Справа № 420/29130/25
13 лютого 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до голови Бессарабської селищної ради Болградського району Одеської області Чернєва Сави Степановича, третя особа: ОСОБА_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася з позовною заявою до голови Бессарабської селищної ради Болградського району Одеської області Чернєва Сави Степановича (далі - відповідач), третя особа: ОСОБА_2 , в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність голови Бессарабської селищної ради Болградського району Одеської області Чернєва Сави Степановича щодо не розгляду депутатського звернення депутатів Болградської районної ради Одеської області Горєлко Марії Анатоліївни та ОСОБА_2 від 05 травня 2025 року за участю депутатів Болградської районної ради Одеської області ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та голови Бессарабської селищної ради Болградського району Одеської області Чернєва Сави Степановича;
- зобов'язати голову Бессарабської селищної ради Болградського району Одеської області Чернєва Саву Степановича розглянути депутатське звернення депутатів Болградської районної ради Одеської області Горєлко Марії Анатоліївни та ОСОБА_2 від 05 травня 2025 року за участю депутатів Болградської районної ради Одеської області Горєлко Марії Анатоліївни, ОСОБА_2 та голови Бессарабської селищної ради Болградського району Одеської області Чернєва Сави Степановича.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач 05.05.2025 р. разом з депутатом Болградської районної ради Одеської області ОСОБА_2 звернулася до голови Бессарабської селищної ради Болградського району Одеської області ОСОБА_3 з депутатським зверненням щодо свідомого та умисного невиконання Бессарабською селищною радою Болградського району Одеської області рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 р. по справі № 420/28117/23 стосовно надання публічної інформації. В останньому позивач та третя особа просили розглянути останнє за спільною з головою Бессарабської селищної ради Болградського району Одеської області ОСОБА_3 участю. Листом від 14.05.2025 р. позивача повідомлено, що вище вказане депутатське звернення розглянуто посадовими особами селищної ради ОСОБА_4 та ОСОБА_5 без їхньої та голови селищної ради участі, з причини находження останнього на лікарняному. Тому, 20.05.2025 р. повторно подано до відповідача депутатське звернення з проханням розглянути депутатське звернення від 05.05.2025 р., на що одержано повідомлення відповідача від 22.05.2025 р. про розгляд 27.05.2025 р. депутатського звернення від 05.05.2025 р. за їхньою та голови селищної ради участю. Однак, 27.05.2025 р. розгляд депутатського звернення від 05.05.2025 р. за їхньою та голови селищної ради участю не відбулося, з причини находження останнього у одноденному відрядженні, про що зазначено у відповіді відповідача від 28.05.2025 р. На дату звернення до суду депутатське звернення від 05.05.2025 р. залишається не розглянутим відповідачем. Позивач вважає свої права порушеними, а бездіяльність відповідача протиправною, тому звернулась до суду з даним позовом.
Ухвалою від 29.08.2025 р. відкрито спрощене провадження у справі та надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.
03.09.2025 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що на період розгляду звернення від 05.05.2025 р. депутатів Болградської районної ради Одеської області ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , Чернєв С.С. - голова Бессарабської селищної ради знаходився двічі на лікарняному. У зв'язку з вищенаведеним, ОСОБА_6 як секретар Бессарабської селищної ради на підставі повноважень наданих їй Законом України "Про місцеве самоврядування в України" підписала відповідь від 14.05.2025 р. №КО-07/01-29 на звернення від 05.05.2025 р. депутатам Болградської районної ради Одеської області ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Не погодившись з вищевказаною відповіддю, позивач та третя особа 20.05.2025 р. повторно звернулись з депутатським зверненням до селищного голови з проханням розглянути їх депутатське звернення від 05.05.2025 р. Листом від 22.05.2025 р. №КО-09/01-29 відповідач направив запрошення на 27.05.2025 р. о 15:00 год. для спільного розгляду їх депутатського звернення. 27.05.2025 р. о 15:00 год. посадові особи у складі: заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів у сфері економіки та бюджету, секретаря селищної ради, секретаря виконавчого комітету, головних спеціалістів юридичного відділу, головного спеціаліста відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства, зібралися в залі засідань селищної ради за участю депутатів Болградської районної ради Одеської області Горєлко М.А. та Павлова О.С., для розгляду їх звернення. Секретар селищної ради Куракова А.Б. повідомила, про відсутність селищного голови у зв'язку з його відрядженням, разом з тим нам було доручено розглянути звернення у визначений час. На початку засідання від депутата Болградської районної ради Одеської області ОСОБА_2 надійшло усне клопотання про перенесення розгляду звернення, через відсутність селищного голови, у зв'язку з цим, розгляду питання на засіданні не відбувся. Разом з тим повідомляє, що зі слів комісії депутати виразили крайню обуреність відсутністю селищного голови. На підставі листа-запрошення від 20.05.2025 р. за №31 виконавчого директора Одеського регіонального відділення Всеукраїнської асоціації ОМС Асоціації міст України В.Демченка, яке селищною радою отримано 23.05.2025 р. за вх.№1943/01-04, видано розпорядження Бессарабським селищним головою №21-В від 26.05.2025 р. "Про відрядження в м.Одеса", згідно якого селищний голова відбуває у відрядження строком на 1 день, 27.05.2025 р. о 14:00 год., за адресою: м.Одеса, вул.Косовська, 2-Д, для участі у Загальних Зборах. Отже, ОСОБА_3 ніяким чином не зміг би бути одночасно присутнім при розгляді депутатського звернення та брати участь у Загальних зборах в м.Одеса. Відповідач вважає, що депутати зловживають своїм депутатським статусом, наполягаючи у прийняті ОСОБА_3 та їх участі в розгляді депутатського звернення, адже особиста участь ОСОБА_3 на засіданні розгляду депутатського звернення не обов'язкова, так як у відповідності до ч.4 ст.13 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат місцевої ради може взяти участь у розгляді свого звернення, про що місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз'яснення з питань, віднесених до їх компетенції. Додатково, зазначає, що селищним головою ведеться особистий прийом громадян, що не позбавляє депутатам прийти на особистий прийом. Також звертає увагу суду, що в період з 2021 року по серпень 2025 року, від депутатів Болградської районної ради Одеської області Горєлко М.А. та ОСОБА_2 до Бессарабської селищної ради надійшли депутатські звернення в загальній кількості - 105. Тобто селищна рада приймає активну участь у співпраці з депутатами районної ради.
08.09.2025 р. позивач надала до суду відповідь на відзив, в якому заперечила проти доводів та аргументів, викладених у відзиві. Позивач вказує на те, що відповідач є посадовою особою, а відтак, зобов'язаний був особисто розглянути подане депутатське звернення від 05.05.2025 р. Однак, у відповідача не знайшлось часу протягом чотирьох місяців, тому посилання на 7 днів лікарняного та 1 відрядження не спростовує бездіяльність відповідача. Крім того, з огляду на лікарняні та відрядження, ніщо не заважало відповідачу призначити інший день для розгляду депутатського звернення від 05.05.2025 р. Наведене вказує на умисне небажання голови селищної ради прийняти особисту участь задля протиправного залишення поза увагою питання протиправного щорічного стягнення коштів з фізичних осіб - землекористувачів за самовільне користування земельними ділянками та не притягнення до відповідальності посадових осіб селищної ради, які проявили протиправність у відмові запиту на публічну інформацію від 25.09.2023 р. за рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 р. у справі № 420/28117/23.
10.09.2025 р. відповідач подав до суду заперечення на відповідь на відзив, в якому зазначив, що у нього, як селищного голови Бессарабської територіальної громади не завжди є вільний час, та може не співпадати з вільним часом депутатів Болградської районної ради Горєлко М.А. та ОСОБА_2 для зустрічі та вирішення даного питання. Також звертає увагу, що Бессарабською селищною радою неодноразово надавались відповіді на запит на публічну інформацію від 25.09.2023 р. за рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 р. у справі №420/28117/23, де ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звертались до Бессарабської селищної ради, не як депутати Болградської районної ради Одеської області, які були зі відповідачем узгоджені. Таким чином, вважає, що депутати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зловживають своїми депутатськими повноваженнями, що є порушенням Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
26.09.2026 р. позивач подала до суду пояснення, в яких зазначила про цинічність посилань відповідача на відсутність вільного часу, з огляду на те, що останній є представником інтересів територіальної громади.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки від сторін не надходило заяв про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є депутатами Болградської районної ради Одеської області VIII скликання, що підтверджено посвідченнями від 25.10.2020 р. відповідно № 10 та № 30.
ОСОБА_3 є селищним головою Бессарабської селищної ради Болградського району Одеської області.
05.05.2025 р. позивач спільно з третьою особою подали депутатське звернення голові Бессарабської селищної ради Болградського району Одеської області Чернєву С.С., в якому просили: 1) розглянути дане звернення за їхньою участю з урахуванням рішень комісії, створеної згідно розпорядження голови від 15.05.2023 р. № 65-ОД; 2) притягнути до відповідальності посадових осіб селищної ради, які проявили бездіяльність в розгляді їхнього звернення від 25.09.2023 р. та у невиконанні рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 р.; 3) відшкодувати з заробітної плати головного спеціаліста юридичного відділу ОСОБА_7 сплачені селищною радою судові збори; 4) за результатами розгляду даного звернення надати письмову відповідь.
Листом від 14.05.2025 р. № КО-07/01-29 Бессарабською селищною радою Болградського району Одеської області за результатами розгляду даного звернення повідомлено, що звернення від 05.05.2025 р. за участю позивача та третьої особи, а також за участю селищного голови, станом на теперішній час розглянути неможливо, у зв'язку із тим, що селищний голова знаходиться на лікарняному. Повідомлено про відсутність законних підстав щодо притягнення до відповідальності посадових осіб, які на думку ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , проявили бездіяльність, а також про відсутність законних підстав щодо відшкодування з заробітної плати головного спеціаліста юридичного відділу Бородич Л.К. витрат на сплату судового збору. Також до листа додано: копії платіжних інструкцій від 18.10.2024 р. № 436 та 438 щодо витрат виконавчого провадження, копію протоколів від 17.05.2023 р. №1, від 18.05.2023 р. №2 засідань комісії для визначення земельних ділянок, які обробляються без відповідних дозвільних документів на території Серпневського старостинського округу, яка утворена розпорядженням Тарутинської селищної ради від 15.05.2023 р. №65 ОД "Про створення комісії для визначення земельних ділянок, які обробляються без відповідних дозвільних документів на території Серпневського старостинського округу" та копію відповіді Тарутинської селищної ради від 05.08.2024 р. № КО-30/01-26 на запит за вх.№КО-30/01-26 від 25.09.2023 р. з урахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 р. по справі №420/28117/23.
Згідно витягів із Порталу електронних послуг Пенсійного фонду України, відповідач у періоди з 06.05.2025 р. по 09.05.2025 р. та з 14.05.2025 р. по 16.05.2025 р. перебував на лікарняному.
20.05.2025 р. позивач спільно з третьою особою подали депутатське звернення голові Бессарабської селищної ради Болградського району Одеської області ОСОБА_3 , в якому зазначено, що з огляду на те, що на даний час лікарняний у голови Бессарабської селищної ради закінчився то усуненні перешкоди щодо розгляду нашого депутатського звернення від 05.05.2025 р. у відповідності до ст.13 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
Листом від 22.05.2025 р. № КО-09/01-29 голова Бессарабської селищної ради ОСОБА_3 запросив позивача та третю особу для розгляду депутатського звернення від 05.05.2025 р. на 27.05.2025 р. о 15:00 год. для спільного розгляду.
26.05.2025 р. голова Бессарабської селищної ради ОСОБА_3 видано розпорядження № 21-В, згідно якого відповідач відбуває у відрядження в м. Одеса для участі у Загальних зборах під голосуванням Одеського міського голови, Голови Одеського регіонального відділення АМУ Г.Труханова строком на 1 день, 27.05.2025 р., за адресою: м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д. Підстава: Лист-запрошення виконавчого директора Одеського регіонального відділення Всеукраїнської асоціації ОМС Асоціації міст України В.Демченка від 20.05.2025 p.
Листом від 28.05.2025 р. № КО-07/01-29 головою Бессарабської селищної ради Чернєв С.С. повідомлено позивача та третю особу про те, що 27.05.2025 р. о 15:00 год. посадові особи у складі: заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів у сфері економіки та бюджету, секретаря селищної ради, секретаря виконавчого комітету, головних спеціалістів юридичного відділу, головного спеціаліста відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства, зібралися в залі засідань селищної ради за Вашою участю, для розгляду звернення. Секретар селищної ради повідомила, про відсутність селищного голови, у зв'язку з його відрядженням, разом з тим нам було доручено розглянути звернення у визначений час. На початку засідання від депутата Болградської районної ради Одеської області Павлова О.С. надійшло усне клопотання про перенесення розгляду звернення, через відсутність селищного голови. У зв'язку з цим, розгляду питання на засіданні не відбувся.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо не розгляду депутатського звернення від 05.05.2025 р. за участю депутатів Болградської районної ради Одеської області ОСОБА_1 , ОСОБА_2 протиправною, позивач звернулась до суду з даною позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.
Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.ст.140, 141 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.
До складу сільської, селищної, міської, районної, обласної ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста, району, області на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Систему і гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР).
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.10 цього Закону сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.
Згідно ч.1 ст.12 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Частиною 3 статті 24 Закону № 280/97-ВР установлено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Повноваження сільського, селищного, міського голови визначені у ст.42 Закону № 280/97-ВР, якою передбачено, що сільський, селищний, міський голова представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства. Сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Відповідно до ч.ч.2, 7, 11 ст.49 Закону № 280/97-ВР депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення.
Депутат має право звернутися із запитом до керівників ради та її органів, сільського, селищного, міського голови, керівників органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, розташованих або зареєстрованих на відповідній території, а депутат міської (міста обласного значення), районної, обласної ради - також до голови місцевої державної адміністрації з питань, віднесених до відання ради.
Повноваження депутатів, порядок організації і гарантії депутатської діяльності визначаються Конституцією України, цим Законом, законом про статус депутата, іншими законами.
Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, гарантії депутатської діяльності визначаються Законом України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11.07.2002 р. № 93-IV (далі - Закон № 93-IV).
Так, відповідно до ч.2 ст.2 Закону № 93-IV депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.
Повноваження депутата місцевої ради визначені ч.1 ст.11 Закону № 93-ІV відповідно до якої у виборчому окрузі депутат місцевої ради має право: 1) офіційно представляти виборців свого виборчого округу та інтереси територіальної громади в місцевих органах виконавчої влади, відповідних органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах і організаціях незалежно від форми власності з питань, що належать до відання органів місцевого самоврядування відповідного рівня; 2) брати участь з правом дорадчого голосу у засіданнях інших місцевих рад та їх органів, загальних зборах громадян за місцем проживання, засіданнях органів самоорганізації населення, що проводяться в межах території його виборчого округу; 3) порушувати перед органами і організаціями, передбаченими пунктом 1 частини першої цієї статті, та їх посадовими особами, а також керівниками правоохоронних та контролюючих органів питання, що зачіпають інтереси виборців, та вимагати їх вирішення; 4) доступу до медіа комунальної форми власності з метою оприлюднення результатів власної депутатської діяльності та інформування про роботу ради в порядку, встановленому відповідною радою; 5) вносити на розгляд органів і організацій, передбачених пунктом 1 частини першої цієї статті, та їх посадових осіб пропозиції з питань, пов'язаних з його депутатськими повноваженнями у виборчому окрузі відповідно до закону, брати участь у їх розгляді.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.11 Закону № 93-IV при здійсненні депутатських повноважень депутат місцевої ради має також право на депутатське звернення, депутатський запит, депутатське запитання.
Згідно ч.1 ст.13 Закону № 93-IV депутатське звернення - викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз'яснення з питань, віднесених до їх компетенції.
Частиною 2 статті 13 Закону № 93-IV передбачено, що місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, а також керівники правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, до яких звернувся депутат місцевої ради, зобов'язані у десятиденний строк розглянути порушене ним питання та надати йому відповідь, а в разі необхідності додаткового вивчення чи перевірки дати йому відповідь не пізніш як у місячний строк.
Відповідно до ч.2 ст.14 Закону № 93-IV, посадові особи місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, на звернення депутата місцевої ради надають йому довідкові матеріали та іншу інформацію, необхідні для здійснення депутатських повноважень.
Приписами ст.15 Закону № 93-IV передбачено право депутата місцевої ради вимагати усунення порушення законності та установлено, що депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу у разі виявлення порушення прав та законних інтересів громадян або інших порушень законності має право вимагати припинення порушень, а в необхідних випадках звернутися до відповідних місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також до правоохоронних і контролюючих органів та їх керівників з вимогою вжити заходів щодо припинення порушень законності.
У разі виявлення порушення законності депутат місцевої ради має право на депутатське звернення до керівників відповідних правоохоронних чи контролюючих органів.
Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, об'єднання громадян, керівники підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, до яких звернувся депутат місцевої ради, зобов'язані негайно вжити заходів до усунення порушення, а в разі необхідності - до притягнення винних до відповідальності з наступним інформуванням про це депутата місцевої ради.
Згідно ч.ч.1, 6 ст.30 Закону № 93-IV депутат місцевої ради наділений усією повнотою повноважень, передбачених цим та іншими законами України. Ніхто не може обмежити повноваження депутата місцевої ради інакше як у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, керівники підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, зобов'язані сприяти депутатам місцевої ради у здійсненні їх депутатських повноважень.
Рада та її органи сприяють депутатам місцевих рад в їх діяльності шляхом створення відповідних умов, забезпечення депутатів документами, довідково-інформаційними та іншими матеріалами, необхідними для ефективного здійснення депутатських повноважень, організовують вивчення депутатами місцевих рад законодавства, досвіду роботи рад.
Отже, Закон № 93-IV встановлює право депутата місцевої ради при здійсненні депутатських повноважень звертатись до органів місцевого самоврядування та їхніх посадових осіб із вимогами у формі депутатського звернення, депутатського запиту, депутатського запитання та їхній обов'язок розглядати ці вимоги і повідомляти депутата про результати їх розгляду.
Згідно позиції Верховного Суду у постанові від 20.10.2020 р. у справі № 504/1824/17 зазначив, що чинним законодавством не встановлено вичерпного переліку відповідної інформації, необхідної для здійснення депутатом своїх повноважень, як і не встановлено будь-яких обмежень щодо інформації, яка не може надаватись депутату місцевої ради на його звернення. Законом України "Про статус депутатів місцевих рад" не передбачено обов'язку депутата зазначати у своєму зверненні мету отримання відповідної інформації, як і не передбачено обов'язку щодо подання депутатського запиту після отримання відмови на подане депутатське звернення.
Судом встановлено, що 05.05.2025 р. позивач та третя особа як депутати селищної ради звернулись до голови Бессарабської селищної ради Болградського району Одеської області ОСОБА_3 із депутатським зверненням, в якому просили притягнути до відповідальності посадових осіб селищної ради, які проявили бездіяльність в розгляді їхнього звернення від 25.09.2023 р. та у невиконанні рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 р., а також відшкодувати з заробітної плати головного спеціаліста юридичного відділу ОСОБА_7 сплачені селищною радою судові збори. При цьому, розгляд даного звернення просили здійснювати за їхньою особистою участю, а за результатами такого розгляду - надати письмову відповідь.
У відповідь на дане звернення, листом від 14.05.2025 р. № КО-07/01-29 секретарем Бессарабської селищної ради Болградського району Одеської області повідомлено про неможливість його особистого розгляду селищною головою через перебування останнього на лікарняному, а також повідомлено про відсутність законних підстав про притягнення до відповідальності окремих посадових осіб селищної ради й стягнення із заробітної плати ОСОБА_7 витрат на сплату судового збору. Також до листа надано копії документів, які стосуються виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 р. по справі №420/28117/23.
Надалі 20.05.2025 р. позивач та третя особа подали депутатське звернення голові Бессарабської селищної ради Болградського району Одеської області ОСОБА_3 щодо особистого розгляду депутатського звернення від 05.05.2025 р., на що відповідач листом від 22.05.2025 р. № КО-09/01-29 здійснив запрошення вказаних осіб для спільного розгляду на 27.05.2025 р. о 15:00 год. Попри це, у визначену дату та час через відрядження відповідача, спільний розгляд сторонами депутатського звернення не відбувся, та за усним клопотанням позивача перенесено через відсутність селищного голови.
Аргументуючи позовні вимоги, позивач стверджує, що відповідач повинен був особисто розглянути депутатське звернення, оскільки останнє адресоване саме йому як посадовій особі Бессарабської селищної ради, за участю заявників. Однак, станом на день звернення до суду, ОСОБА_3 безпосередньо не розглянув депутатське звернення від 05.05.2025 р. за особистою участю депутатів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 й всіляко уникає від виконання свого обов'язку.
Відповідач в свою чергу наголошує, що депутатське звернення належним чином розглянуто, відповідь від 14.05.2025 р. за №КО-07/01-29 підписано ОСОБА_6 як секретарем Бессарабської селищної ради на підставі повноважень наданих їй Законом України "Про місцеве самоврядування в України" з огляду на перебування відповідача на лікарняному. Надалі, з огляду на незгоду із відповіддю, відповідач запрошував позивача та третю особу для особистого розгляду звернення, однак, зустріч не відбувалась з огляду на відрядження відповідача. Стверджує, що особиста участь ОСОБА_3 на засіданні розгляду депутатського звернення не обов'язкова, а на особистий прийом з цього питання позивач та третя особа до нього не зверталась.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд звертає увагу на те, що листом від 14.05.2025 р. за №КО-07/01-29 надано вичерпну відповідь щодо питань, які заявлені у депутатському зверненні. Зокрема, позивачем у позовній заяві не вказано, відповідь на яке саме питання вона не отримала. Разом з тим, через перебування відповідача на лікарняному, в обумовлений законом десятиденний строк на розгляд депутатського звернення, відповідь на нього підписана секретарем селищної ради. Особистий безпосереднього розгляду головою селищної ради депутатського звернення за участю депутатів, які його подали не проведено, що сторонами не заперечується.
Суд враховує, що розв'язання даного спору потребує надання правової оцінки межам обов'язку посадової особи місцевого самоврядування щодо забезпечення процедурних гарантій депутатської діяльності, зокрема в частині реалізації права депутата на участь у розгляді його звернення. Ключовим питанням у цьому контексті є з'ясування того, чи вважається право на розгляд звернення за участю депутата реалізованим у разі надання письмової відповіді секретарем селищної ради, якщо звернення адресоване персонально голові селищної ради, а спільний розгляд фактично не відбувся з причин, що залежали від суб'єкта владних повноважень.
Системний аналіз положень ст.13 Закону № 93-IV дозволяє суду дійти висновку, що депутатське звернення є не лише інструментом отримання інформації, а формою контрольно-представницької діяльності, спрямованою на спонукання посадової особи до вчинення певних дій або надання офіційних роз'яснень. Передбачене ч.4 ст.13 Закону № 93-IV право депутата на участь у розгляді свого звернення кореспондує з безумовним обов'язком адресата забезпечити таку участь. Суд наголошує, що законодавець, закріплюючи право депутата бути присутнім при розгляді порушених ним питань, мав на меті створення механізму прямого діалогу між народним обранцем та публічним управлінцем, що сприяє оперативності та прозорості вирішення проблем територіальної громади.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що звернення від 05.05.2025 р. адресоване безпосередньо голові Бессарабської селищної ради як головній посадовій особі громади, на яку згідно зі ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" покладено персональну відповідальність за здійснення владних повноважень. Факт перебування відповідача на лікарняному або у відрядженні, хоча і є об'єктивними обставинами, що перешкоджають реалізації права на участь у конкретний момент часу, проте не нівелюють самого обов'язку посадової особи провести такий розгляд після усунення перешкод, що відповідачем не здійснено.
При цьому суд враховує надання письмової відповіді від 14.05.2025 р. за №КО-07/01-29 на депутатське звернення від 05.05.2025 р. позивачу та третій особі за підписом секретаря ради у період хвороби голови, однак наголошує, що остання не є належним виконанням законодавчих приписів про розгляд депутатського звернення його адресатом.
Суд критично оцінює аргументи відповідача щодо зловживання позивачем своїми правами через велику кількість звернень. Відповідно до принципу належного урядування та положень ст.30 Закону № 93-IV, органи місцевого самоврядування зобов'язані сприяти депутатам у здійсненні їхніх повноважень, а не створювати перешкоди, посилаючись на дефіцит часу. Призначення відповідачем зустрічі на 27.05.2025 р. свідчить про визнання ним правомірності вимог депутатів, проте його подальше відрядження та неможливість апарату забезпечити присутність саме голови призвели до фактичного зриву процедури розгляду. Відтак, суд приходить до висновку, що відсутність дій відповідача щодо призначення нової дати спільного розгляду протягом тривалого часу після повернення з відрядження є протиправною бездіяльністю, що порушує гарантії депутатської діяльності.
Як наслідок, суд вважає за необхідне поновити права позивача шляхом зобов'язання відповідача розглянути депутатське звернення депутатів Болградської районної ради Одеської області Горєлко Марії Анатоліївни та ОСОБА_2 від 05.05.2025 р. за участю депутатів Болградської районної ради Одеської області Горєлко Марії Анатоліївни, ОСОБА_2 та голови Бессарабської селищної ради Болградського району Одеської області Чернєва Сави Степановича.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Положеннями ч.1 ст.90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача.
Позивач звільнена від сплати судового збору, інших витрат не понесла, а тому відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до голови Бессарабської селищної ради Болградського району Одеської області Чернєва Сави Степановича (68500, Одеська обл., Болградський р-н, сел.Бессарабське, вул.Широка, буд.1, рнокпп НОМЕР_2 ), третя особа: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність голови Бессарабської селищної ради Болградського району Одеської області ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_2 ) щодо не розгляду депутатського звернення депутатів Болградської районної ради Одеської області Горєлко Марії Анатоліївни ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) та ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_3 ) від 05.05.2025 р. за участю депутатів Болградської районної ради Одеської області Горєлко Марії Анатоліївни, ОСОБА_2 та голови Бессарабської селищної ради Болградського району Одеської області Чернєва Сави Степановича.
Зобов'язати голову Бессарабської селищної ради Болградського району Одеської області ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_2 ) розглянути депутатське звернення депутатів Болградської районної ради Одеської області Горєлко Марії Анатоліївни (68522, Одеська обл., Болградський р-н, смт.Серпневе, вул.Молодіжна, буд.53, рнокпп НОМЕР_1 ) та ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_3 ) від 05.05.2025 р. за участю депутатів Болградської районної ради Одеської області Горєлко Марії Анатоліївни, ОСОБА_2 та голови Бессарабської селищної ради Болградського району Одеської області Чернєва Сави Степановича.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко