11 лютого 2026 року м. Київ справа №640/12884/22
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення до Товариства з обмеженою відповідальністю «НАШ 365» про стягнення заборгованості,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «НАШ 365», в якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «НАШ 365» на користь Національної ради України з питань телебачення радіомовлення штраф та пеню у розмірі 61088 грн. 35 коп. за наступними реквізитами: одержувач ГУК у м. Києві/Шевченківський р-п, код ЗКО 37993783, рахунок UA 758999980313000056000026011 в казначействі України (EAII) м. Києві, МФО 899998 Поле «Призначення платежу»:+;2659;101; ; ; : ; ;Призначення платежу: сплата плата штрафу згідно з рішенням Національної ради від 28.07.2022 № 501, без ПДВ.
Позов вмотивований тим, що за результатами тижневого моніторингу телепрограми ТОВ «НАШ 365» м. Київ (ліцензія на мовлення НР № 01544-м від 08.11.2019 року), за період з 08.07.2021 року по 14.07.2021 року зафіксовано ознаки порушення частини другої статті 10, абзацу третього частини п'ятої статті 10, пункту а) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».
За наслідками проведення безвиїзної перевірки ТОВ «НАШ 365» було встановлено порушення ТОВ «НАШ 365» вимог Закону України «Про телебачення і радіомовлення», оскільки у період з 08.07.2021 року по 14.07.2021 року у проміжку часу між 18.00 та 22.00 частка передач, виконаних державною мовою, становили 8,71% (2 год. 26 хв.) загально тижневого обсягу мовлення ліцензіата.
Отже, до відповідача застосовано санкцію «стягнення штрафу» у розмірі 5% (24934,05 грн).
Оскільки ТОВ «НАШ 365» протягом 30 днів не платило штраф на нього було нараховано пеню у розмірі 36154,30 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 серпня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №640/12884/22 в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Від Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла адміністративна справа №640/12884/22 на виконання Закону України № 2825-IX від 13 грудня 2022 р. «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду».
Протоколом автоматизованого розподілу судових справ між суддями цю справу передано на розгляд судді Лиска I.Г.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду дану справу прийнято до провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався, жодних заяв чи клопотань до суду не надав.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з частиною другою статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «НАШ 365» є юридичною особою за законодавством України, якій Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення видала ліцензію на мовлення НР № 01544-м від 08.11.2019, супутникове мовлення, логотип: «НАШ».
До Національної ради надійшло звернення громадянина ОСОБА_1 , переслане за належністю Уповноваженим із захисту державної мови (вх. № 15a/591 від 09.09.2021), в якому заявник скаржиться на порушення ТОВ «НАШ 365», м. Київ, вимог чинного законодавства щодо обсягів передач, виконаних державною мовою, зокрема у період з 08.07.2021 по 14.07.2021 року у проміжку часу між 18.00 та 22.00.
У зв'язку з цим 30.09.2021 на засіданні Національної ради рішенням № 1323 було призначено позапланову безвиїзну перевірку ТОВ «НАШ 365», м. Київ.
На виконання наказу першого заступника голови Національної ради від 01.10.2021 №5а/229 (із змінами, внесеними наказом голови Національної ради від 27.10.2021 № 5а/243) було здійснено позапланову безвиїзну перевірку ТОВ «НАШ 365», м. Київ, за результатами якої складено Акт № 202 від 01.11.2021.
Про проведення позапланової безвиїзної перевірки ТОВ «НАШ 365», м. Київ, було повідомлено рекомендованим листом від 04.10.2021 № 17/1782.
Відповідно до п. 3 рішення Національної ради від 30.09.2021 № 1323 ТОВ «НАШ 365», м. Київ, було зобов'язано у термін до 21.10.2021 надати Національній раді шляхом надсилання на адресу: вул. Прорізна, 2, м. Київ, 01601, документи та матеріали, необхідні для проведення перевірки. ТОВ «НАШ 365», м. Київ, надало затребувані документи та письмові пояснення №16/4377 від 22.10.2021, №16/4378 від 22.10.2021.
У ході перевірки зафіксовано, що у період з 08.07.2021 року по 14.07.2021 року моніторингом мовлення ТОВ «НАШ 365», м. Київ, у проміжку часу між 18.00 та 22.00 було зафіксовано передачі, виконані українською мовою, загальним обсягом 2 год. 26 хв. (8,71%): «Подія», «Нічого особистого», «Марафон», «Брифінг Президента України В. Зеленського».
Крім того, зафіксовано, що у період з 08.07.2021 року по 14.07.2021 року у проміжку часу між 18.00 та 22.00 передачі, виконані недержавною мовою, транслювалися загальним обсягом 25 год 34 хв (91,29%): «Смотрящие», «Система», «Важливо», «Межа», «П'ятниця. Вечір».
У поясненні відповідач заперечував щодо результатів моніторингу.
Отже, перевіркою встановлено порушення ТОВ «НАШ 365», м. Київ, вимог Закону України «Про телебачення і радіомовлення»: частини другої статті 10 (У загальному тижневому обсязі мовлення телерадіоорганізацій загальнонаціональної і регіональної категорії мовлення, які відповідно до ліцензій здійснюють ефірне та/або багатоканальне (цифрове) мовлення з використанням радіочастотного ресурсу, передачі та/або фільми, виконані державною мовою, мають становити не менше 75 відсотків загальної тривалості передач та/або фільмів (або їх частин) у кожному проміжку часу між 07.00 та 18.00 і між 18.00 та 22.00. Телерадіоорганізації, які відповідно до ліцензії, виданої Національною радою, здійснюють супутникове мовлення та програми яких ретранслюються провайдерами програмної послуги в багатоканальних телемережах більш як однієї області, в цілях застосування цієї статті прирівнюються до телерадіоорганізацій загальнонаціональної категорії мовлення та зобов'язані дотримуватися вимог, встановлених абзацом першим цієї частини); пункту а) частини першої статті 59 (Телерадіоорганізація зобов'язана: дотримуватися законодавства України та вимог ліцензії), оскільки у період з 08.07.2021 року по 14.07.2021 року у проміжку часу між 18.00 та 22.00 частка передач, виконаних державною мовою, становила 8,71% (2 год. 26 хв.) загального тижневого обсягу мовлення ліцензіата.
За результатами розгляду позапланової безвиїзної перевірки ТОВ «НАШ 365», м. Київ, Національна рада 10.02.2022 року ухвалила рішення № 135, яким було визнано порушення ТОВ «НАШ 365», м. Київ, частини другої статті 10, пункту а) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» та застосовано до ліцензіата санкцію «Стягнення штрафу» у розмірі: 5% (24934,05 грн) за вчинення порушення, передбачених частиною 11 статті 72 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».
На виконання пункту 5 рішення Національної ради від 10.02.2022 року № 135 відповідачу було надіслано рішення щодо сплати штрафу та усунення порушень законодавства рекомендованою поштою.
ТОВ «НАШ 365», м. Київ, у тридцяти денний термін з дня повідомлення Національною радою про прийняте рішення щодо стягнення штрафу не сплатило до Державного бюджету України штраф, нарахований у розмірі 24934,05 грн.
Рішення Національної ради від 10.02.2022 року № 135 про результати позапланової безвиїзної перевірки відповідачем у судовому порядку не оскаржувалось, а відтак є чинним.
У зв'язку з несплатою штрафу у тридцятиденний термін з дня повідомлення відповідачу нараховано пеню. Розмір пені з 1 день (1%) 249,34 грн, а за 145 днів прострочення (з 21.03.2022 року по 12.08.2022 року) сума пені станом на 12.08.2022 року становила 36154,30 грн.
Отже, загальна сума заборгованості (штраф та пеня), станом на 12.08.2022 року складає 61088,35 грн.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відносини, що виникли між позивачем та відповідачем, врегульовані Податковим кодексом України.
Відносини, що виникають у сфері телевізійного та радіомовлення на території України, а також визначення правових, економічних, соціальних, організаційних умов їх функціонування, спрямованих на реалізацію свободи слова, прав громадян на отримання повної, достовірної та оперативної інформації, на відкрите і вільне обговорення суспільних питань регулює Закон України «Про телебачення і радіомовлення» від 21.12.1993 року №3759-XII (надалі - Закон № 3759-XII).
Відповідно до статті 1 Закону № 3759-XII, ліцензія на мовлення - документ державного зразка, який видається Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення та засвідчує право ліцензіата відповідно до умов ліцензії здійснювати мовлення, використовувати канали мовлення, мережі мовлення, канали багатоканальних телемереж.
Згідно з частиною четвертою статті 7 Закону № 3759-XII, єдиним органом державного регулювання діяльності у сфері телебачення і радіомовлення незалежно від способу розповсюдження телерадіопрограм і передач є Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення (далі - Національна рада).
Ліцензування мовлення здійснюється виключно Національною радою відповідно до порядку та вимог, встановлених цим Законом та Законом України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення»(частина перша статті 23 Закону № 3759-XII).
Ліцензіат зобов'язаний виконувати умови ліцензії. Національна рада контролює виконання ліцензіатами умов ліцензій, а в разі їх порушення - застосовує штрафні санкції відповідно до вимог цього Закону (частина сьома статті 27 Закону № 3759-XII).
Відповідно до статті 59 Закону № 3759-XII, телерадіоорганізація зобов'язана, окрім іншого, дотримуватися законодавства України та вимог ліцензії; виконувати рішення Національної ради та судових органів.
Правові засади діяльності Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (далі - Національна рада) як спеціального наглядового та регулюючого державного органу в галузі телерадіомовлення визначає Закон України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» від23.09.1997 року № 538/97-ВР (далі також - Закон № 538/97-ВР).
Згідно з частиною першою статті 1 Закону № 538/97-ВР, Національна рада є конституційним, постійно діючим колегіальним органом, метою діяльності якого є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення, а також здійснення регуляторних повноважень, передбачених цими законами.
Національна рада здійснює, зокрема: нагляд за дотриманням ліцензіатами ліцензійних умов та умов ліцензій; офіційний моніторинг телерадіопрограм; застосування в межах своїх повноважень санкцій відповідно до закону (стаття 13 Закону № 538/97-ВР).
Відповідно до статті 21 Закону № 538/97-ВР, Національна рада застосовує санкції до порушників законодавства про телебачення і радіомовлення відповідно до вимог Закону України «Про телебачення і радіомовлення».
Згідно з частиною першою та третьою статті 71 Закону № 3759-XII відповідальність за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення несуть телерадіоорганізації, провайдери програмної послуги, їх керівники та працівники, інші суб'єкти господарської діяльності, посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Винні в порушеннях несуть цивільно-правову, адміністративну і кримінальну відповідальність згідно із законодавством України.
Рішення Національної ради щодо застосування штрафних санкцій можуть бути оскаржені у судовому порядку.
За приписами статті 72 Закону № 3759-XII, санкції за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення застосовуються за рішенням суду або, у встановлених цим Законом випадках, за рішенням Національної ради.
Національна рада застосовує санкції до телерадіоорганізацій у разі порушення ними вимог цього Закону та/або умов ліцензії.
Національна рада може застосовувати до телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги такі санкції: оголошення попередження; стягнення штрафу; анулювання ліцензії на підставі рішення суду за позовом Національної ради.
Рішення про оголошення попередження приймається у разі першого порушення законодавства чи умов ліцензії телерадіоорганізацією або першого порушення законодавства провайдером програмної послуги.
Рішення про стягнення штрафу приймається Національною радою, якщо після оголошення попередження ліцензіат не усунув порушення в установлені Національною радою строки, у разі вчинення таких порушень: телерадіоорганізаціями - 5 відсотків розміру ліцензійного збору за порушення умов ліцензії, визначених ліцензією та додатками до неї, та/або ліцензійних умов.
Рішення про стягнення штрафу може бути оскаржене в судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач встановив факт порушення відповідачем частини другої статті 10, пунктів а) та частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» та ним було прийнято рішення щодо застосування до ТОВ «НАШ 365» санкцію у вигляді стягнення штрафу у розмірі 24934,05 грн.
Станом на час розгляду справи доказів оскарження зазначеного рішення або його виконання відповідачем суду не надано.
Стаття 75Закону № 3759-XII визначає порядок виконання рішення про застосування санкції.
Так, з метою виконання рішення про застосування санкції Національна рада повідомляє ліцензіата про прийняте щодо нього рішення шляхом оприлюднення відповідного повідомлення про прийняте рішення на офіційному веб-сайті Національної ради та надсилає ліцензіату копію відповідного рішення протягом трьох робочих днів з дня його прийняття.
Ліцензіат вважається належно повідомленим Національною радою про прийняте рішення через п'ять днів з моменту надсилання йому копії такого рішення рекомендованим листом.
У рішенні про застосування санкції Національна рада може встановити термін усунення порушення.
У разі застосування санкції у вигляді штрафу ліцензіат зобов'язаний сплатити штраф у тридцятиденний термін з дня повідомлення Національною радою про прийняте рішення. За кожен день прострочення сплати нараховується пеня у розмірі одного відсотка суми штрафу. У разі несплати ліцензіатом штрафу штраф стягується за рішенням суду.
У разі оскарження ліцензіатом рішення про застосування санкції у вигляді штрафу термін сплати штрафу, зазначений у цій частині, та нарахування пені за прострочення його сплати призупиняється на час судового розгляду справи.
Суми штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Ліцензіат зобов'язаний надати Національній раді документальне підтвердження факту сплати штрафу (копію платіжного доручення) протягом п'яти днів з моменту сплати.
ТОВ «НАШ 365» у тридцятиденний термін з дня повідомлення Національною радою про прийняте рішення щодо стягнення штрафу не надіслало документального підтвердження факту сплати штрафу, що стало підставою звернення до суду.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що матеріалами справи підтверджено несплату відповідачем штрафу на пені, доказів оскарження ліцензіатом рішення про застосування санкції у вигляді штрафу до суду не надано, відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.
Частиною 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судові витрати по справі згідно ст. 139 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 90, 139, 205, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «НАШ 365» на користь Національної ради України з питань телебачення радіомовлення штраф та неню у розмірі 61088 грн. 35 коп. за наступними реквізитами: одержувач ГУК у м. Києві/Шевченківський р-п, код ЗКО 37993783, рахунок UA 758999980313000056000026011 в казначействі України (EAII) м. Києві, МФО 899998 Поле «Призначення платежу»:+;2659;101; ; ; : ; ;Призначення платежу: сплата плата штрафу згідно з рішенням Національної ради від 28.07.2022 № 501, без ПДВ.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лиска І.Г.