Справа № 991/12506/25
Провадження №11-п/991/3/26
10 лютого 2026 року місто Київ
Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду колегією суддів у складі:
головуючого ОСОБА_1 , суддів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_6 ,
учасники судового провадження: обвинувачені ОСОБА_7 , захисник адвокати ОСОБА_8 , прокурор ОСОБА_9
розглянула подання Вищого антикорупційного суду від 09.01.2026 про направлення з Вищого антикорупційного суду до іншого суду матеріалів кримінального провадження № 12021240070000016 від 19.01.2021 за обвинуваченням ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 364 Кримінального кодексу України (далі - КК) та ОСОБА_10 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 364 КК (далі - подання).
Історія провадження
1.03.12.2025 до Вищого антикорупційного суду (далі - ВАКС) надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 12021240070000016 від 19.01.2021 за обвинуваченням ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 364 КК та ОСОБА_10 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 364 КК.
2.13.01.2026 до Апеляційної палати ВАКС в порядку статті 34 КПК надійшло зазначене подання.
Вимоги і доводи подання
3.У поданні суд просив надіслати матеріали кримінального провадження № 12021240070000016 від 19.01.2021 за обвинуваченням ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 364 КК, та ОСОБА_10 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 364 КК, до іншого суду для розгляду по суті.
4.На переконання суду у цій справі відсутні умови, передбачені пунктами 1, 2 та абзацом 1-2 пункту 3 частини 5 статті 216 КПК, що унеможливлює віднесення її до предметної підсудності ВАКС.
5.Так, (1) ОСОБА_7 та ОСОБА_10 не займали жодної з посад, перелік яких міститься в пункті 1 частини 5 статті 216 КПК, що також не заперечується учасниками судового провадження; (2) за пунктом 2 частини 5 статті 216 КПК для врахування умови про розмір завданої шкоди у кримінальному правопорушенні (що має у п'ять тисяч і більше разів перевищувати розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на час вчинення кримінального правопорушення), така шкода була завдана якщо злочин вчинено службовою особою державного органу, правоохоронного органу, військового формування, органу місцевого самоврядування, суб'єкта господарювання, у статутному капіталі якого частка державної або комунальної власності перевищує 50 відсотків; (3) обвинувальний акт не містить переконливих відомостей, у тому числі з урахуванням положень статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» про те, що ОСОБА_7 і/чи ОСОБА_10 під час вчинення можливого кримінального правопорушення, щодо якого їм висунуто обвинувачення, були службовими особами органу місцевого самоврядування чи суб'єкта господарювання, у статутному капіталі якого частка державної або комунальної власності перевищує 50 відсотків, тому умова пункту 2 частини 5 статті 216 КПК відсутня; (4) відсутня й умова, яка міститься в пункті 3 частини 5 статті 216 КК, оскільки ні ОСОБА_7 , ні ОСОБА_10 в межах даного кримінального провадження не пред'явлено обвинувачення за статтею 369, частиною 1 статті 369-2 КК.
Короткий зміст заперечень прокурора
6.Прокурор просив відмовити у задоволенні подання, оскільки наведене кримінальне провадження підсудне ВАКС. Так, (1) кримінальне провадження за частиною 2 статті 364 КК є корупційним кримінальним правопорушенням передбаченим у примітці статті 45 КК, (2) наявні умови, передбачені пунктом 2 частиною 5 статті 216 КПК - кримінальне правопорушення вчинено головним лікарем медичної установи Кам'янець-Подільської міської лікарні № 1 та директором Департаменту містобудування та архітектури Кам'янець-Подільської міської ради, головним архітектором міста; (3) розмір завданої кримінальним правопорушенням, передбаченим статтею 364 КК, шкоди у 5000 і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (10 775 985 грн).
Позиції учасників провадження
7.Захисники та обвинувачені підтримали подання суду та просили його задовольнити.
8.Прокурор заперечував проти задоволення подання.
9.Учасники судового провадження, які не з'явилися, не надали Суду свої позиції щодо подання. Їхнє неприбуття не перешкоджає розгляду подання (частина 4 статті 34 КПК).
Оцінка та мотиви Суду
10.Предметна підсудність ВАКС визначається статтею 33-1 КПК, а з 22.09.2019 - статтею 33-1 КПК з урахуванням положень пункту 20-2 розділу ХІ «Перехідні положення» КПК у редакції Закону України № 100-ІХ від 18.09.2019, який набрав чинності 22.09.2019.
11.Із зазначеної дати підсудність ВАКС, передбачена КПК як суду, зокрема, першої інстанції, поширюється на кримінальні провадження, відомості за якими про кримінальне правопорушення внесені до ЄРДР, з дня набрання чинності Законом України № 100-ІХ від 18.09.2019, тобто з 22.09.2019 (підпункт 1 абзацу 1 пункту 20-2 розділу ХІ «Перехідні положення» КПК у редакції Закону України № 100-ІХ від 18.09.2019).
12.ВАКС підсудні серед іншого кримінальні провадження стосовно корупційних злочинів, передбачених у примітці статті 45 КК [зокрема, злочину, передбаченого статтею 369 КК], якщо наявна хоча б одна з умов, передбачених пунктами 1-3 частини 5 статті 216 КПК (частина 1 статті 33-1 КПК, примітка статті 45 КК).
13.Умовами пункту 2 передбачено, зокрема, що розмір завданої шкоди у кримінальних правопорушеннях, передбачених статтею 364 КК, у п'ять тисяч і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на час вчинення кримінального правопорушення (якщо кримінальне правопорушення вчинено, зокрема, службовою особою органу місцевого самоврядування, суб'єкта господарювання, у статутному капіталі якого частка державної або комунальної власності перевищує 50 відсотків) (пункт 2 частини 5 статті 216 КПК).
14.У цій справі спеціальний правовий статус суб'єкта кримінального правопорушення, визначений у пункті 2 частини 5 статті 216 КПК, має лише значення для цілей процесуального права (застосовується виключно з метою визначення підсудності відповідно до частини 1 статті 33-1 КПК) та не є конститутивною чи кваліфікуючою ознакою відповідного кримінального правопорушення і відповідно не використовується для цілей матеріального права (для цілей кваліфікації діяння відповідно до КК та віднесення особи до спеціального суб'єкта злочину відповідно до частини 2 статті 18 КК) (аналогічна позиція викладена в ухвалі Апеляційної падати ВАКС від 09.06.2020 у справі № 991/2519/20).
15.У разі об'єднання в одному провадженні матеріалів досудових розслідувань щодо декількох осіб, підозрюваних у вчиненні одного кримінального правопорушення, або щодо однієї особи, підозрюваної у вчиненні кількох кримінальних правопорушень, серед яких є кримінальні провадження, підсудні ВАКС, судове провадження здійснює ВАКС, якщо виділення в окреме провадження матеріалів кримінального провадження, які не віднесені до підсудності цього суду, може негативно вплинути на повноту судового розгляду (абзац 3 пункту 20-2 розділу ХІ «Перехідні положення» КПК у редакції Закону України № 100-ІХ від 18.09.2019).
16.Відповідно до обвинувального акту:
(1) ОСОБА_7 (головному лікарю медичної установи Кам'янець-Подільської міської лікарні № 1) та ОСОБА_10 (директору Департаменту містобудування та архітектури Кам'янець-Подільської міської ради, головному архітектору міста) висунуто обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 364 КК (зловживання службовим становищем, а саме: умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам);
(2)Кам?янець-Подільська міська лікарня № 1 заснована на базі відокремленої частини комунальної власності територіальної громади міста Кам?янець-Подільського, від імені та в інтересах якої діє Кам?янець-Подільська міська рада - власник; заклад підпорядкований Кам?янець-Подільській міській раді, виконавчому комітету Кам?янець-Подільської міської ради, міському голові, управлінню охорони здоров?я Кам?янець-Подільської міської ради (пункти 1.3, 1.7 Статуту); поточне управління нею здійснює головний лікар, який призначається на посаду міським головою шляхом укладення контракту; головний лікар Закладу уповноважений: діяти без довіреності від імені Закладу, представляти його інтереси в органах державної влади і в органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, розпоряджатися коштами та майном в порядку, встановленому законодавством, укладати договори, видавати довіреності тощо (пункт 5.2 Статуту);
(3) ОСОБА_7 як головний лікар зобов'язався безпосередньо і через адміністрацію медичної установи здійснювати поточне управління медичною установою, забезпечувати ефективне використання і збереження закріпленого за медичною установою комунального майна та матеріалів, фінансових та трудових ресурсів; забезпечити безперебійну та ефективну роботу медичної установи; здійснювати контроль за ефективністю використання і збереження закріпленого за медичною установою комунального майна; має право укладати господарські та інші угоди; користуватись правом розпорядження коштами медичної установи, тощо (пункти 1, 4, розділу 1, пункти 12, 17 розділу 2 контракту №?182-к від 11.08.2016, термін дії контракту було продовжено до 10.08.2020);
(4) ОСОБА_10 як директор Департаменту та головний архітектор міста уповноважений здійснювати загальне керівництво діяльністю Департаменту; координувати діяльність суб'єктів містобудування щодо комплексного розвитку міста та перспектив його забудови; здійснювати контроль за дотриманням містобудівного, земельного законодавства, погоджувати містобудівну документацію та документацію на окремі об'єкти будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, приймати участь у комісіях по вибору й відведенню земельних ділянок на території міста та приміської зони для усіх видів будівництва; забезпечувати виконання вимог містобудівної документації всіма суб'єктами містобудування; контролювати та вживати заходи з метою додержання суб'єктами містобудування містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів (пункти 4.10.1, 4.10.20, 4.10.21 Положення про Департамент містобудування та архітектури Кам?янець-Подільської міської лікарні ради, затвердженого рішенням 33 (позачергової) міської ради № 6 від 19.10.2012; пункти 2.1, 2.17, 2.30, 2.31 Посадової інструкції директора Департаменту містобудування та архітектури Кам?янець-Подільської міської ради, головного архітектора міста);
(5)розмір майнової шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, становить 10 775 985 грн, що у п'ять тисяч і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на час вчинення кримінального правопорушення (встановлено також у поданні суду).
17.Службовими особами у статтях 364, 368, 368-5, 369 КК є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом (частина 1 примітки до статті 364 КК).
18.До уповноважених органів містобудування та архітектури належать серед іншого виконавчі органи міських рад з питань архітектури. Органи місцевого самоврядування здійснюють свою діяльність у сфері містобудування та архітектури відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (частини 1, 5 статті 13 Закону України «Про архітектурну діяльність»). Керівники органів містобудування та архітектури, визначених абзацами 4-6 частини 1 статті 13 цього Закону, за посадою є головними архітекторами відповідних адміністративно-територіальних одиниць (зокрема, населеного пункту). Повноваження головних архітекторів міст поширюються на всю територію відповідної територіальної громади (частина 1 статті 14 Закону України «Про архітектурну діяльність»). До органів державного архітектурно-будівельного контролю належать, зокрема, виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю міських рад (частина 3 статті 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).
19.Служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом. Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету. Посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України (статті 1-3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»).
20.Адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з управління або розпорядження, зокрема, комунальним майном. Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо. Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва, зокрема, трудовим колективом, ділянкою роботи на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів тощо) [роз'яснення НАЗК щодо визначення суб'єктів декларування, передбачених підпунктом «и» пункту 1 та пунктами 2, 3 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» в редакції рішення від 30.09.2016 № 57].
21.Зазначені норми свідчать, що посадові особи в органах місцевого самоврядування перебувають на службі в цих органах та є службовими особами в розумінні КК та відповідно КПК.
22.Зміст обвинувального акту дозволяє стверджувати, що: (1) ОСОБА_7 як керівник Кам?янець-Подільської міської лікарні № 1 (комунального закладу охорони здоров'я) здійснював адміністративно-господарські та організаційно-розпорядчі функції (обов'язки), був посадовою особою в органах місцевого самоврядування (призначеним міським головою за контрактом), що відповідає ознакам службової особи в розумінні КК та КПК; (2) ОСОБА_10 як директор Департаменту та головний архітектор міста здійснював організаційно-розпорядчі функції (обов'язки), був посадовою особою в органах місцевого самоврядування, що відповідає ознакам службової особи в розумінні КК та КПК.
23.Отже, враховуючи те, що: (1) кримінальне провадження стосується корупційного злочину, передбаченого в примітці статті 45 КК; (2) наявні умови, передбачені пунктом 2 частини 5 статті 216 КПК (розмір шкоди та статус осіб); (3) відомості про злочин внесені до ЄРДР після набрання чинності Законом України № 100-ІХ від 18.09.2019 - кримінальне провадження № 42023000000000791 належить до предметної підсудності ВАКС.
24.З наведених мотивів подання суду слід залишити без задоволення.
25.Керуючись статтями 33-1, 34, 216 КПК, колегія суддів постановила:
1.Подання Вищого антикорупційного суду від 09.01.2026 - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий ОСОБА_1
Судді ОСОБА_2
ОСОБА_3
ОСОБА_4
ОСОБА_5