Рішення від 12.02.2026 по справі 440/4646/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/4646/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молодецького Р.І., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просить суд:

- визнати бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у невчиненні всіх необхідних дій для виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 , та невнесенні відповідної інформації в Єдиний електронний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» протиправною;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 повторно розглянути документи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 , про виключення його з військового обліку та внесення про це відповідних відомостей до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг».

В якості підстави для звернення до суду позивач вказує на протиправну, як на його думку, поведінку відповідача, який, на його переконання, не вчинив необхідні дії для виключення позивача з військового обліку та не вніс відповідну інформацію в Єдиний електронний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» щодо нього, як такого, що визнаний непридатним до військової служби.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрите провадження в адміністративній справі № 440/4646/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 докази.

19.06.2025 до суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_5 зазначив, що у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України. Органи адміністрування Реєстру, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зобов'язані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і інформацію про проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи), а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни. Але станом до цього часу не було надано ОСОБА_1 у розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_6 для внесення відомостей у Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів лікарське свідоцтво про хворобу або постанову 12 Регіональної військово-лікарської комісії Збройних Сил України Міністерства оборони України. Також звертає увагу, що відповідно до військово-облікового документа позивача серії НОМЕР_2 не мається відмітки про виключення Пункт 14. Одночасно, повідомляє, що у розпорядження суду ІНФОРМАЦІЯ_5 може надати витяг з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно позивача.

Ухвалою суду від 22.12.2025 залучено до участі у справі № 440/4646/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії в якості другого відповідача ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_7 , правом надання відзиву на позов, не скористався.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Судом з матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до Відповіді № 2327705 від 11.02.2026 щодо отримання інформації про внутрішньо переміщену особу з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери є внутрішньо переміщеною особою.

В пункті НОМЕР_3 Тимчасового посвідчення військовозобов'язаних НОМЕР_4 від 27 серпня 2018 р. міститься запис про взяття на облік ОСОБА_1 Волноваським РВК 16.10.1998, тоді як відмітка про зняття з обліку у вказаному РВК відсутня.

Згідно наданої ІНФОРМАЦІЯ_5 суду картки за інформацією автоматизованої інформаційно - комунікаційної системи «Оберіг» ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_2 12.03.2009; підлягає призову на військову службу під час мобілізації, порушник ВО: Ні.

За змістом пункту НОМЕР_3 Тимчасового посвідчення військовозобов'язаних НОМЕР_4 від 27 серпня 2018 р. міститься запис про взяття на облік ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 14.04.2022, тоді як запис про зняття з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_5 не міститься.

ІНФОРМАЦІЯ_5 за підписом начальника органу військового управління до пункту 13 «Відмітки про військовий облік» Тимчасового посвідчення військовозобов'язаних НОМЕР_4 від 27 серпня 2018 р. ОСОБА_1 внесений запис: « 12.04.2022р ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 на підставі гр. ІІ ст. 64 б Наказу МОУ № 402 від 2008 непридатний до в/с».

Пункт 14 Тимчасового посвідчення військовозобов'язаних НОМЕР_4 від 27 серпня 2018 р. ОСОБА_1 запису про виключення з військового обліку ОСОБА_1 не містить.

Згідно Повістки № 20773 від 13.02.2025 на ім'я ОСОБА_1 йому належить з'явитись до кременчуцького ІНФОРМАЦІЯ_5 з метою проходження для визначення придатності до військової служби та уточнення персональних даних з військово-обліковими даними ЄДРПВР.

Представник позивача звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_8 з адвокатським запитом від 05.03.2025, в якому просив відповідача: визнати свою бездіяльність, а саме невчинення всіх необхідних дій для виключення з військового обліку та невнесення відповідної інформації в Єдиний державний реєстр військовозобов'язаних (Оберіг); визнати ОСОБА_1 виключеним з військового обліку від 12.04.2022 року; внести інформацію щодо того, що ОСОБА_1 виключений з обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 від 12.04.2022 року, в Єдиний державний реєстр військовозобов'язаних (Оберіг).

Листом від 11.03.2025 № 5/2670 ІНФОРМАЦІЯ_5 надано відповідь на адвокатський запит, за змістом якої згідно з рішенням суду зі справ 757/6346/24-к, 554/3429/24 та 554/7569/23 в ІНФОРМАЦІЯ_9 були вилучені всі документи щодо роботи ВЛК за період часу з 24.02.2022 року по 30.10.2023 року в рамках відкритого кримінального провадження, тому впевнитись у законності проходження військово-лікарської комісії 12.04.2022 року неможливо. Цією ж відповіддю для внесення даних до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів АІТС «Оберіг» ОСОБА_1 запропоновано як необхідність особисто з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_1 , звірити та оновити дані військового облікового документу згідно Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та пройти військово-лікарську комісію.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не вчинення всіх необхідних дій для виключення ОСОБА_1 з військового обліку та невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про непридатність до військової служби та виключення його з військового обліку, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти), визначає Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» № 1951-VIII від 16.03.2017 (далі - Закон № 1951-VIII).

Відповідно до ст. 1 Закону № 1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Згідно зі ст. 2 Закону № 1951-VIII основними завданнями Реєстру є: ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

Відповідно до ст. 3 Закону № 1951-VIII, основними засадами ведення Реєстру є:

1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.

Оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру.

Частиною 5 ст. 5 Закону №1951-VIII передбачено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Згідно з ч. ч. 8, 9 ст. 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Статтею 6 Закону № 1951-VIII передбачено, що до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно зі ст. 8 Закону № 1951-VIII до службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про виконання військового обов'язку; відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи); відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"; відомості про участь у бойових діях.

З аналізу наведених норм Закону № 1951-VIII слідує, що до районними (об'єднаними районними), міськими (районними у місті, об'єднаними міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, як органами ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру у тому числі відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи), що є службовими даними призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру.

Відповідно до ст. 9 Закону № 1951-VIII, призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Частинами 1, 3 ст. 14 Закону № 1951-VIII передбачено, що ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженим постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок).

Пунктом 3 Порядку передбачено, шо військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

За змістом абзацу 1 пункту 22 Порядку взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу».

Відповідно до абзаців 2, 3, 6, 7, 18, 19, 20 п. 79 Порядку районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, з-поміж іншого: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; організовують взаємодію з державними органами, підприємствами, установами та організаціями щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку та карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також їх оповіщення; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Отже, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють, у тому числі, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних, на них також покладено обов'язок вносити до Реєстру передбачені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

В контексті заявлених позовних вимог ключовим у цій справі є питання про наявність підстав для виключення ОСОБА_1 з військового обліку та відповідного обов'язку відповідача здійснити виключення з військового обліку позивача із внесенням відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_5 за підписом начальника органу військового управління до пункту 13 «Відмітки про військовий облік» Тимчасового посвідчення військовозобов'язаних НОМЕР_4 від 27 серпня 2018 р. ОСОБА_1 внесений запис: « 12.04.2022р ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 на підставі гр. ІІ ст. 64 б Наказу МОУ № 402 від 2008 непридатний до в/с».

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 р. за № 1109/15800) затверджене Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок № 402).

Згідно із пунктом 1.1 глави 1 розділу IІ Порядку № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності: до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); військовослужбовців до військової служби; військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю; військовослужбовців до служби в високомобільних десантних військах, плаваючому складі, морській піхоті; кандидатів на навчання у ВВНЗ, учнів військових ліцеїв; кандидатів до військової служби за контрактом; кандидатів до участі у міжнародних миротворчих операціях (далі - ММО) та у складі миротворчого персоналу; військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, працівників Збройних Сил України для роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ та мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; військовослужбовців та працівників Збройних Сил України до служби (роботи) у спеціальних спорудах, працівників допоміжного флоту ВМС Збройних Сил України; а також з метою визначення: можливості проходження військової служби військовослужбовцями та проживання членів їх сімей за кордоном; необхідності в тривалому спеціалізованому лікуванні, медичному спостереженні або в навчанні (вихованні) у спеціалізованих навчальних закладах членів сімей військовослужбовців, транспортабельності їх за станом здоров'я.

Пунктом 1.2. глави 1 розділу IІ Порядку № 402 передбачено, що постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Відповідно до пунктику 3.8 глави 3 розділу II Порядку № 402 після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов: "Придатний до військової служби"; "Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)"; "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".

За змістом норми пункту 20.3 глави 20 розділу II Порядку № 402 при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови такого змісту:

а) "Придатний": до військової служби; до військової служби за контрактом; до військової служби у військовому резерві; для підготовки до участі у ММО; до участі у ММО; до служби (роботи) у миротворчому персоналі; до навчання у ВВНЗ ______ (вказати назву ВВНЗ); до служби на підводних човнах, на надводних кораблях, у морській піхоті, високомобільних десантних військах, спеціальних спорудах, підрозділах спеціального призначення; до підводного водіння танків; до роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ, мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; до навчання в учбовій частині за спеціальністю водолаза, водолаза-глибоководника, акванавта; до служби водолазом на глибині до _____ метрів, водолазом-глибоководником на глибині до ____ метрів, акванавтом на глибині до ____ метрів; до навчання (служби) за спеціальністю ... (вказати спеціальність. Постанова приймається щодо військовослужбовців, які відбираються для навчання, проходження військової служби за окремими військовими спеціальностями, вказаними у ТДВ).

б) "Непридатний": до військової служби з виключенням з військового обліку; до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час (На воєнний час приймається постанова: "Обмежено придатний до військової служби"); до військової служби за контрактом; для підготовки до участі у ММО; до участі у ММО; до служби (роботи) у миротворчому персоналі; до навчання у ВВНЗ; до служби у плавскладі ВМС Збройних Сил України, морській піхоті, високомобільних десантних військах, спеціальних спорудах, водолазом, водолазом-глибоководником, акванавтом, підрозділах спеціального призначення; до навчання в учбовій частині за спеціальністю водолаза, водолаза-глибоководника, акванавта; до підводного водіння танків; до роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; до служби у військовому резерві (при цьому постанова про придатність до військової служби не приймається); до служби на підводних човнах, придатний до служби на надводних кораблях (при цьому постанова про придатність до військової служби не приймається); до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців (постанова приймається у воєнний час); до подальшого проходження зборів (постанова приймається щодо призваних на збори військовозобов'язаних, резервістів).

За пунктом 22.1 глави 22 розділу II Порядку № 402 Дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК). Крім того, діагноз та постанови ВЛК записуються: в) на військовозобов'язаних, резервістів - у Картку амбулаторного обстеження та медичного огляду, а зміст постанови комісії, крім того, - у військовий квиток та облікову картку. На офіцерів запасу, визнаних ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, а також на військовозобов'язаних, резервістів, які знаходяться на зборах та визнані непридатними до подальшого проходження зборів, складається Свідоцтво про хворобу.

Пунктом 22.7 глави 22 розділу II Порядку № 402 встановлено, що постанова ВЛК про придатність військовослужбовця (військовозобов'язаного, резервіста) до військової служби оформлюється довідкою ВЛК, затвердженню штатною ВЛК не підлягає.

Отже однією із постанов, яка приймається ВЛК при медичному огляді є постанова: "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно пункту 3 частини шостої статті 37 Закону № 2232-XII (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: 3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Позивач, вважаючи про наявність у нього права бути виключеним з військового обліку, посилається на зміст пункту 13 «Відмітки про військовий облік» Тимчасового посвідчення військовозобов'язаних НОМЕР_4 від 27 серпня 2018 р., в якому щодо ОСОБА_1 внесений запис: « 12.04.2022р ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 на підставі гр. ІІ ст. 64 б Наказу МОУ № 402 від 2008 непридатний до в/с».

Суд зазначає, що вказаний запис в Тимчасовому посвідченні військовозобов'язаних стосовно позивача свідчить про визнання його непридатним до військової служби, але не містить запису про прийняття щодо нього рішення ВЛК про непридатність до військової служби саме з виключенням з військового обліку.

Водночас відповідно пункту 3 частини шостої статті 37 Закону № 2232-XII (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Інші належні та допустимі докази прийняття ВЛК при медичному огляді ОСОБА_1 рішення про непридатність до військової служби саме з виключенням з військового обліку, що відповідно до пункту 3 частини шостої статті 37 Закону № 2232-XII (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) мало наслідком його виключення з військового обліку у відповідному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, сторонами не надані.

Таким чином, враховуючи наведене вище правове регулювання та встановлені обставини, суд доходить висновку про відсутність у відповідачів обов'язку по виключенню з військового обліку позивача, отже і обов'язку із внесення таких відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно позивач не мав обґрунтованих підстав розраховувати, що у нього винило право на виключення з військового обліку та очікувати на вчинення відповідачами юридично значимих дій з цим пов'язаних.

Суд також зазначає, що у постанові від 25.04.2018 у справі № 461/2132/17 Верховний Суд висловив загальні підходи до захисту законного інтересу. Законний інтерес, якщо його порушує суб'єкт владних повноважень, може бути предметом судового захисту в порядку адміністративного судочинства. Під час розгляду справи суд з'ясовує, які саме фактичні обставини зумовлюють існування інтересу, відносини, що існують з приводу об'єкту інтересу, а також інші індивідуальні особливості, що відображають законність інтересу та необхідність судового захисту прагнень позивача.

У свою чергу суд зазначає, що відповідно до ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Завданням адміністративного судочинства, згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Водночас, за змістом Рішення Конституційного Суду України від 01.12.2004 №18-рп/2004, поняття "порушене право", за захистом якого особа може звертатися до суду і яке вживається у низці законів України, має той самий зміст, що й поняття "охоронюваний законом інтерес". У цьому ж Рішенні зазначено, що "поняття "охоронюваний законом інтерес" означає правовий феномен, який: а) виходить за межі змісту суб'єктивного права; б) є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони; в) має на меті задоволення усвідомлених індивідуальних і колективних потреб; г) не може суперечити Конституції і законам України, суспільним інтересам, загальновизнаним принципам права; д) означає прагнення (не юридичну можливість) до користування в межах правового регулювання конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом; є) розглядається як простий легітимний дозвіл, тобто такий, що не заборонений законом. Охоронюваний законом інтерес регулює ту сферу відносин, заглиблення в яку для суб'єктивного права законодавець вважає неможливим або недоцільним.

Отже, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Крім того, заінтересованість повинна мати правовий характер, який виявляється в тому, що рішення суду повинно мати правові наслідки для позивача.

Заінтересованість повинна мати об'єктивну основу. Для відкриття провадження у справі недостатньо лише суб'єктивного твердження позивачів, наведеного у позовній заяві, про порушення права, свободи або законного інтересу. Юридична заінтересованість не випливає з факту звернення до суду, а повинна передувати йому.

Всупереч наведеному позивач у цій справі не довів негативного впливу та порушення оскаржуваною бездіяльністю відповідачів конкретних реальних індивідуально виражених прав, свобод чи інтересів, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позову.

Отже у задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, слід відмовити.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже підстави для розподілу судових витрат, які складаються із сум сплаченого позивачем за звернення до суду з цим позовом судового збору у розмірі 1211,20 грн., відсутні.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 3, 6-10, 72, 77, 90, 139, 229, 241-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп: НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Р.І. Молодецький