Ухвала від 11.02.2026 по справі 120/560/26

УХВАЛА

про відкриття провадження в адміністративній справі

м. Вінниця

11 лютого 2026 р. Справа № 120/560/26

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Маслоід Олена Степанівна, розглянувши матеріали:

за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до: Управління соціального захисту населення Тульчинської районної державної адміністрації (вул. Брацлавська, 14, м. Тульчин, Вінницька обл., 23600)

про: визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління соціального захисту населення Тульчинської районної державної адміністрації (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що з 12.02.2021 обіймав посаду головного спеціаліста сектору контролю за наданням соціальної підтримки та нагляду за правильністю призначення і виплати пенсій №4 смт Томашпіль УСЗН Тульчинської РДА. Позивач вказує, що наказом №46 від 30.09.2025 його звільнено з посади у зв'язку зі скороченням штату. Водночас, на переконання позивача, відповідач не дотримався вимог законодавства при проведенні процедури вивільнення, зокрема не запропонував рівноцінної вакантної посади, не здійснив порівняльного аналізу кваліфікації та продуктивності праці працівників, не забезпечив дотримання гарантій, передбачених КЗпП України, та не отримав належної згоди профспілкового органу. У зв'язку з наведеним позивач вважає своє звільнення незаконним, а тому звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до ст. 168 КАС України позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції.

У відповідності до ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Так, ухвалою суду від 20.01.2026 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви.

30.01.2026 за вх.№6471/26 позивачем надано до суду заяву про усунення недоліків позовної заяви.

Якщо позивач, у відповідності до вимог ч. 3 ст. 169 КАС України, усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому ст. 171 цього Кодексу.

Також суд зауважує, що позивачем заявлено клопотання про поновлення строку звернення до суду, в якому вказує, що первинно звернувся до Томашпільського районного суду Вінницької області суду у межах установленого строку, однак помилково - з порушенням правил юрисдикції, у зв'язку з чим ухвалою місцевого суду від 23.12.2025 провадження у справі закрито. Після закриття провадження та роз'яснення права на звернення до адміністративного суду позивач подав позов до суду належної юрисдикції у найкоротший строк.

В контексті наведеного суд зауважує, що відповідно до ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

За загальним правилом, визначеним ч. 2 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.

Ч. 5 ст. 122 КАС України визначено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Згідно з ч. 1 та 2 ст. 123 КАС України у разі подання позову після закінчення встановленого строку без заяви про його поновлення або якщо підстави пропуску строку визнані неповажними, позовна заява залишається без руху або повертається позивачеві.

Як убачається з матеріалів справи, позивач первинно звернувся до Томашпільського районного суду Вінницької області суду у межах встановленого законом строку, однак з порушенням правил предметної юрисдикції. Ухвалою суду від 23.12.2025 провадження у справі було закрито з роз'ясненням права звернення до суду адміністративної юрисдикції.

Після отримання відповідного судового рішення позивач у найкоротший строк звернувся до належного суду.

Верховний Суд у постановах від 07.04.2020 у справі №540/2608/18, від 23.06.2020 у справі №826/17687/16, від 31.05.2024 у справі №560/13155/22 дійшов висновку, що звернення особи до суду з порушенням правил юрисдикції за умови добросовісної поведінки та своєчасного первинного подання позову може визнаватися поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

Оцінивши наведені обставини у їх сукупності, суд дійшов висновку, що строк звернення до адміністративного суду пропущено з поважних причин, а тому підлягає поновленню.

Враховуючи наведене та відповідність позову вимогам КАС України наявні підстави для прийняття позовної заяви до розгляду.

П. 4 ч. 9 ст. 171 КАС України визначено, що про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій, окрім іншого, вказується за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.

Згідно ч. 1, 2 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Частиною 1 ст. 257 КАС України встановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Положенням ч. 2 ст. 257 КАС України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі (ч. 1 ст. 260 КАС України).

З огляду на викладене та беручи до уваги те, що за характером спірних правовідносин, предметом доказування і складом учасників ця справа має ознаки адміністративної справи незначної складності, суд доходить висновку про можливість її розгляду та вирішення в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Керуючись ст.ст. 12, 160, 161, 171, 248, 256, 257, 262 КАС України,

УХВАЛИВ:

Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Тульчинської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Розгляд справи здійснюватиметься в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

Запропонувати відповідачеві протягом 15-денного строку, з дня отримання даної ухвали, подати відзив на позовну заяву в порядку ст. 261 КАС України. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, а також докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).

Встановити позивачеві 3-денний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив в порядку, визначеному ст. 163 КАС України.

Встановити відповідачу 3-денний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечень в порядку, визначеному ст. 164 КАС України.

Витребувати у відповідача та зобов'язати надати до суду протягом 15-ти днів, з моменту отримання даної ухвали, довідку про суму заробітної плати ОСОБА_1 за два останні календарні місяці роботи, що передували його звільненню.

Попередити відповідача про те, що у разі ненадання доказів, суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках:

- невиконання процесуальних обов'язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу;

- зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству;

- неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб'єктом владних повноважень.

Копію даної ухвали надіслати учасникам справи.

Відповідачу направити копію позовної заяви з додатками.

Повідомити учасників справи про можливість отримати інформацію по даній справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/".

У разі невиконання вимог ухвали суду повідомити суд про причини такого невиконання.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Суддя Маслоід Олена Степанівна