 10.05.2005).

У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором, справляється пеня у розмірі 1% від несплаченої суми за кожний день прострочення (п. 4.5 договору оренди землі від 10.05.2005).

Відповідно до пп. 9.1.1, 9.1.4 п. 9.1 договору оренди землі від 10.05.2005 Орендодавець має право вимагати від Орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; своєчасного внесення орендної плати.

Згідно з п. п. 12.1, 12.3 договору оренди землі від 10.05.2005 зміна умов цього договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку. Дія цього договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених цим договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Відповідно до п. 14.1 договору оренди землі від 10.05.2005 усі правовідносини, що виникають з цього договору або пов'язані із ним, у тому числі пов'язані із дійсністю, укладенням, виконанням, зміною та припиненням цього договору, тлумаченням його умов, визначенням наслідків недійсності або порушення договору, регламентуються цим договором та відповідними нормами чинного в Україні законодавства, а також застосовними до таких правовідносин звичаями ділового обороту па підставі принципів добросовісності, розумності та справедливості.

15.04.2008 між Фонтанською сільською радою та ТОВ «Сезон» було укладено додаткову угоду до договору оренди землі від 10.05.2005, на підставі якої сторонами було змінено розмір орендної плати, а також строк її внесення Орендарем.

22.01.2014 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно було проведено державну реєстрацію права комунальної власності Фонтанської сільської ради на земельну ділянку з кадастровим номером 5122786400:02:002:0371 площею 7,8526 га, що підтверджується витягом №21801804 від 19.05.2014.

14.03.2014 між Фонтанською сільською радою та ТОВ «Сезон» було укладено додаткову угоду до договору оренди землі від 10.05.2005, на підставі якої сторонами було змінено розмір орендної плати, а також строк її внесення Орендарем. Так, за умовами п. 4.3 договору оренди землі від 10.05.2005 в новій редакції орендна плата за земельну ділянку за поточний рік сплачується рівними частками за податковий період, якій дорівняй календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного місяця.

10.06.2014 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно було внесено запис про державну реєстрацію права оренди ТОВ «Сезон» земельною ділянкою з кадастровим номером 5122786400:02:002:0371 площею 7,8526 га, що підтверджується інформаційними довідками №80067607 від 10.02.2017, №439000324 від 11.08.2025. Так, право оренди земельної ділянки було зареєстровано за відповідачем на підставі, зокрема, договору оренди земельної ділянки, серія та номер: реєстр. №040552400006 від 02.08.2005, виданий 10.05.2005, видавник: Фонтанська сільська рада та ТОВ «СЕЗОН», а також додаткових угод до договору.

26.01.2017 між Фонтанською сільською радою та ТОВ «Сезон» було укладено додаткову угоду до договору оренди землі від 10.05.2005, на підставі якої сторонами було змінено розмір орендної плати.

13.03.2020 між Фонтанською сільською радою та ТОВ «Сезон» було укладено додаткову угоду до договору оренди землі від 10.05.2005, на підставі якої сторонами було встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.02.2019 року становить 22 796 883,06 грн, розмір орендної плати - 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а саме 683 906,49 грн на рік та підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

28.02.2022 на сайті Торгово-промислової палати України було розміщено лист №2024/02.07.1, згідно якого Торгово-промислова палата України засвідчила настання з 24.02.2022 форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) - військової агресії Російської Федерації, що стало підставою для введення воєнного стану.

Листом (без дати) ТОВ «Сезон» повідомило, що у зв'язку з введенням на території України з 24.02.2022 воєнного стану та настанням форс-мажорних обставин, що підтверджується листом Торгово-промислової палати України №2024/02.07.1 від 28.02.2022, товариство не має змоги своєчасно сплачувати орендну плату. Вказана обставина, за твердженням відповідача, підтверджує, що невиконання зобов'язань відбулося не з вини товариства, а є наслідком форс-мажорних обставин. При цьому відповідачем було повідомлено про вжиття заходів з метою погашення заборгованості найближчим часом. Слід зазначити, що на вказаному листі наявна відмітка Фонтанської сільської ради про отримання такого листа 04.07.2022.

Листом від 14.05.2025 Фонтанська сільська рада просила ТОВ «Сезон» погасити заборгованість за договором оренди землі від 10.05.2005, розмір якої станом на 01.04.2025 складав 2 548 056,93 грн. Крім того, листом від 28.05.2025 Фонтанська сільська рада просила ТОВ «Сезон» погасити заборгованість за договором оренди землі від 10.05.2005, розмір якої станом на 01.05.2025 складав 2 632 921,56 грн. На підтвердження направлення та вручення відповідачу листів позивачем було надано рекомендоване повідомлення про вручення відповідачу 25.06.2025 одного поштового відправлення у відділенні поштового зв'язку.

Листом (без дати) ТОВ «Сезон» у відповідь на листи Фонтанської сільської ради від 14.05.2025 та від 27.05.2025 повідомило, що підприємство опинилося в ситуації тимчасового невиконання договірних зобов'язань у зв'язку неможливістю ведення господарської діяльності по причині форс-мажорних обставин (введення воєнного стану в Україні визнано форс-мажорною обставиною). При цьому ТОВ «Сезон» повідомило про накладення публічного обтяження Головним управлінням ДПС в Одеській області на підставі ст. 89 Податкового кодексу України, які мають пріоритет черговості задоволення.

Слід зазначити, що обставина накладення публічного обтяження підтверджується актом опису майна від 07.05.2025, затвердженим Головним управлінням ДПС в Одеській області, а також витягом про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна за №97215611 від 13.05.2025.

Листом від 27.06.2025 ТОВ «Сезон» у відповідь на листи Фонтанської сільської ради від 28.05.2025 повідомило про обізнаність з обставиною наявності заборгованості за орендною платою за договором оренди від 10.05.20005. Водночас відповідачем знову було повідомлено про накладення Головним управлінням ДПС в Одеській області публічного обтяження на майно товариства, яке має пріоритет у черговості задоволення. При цьому ТОВ «Сезон» просило надати можливість досудового врегулювання спору шляхом укладання договору реструктуризації заборгованості.

11.07.2025 Фонтанською сільською радою було прийнято рішення №3261 «Про надання згоди на припинення договору оренди земельної ділянки від 10 травня 2005 року, укладеного між Фонтанською сільською радою та ТОВ «Сезон».

Листом від 24.07.2025 Фонтанська сільська рада направила на адресу ТОВ «Сезон» для підписання додаткову угоду про розірвання договору оренди землі від 10.05.2005. На підтвердження направлення листа від 24.07.2025, а також додаткової угоди про розірвання договору на адресу відповідача позивачем було надано лист з описом вкладення від 25.07.2025, а також накладну.

Листом (без дати) ТОВ «Сезон» у відповідь на звернення Фонтанської сільської ради 24.07.2025 повідомило про настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), що підтверджується листом Торгово-промислової палати України №2024/02.07.1 від 28.02.2022. ТОВ «Сезон» повідомило, що в наслідок ситуації в Україні товариство не мало змоги здійснювати свою господарську діяльність та вчасно вносити орендну плату за землю, але товариство розуміє про існування невиконаного обов'язку сплачувати орендну плату. При цьому ТОВ «Сезон» запропонувало підписати його проєкт додаткової угоди та надати можливість в подальшому користуватися земельною ділянкою, від підписання угоди про розірвання договору відповідач відмовився.

Листом від 10.09.2025 Фонтанська сільська рада у відповідь на лист ТОВ «Сезон» про реструктуризацію боргу по орендній платі повідомила, що за умовами договору Орендар не звільняється від орендної плати і сплачує її незалежно від результатів його господарської діяльності, можливість реструктуризації заборгованості договором не передбачена. При цьому Фонтанська сільська рада повідомила, що реструктуризація заборгованості - це зменшення кредитного навантаження за договором кредитування, який між сторонами не укладався, що, відповідно, виключає можливість підписання проекту запропонованої відповідачем угоди.

Вирішуючи питання про обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить з наступного.

Згідно з ч. 2 ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

Варто зауважити, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, у зв'язку з чим, суд повинен з'ясувати характер спірних правовідносин сторін (предмет та підстав позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.

При цьому особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред'явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. В свою чергу, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, у тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах, і у разі встановлення порушеного права з'ясувати, чи буде воно відновлено у заявлений спосіб.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) від 04.11.1950 передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Предметом заявлених Фонтанською сільською радою позовних вимог до ТОВ «Сезон» є вимоги про розірвання договору оренди землі від 10.05.2005, а також стягнення заборгованості за орендною платою у розмірі 2681915,24 грн та пені у розмірі 12 805 420,05 грн.

Позов заявлений позивачем з підстав неналежного виконанням ТОВ «Сезон» зобов'язань за договором оренди земельної ділянки від 10.05.2005 в частині сплати орендної плати з серпня 2022 року до липня 2025 року включно.

Частиною п. 1 ст. 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами. Юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності (ч. ч. 1, 3 ст. 78 Земельного кодексу України).

Відповідно до ст. 79 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об'єкти, ліси і багаторічні насадження, які на ній знаходяться, якщо інше не встановлено законом та не порушує прав інших осіб. Право власності на земельну ділянку розповсюджується на простір, що знаходиться над та під поверхнею ділянки на висоту і на глибину, необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.

Фонтанська сільська рада є власником земельної ділянки з кадастровим номером 5122786400:02:002:0371 площею 7,8526 га, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 22.01.2014. Вказана земельна ділянка була передана у користування ТОВ «Сезон» для розміщення бази відпочинку строком на 49 років, що підтверджується укладеним між сторонами договором оренди від 10.05.2005.

Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161-XIV (зі змінами) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Частиною 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» визначено істотні умови договору оренди, якими, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Положеннями ст. 24 Закону України «Про оренду землі» встановлені права та обов'язки орендодавця. Орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання норм і правил; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного внесення орендної плати.

Статтею 25 Закону України «Про оренду землі» передбачені права та обов'язки орендаря. Так, Орендар земельної ділянки зобов'язаний: приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, але не раніше державної реєстрації відповідного права оренди; виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі; дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; у п'ятиденний строк після державної реєстрації права оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору відповідному податковому органу.

Згідно з абзацом 3 ч. ст. 13 Закону України «Про оцінку землі» від 11.12.2003 за № 1378-IV (зі змінами) нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, плати за суборенду (при передачі в суборенду земельних ділянок державної власності, які орендуються акціонерним товариством, товариством з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, що утворилося шляхом перетворення державного підприємства, у постійному користуванні якого перебували такі земельні ділянки).

Частиною 2 ст. 20, ч. 5 ст. 23 Закону України «Про оцінку землі» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Згідно з приписами ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року.

13.03.2020 між Фонтанською сільською радою та ТОВ «Сезон» було укладено додаткову угоду до договору оренди землі від 10.05.2005, на підставі якої сторонами було встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.02.2019 року становить 22 796 883,06 грн, розмір орендної плати - 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а саме 683 906,49 грн на рік та підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Враховуючи передбачену умовами договору оренди від 10.05.2005, а також приписами Податкового кодексу України необхідність коригування річної орендної плати на коефіцієнт індексації, який щорічно публікується Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру, господарський суд доходить висновку, що річний розмір орендної плати у 2022 році становив 752 297,14 грн (683 906,49 грн *1,1 = 752 297,14 грн). Таким чином, протягом серпня-грудня 2022 року ТОВ «Сезон» мало сплатити 313 457,15 грн.

У 2022 році коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення становив 1,15; у 2023 році - 1,051; у 2024 році - 1,12; Таким чином, річна орендна плата за договором оренди землі від 10.05.2005 у 2023 році становила 865 141,71 грн (752 297,14 грн *1,15 = 865 141,71 грн); у 2024 році - 909 263,94 грн (865 141,71 грн - 1,051 = 909 263,94 грн); у 2025 році - 1 018 375,61 грн (909 263,94 грн*1,12 = 1 018 375,61 грн), за 7 місяців - 594 052,44 грн).

З викладених обставин господарський суд, перевіривши здійснений позивачем розрахунок заборгованості за орендною платою за період з серпня 2022 року до липня 2025 року включно у розмірі 2681915,24 грн (313 457,15 грн + 865 141,71 грн + 909 263,94 грн + 594 052,44 грн = 2681915,24 грн), доходить висновку про його правильність та обґрунтованість.

Враховуючи викладене вище, господарський суд, враховуючи відсутність доказів сплати відповідачем орендної плати за договором оренди від 10.05.2005 у спірний період, доходить висновку про наявність правових підстав для задоволення заявлених Фонтанською сільською радою вимог в цій частині позову шляхом присудження до стягнення з ТОВ «Сезон» заборгованості за орендною платою у розмірі 2681915,24 грн.

При цьому господарським судом відхиляються доводи ТОВ «Сезон» про відсутність у Фонтанської сільської ради підстав для нарахування орендної плати з 26.05.2025 з огляду на наступне.

17.03.2022 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» № 2120-IX, яким п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України було доповнено п. 69.14, на який посилається відповідач.

06.05.2023 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» № 3050-IX, яким пп. 69.14-69.16 і 69.22 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу було викладено в новій редакції.

Згідно з абз. 1 пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції чинній з 06.05.2023) за період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Відповідно до абз. 2-3 пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території. Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Таким чином, згідно з п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України орендна плата за користування земельними ділянками комунальної власності не нараховується з 01.01.2023 для 2-х категорій орендарів: 1) ділянки яких розташовані на територіях активних бойових дій; 2) ділянки яких розташовані на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України.

06.12.2022 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», п. 1 якою передбачено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - перелік), затверджується Міністерством розвитку громад та територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Наказом Міністерства розвитку громад та територій від 28.02.2025 № 376 (зі змінами) затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Так, відповідно вказаного наказу с. Фонтанка Фонтанська сільської територіальної громади Одеського району віднесена з 26.05.2025 до території можливих бойових дій.

Враховуючи відсутність у п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України норми про звільнення від сплати орендної плати за користування земельними ділянками комунальної власності, які розташовані на території можливих бойових дій, господарський суд доходить висновку, що нарахування Фонтанською сільською радою орендної плати після 26.05.2025 відповідає вимогам закону.

Вирішуючи питання про наявність підстав для стягнення з відповідача пені у розмірі 12 805 420,05 грн, господарський суд виходить з наступного.

Статтею 611 ЦК України встановлено, що одним з наслідків порушення зобов'язання є оплата неустойки (штрафу, пені) - визначеної законом чи договором грошової суми, що боржник зобов'язаний сплатити кредитору у випадку невиконання чи неналежного виконання зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ч. 3 ст. 549 ЦК України).

У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором, справляється пеня у розмірі 1% від несплаченої суми за кожний день прострочення (п. 4.5 договору оренди землі від 10.05.2005).

Фонтанською сільською радою було нараховано пеню на заборгованість за орендною платою, яка була нарахована за серпень 2022 року - липень 2025 року, за період з 01.10.2022 до 30.07.2025 зростаючим підсумком, тобто щомісячно заборгованість збільшувалася і на нову суму боргу позивач нараховував пеню.

Господарський суд зазначає, що нарахування пені може здійснюватися на загальну суму боргу на певну дату або може бути розраховано за кожною сумою боргу окремо, оскільки розмір пені в такому випадку, все одно залишається однаковим.

Разом з тим, за певних обставин виправданим буде нарахування пені за кожен день прострочення за кожною сумою боргу окремо з дати виникнення права на нарахування відповідних санкцій з метою, наприклад, перевірки дотримання позивачем строку нарахування пені або перевірки дотримання строків позовної давності для звернення до суду з відповідною вимогою тощо.

Суд зазначає, що в період нарахування позивачем пені діяв Господарський кодекс України, який втратив чинність лише 28.08.2025, тобто до закінчення строку нарахування позивачем пені, а, отже, норми цього Кодексу мають застосовуватися під час оцінки позовних вимог Фонтанської сільської ради.

Згідно з ч. 4 ст. 231 ГК України розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано (ч. 6 ст. 232 ГК України).

Відповідно до ст. ст. 1, 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» від 22.11.1996 № 543/96-ВР платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений ст. 1 вказаного Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Договором оренди землі від 10.05.2005 не передбачено права Фонтанської сільської ради нараховувати пеню після спливу 6 місяців від дня коли зобов'язання мало бути виконано, а, отже, позивач зобов'язаний дотримуватися зазначеного строку під час розрахунку пені.

Крім того, суд зазначає, що оскільки пеня у розмірі 1 % від несплаченої суми за кожний день прострочення є більшою, ніж подвійна облікова ставка Національного банку України, згідно з вимогами Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» позивач може вимагати стягнення з ТОВ «Сезон» пені лише у розмірі подвійної облікової ставки.

Здійснивши перерахунок пені у розмірі подвійної облікової ставки на заборгованість за серпень 2022 року - липень 2025 року протягом 6-ти місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано у межах визначених позивачем строків, господарський суд доходить висновку, що розмір пені становить 366 997,00 грн.

З викладених обставин господарський суд доходить висновку про необхідність часткового задоволення заявлених Фонтанською сільською радою вимог в цій частині позову шляхом присудження до стягнення з ТОВ «Сезон» пені у розмірі 366 997,00 грн.

Вирішуючи питання про наявність підстав для задоволення заявленої Фонтанською сільською радою вимоги про розірвання договору оренди від 10.05.2005, господарський суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Частиною 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Розірвання договору в судовому порядку з причин істотного порушення договору є правовим наслідком порушення зобов'язання іншою стороною договору відповідно до частини 1 статті 611 ЦК, тобто, способом реагування та захисту права від порушення договору, яке вже відбулося.

Іншими підставами для зміни або розірвання договору в судовому порядку (крім істотного його порушення) відповідно до частини 2 статті 651 ЦК є випадки, встановлені законом або договором, і настання таких випадків зумовлює право сторони ініціювати в судовому порядку питання зміни чи припинення відповідних договірних правовідносин.

Згідно з п. д ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 20.11.2024 у справі №918/391/23 зробила наступний висновок щодо застосування норми ст. 141 Земельного кодексу України.

Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом (частина друга статті 792 ЦК України).

Правилами ч. 1 ст. 2 Закону України «Про оренду землі» визначено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Отже, оренда землі є окремим випадком найму майна, загальні правила якого визначені приписами цивільного (приватного) права. Відповідно й законодавче регулювання підстав припинення права оренди землі складається з норм цивільного та земельного законодавства.

За загальним правилом ч. 1 ст. 651 ЦК України, яке застосовується до будь-яких цивільних (приватноправових) правовідносин з приводу зміни або розірвання цивільних (приватноправових) договорів, така зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Спеціальними у врегулюванні розірвання договору оренди землі є приписи статті 32 Закону України «Про оренду землі», а також статті 141 Земельного кодексу України, пункт «д» частини першої якої передбачає, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати. Приписи про підстави припинення права користування земельною ділянкою, визначені пунктом «д» частини першої статті 141 Земельного кодексу України (систематична несплата орендної плати), та правила частини другої статті 651 ЦК України, якими передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом, співвідносяться як такі, що не суперечать одні одним, а навпаки - доповнюють одні одних.

Для того щоб констатувати наявність підстав для припинення права користування земельною ділянкою згідно з пунктом «д» частини першої статті 141 Земельного кодексу України, суд має встановити такі обставини, як «систематичність» та «несплату» орендної плати. Щодо поняття «несплата», вжите у пункті «д» частини першої статті 141 Земельного кодексу України, то його потрібно розуміти саме як повну несплату орендної плати.

Таким чином, згідно з висновком Великої Палати Верховного Суду, наведеним у постанові від 20.11.2024 у справі №918/391/23, підставою для розірвання договору оренди землі згідно з пунктом «д» частини першої статті 141 Земельного кодексу України є саме систематична, тобто неодноразова (два та більше випадків), повна несплата орендної плати. Ця спеціальна правова норма у такому випадку є самостійною та достатньою, і звертатися до більш загальної норми частини другої статті 651 ЦК України немає потреби, оскільки вона передбачає саме додаткову (до основної) підставу для розірвання договору оренди землі.

З урахуванням вищенаведеного господарський суд доходить висновку, що систематична, тобто два і більше разів повна несплата ТОВ «Сезон» орендної плати згідно з пунктом «д» частини першої статті 141 Земельного кодексу України є підставою для розірвання договору оренди землі від 10.05.2005.

Враховуючи наявні в матеріалах справи докази, а також задоволення позовної вимоги Фонтанської сільської ради про стягнення заборгованості за орендною платою у розмірі 2681915,24 грн за період з серпня 2022 року до липня 2025 року включно, господарський суд доходить висновку, що обставина систематичної повної несплати відповідачем орендної плати є встановленою.

Водночас в контексті даного спору господарський суд також вважає за необхідне надати оцінку доводам відповідача про настання форс-мажорних обставин, настання яких, за переконанням ТОВ «Сезон», є підставою для звільнення його від відповідальності за порушення зобов'язання наслідком порушення якого, в даному випадку, може бути розірвання договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 617 ЦК України, особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.

До договору оренди землі від 10.05.2005 сторонами не було включено умов про звільнення від відповідальності за порушення зобов'язань за договором, а, отже, в такому випадку слід керуватися приписами закону.

24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" було постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022.

Відповідно до п. 1 ч. 1, абзацу 3 ч. 3 ст. 14 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» № 671/97-ВР від 02.12.1997. торгово-промислова палата є недержавною неприбутковою самоврядною організацією, яка об'єднує юридичних осіб, які створені і діють відповідно до законодавства України, та громадян України, зареєстрованих як підприємці, та їх об'єднання. Торгово-промислова палата України засвідчує форс-мажорні обставини відповідно до умов договорів за зверненнями суб'єктів господарської діяльності, що здійснюють будівництво житла (замовників, забудовників).

Загальновідомим є факт розміщення на сайті Торгово-промислової палати України листа №2024/02.07.1 від 28.04.2022, згідно якого Торгово-промислова палата України засвідчила настання з 24.02.2022 форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) - військову агресію Російської Федерації, що стало підставою для введення воєнного стану.

Форс-мажорні обставини мають індивідуальний персоніфікований характер щодо конкретного договору та його сторін. Форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру і при їх виникненні сторона, яка посилається на них як на підставу неможливості належного виконання зобов'язання, повинна довести їх наявність не тільки самих по собі, але і те, що вони були форс-мажорними саме для даного конкретного випадку. Виходячи з ознак форс-мажорних обставин, необхідно також довести їх надзвичайність та невідворотність.

Верховний Суд у постанові від 13.02.2024 по справі № 917/272/23 наголосив, що факт наявності для сторони форс-мажорних обставин слід встановлювати в кожному конкретному випадку на підставі доказів, які містяться в матеріалах справи.

Відповідно до п. 1 ч. 1, абзацу 3 ч. 3 ст. 14 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» торгово-промислова палата є недержавною неприбутковою самоврядною організацією, яка об'єднує юридичних осіб, які створені і діють відповідно до законодавства України, та громадян України, зареєстрованих як підприємці, та їх об'єднання. Торгово-промислова палата України засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб.

Статтею 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» передбачено, що торгово-промислова палата України (ТППУ) та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи, але не обмежуючись, ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого КМУ, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Оскільки форс-мажорні обставини мають індивідуальний персоніфікований характер щодо конкретного договору та його сторін та можуть підтверджуватися будь-якими доказами, в тому числі сертифікатом Торгово-промислова палата України, господарський суд, враховуючи принцип змагальності сторін доходить висновку, що саме на ТОВ «Сезон» покладено обов'язок доведення існування відповідних обставин.

Листом (без дати), який Фонтанська сільська рада отримала 04.07.2022, ТОВ «Сезон» повідомило, що у зв'язку з настанням форс-мажорних обставин він не має змоги своєчасно сплачувати орендну плату. При цьому відповідачем було повідомлено про вжиття заходів з метою погашення заборгованості найближчим часом.

Господарський суд зазначає, що вказаний лист не містить відомостей про неможливість сплати орендної плати в цілому, оскільки ТОВ «Сезон» повідомило про неможливість своєчасно сплачувати орендну плату та зобов'язалося вжити заходів для погашення заборгованості. Враховуючи дату отримання листа позивачем, господарський суд доходить висновку, що вказаний лист стосувався заборгованості, стягнення якої не є предметом даного спору.

Господарським судом відхиляються доводи ТОВ «Сезон» про неможливість ведення на земельній ділянці господарської діяльності, оскільки за умовами договору оренди землі від 10.05.2005 земельна ділянка була передана для розміщення бази відпочинку, докази будівництва якої до 24.02.2022 в матеріалах справи відсутні, що, тим не менш, не було для відповідача перешкодою для сплати орендної плати у попередні роки.

Суд також зазначає, що обставина неможливості сплати орендної плати у 2022-2025 роках або скрутного становища ТОВ «Сезон» матеріалами справи не підтверджена. При цьому публічне обтяження на рухоме майно відповідача було накладено лише в 2025 році, тобто після настання передбачених пунктом «д» частини першої статті 141 Земельного кодексу України підстав для розірвання договору. При цьому з пропозицією укласти додаткову угоду про зміну строків погашення заборгованості відповідач звернувся до позивача після отримання листа останнього з пропозицією підписати додаткову угоду про розірвання договору оренди землі від 10.05.2005.

Підсумовуючи вищенаведене, враховуючи відсутність в матеріалах справи допустимих та достовірних доказів на підтвердження існування обставин, які підтверджують настання для ТОВ «Сезон» обставин непереборної сили, неможливість підтвердження таких обставин лише на підставі листа Торгово-промислової палати України листа №2024/02.07.1 від 28.04.2022, який не має індивідуального персоніфікованого характеру щодо договору оренди від 10.05.2005 та його сторін, господарський суд доходить висновку про наявність передбачених пунктом «д» частини першої статті 141 Земельного кодексу України підстав для розірвання договору оренди землі від 10.05.2005, що має наслідком задоволення заявлених Фонтанською сільською радою вимог в цій частині позову.

У п. 58 рішення Європейського суду з прав людини від 10.02.2010 «Справа «Серявін та інші проти України», заява №4909/04, зазначено, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони грунтуються. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі «Суомінен проти Фінляндії», №37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (див. рішення у справі "Гірвісаарі проти Фінляндії", № 49684/99, п. 30, від 27 вересня 2001 року).

З урахуванням висновків, до яких суд дійшов за результатом вирішення спору, суду не вбачається за необхідне надавати оцінку іншим доводам сторін.

Згідно вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Підсумовуючи викладене вище, господарський суд доходить висновку про правомірність часткового задоволення заявлених Фонтанською сільською радою Одеського району Одеської області вимог шляхом розірвання договору оренди землі від 10.05.2005, стягнення заборгованості за орендною платою у розмірі 2 681 915,24 грн та пенею у розмірі 366 997,00 грн. В іншій частині позову необхідно відмовити.

Судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог відповідно до приписів ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 86, 129, 236 - 238, 240 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Розірвати договір оренди від 10.05.2005, укладений між Фонтанською сільською радою Одеського району Одеської області /67571, Одеська обл., Одеський р-н, село Фонтанка, вул. Степна, будинок 4; код ЄДРПОУ 04379746/ та товариством з обмеженою відповідальністю «Сезон» /67571, Одеська область, Одеський район, с. Фонтанка, вул. Молодіжна, буд. 52; код ЄДРПОУ 30298300/ та зареєстрований за №040552400006 від 02.08.2005, щодо земельної ділянки з кадастровим номером 5122786400:02:002:0371, загальною площею - 7,8526 га, цільове призначення - для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, вид використання - для будівництва та обслуговування бази відпочинку, розташованої за адресою: Одеська область, Одеський район, Фонтанська сільська рада, село Фонтанка.

3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Сезон» /67571, Одеська область, Одеський район, с. Фонтанка, вул. Молодіжна, буд. 52; код ЄДРПОУ 30298300/ на користь Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області /67571, Одеська обл., Одеський р-н, село Фонтанка, вул. Степна, будинок 4; код ЄДРПОУ 04379746/ заборгованість по орендній платі у розмірі 2 681 915,24 грн /два мільйони шістсот вісімдесят одна тисяча дев'ятсот п'ятнадцять грн 24 коп./, пеню у розмірі 366 997,00 грн /триста шістдесят шість тисяч дев'ятсот дев'яносто сім грн 00 коп./, судовий збір у розмірі 39 009,40 грн /тридцять дев'ять тисяч дев'ять грн 40 коп./.

4. В іншій частині позову відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції до Південно-Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного рішення суду.

Повне рішення складено 12 лютого 2026 р.

Суддя С.П. Желєзна