Рішення від 30.01.2026 по справі 320/14499/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2026 року № 320/14499/25

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Баришівської селищної ради Броварського району Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Баришівської селищної ради Броварського району Київської області, в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати відмови Виконавчого комітету Баришівської селищної ради від 15.11.2024 року № 3199/03-10/15.11.24 та №3198/03-10/15.11.24 у призначенні надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_2 ;

- зобов'язати Виконавчий комітет Баришівської селищної ради встановити ОСОБА_1 , особою, яка буде надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі - ОСОБА_2 та прийняти відповідне рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_2 згідно висновку №110 про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватись і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від 09.05.2024, з урахуванням хвороби деформуючий поліостеоартроз з переважним ураженням суглобів нижніх кінцівок 3-4 ст., їй рекомендовано соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи. Отже, на переконання позивача, відмови відповідача не відповідають положенням Закону України "Про соціальні послуги" та показникам стану здоров'я його матері, які слід враховувати при вирішенні питання про її потребу в отриманні соціальних послуг.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач подав до суду відзив, у якому зазначив, що при зверненні із заявою Позивачем не дотримано вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 р. №859 Про деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, якою затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

У відповіді на відзив, позивач підтримав усі свої позовні вимоги.

Відповідач подано заперечення на відповідь на відзив.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд назначає наступне.

Відповідно до свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_1 , його матір'ю є ОСОБА_2 .

Згідно висновку №110 про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватись і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від 09.05.2024, з урахуванням хвороби деформуючий поліостеоартроз з переважним ураженням суглобів нижніх кінцівок 3-4 ст., больовий синдром ПФС 2-3. Поширений остеохондроз хребта з корінцевим та больовим синдромом. ЦАС ХПМК 2-3 ст. ДЕ 2-3 ст., вестибрикординаторні порушення. ГНС: атеросклеротичний кардіосклероз СИ 1-2А ст. Бронхіальна астма 4ст.,персистуюча. Емфізема легень ДИ 1-2 ст. ОСОБА_2 рекомендовано соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи.

Позивач 22.07.2024 звернувся до Голови Виконавчого комітету Баришівської селищної ради із заявою про призначення ОСОБА_1 особою, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Працівниками Виконавчого комітету Баришівської селищної ради складено Висновок про результати комплексного визначення індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг. Даними документами встановлено, що ОСОБА_2 не потребує надання соціальних послуг з догляду, оскільки сума балів індивідуальних потреб становить 71, тобто більше ніж 54 бали.

Позивач повторно 04.11.2024 звернувся до Голови Виконавчого комітету Баришівської селищної ради із заявою про призначення ОСОБА_1 особою, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, а ОСОБА_2 із заявою від про згоду на призначення ОСОБА_1 особою, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, що не заперечується відповідачем.

Листами від 15.11.2024 №3199/03-10/15.11.24, №3198/03-10/15.11.24 Відповідач повідомив, що в результаті проведеного 26.09.2024 виїзного комісійного обстеження за адресою: АДРЕСА_1 щодо підтвердження здійснення фактичного догляду ОСОБА_1 за своєю матір?ю ОСОБА_2 , та за показниками комплексного визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, встановлено, що ОСОБА_2 не потребує надання соціальних послуг з догляду. Сума балів становить 71. Якщо за результатами комплексного визначення індивідуальних потреб сума балів становить більше ніж 54 бали, особа не потребує надання соціальних послуг з догляду.

Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.

Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім'ям, які перебувають у складних життєвих обставинах, визначає Закон України "Про соціальні послуги" (далі Закон).

Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 1 Закону соціальні послуги - дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають.

Відповідно до п. 4 ч. 6, ч. 7 ст. 13 Закону України "Про соціальні послуги" фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права і обов'язки та є невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися.

Фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд.

Механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі - фізична особа, яка надає соціальні послуги) особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки (далі - соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі) та є, зокрема, невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, встановлює Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 р. №859 (далі Порядок).

На підставі п. 3 Порядку компенсація призначається і виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад (далі - уповноважені органи) за місцем проживання/перебування осіб, яким надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Відповідно до свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_1 , його матір'ю є ОСОБА_2 .

Згідно висновку №110 про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватись і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від 09.05.2024, з урахуванням хвороби деформуючий поліостеоартроз з переважним ураженням суглобів нижніх кінцівок 3-4 ст., больовий синдром ПФС 2-3. Поширений остеохондроз хребта з корінцевим та больовим синдромом. ЦАС ХПМК 2-3 ст. ДЕ 2-3 ст., вестибрикординаторні порушення. ГНС: атеросклеротичний кардіосклероз СИ 1-2А ст. Бронхіальна астма 4ст.,персистуюча. Емфізема легень ДИ 1-2 ст. ОСОБА_2 рекомендовано соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи.

Отже, за наведених обставин позивач є особою, яка надає соціальні послуги з догляду, та має право на отримання компенсації за догляд на непрофесійній основі.

Враховуючи вказані обставини, суд приходить до висновку, що Позивачем при зверненні до суду неправильно обрано спосіб захисту, оскільки Законом України «Про соціальні послуги» від 17 січня 2019 року № 2671-VIII та Постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 р. № 859 Про деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, якою затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі не вказано порядок набуття особою статусу особи, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, а зазначено, що особою, яка надає соціальні послуги на непрофесійній основі - є особа із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки та через наявність порушень функцій організму не можуть самостійно пересуватися та/або самообслуговуватися і потребують стороннього догляду (далі - соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі) та є:

- особами з інвалідністю I групи;

- дітьми з інвалідністю;

- громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями;

- невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися;

- дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні (орфанні) захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги відповідно до переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1161.

Таким чином, Порядком подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі регулюється питання механізму призначення і виплати компенсації за догляд. При цьому звернення Позивача до контролюючого органу не відповідає вказаному Порядку.

У зв'язку із цим, суд зазначає, що Позивач мав звернутися до контролюючого органу із заявою відповідно до п. 6 Порядку, для отримання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги на непрофесійній основі.

Відповідно до п. 6 Порядку для отримання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги, подаються до уповноваженого органу заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені в пункті 7 цього Порядку.

Відповідно до п. 7 Порядку призначення і виплата компенсації здійснюються уповноваженим органом з місяця подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, зокрема, таких документів у паперовій формі:

- заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі;

- заяви про згоду отримувати соціальні послуги;

- декларації про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї) за формою, затвердженою Мінсоцполітики. У декларації також зазначається інформація про склад сім'ї фізичної особи, яка надає соціальні послуги;

- висновку лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді невиліковно хворих осіб, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, за формою, затвердженою МОЗ.

Копії поданих документів засвідчуються посадовими особами уповноваженого органу або центру надання адміністративних послуг, який прийняв заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та про згоду отримувати соціальні послуги.

Рішення про призначення компенсації або про відмову в її наданні приймається уповноваженим органом протягом 10 днів з дати подання документів, зазначених у пункті 7 цього Порядку, і наступного дня після його прийняття надсилається фізичній особі, яка надає соціальні послуги.

Для підтвердження факту спільного проживання з особою, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та догляду за нею складається акт про проведення обстеження сім'ї фахівцями уповноваженого органу. Форма акту про проведення обстеження сім'ї затверджується Мінсоцполітики.

Якщо фізична особа надає соціальні послуги за місцем проживання/перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, але має інше зареєстроване місце проживання, обстеження сім'ї для встановлення факту догляду є обов'язковим.

Оскільки судом встановлено, що ОСОБА_1 не звертався до Баришівської селищної ради Броварського району Київської області із заявою для отримання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги на непрофесійній основі, у суду відсутні підстави для розгляду питання щодо протиправності відмови Відповідача за результатами звернення ОСОБА_1 , відтак відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позивач при зверненні до суду обрав невірний спосіб захисту, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб'єктом владних повноважень у разі відмови у задоволені позову - судовий збір поверненню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 9, 77, 139, 243, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лиска І.Г.