Ухвала від 11.02.2026 по справі 908/3725/25

номер провадження справи 27/211/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

11.02.2026 Справа № 908/3725/25

м. Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Дроздової С.С. при секретарі судового засіданні Вака В.С., розглянувши скаргу Акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» на дії заступника начальника Лівобережного відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у справі № 908/3725/25

за заявою про видачу судового наказу: Акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (вул. Сталеварів, 14, м. Запоріжжя, 69035, код ЄДРПОУ 00130926)

до боржника: Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат» (вул. Теплична, 18, м. Запоріжжя, 69600, код ЄДРПОУ 38983006)

особа, дії якої оcкаржуються: державний виконавець Гринь Яна Анатоліївна, Лівобережний відділ державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України ел. пошта lb.zp.dvs@just_dnipro.gov.ua тел. НОМЕР_1 адреса 69006, м. Запоріжжя, пр. Металургів, буд. 6, ЄДРПОУ 45028225

за участю представників:

від стягувача (скаржника): Дамірова Н.Н., довіреність № 538 від 09.12.2025,

від боржник: не з'явився

від органа виконання: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

05.02.2026 через систему «Електронний суд» до Господарського суду Запорізької області звернулося Акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» зі скаргою на дії заступника начальника Лівобережного відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у справі № 908/3725/25.

Заявник просить суд:

- постанову заступника начальника Лівобережного відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 27.01.2026 у ВП № НОМЕР_2 про зупинення вчинення виконавчих дій, визнати неправомірною та скасувати;

- зобов'язати заступника начальника Лівобережного відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України поновити порушені права АТ «Запоріжжяобленерго», шляхом поновлення виконавчого провадження ВП № НОМЕР_2 з примусового виконання Судового Наказу Господарського суду Запорізької області виданого 09.01.2026 у справі № 908/3725/25.

Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 05.02.2026, скаргу передано на розгляд судді Дроздовій С.С.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 06.02.2026 скарга на дії заступника начальника Лівобережного відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у справі № 908/3725/25 прийнята до розгляду, судове засідання призначено на 11.02.2026.

11.02.2026 в підсистемі «Електронний суд» Лівобережним відділом державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України сформовані пояснення по сказі.

Судове засідання 11.02.2026 проводилось за допомогою підсистеми «Електронний суд» та фіксацією судового засідання vkz.court.gov.ua.

Відповідно до ст. 222 Господарського процесуального кодексу України, суд під час судового розгляду справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку, передбаченому Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів). За заявою будь-кого з учасників справи або за ініціативою суду повне фіксування судового засідання здійснюється за допомогою відеозаписувального технічного засобу (за наявності в суді технічної можливості та за відсутності заперечень з боку будь-кого з учасників судового процесу).

Відводів складу суду, секретарю судового засідання не заявлено.

Права та обов'язки представнику позивача відомі, роз'яснень не потребують.

Заяв чи клопотань процесуального характеру не заявлено.

11.02.2026 представник стягувача (скаржник) підтримує вимоги викладені у скарзі на бездіяльність державного виконавця. Зазначає, що 27.01.2026 заступником начальника Лівобережного відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України прийнято постанову про зупинення вчинення виконавчих дій з примусового виконання судового наказу Господарського суду Запорізької області виданого 09.01.2026 у справі № 908/3725/25 про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат» на користь Акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» 285 621 грн 44 коп. боргу за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії у червні 2025 року, 2 300 грн 62 коп. 3 % річних, 283 грн 91 коп. інфляційних нарахувань, 242 грн 24 коп. судового збору, на підставі п. 12 ч. 1 ст. 34, ст. 35 Закону України «Про виконавче провадження», у зв'язку з включенням Боржника до «Переліку об'єктів великої приватизації державної власності» на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 року № 36-р. Вказує, що на сьогоднішній день рішення у справі № 908/3725/25 не виконано, ані в добровільному порядку боржником, ані в примусовому органом виконання. Зазначає, що відсутність призначених аукціонів з продажу акцій Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат», відсутність дій як добровільних та примусових щодо погашення боргів за рішеннями суду, накопичення заборгованості (станом на 05.02.2026 заборгованість ТОВ «ЗТМК» перед АТ «Запоріжжяобленерго», що підтверджена чинними рішеннями суду складає більше 2 млрд. грн.), не виключення Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат» з переліку об'єктів великої приватизації та не припинення приватизації, держава свідомо затягує процес виконання рішення суду та дозволяє Боржнику ігнорувати виконання рішень суду. Звертає увагу на те, що такі дії з боку держави суперечать меті зупинення вчинення виконавчих дій: прискорення господарської діяльності під управлінням ефективного приватного власника та відновлення виробництва. Вказує, що постанова про зупинення вчинення виконавчих дій прийнята порушенням норм ст.ст. 13, 19, 55, 24, 129, 129-1 Конституції України, які визначають, що держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки; усі суб'єкти права власності рівні перед законом; судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій її території; обов'язковість рішень суду є однією з основних засад судочинства з порушенням нормам господарського процесуального кодексу, які визначають максимально допустимий строк, протягом якого рішення суду може не виконуватись при наявності поважних причин - один рік. Повідомляє, що АТ «Запоріжжяобленерго» є оператором системи розподілу, частка держави в статутному капіталі якого складає 60,2475 відсотків. Зазначає, що наказом Міністерства енергетики України від 27.10.2023 № 322 «Про визначення підприємств паливно-енергетичного комплексу критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (Протокол № 2)» визначено, що АТ «Запоріжжяобленерго» є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Вказує, що не здійснення заходів примусового виконання у відношенні боржника з часткою держави 51% та здійснення таких заходів у відношенні АТ «Запоріжжяобленерго» з часткою держави 60% є порушенням балансу інтересів стягувача та боржника та ставленням інтересів боржника над правами стягувача, що призводить до погіршення фінансової ситуації стягувача та як наслідок, може призвести до масштабного знеструмлення Запорізького регіону. В обґрунтування своїх доводів скаржник посилається на норми Конституції України, Закон України «Про виконавче провадження», висновки Верховного Суду та практику Європейського суду з прав людини.

11.02.2026 представник боржника в судове засідання не прибув, пояснення щодо вимог викладених у скарзі Акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» не надав.

11.02.2026 суд оголосив пояснення по скарзі Лівобережного відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України. Повідомляє, що 27.01.2026 за виконавчим провадження АСВП № НОМЕР_2 за примусового виконання судового наказу № 908/3725/25 виданого 09.01.2026 Господарським судом Запорізької області, винесено поставну про зупинення вчинення виконавчих дій на підставі п. 12 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» - включення державних підприємств або пакетів акцій (часток) господарських товариств до переліку об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації. Повідомляє, що згідно листа Фонду державного майна України № 10-33-1-26475 від 13.10.2023 Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.11.2020 № 1475-р «Про внесення зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 №36-р до переліку об'єктів великої приватизації державної власності, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 №36-р (із змінами),включено державну частку розміром 51% статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат». Вказує, що відповідно до Закону України «про приватизацію державного і комунального майна» та враховуючи розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 №36-р «Про затвердження переліку об'єктів великої приватизації державної власності (із змінами), наказом Фонду від 07.12.2020 № 1971 прийнято рішення про приватизацію державної частки розміром 52 % статутного капіталу ТОВ «Запорізький-титано магнієвий комбінат» шляхом продажу на аукціоні з умовами. Зазначає, що порядок проведення електронних аукціонів для продажу об'єктів великої приватизації затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2023 № 183, проте наразі зазначений пакет акцій не продано. Вказує, що до закінчення строку дії зазначених обставин виконавче провадження підлягає зупиненню. Просить суд скаргу Акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про скасування постанови заступника начальника відділу про зупинення вчинення виконавчих дій залишити на розсуд суду, справу розглянути без участі представника Лівобережного ВДВС у місті Запоріжжі Дніпровського МУМЮ України.

Розглянувши та дослідивши скаргу та матеріали справи № 908/3725/25 Акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» на дії заступника начальника Лівобережного відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, суд встановив наступне.

Судовим наказом Господарського суду Запорізької області від 17.12.2025 у справі № 908/3725/25 стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат» на користь Акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» 285 621 грн 44 коп. боргу за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії у червні 2025 року, 2 300 грн 62 коп. 3 % річних, 283 грн 91 коп. інфляційних нарахувань, 242 грн 24 коп. судового збору.

Ухвалою суду від 08.01.2026 внесені виправлення в судовий наказ від 17.12.2025 у справі № 908/3725/25 щодо періоду за який стягується заборгованість за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії.

09.01.2026 видано судовий наказ від 17.12.2025 у справі № 908/3725/25 з відміткою про набрання законної сили.

27.01.2026 заступником начальника Лівобережного відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Гринь Я.Н. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № НОМЕР_2 (ідентифікатор 54Д940ВЕ60ДА) з примусового виконання судового наказу № 908/3725/25 виданого 09.01.2026 про стягнення Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат» на користь Акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» 285 621 грн 44 коп. боргу за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії у червні 2025 року, 2 300 грн 62 коп. 3 % річних, 283 грн 91 коп. інфляційних нарахувань, 242 грн 24 коп. судового збору.

27.01.2026 заступником начальника Лівобережного відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Гринь Я.Н. винесено постанову про зупинення вчинення виконавчих дій в порядку п. 12 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» по виконавчому провадженню № НОМЕР_2 (ідентифікатор Б0Д9775Д413Д) у зв'язку із включенням Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат» до «Переліку об'єктів великої приватизації державної власності» на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 № 36.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та способом, передбаченим Конституцією та законами України.

У відповідності до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до ст. 18 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.

Спеціальним законом, який визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, регламентує порядок та особливості проведення кожної стадії (дії) виконавчого провадження і відповідних дій державних виконавців є Закон України «Про виконавче провадження».

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

При цьому дії виконавців під час вчинення виконавчих дій регламентуються також Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 №512/5, яка визначає окремі питання організації виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб), що підлягають примусовому виконанню

Відповідно до ч. 1, ч. 2 п. 2 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження», підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України; ухвал, постанов судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».

Згідно з п. 1 ст. 13 Закону України «Про виконавче провадження» під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення, шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Частиною 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» зазначено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Пунктом 12 частини 1 статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі включення єдиного майнового комплексу боржника - державного або комунального підприємства, пакета акцій (часток) у розмірі більше 50 відсотків статутного капіталу боржника - господарського товариства до переліку об'єктів малої або великої приватизації, що підлягають приватизації.

Зупинення виконавчого провадження - це припинення вчинення виконавчих дій, обумовлене обставинами, що перешкоджають у їх вчиненні, передбаченими у нормах Закону України «Про виконавче провадження», які не можуть бути усунуті ані виконавцем, ані учасниками виконавчого провадження, протягом певного проміжку часу.

Із зупиненням виконавчого провадження виконавець не має права вчиняти будь-які виконавчі дії по такому виконавчому провадженні допоки існують обставини, якими обумовлено зупинення виконавчого провадження, до того моменту, поки останнє не буде відновлено на підставі постанови виконавця.

Отже, положеннями ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» унормовано обов'язок державного виконавця зупинити вчинення виконавчих дій, зокрема у разі включення єдиного майнового комплексу боржника - державного або комунального підприємства, пакета акцій (часток) у розмірі більше 50 відсотків статутного капіталу боржника - господарського товариства до переліку об'єктів малої або великої приватизації, що підлягають приватизації.

Згідно із ч. 5 ст. 35 Закону України «Про виконавче провадження» після усунення обставин, що стали підставою для зупинення вчинення виконавчих дій, виконавець не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли йому стало про це відомо, зобов'язаний продовжити примусове виконання рішення у порядку, встановленому цим Законом, про що виносить відповідну постанову.

Відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 07.12.2022 у справі № 908/1525/16 (провадження № 12-65гс21), що приписи пункту 12 частини першої статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» є доступними, чіткими, однозначними, а дії держави з виконання цих приписів - передбачуваними і для позивача, і для відповідача. Зупинення вчинення виконавчих дій на час приватизації боржника є обмеженням, передбаченим законом, з метою забезпечення суспільного інтересу у контролі за реалізацією певного майна у складі єдиного майнового комплексу суб'єкта господарювання задля прискорення його господарської діяльності під управлінням ефективного приватного власника. Така мета досягається, зокрема, через зупинення виконавчого провадження про стягнення коштів із боржника, який включений до переліку підприємств, що підлягають приватизації.

Розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 № 36-р «Про затвердження переліку об'єктів великої приватизації державної власності» затверджено перелік великої приватизації державної власності згідно з додатком.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.11.2022 № 1475-р «Про внесення змін в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 № 36», внесено зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 № 36 «Про затвердження переліку об'єктів великої приватизації державної власності», доповнивши підрозділ «Фонд державного майна» розділу «Переробна промисловість» такою позицією: «код ЄДРПОУ 38983006 ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат».

Наказом Фонду державного майна України від 07.12.2020 № 1971 «Про прийняття рішення про приватизацію державної частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат» (код за ЄДРПОУ 38983006)», відповідно до Законів України «Про Фонд державного майна України», «Про приватизую державного і комунального майна», враховуючи розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 № 36-р «Про затвердження переліку об'єктів великої приватизації державної власності» (із змінами), прийнято рішення про приватизацію державної частини розміром 51% статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат» (статутний капітал товариства становить 1 468 949 019,80 гривень). Приватизовано державну частину у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат» шляхом продажу на аукціоні з умовами.

Враховуючи, що розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 № 36-р «Про затвердження переліку об'єктів великої приватизації державної власності» (із змінами) Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат» включено до переліку великої приватизації державної власності, державний виконавець дійшов правильного висновку про зупинення вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні № НОМЕР_2 на підставі пункту 12 частини першої статті 34 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки законодавцем в основу положення, визначеного пунктом 12 частини першої статті 34 Закону України «Про виконавче провадження», покладено принцип обов'язковості зупинення вчинення виконавчих дій у разі включення державних підприємств або пакетів акцій (часток) господарських товариств до переліку об'єктів малої або великої приватизації, що підлягають приватизації.

Після усунення обставин, що стали підставою для зупинення вчинення виконавчих дій, виконавець продовжує примусове виконання рішення у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження». Усунення обставин, що стали підставою для зупинення вчинення виконавчих дій у даному випадку є продаж та перехід до покупця права власності або завершення розміщення всіх акцій, передбачених до продажу планом розміщення акцій, тобто завершення приватизації товариства. До того часу за наявності необґрунтованої затримки державою з таким виконанням заявник може претендувати на компенсацію за порушення гарантії розумного строку виконання рішення суду (пункт 1 статті 6 Конвенції).

Зупинення вчинення виконавчих дій на час приватизації боржника є обмеженням, передбаченим законом, з метою забезпечення суспільного інтересу у контролі за реалізацією певного державного майна у складі єдиного майнового комплексу суб'єкта господарювання задля прискорення його господарської діяльності під управлінням ефективного приватного власника. Така мета досягається, зокрема, через зупинення виконавчого провадження про стягнення коштів із боржника, який включений до переліку підприємств, що підлягають приватизації.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у справі № 908/2406/20 від 26.11.2025.

За вказаних обставин, суд відмовляє у задоволенні скарги Акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» на дії заступника начальника Лівобережного відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України.

Керуючись ст.ст. 232, 234, 339, 342, 343 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні скарги Акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» на дії заступника начальника Лівобережного відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення (частина 1 статті 235 Господарського процесуального кодексу України).

Ухвала може відповідно до статей 256, 257 Господарського процесуального кодексу України може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня набрання нею законної сили.

Повний текст ухвали складено та підписано 13.02.2026.

Повний текст ухвали буде розміщено в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя С.С. Дроздова