Справа № 392/2463/25
Провадження № 3/392/39/26
03 лютого 2026 року м. Мала Виска
Суддя Маловисківського районного суду Кіровоградської області Кратко Д.М., розглянувши адміністративний матеріал, направлений відділенням поліції № 1 (м. Мала Виска) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , українця, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , у відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
30 листопада 2025 року о 14:24 годині в м. Мала Виска по вул. Льва Панкова, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 11183, реєстраційний номер НОМЕР_2 перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан сп'яніння проводився на місці зупинки за допомогою газоаналізатора Драгер, тест 4441, результат 2,06 проміле. Від керування транспортним засобом - відсторонений.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги пункту 2.9а Правил дорожнього руху (водієві забороняється: керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції), а відтак, скоїв правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП, у зв'язку із чим відносно нього був складений протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 527894 від 30 січня 2025 року.
Судові засідання у вказаній справі призначалися на 10 год. 20 хв. 16 грудня 2025 року, 10 год. 40 хв. 23 грудня 2025 року, 14 год. 50 хв. 12 січня 2026 року, 14 год. 15 хв 19 січня 2026 року, 10 год. 45 хв. 03 лютого 2025 року.
В судові засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 жодного разу не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
В своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005 року у справі «Смірнов проти України» згідно з положеннями частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням п.1 ст.6 даної Конвенції.
Таким чином, суд, вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, лише у випадках, коли є дані про своєчасне його сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від нього не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, що сприятиме досягненню завдань, визначених статтями 1, 245 КУпАП, та розгляду справи в межах строків, які передбачені статтею 38 КУпАП.
03 лютого 2026 року представником ОСОБА_1 - адвокатом Беспаловою Н.О. було подано клопотання про закриття адміністративної справи за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення. В обґрунтування клопотання представник зазначає, що в матеріалах вказаної адміністративної справи відсутні докази вчинення ним вказаного адміністративного правопорушення. З посиланням на пункти 5, 6, 8 розділу 2 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції та частини 5 та 6 статті 266 КУпАП, адвокат Беспалова Н.О. зазначила, що процедура проведення огляду на стан сп'яніння, на її переконання, була грубо порушена.
В судовому засіданні 03 лютого 2026 року, було оглянуто відеозаписи з нагрудної бодікамери під час оформлення протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 527894 від 30 листопада 2025 року, на яких зафіксовано: файл «VID251130-…..-0013» 00:00:00 - 00:01:20 хв. працівники поліції переслідують автомобіль ВАЗ 11183, реєстраційний номер НОМЕР_2 та зупиняють його за допомогою спеціального звукового сигналу; 00:05:38 - 00:05:55 хв. працівником поліції у водія виявлені ознаки алкогольного сп'яніння, запропоновано пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці за допомогою спеціального приладу Драгер; 00:05:56 - 00:05:57 хв. водій погодився пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці; 00:06:23 хв. водій забирає свої документи в працівника поліції; 00:07:36 - 00:07:11 хв. працівник поліції повторно пропонує водію пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння; 00:07:36 - 00:09:04 хв. зафіксована процедура проведення огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці за допомогою спеціального приладу Драгер, результат огляду 2,06 проміле; 00:09:13 - 00:09:14 хв. водій не погоджується з результатами огляду; 00:09:16 - 00:09:20 хв. працівник поліції пропонує пройти огляд в медичному закладі, водій погодився; 00:09:40 - 00:10:25 хв. водій намагається поїхати на автомобілі; 00:10:25 - 00:13:56 хв. працівники поліції намагаються затримати водія ОСОБА_1 ; 00:16:03 - 00:16:07 хв. водій залишає місце зупинки транспортного засобу, ігнорує повідомлення працівника поліції щодо складення відносно нього протоколу про вчинення адміністративного правопорушення; файл «VID251130-…..-0014» 00:00:00 - 00:20:00 хв. складення протоколу.
При цьому суд констатує, що безпосередньо з відеозаписів оглянутих судом, вбачається, що громадянин ОСОБА_1 сидить за кермом автомобіля на водійському сидінні, жодної іншої особи в автомобілі чи поряд з ним окрім працівників поліції не видно і в подальшому сам ОСОБА_1 виходить з автомобіля.
Відповідно частини 1 статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до положень статті 251 КУпАП доказами у справі про адміністративні правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, а також іншими документами.
Згідно пункту 27 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23 грудня 2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», відповідальність за статтею 130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводять згідно з Інструкцією про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння в заклади охорони здоров'я та проведення огляду з використанням технічних засобів. Якщо водій ухилявся від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп'яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення до адміністративної відповідальності.
Керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування. Для притягнення до відповідальності за статтею 130 КУпАП не має значення, протягом якого часу особа, яка перебуває у стані сп'яніння чи під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, керувала транспортним засобом. Правопорушення вважають закінченим з того моменту, коли він почав рухатись.
За змістом зазначених положень особу може бути притягнуто до адміністративної відповідальності, коли вона керувала транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, що визначається лише у встановленому чинним законодавством порядку, а так само за відмову саме особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Порядок огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння визначений статтею 266 КУпАП, Постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 «Про затвердження Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», а також Наказом МВС України та МОЗ України від 9 листопада 2015 року № 1452/735 «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції».
Щодо посилання представника ОСОБА_1 на грубе порушення проведення огляду на стан сп'яніння, суд зазначає, що матеріалами справи, зокрема переглянутими в судовому засіданні відеозаписами з нагрудної боді-камери поліцейського під час складання протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 527894 від 30 листопада 2025 року, підтверджується дотримання працівниками поліції вимог вищезазначених нормативних актів.
Крім того, в поданому представником ОСОБА_1 - адвокатом Беспаловою Н.О. клопотанні про закриття адміністративної справи за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення не конкретизовано в чому саме полягало порушення проведення огляду ОСОБА_1 на визначення стану алкогольного сп'яніння і яким саме чином зазначене порушення вплинуло на результати даного огляду та складення протоколу про вчинення адміністративного правопорушення.
Більше того, з відеозапису вбачається, що після того як відносно ОСОБА_1 , за його згодою, було проведено огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці за допомогою спеціального приладу Драгер, ОСОБА_1 заперечив проти результату огляду та виявив бажання пройти вказаний огляд в найближчому медичному закладі. Водночас у подальшому він умисно намагався залишити місце зупинки транспортного засобу, ігноруючи законні вимоги працівників поліції супроводити його до медичного закладу для проведення огляду в установленому порядку. Така поведінка ОСОБА_1 після висловлення ним бажання пройти огляд у медичному закладі, а саме - ухилення від супроводу поліцейськими та спроба самовільно залишити місце зупинки, свідчить про його фактичну відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у закладі охорони здоров'я.
Жодні обґрунтовані підстави ставити під сумнів допустимість, достовірність та належність зібраних поліцейськими доказів відсутні. Будь-яких обґрунтованих відомостей, які б ставили під сумнів об'єктивність поліцейських у справі, суду не надано, їх зацікавленість під час провадження у справі стосовно ОСОБА_1 не встановлена.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, доведена матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 527894 від 30 листопада 2025 року; результатом огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального приладу Драгер ОСОБА_1 , тест № 4441 від 30 листопада 2025 року, результат 2,06 проміле; актом огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 30 листопада 2025 року; направленням на огляд водія транспортного засобу ОСОБА_1 з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 30 листопада 2025 року; довідками інспектора СРПП ВП № 1 (м. Мала Виска) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області Однокоз В., а також відеозаписами з нагрудної боді камери працівника поліції зафіксованої під час оформлення протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 527894 від 30 листопада 2025 року;.
Згідно статті 33 КУпАП обираючи вид стягнення, суд враховує особу правопорушника, характер вчиненого адміністративного правопорушення, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до статей 34, 35 КУпАП обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність громадянина ОСОБА_1 за вчинене правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП судом не встановлено.
Як вбачається з пункту 1.10 Правил дорожнього руху водій особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.
Санкція частини 1 статті 130 КУпАП передбачає застосування до водіїв, які вчинили таке правопорушення окрім накладення штрафу також і позбавлення права керування транспортними засобами строком на один рік, а на інших осіб лише накладення штрафу.
Враховуючи дані про особу ОСОБА_1 , ступінь його вини, вчинення адміністративного правопорушення, що відрізняється підвищеною суспільною небезпекою, є одним із найнебезпечніших правопорушень на транспорті при керуванні джерелом підвищеної небезпеки, суд вважає за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції частини 1 статті 130 КУпАП у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 33,34, 40-1, 130, 251, 252, 283,284, 294 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Роз'яснити особі, до якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу.
Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, тобто 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень 00 копійок.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Маловисківський районний суд Кіровоградської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Дмитро Михайлович Кратко