Постанова від 10.02.2026 по справі 953/4791/25

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 953/4791/25 Головуючий І інстанції -

Провадження № 33/818/237/26 Кіндер В.А.

Категорія: ч. 1 ст. 483 МК України Доповідач - Кружиліна О.А.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2026 року Харківський апеляційний суд у складі судді судової палати з розгляду кримінальних справ - Кружиліної О.А.,

за участю секретаря - Михайлюка А.В.,

представника Харківської митниці - Тупікової О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові апеляційну скаргу представника Харківської митниці - Тупікової Олександри Олегівни на постанову судді Київського районного суду м. Харкова від 22 вересня 2025 року у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 483 МК України,

ВСТАНОВИВ:

Постановою судді Київського районного суду м. Харкова від 22.09.2025 провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених частиною 1 статті 483 МК України закрито на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Не погодившись з постановою судді, представник Харківської митниці - Тупікова О.О. подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову судді Київського районного суду м. Харкова 22.09.2025, винести нову постанову, якою ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні порушення митних правил, передбаченого частиною 1 статті 483 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення відповідно до санкції цієї статті.

Доводи апеляційної скарги мотивує тим, що постанова винесена з порушенням норм процесуального та матеріального права.

Зазначає, що підставами для порушення справи про порушення митних правил було вчинення ОСОБА_1 порушення митних правил, передбачених частиною 1 статті 483 МК України, а саме переміщення (пересилання) товарів через митний кордон України шляхом подання митному органу як підстави для переміщення (пересилання) товарів документів, що містять неправдиві відомості.

Представник Харківської митниці зазначає, що ввезений ОСОБА_1 19.08.2022 на митну територію України транспортний засіб «Nissan Еerrano» (PL) ONYHP42, був переданий ВЧ НОМЕР_1 у АДРЕСА_1 , однак будь-яких документів, які підтверджують факт приймання - передачі вказаного автомобілю ОСОБА_1 , не надано.

За вказаних обставин, апелянт вважає, що суддя необґрунтовано закрив провадження у справі, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.

Будучи належним чином повідомленою про час та місце судового розгляду, в призначені судові засіданні ОСОБА_1 не з'явилась, клопотання про відкладення розгляду справи не подавала, про причини неявки апеляційний суд не повідомила.

Дослідивши матеріали справи відповідно до вимог частини 7 статті 294 КУпАП, перевіривши законність і обґрунтованість постанови судді в межах доводів апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника Харківської митниці - Тупікову О.О., яка апеляційну скаргу підтримала, просила її задовольнити, апеляційний суд приходить до наступних висновків.

Закриваючи провадження у справі про порушення митних правил з підстав, передбачених пунктом 1 частиною 1 статті 247 КУпАП суддя виходив з того, що матеріали справи про порушення митних правил не містять достатніх доказів того, що ОСОБА_1 вчинено дії, які спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом надання в якості підстави для переміщення товарів до митного орану документів, що містять неправдиві відомості щодо отримувача.

З зазначеними висновками судді апеляційний суд погоджується, вважає його правильним, обґрунтованим та таким, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.

Відповідно протоколу про порушення митних правил від 25.03.2025 № 0022/80700/2025, ОСОБА_1 19.08.2022 на митну територію України через пункт пропуску «Шегині» Львівської митниці ввезено транспортний засіб «Nissan terrano» (PL) ONYHP42, як гуманітарна допомога на адресу ВЧ НОМЕР_1 .

Судовим розглядом встановлено, що 19.08.2022 на митну територію України через пункт пропуску «Шегині» Львівської митниці ОСОБА_1 ввезено транспортний засіб «Nissan terrano» (PL) ONYHP42, як гуманітарна допомога на адресу ВЧ НОМЕР_1 .

Відповідно листів-звернень від 16.08.2022 за №№ 40/17/10/2/1-1283, 40/17/10/2/1-1284 за підписом командира ВЧ НОМЕР_1 полковника ОСОБА_2 , останній просив сприяти у забезпеченні особового складу військової частини транспортними засобами, крім іншого, транспортним засобои марки «Nissan terrano» НОМЕР_2 , який повинен був супроводжуватися водіями: ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 (а.с. 46-47).

Відповідно акту приймання-передачі від 19.08.2025 ОСОБА_1 передала транспортний засіб «Nissan terrano» НОМЕР_2 , з метою подальшої передачі ОСОБА_5 , який 21.08.2022 передав вказаний транспортний засіб командиру ВЧ НОМЕР_1 , з описом супровідних документів до переданих автівок, у тому числі «Nissan terrano» (PL) ONYHP42 (а.с. 48-50).

Листом командира 1 батальйонно-тактичної групи НОМЕР_3 бригади оперативного призначення Національної гвардії України підполковника ОСОБА_6 висловлена щира вдячність та повага за надання волонтерської допомоги у вигляді, зокрема, позашляховика Nissan terrano (2,7 дизель), що надає змогу військовослужбовцям частини оперативного та швидко виконувати поставлені завдання щодо відсічі збройної агресії федерації на території України в Харківській області (а.с. 51).

Крім іншого, передача транспортного засобу «Nissan terrano» (PL) ONYHP42 ВЧ НОМЕР_1 підтверджується фото-звітами та постом-подякою розміщеного у соціальній мережі «Fecebook» (а.с. 52-55, 58).

З врахуванням встановлених обставин справи, наявних в матеріалах справи доказів, апеляційний суд вважає, що ОСОБА_1 виконано усі необхідні дії спрямовані для передачі транспортного засобу «Nissan terrano» (PL) ONYHP42 кінцевому бенефіціару.

Частиною 1 статті 458 МК України встановлено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Частина 1 статі 466 МК України встановлює, адміністративні стягнення за порушення митних правил не може бути застосовано інакше, як на підставі та в порядку, що встановлені цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до частини 1 статті 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Статтею 487 МК України встановлено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Згідно із статтею 489 МК України при розгляді справи про порушення митних правил суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Зазначені норми узгоджуються з нормами статей 245, 280 КУпАП.

Стаття 491 МК України визначає підстави для порушення справи про порушення митних правил.

Відповідно до пунктів 1-3 частини 1 статті 491 МК України такими підставами є: безпосереднє виявлення посадовими особами митного органу порушення митних правил; офіційні письмові повідомлення про вчинення особою порушення митних правил, отримані від правоохоронних органів, а також органів, що здійснюють види контролю, зазначені у частині 1 статті 319 цього Кодексу; офіційні письмові повідомлення про вчинення порушення митних правил, отримані від митних та правоохоронних органів іноземних держав, а також від міжнародних організації.

Відповідно до статті 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, які встановлюються протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до них, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності, свідків, висновком експерта та іншими документами.

Відповідальність за частиною 1 статті 483 МК України настає за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Разом з цим, відповідно пункту 2 статті 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу», гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з мотивів гуманності отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв'язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, скрутним фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

У відповідності до постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (чинній на момент передачі транспортного засобу), на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги (у тому числі таких товарів гуманітарної допомоги, як спеціальні засоби індивідуального захисту (каски, виготовлені відповідно до військових стандартів або технічних умов, чи їх еквіваленти та спеціально призначені для них компоненти (тобто підшоломи, амортизатори), що класифікуються у товарній підкатегорії згідно з УКТЗЕД 6506 10 80 00; бронежилети, що класифікуються у товарній підкатегорії згідно з УКТЗЕД 6211 43 90 00), виготовлені відповідно до військових стандартів, зокрема стандартів НАТО, або військових умов для потреб правоохоронних органів, Збройних Сил та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, інших суб'єктів, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону; нитки для виготовлення бронежилетів, що класифікуються у товарних підкатегоріях згідно з УКТЗЕД 5402 11 00 00 та 5407 10 00 00; тканини (матеріали) для виготовлення бронежилетів, що класифікуються у товарних підкатегоріях згідно з УКТЗЕД 3920 10 89 90, 3921 90 60 00, 5603 14 10 00, 6914 90 00 00) від донорів (у значенні Закону України “Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Вказаною постановою прямо встановлено, що зазначені товари підлягають взяттю в установленому порядку на облік в Збройних Силах, правоохоронних органах, інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, або в інших суб'єктах, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону.

З огляду на викладене, не взяття на облік військовою частиною транспортного засобу «Nissan terrano» (PL) ONYHP42, не свідчить про недотримання ОСОБА_1 митних формальності, та не повинно покладати на неї додатковий тягар, щодо доведення факту взяття в установленому порядку на облік гуманітарної допомоги її отримувачем.

З врахуванням вищевикладеного, апеляційним судом не встановлено неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права або порушення норм процесуального права та наявність в діях ОСОБА_1 складу порушення митних правил, передбачених частиною 1 статті 483 МК України.

З огляду на зазначене, апеляційний суд вважає, що доводи апеляційної скарги, які б давали підстави для скасування чи зміни судового рішення під час апеляційного перегляду справи не встановлені.

У зв'язку із наведеним, перевіряючи законність та обґрунтованість постанови у справі про порушення митних правил за наслідками апеляційного перегляду справи, апеляційним судом не встановлено підстав для скасування постанови судді Київського районного суду м. Харкова від 22.09.2025, за доводами апеляційної скарги представника Харківської митниці.

Керуючись статями 4, 458, 483, 486-489, 495, 522, 527, 528, 530, 531 МК України, статтями 294, 295 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника Харківської митниці - Тупікової Олександри Олегівни - залишити без задоволення.

Постанову судді Київського районного суду м. Харкова від 22 вересня 2025 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя Харківського

апеляційного суду О.А. Кружиліна