справа № 699/923/25
провадження №3/691/51/26
12 лютого 2026 рокуСуддя Городищенського районного суду Черкаської області Подорога Л. В.
розглянувши матеріали, які надійшли від Відділу поліції № 1 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого по АДРЕСА_1 , зі слів працюючого слюсарем з експлуатації та ремонту підземних газопроводів Черкаської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України»,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 23.11.2025 о 07 год. 45 хв., керував мотоциклом МТ-10 н.з. НОМЕР_1 , по вул. Грушевського у с. Старосілля Черкаського району Черкаської області, з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота). Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку із застосуванням спеціального технічного приладу газоаналізатор «Drager 0705» та в найближчому медичному закладі відмовився, що зафіксовано на технічний засіб відеозапису нагрудного реєстратора, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР.
Пі час розгляду справи ОСОБА_1 пояснив, що він не вживав алкогольні напої, а прийняв ліки на спиртній основі, після чого рухався по вул. Грушевського у с. Старосілля та був зупинений працівниками поліції які, запропонували пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, однак він відмовився. Також у разі притягнення його до адміністративної відповідальності та накладення стягнення у вигляді штрафу, просив розстрочити його виплату, оскільки у нього нещодавно померла дружина, він самостійно виховує двох неповнолітніх дітей, одна дитина є інвалідом. Розмір заробітної плати є незначним.
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає за керування особою транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.5 Правил Дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно п. 2, 4, 6 р. 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МОЗ України та МВС України від 09.11.2015 за № 1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння, якими відповідно до п. 3 цієї інструкції є порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці; звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість. Огляд на стан сп'яніння проводиться як поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, так і лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Згідно п. 12 р. ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 09.11.2015 № 1452/735, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Пунктом 9 р. ІІ Інструкції передбачено, що з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Під час перегляду відеозаписів з нагрудних відеореєстраторів поліцейських було встановлено, що ОСОБА_1 керував мотоциклом та був зупинений поліцейськими, оскільки керував ним без шолома. Після зупинки поліцейський повідомив, що від водія чутно запах алкоголю та запропонував пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою алкотестера «Драгер» або ж у найближчому медичному закладі. Однак ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду та пояснив, що в цьому немає сенсу, оскільки він вживав ліки на спиртовмісній основі.
Також вина ОСОБА_1 підтверджується наступними доказами: протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 521236 від 23.11.2025, яким зафіксовані обставини його вчинення, зокрема що ОСОБА_1 23.11.2025 о 07 год. 45 хв., керував мотоциклом МТ-10 н.з. НОМЕР_1 , по вул. Грушевського у с. Старосілля Черкаського району Черкаської області, з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота). Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку із застосуванням спеціального технічного приладу газоаналізатор «Drager 0705» відмовився, що зафіксовано на технічний засіб відеозапису нагрудного реєстратора, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР; направленням та актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, якими зафіксовано відмову водія від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння; постановою серії ЕНА № 6205194 від 23.11.2025, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 121 КУпАП; фотозображенням електронного посвідчення водія.
На підставі викладеного вважаю, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження, відповідно до встановленого порядку, огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Згідно ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 301 КУпАП, відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу здійснюється в порядку, встановленому законом.
Правилами ч. 1 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Розстрочка штрафу це надання судом права на оплату штрафу рівними частинами протягом певного терміну, відстрочка штрафу це надання судом права здійснити оплату штрафу з відстроченням платежу на визначений термін (наприклад на один місяць).
Згідно зі ст. 268 КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є забезпечення виконання винесеної постанови, що обумовлює необхідність застосування усіх передбачених КУпАП заходів забезпечення виконання постанови про притягнення до адміністративної відповідальності та застосування накладеного адміністративного стягнення.
ОСОБА_1 надав суду довідку № 280 про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку; свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_2 ; свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 ; свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 та серії НОМЕР_5 ; посвідчення дитини-інваліда серії НОМЕР_6 , із яких вбачається, що ОСОБА_1 є батьком двох дітей 2009 та 2014 року народження, менша з яких є дитиною з інвалідністю, його дружина померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Із довідки форми ОК-5 вбачається, що дохід ОСОБА_1 у 2025 році склав 115981,19 грн., тобто середньомісячний дохід складає 9665,10 грн. без вирахування податків і зборів.
На підставі викладеного, а також враховуючи, що розмір штрафу є значним, тому вважаю за можливе розстрочити ОСОБА_1 виплату штрафу рівними частинами строком на 10 місяців.
Керуючись ч. 1 ст. 130, ст. 248, 252, 276, 280, 283, 287, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп., з позбавленням права керування транспортними засобами, строком на 1 (один) рік.
Розстрочити ОСОБА_1 виплату штрафу в сумі 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп., строком на 10 (десять) місяців з виплатою штрафу по 1700 (одна тисяча сімсот) гривень щомісячно, починаючи з дня набрання постановою законної сили.
Перебіг строку давності виконання постанови в частині адміністративного стягнення у виді штрафу зупинити до закінчення строку відстрочки.
Після закінчення строку встановленої розстрочки, строк пред'явлення до примусового виконання постанови в частині накладання адміністративного стягнення у виді штрафу становить три місяці.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави, судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що на день винесення постанови становить 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн. 60 коп.
Постанову може бути оскаржено до Черкаського апеляційного суду через Городищенський районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.
Строк пред'явлення постанови до виконання - 3 місяці.
Суддя Л. В. Подорога