(про прийняття звіту про виконання судового рішення)
11 лютого 2026 року м. Житомир Справа № 240/13243/24
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Капинос О.В., розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області , про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2024 у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 28.03.2025 по справі №240/13243/24 рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2024 року скасовано та прийнято нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задоволено частково, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 12.01.2024 індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та здійснити з 01.03.2024 індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796. Позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 01 березня 2023 року по 11 січня 2024 року залишено без розгляду.
23.09.2025 позивач звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у п'ятиденний строк звіт про його виконання. В обґрунтування заяви вказано, що постанова суду від 17.02.2025 не виконується належним чином.
Ухвалою судді Попової О.Г. від 14.10.2025 зобов"язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати до суду звіт про виконання Сьомого апеляційного адміністративного суду від 28.03.2025 по справі протягом трьох місяців з дня отримання копії ухвали.
Відповідач подав звіт про виконання судового рішення.
Заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення прийнято до провадження суддею Капинос О.В.
У відповідності до ст.382-2 КАСУ розгляд звіту здійснюється у порядку письмового провадження без виклику сторін.
Вирішуючи питання наявності підстав для прийняття звіту про виконання судового рішення у даній справі , суд виходить з наступного.
Статтею 129-1 Конституції України проголошено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Частиною 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02 червня 2016 року №1402-VIII визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Положеннями статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно зі статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з положеннями частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частин 1, 2, 3, 11 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини 5 статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин та/або 3 статті 382-2 цього Кодексу.
Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Згідно матеріалі справи, ОСОБА_1 призначена пенсія з 20.11.2022 за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 1058-VI (далі - Закон №1058) на підставі заяви про призначення пенсії від 10.01.2023, розмір якої обчислено із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2020-2022 роки, що становить 12236,71 грн.
Відповідно до ст. 27 Закону № 1058 розмір пенсії визначається як добуток заробітної плати застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону та коефіцієнта страхового стажу.
Згідно зі статтею 40 Закону № 1058 заробітна плата застрахованої особи визначається як добуток показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, та індивідуального коефіцієнта заробітної плати, який визначається щляхом ділення фактичної заробітної плати застрахованої особи на середню заробітну плату, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати.
За матеріалами пенсійної справи страховий стаж ОСОБА_1 станом на 12.01.2024 становив 42 роки 2 місяці 17 днів, а коефіцієнт страхового стажу, обчислений відповідно до ст. 25 Закону №1058 становив 0,42167 (42 роки х 12 + 2 місяці): 1200).
Для обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 з 12.01.2024 враховано заробітну плату згідно з частиною першою статті 40 Закону №1058 за даними системи персоніфікованого обліку за період з 01.07.2000 по 31.12.2022. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 2,24912.
До проведення перерахунку на виконання постанови у справі №240/13243/24 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становив: станом на 12.01.2024 - 12892,83 грн., в тому числі 11605,13 грн. - пенсія, обчислена як добуток показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 - 12236,71 грн., індивідуального коефіцієнта заробітної плати 2,24912 та коефіцієнта страхового стажу -0,42167 (12236,71 грн.х2,24912x0,42167). станом на 01.03.2024 - 12992,83 грн., в т.ч. 11605,13 грн. - пенсія.
На виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду у справі №240/13243/24 Головним управлінням проведено перерахунок пенсії з 12.01.2024, з 01.03.2024.
Згідно наданих доказів, в результаті перерахунку на виконання постанови розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з 12.01.2024 становить 14527,83 грн., в тому числі 13891,34 грн. - пенсія, обчислена як добуток показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії - 12236,71 грн, збільшеного на коефіцієнт 1,197, індивідуального коефіцієнта заробітної плати 2,24912 та коефіцієнта страхового стажу - 0,42167.
Розмір пенсійної виплати з 01.03.2024 становив 15733,10 грн., в т.ч. 14997,09 грн. пенсія, обчислена як добуток показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії - 12236,71 грн. збільшеного шляхом послідовного збільшення на коефіцієнт 1,197 та 1,0796, індивідуального коефіцієнту заробітної плати - 2,24912 та коефіцієнта страхового стажу - 0,42167 (12236,71x1,197x1,0796x2,24912x0,42167).
Крім того, на виконання постанови у справі №240/13243/24 ОСОБА_1 нарахована доплата пенсії за період з 12.01.2024 по 31.12.2025 з урахуванням вже виплаченої суми пенсії на загальну суму 57083,88 грн., з яких доплата в сумі 18418,64 грн. зарахована на розрахунковий рахунок пенсіонера, відкритого у AT КБ "ПриватБанк", в липні 2025 року. Доплата в сумі 38665,24 грн. підлягає виплаті в січні 2026 року .
Вказане підтверджується довідкою від 30.12.2025.
Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821затверджено Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень.
За змістом пунктів 4-8 вказаного Порядку видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.
Виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата
Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.
Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.
Отже, на даний час законодавством передбачено чіткий порядок виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що рішення суду у справі виконано відповідачем у відповідній частині у той спосіб та в порядку, що було передбачено його зобов'язальною частиною . З огляду на це відсутні підстави вважати, що має місце невиконання пенсійним органом цього судового рішення.
Заперечень щодо прийняття звіту від представника позивача не надходило.
За таких обставин, суд вважає за можливе прийняти поданий відповідачем звіт.
Керуючись статтями 243, 248, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі № 240/13243/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області , про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суддя О.В. Капинос