Іменем України
13 лютого 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/2423/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т. В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) позовну заяву адвоката Какулія Отарі Євгеновича в інтересах ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (місцезнаходження: вул. Саєнка Андрія, буд. 10, місто Фастів, Київська область, ЄДРПОУ 22933548) про визнання неправомірним дій чи бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
17.12.2025 до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшла сформована 16.12.2025 позовна заява адвоката Какулія Отарі Євгеновича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, ЄДРПОУ: 22933548 від 17.11.2025 № 123250002792 (на заміну рішення від 19.09.2025) про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 згідно ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV, зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 2 періоди його роботи, які не були враховані Відповідачем, а саме з 22.02.1996 по 31.12.1998 - 2 роки 10 місяців 10 днів, з 01.01.2001 по 31.12.2001 - 1 рік, з 01.01.2003 по 31.12.2009 - 7 років на посаді електрогазозварювальника ремонтного цеху Локомотивного депо Кондрашівська-Нова Донецької залізниці та з 27.08.2010 по 20.10.2011 - 1 рік 1 місяць 24 днів на посаді електрогазозварювальника Комунального підприємства «Теплосервіс» Станично-Луганського району, з дати звернення 11.09.2025.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач має загальний трудовий стаж - 31 рік 1 місяць 26 днів.
В період з 22.02.1996 по 22.02.2010 та з 27.08.2010 по 20.10.2011 Позивач працював на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2, а саме:
- з 22.02.1996 по 07.12.1997 - електрогазозварювальником 4 розряду ремонтного цеху Локомотивного депо Кондрашівська - Нова Донецької залізниці (1 рік 9 місяців 16 днів);
- з 08.12.1997 по 31.03.1999 - електрогазозварювальником 5 розряду ремонтного цеху Локомотивного депо Кондрашівська-Нова Донецької залізниці (1 рік 3 місяці 24 днів);
- з 01.04.1999 по 11.02.2003 - електрогазозварювальником 6 розряду ремонтного цеху Локомотивного депо Кондрашівська-Нова Донецької залізниці (3 роки 10 місяців 11 днів);
- з 12.02.2003 по 22.02.2010 - електрогазозварювальником 5 розряду ремонтного цеху Локомотивного депо Кондрашівська-Нова Донецької залізниці (7 років 18 днів);
- з 27.08.2010 по 20.10.2011 - електрогазозварювальником 5 розряду Комунального підприємства «Теплосервіс» Станично-Луганського району (1 рік 1 місяць 24 днів).
Всього пільговий стаж роботи за Списком № 2 позивача становить 15 років 1 місяць 25 днів.
11.09.2025 позивач, досягнувши віку у 56 років звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач) від 17.11.2025 № 123250002792 (на заміну рішення від 19.09.2025) позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 2 через відсутність у нього необхідного пільгового стажу згідно ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058).
В обґрунтування рішення про відмову відповідач зазначив, що відповідно до ст. 114 Закону 1058, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років та 6 місяців на зазначених роботах.
Як зазначив Відповідач, до пільгового стажу Списком № 2 Позивача зараховано всі періоди згідно системи персоніфікованого обліку (довідка ОК-5), що становить 3 роки 1 місяць 22 дні, що не дає право Позивачу на зниження пенсійного віку.
Позивач вважає вказане рішення відповідача неправомірним.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 23.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та витребувано докази.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 03.02.2026 повторно витребувано докази.
Відповідач правом відзиву не скористався, надав документи на виконання ухвали суду.
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За приписами частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Дослідивши матеріали судової справи у електронній формі, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) 11.09.2025 звернувся до органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п. 2 ст. 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами) (далі - Закон № 1058-IV) та надав відповідні документи про свою трудову діяльність документи.
Заява та долучені документи опрацьовані за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області.
Відповідач листом від 26.11.2025 № 1000-0202-8/151079 повідомив позивача, що за результатами розгляду документів 17.11.2025 прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії, в зв'язку з відсутністю пільгового стажу по Списку № 2, передбаченого п. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV.
Головне управління ПФУ у Київській області прийняло рішення про відмову у призначенні пенсії від 19.09.2025 № 123250002792 в обґрунтування якого зазначено:
Пенсійний вік, визначений пунктом 2 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі-Закон) (Список № 2) становить 55 років.
Необхідний страховий стаж, визначений пунктом 2 частини другої статті 114 Закону (Список № 2) становить не менше 30 років.
Необхідний пільговий стаж на роботах із важкими і шкідливими умовами праці визначений пунктом 2 частини другої статті 114 Закону (Список № 2) становить 12 років 6 місяців.
Відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 № 1566/11846 (далі Порядок) до заяви про призначення пенсії на пільгових умовах додається довідка, видана підприємством, установою, організацією відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за № 637, форма довідки затверджена додатком 5 до вказаного Порядку, (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з пунктами 1-6, 8 частини другої, частиною третьою Закону та пунктом 23 розділу XV "статті 114 Прикінцеві положення" Закону) та документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 "Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці" (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року).
У разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника, підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, проводиться відповідно до Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 123/13105 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років. Ці Комісії діють при Головних управліннях Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
Вік заявника 56 років.
Страховий стаж особи становить 31 рік 1 місяць 26 днів.
Результати розгляду документів, доданих до заяви:
за доданими документами до страхового стажу не зараховано періоди згідно трудової книжки НОМЕР_2 навчання з 01.09.1985 по 18.07.1988, проходження військової служби з 24.11.1988 по 29.12.1990, оскільки в трудовій книжці не зазначено дати видачі документів, на підставі яких внесено записи. Для зарахування необхідно надати диплом, військовий квиток або уточнюючі довідки.
До пільгового стажу за Списком № 2 зараховано всі періоди згідно системи персоніфікованого обліку (довідка ОК-5), що становить 3 роки 3 місяці та не дає права на зниження пенсійного віку.
Не працює.
Відмовити в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно пункту 2 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки заявник не набув необхідного пільгового стажу.
Право на пенсійну виплату набуде 22.03.2032.
На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує.
Головне управління ПФУ у Київській області прийняло рішення про відмову у призначенні пенсії від 17.11.2025 № 123250002792 на заміну рішення про відмову в призначенні пенсії від 19.09.2025 в обґрунтування якого зазначено, що вік заявника 56 років. Страховий стаж особи становить 31 рік 1 місяць 26 днів. За результатами розгляду документів, доданих до заяви встановлено, що за доданими документами до страхового стажу не зараховано періоди згідно трудової книжки НОМЕР_3 навчання з 01.09.1985 по 18.07.1988, проходження військової служби з 24.11.1988 по 29.12.1990, оскільки в трудовій книжці не зазначено дати видачі документів, на підставі яких внесено записи. Для зарахування необхідно надати диплом, військовий квиток або уточнюючі довідки.
До пільгового стажу за Списком № 2 зараховано всі періоди згідно системи персоніфікованого обліку (довідка ОК-5), що становить 3 роки 1 місяць 22 дні, що не дає права на зниження пенсійного віку.
Відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно пункту частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки заявник не набув необхідного пільгового стажу.
Право на пенсійну виплату набуде 22.03.2032.
Головне управління ПФУ у Київській області прийняло рішення про відмову у призначенні пенсії від 27.11.2025 № 123250002792 на заміну рішення про відмову в призначенні пенсії від 17.11.2025, в обґрунтування якого зазначено, що пенсійний вік, визначений пунктом 2 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі-Закон) (Список № 2) становить 55 років.
Необхідний страховий стаж, визначений пунктом 2 частини другої статті 114 Закону (Список № 2) становить не менше 30 років.
Необхідний пільговий стаж на роботах із важкими і шкідливими умовами праці визначений пунктом 2 частини другої статті 114 Закону (Список № 2) становить 12 років 6 місяців.
Страховий стаж заявника становить 30 років 4 місяці 16 днів, в тому числі за списком № 2 - 3 роки 2 місяці, що не дає права на зниження пенсійного віку.
За доданими документами до страхового стажу не зараховано періоди згідно трудової книжки НОМЕР_2 : - навчання з 01.09.1985 по 18.07.1988, проходження військової служби з 24.11.1988 по 29.12.1990, оскільки в трудовій книжці не зазначено дати видачі документів, на підставі яких внесено записи. Для зарахування необхідно надати диплом, військовий квиток або уточнюючі довідки; - роботи з 18.07.1988 по 14.11.1988, оскільки дата наказу на прийняття - 27.09.1988. Для зарахування зазначеного періоду необхідно надати уточнюючу довідку про періоди роботи видану підприємством, на якому працював заявник, на підставі первинних документів за час виконання роботи; - навчання з 25.01.1992 по 08.07.1992, оскільки відсутня інформація про присвоєння кваліфікації.
До пільгового стажу за Списком № 2 не зараховано період роботи з 01.03.2010 по 31.12.2010 в Локомотивному депо Кіндрашівська Нова згідно даних спецстажу відображених в індивідуальних відомостях про застраховану особу, оскільки згідно трудової книжки заявник звільнився із зазначеного підприємства 22.02.2010.
Додатковий коментар: паспортні дані заявника зазначені в заяві ( НОМЕР_4 ) не відповідають паспорту ID (000896271) наданому до заяви.
Працює.
Відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно пункту 2 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки заявник не набув необхідного пільгового стажу.
Право на пенсійну виплату набуде 22.03.2032.
На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує.
Згідно записів у трудовій книжці серії НОМЕР_2 , виданої на ім'я ОСОБА_1 , дата заповнення: 18.07.1988 року, в ній наявні такі записи про спірні періоди роботи позивача:
Донецька залізниця Локомотивне депо Кондрашівська-Нова
запис № 12 - 22.02.1996 - переведено в ремонтний цех електрогазозварювальником 4 розряду ремонтного цеху (Наказ № 13/л від 22.02.1996);
запис № 13 - 08.12.1997 - присвоєно 5 розряд електрогазозварювальника (Наказ № 77/л від 08.12.1997);
запис № 14 - 01.04.1999 - присвоєно 6 розряд електрогазозварювальника (Наказ № 30/л від 21.04.1999);
запис № 15 - 08.06.1999 - на основі атестації робочих місць електрогазозварювальника підтверджено право на пільгову пенсію за Списком № 2 (Наказ № 135 від 08.06.1999);
запис № 16 - 12.02.2003 - переведений електрогазозварювальником 5 розряду (Наказ № 12/л від 12.02.2003);
запис № 17 - 31.12.2003 - на основі атестації робочого місця електрогазозварювальника за умовами праці підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 2 (Наказ № 429 від 31.12.2003);
запис № 18 - 22.02.2010 - звільнений за угодою сторін, п.1 ст.36 КЗпП України (Наказ № 09/ос від 22.02.2010).
Комунальне підприємство «Теплосервіс» Станично-Луганського району
запис № 21 - 27.08.2010 - прийнято електрогазозварювальником 5 розряду (Наказ № 61к від 27.08.2010);
запис № 22 - 20.10.2011 - звільнено згідно з ст.38 КЗпП України (власне бажання) (Наказ № 100к від 20.10.2011).
Згідно розрахунку стажу за формою РС-право страховий стаж позивача становить 30 років 4 місяці 16 днів.
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункт 6 абз. 1 статті 92 Конституції України).
Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Статтею 8 Закону № 1058-IV закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Закон № 1058-IV доповнено розділом XIV "Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян" Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій".
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Так, пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV передбачено, що працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35,частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Згідно з частиною п'ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1).
Згідно з абзацом першим пункту 1.1 Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2);заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування(додаток 3);заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера(додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
За приписами пункту 1.9 Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Підпунктом 2 пункту 2.1 Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3до Положення.
За приписами пункту 4.3 Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктом 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Відповідно до статті 62 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за № 1451/11731 (далі - Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.1992. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункти 4, 4.1 Порядку № 383).
Пунктом 4.2 Порядку № 383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3 Порядку № 383).
Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 Порядку № 383 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.1997, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. Якщо ж атестація з 21.08.1992 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.1997, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.1992 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41. Відповідно до зазначених нормативних актів документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Таким чином, страховий стаж, набутий до 01.01.2004, підтверджується трудовою книжкою та документами, визначеними Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637, а страховий стаж, набутий після 01.01.2004, підтверджується довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Суд звертає увагу, що записи трудової книжки позивача містять відомості щодо призначення, переведення та звільнення позивача за спірні періоди, що є підтвердженням трудової діяльності позивача.
Крім того відповідно до п.3 наказу Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 «Про затвердження Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» (далі - Порядок № 383) встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
У спірні періоди роботи позивача застосовувались списки професій і посад, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, які були затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 та постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36. Відповідно до пункту 23200000-19756 розділу XXXIII «ЗАГАЛЬНІ ПРОФЕСІЇ» Списку № 2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають «Електрогазозварники, зайняті на різанні і ручному зварюванні, на напівавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки». Аналогічна посада міститься і у пункті 33 розділу XXXIII «ЗАГАЛЬНІ ПРОФЕСІЇ (У ВСІХ ГАЛУЗЯХ ГОСПОДАРСТВА)» Списку № 2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36.
Щодо атестації робочих місць, суд зазначає, що трудова книжка серії НОМЕР_2 містить відомості про проведення атестації робочих місць за умовами праці, якими підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення.
При цьому суд звертає увагу на те, що Верховний Суд неодноразово висловлювався з приводу дотримання роботодавцем вимог щодо проведення атестації робочих місць.
Так, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а зазначила, що особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, відповідно до пункту б статті 13 Закону № 1788-XII.
Разом з тим, на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.
Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
З урахуванням вищезазначеного суд дійшов висновку про необхідність зобов'язати відповідача зарахувати періоди роботи з 22.02.1996 по 31.12.1998 - 2 роки 10 місяців 10 днів, з 01.01.2001 по 31.12.2001 - 1 рік, з 01.01.2003 по 31.12.2009 - 7 років на посаді електрогазозварювальника ремонтного цеху Локомотивного депо Кондрашівська-Нова Донецької залізниці та з 27.08.2010 по 20.10.2011 - 1 рік 1 місяць 24 днів на посаді електрогазозварювальника Комунального підприємства «Теплосервіс» Станично-Луганського району. Разом всього - 12 років 0 місяців 04 днів.
З урахуванням вже зарахованого відповідачем до пільгового стажу період роботи позивача з 01.01.1999 по 31.12.2000, з 01.01.2002 по 31.12.2002, з 01.01.2010 по 22.02.2010 - 3 роки 1 місяць 22 днів, пільговий стаж за Списком № 2 становить 15 років 1 місяць 26 днів.
Оскільки страховий стаж позивача складає 30 років 4 місяці 16 днів, пільговий стаж становить - 15 років 1 місяць 26 днів, на час звернення із заявою позивач досяг віку 56 років, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на призначення пенсії за пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058.
Згідно з пунктом 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
У разі скасування індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду (частина третя статті 245 КАС України).
У рішеннях по справах “Клас та інші проти Німеччини», “Фадєєва проти Росії», “Єрузалем проти Австрії» Європейський суд з прав людини зазначив, що суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою. Згідно Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80) 2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів Ради Європи 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статтею 2 КАС України.
Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.
Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Оскільки в силу частини п'ятої статті 45 Закону № 1058-IV передбачено обов'язок органу Пенсійного фонду щодо прийняття відповідного рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунок) пенсії, суд вважає, що територіальний орган Пенсійного фонду має виключну компетенцію у питаннях призначення (перерахунку) пенсії. Отже, зазначене питання віднесено до дискреційних повноважень територіального органу Пенсійного фонду.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.
На підставі частини третьої статті 245 КАС України з метою відновлення прав, за захистом яких позивач звернувся до суду, суд вважає за необхідне:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області 27.11.2025 № 123250002792 про відмову в призначенні пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 згідно ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV, зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 2 періоди його роботи, які не були враховані Відповідачем, а саме з 22.02.1996 по 31.12.1998 - 2 роки 10 місяців 10 днів, з 01.01.2001 по 31.12.2001 - 1 рік, з 01.01.2003 по 31.12.2009 - 7 років на посаді електрогазозварювальника ремонтного цеху Локомотивного депо Кондрашівська-Нова Донецької залізниці та з 27.08.2010 по 20.10.2011 - 1 рік 1 місяць 24 днів на посаді електрогазозварювальника Комунального підприємства «Теплосервіс» Станично-Луганського району, з дати звернення 11.09.2025.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на викладене, позовні вимоги належить задовольнити повністю з словесним корегуванням обраного способу захисту.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн (квитанція ІD: 7442-5053-4662-8290 від 16.12.2025).
З огляду на те, що позов підлягає задоволенню, відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України суд присуджує позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 968,96 грн.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 226, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов адвоката Какулія Отарі Євгеновича в інтересах ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (місцезнаходження: вул. Саєнка Андрія, буд. 10, місто Фастів, Київська область, ЄДРПОУ 22933548) про визнання неправомірним дій чи бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 27.11.2025 № 123250002792 про відмову в призначенні пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 згідно ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV, зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 2 періоди його роботи, які не були враховані Відповідачем, а саме з 22.02.1996 по 31.12.1998 - 2 роки 10 місяців 10 днів, з 01.01.2001 по 31.12.2001 - 1 рік, з 01.01.2003 по 31.12.2009 - 7 років на посаді електрогазозварювальника ремонтного цеху Локомотивного депо Кондрашівська-Нова Донецької залізниці та з 27.08.2010 по 20.10.2011 - 1 рік 1 місяць 24 днів на посаді електрогазозварювальника Комунального підприємства «Теплосервіс» Станично-Луганського району, з дати звернення 11.09.2025.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.В. Смішлива