Справа№751/5872/25
Провадження №3/751/131/26
06 лютого 2026 року місто Чернігів
Яременко І.В.
з участю секретарів Усік Ю.О., Овдій О.М.,
особи, відносно якої складено протокол - ОСОБА_1 ,
захисника - адвоката Усової Ю.О.,
розглянувши матеріали у справі про адміністративне правопорушення, що надійшли з Управління патрульної поліції в Чернігівській області відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, ФОП, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
ОСОБА_1 22.06.2025 о 00 годині 44 хвилини в м. Чернігові по вул. Реміснича, 13, керував транспортним засобом "Rivian", реєстраційний номер НОМЕР_1 у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку проводився у медичному закладі лікарем-наркологом ЧОПНЛ, що підтверджується висновком № 802 від 22.06.2025 року. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху. За даним фактом відносно нього складений протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 369143 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судовому засіданні особа, відносно якої складений протокол ОСОБА_1 вину визнав відповідно до наданих суду письмових пояснень. Показав, що у вказаний у протоколі день та час він дійсно, вживши алкогольні напої, керував транспортним засобом "Rivian", реєстраційний номер НОМЕР_1 , та був зупинений працівниками поліції під час комендантської години, в нього перевірили документи, під час спілкування працівники поліції запропонували пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, він погодився проїхати до лікарні, де лікарем було встановлено перебування його у стані алкогольнрого сп'яніння. З протоколом згоден, щиро кається. Просив не позбавляти його права керування транспортними засобами, оскільки це вкрай йому необхідно, тому що пов'язано з його професійною, тренерською та викладацькою діяльністю, крім того він має на утриманні дитину з інвалідністю, у зв'язку з чим також потрібно використання транспортного засобу.
У судовому засіданні захисник - адвокат Усова Ю.О. просила суд врахувати обставини вказані у наданих письмових поясненнях та матеріали позитивно характеризуючі особу ОСОБА_1 , що долучені до справи. Просила застосувати стягнення у вигляду штрафу без позбавлення права керування ОСОБА_1 транспортними засобами.
За змістом ч. 1 ст. 130 КУпАП, адміністративна відповідальність настає, зокрема, за керування транспортними засобами особами, які перебувають у стані алкогольного сп'яніння.
Згідно з п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння регламентовано ст. 266 КУпАП, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою визначення стану алкогольного наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. № 1103, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735 (надалі Інструкція).
Згідно Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України 09.11.2015 № 1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно ч.ч. 4, 5 ст. 266 КУпАП огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відповідно до п.п.6, 7 розділу І Інструкції - огляд на стан сп'яніння проводиться:
- поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби);
- лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КУпАП.
Згідно п. 7 розділу ІІ Інструкції, установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП повністю підтверджується дослідженими доказами у справі, зокрема:
протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 369143 від 22.06.2025, яким зафіксовані обставини керування ОСОБА_1 22.06.2025 о 00 годині 44 хвилини в м. Чернігові по вул. Реміснича, 13, керував транспортним засобом "Rivian", реєстраційний номер НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп'яніння (а.с.3);
актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, у зв'язку із вияленими ознаками: запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці, від проходження огляду на місці зупинки ОСОБА_1 - відмовився (а.с. 4);
актом медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №802 від 22.06.2025, згідно якого ОСОБА_1 оглянутий лікарем ЧОПНЛ ОСОБА_2 22.06.2025 о 01 год 00 хв, яким зафіксовано: поведінка адекватна, балакуча, скарг на стан здоров'я не висловив. Орієнтація збережена всебічно. Мовна здатність непорушена. Гіперемія шкірних покровів обличчя. Зіниці звужені, реакція на світло млява, присутній ністагм при погляді в бік, рухова сфера порушена, міміка млява. Хода з поворотами не впевнена, хитання, в позі Ромберга не стійкий. Пальце-носова проба виконується з промахами, присутнє тремтіння пальців рук. Дві години назад вживав ром та пиво. Вживання ліків та наркотичних засобів заперечує. Запах свіжого алкоголю. Результат обстеження Drager Alkotest 5820 проведений 22.06.2025 о 01 год 05 хв - результат 1,59 проміле, 22.06.2025 о 01 год 25 хв - результат 1,59 проміле. Результат огляду алкогольне сп'яніння (а.с.70-71);
висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (дата заповнення 22.06.2025) на підставі даних, що містяться в акті медичного огляду №802, складеному о 01 год 00 хв 22.06.2025, згідно якого ОСОБА_1 , перебуває у стані алкогольного сп'яніння (а.с.5);
відеозаписом - додатком до протоколу, яким зафіксовано, обставини зупинки 22.06.2025 о 00 годині 44 хвилини в м. Чернігові по вул. Реміснича, 13, транспортного засобу “Rivian», реєстраційний номер НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 . На пропозицію поліцейських пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою приладу Драгер на місці зупинки ОСОБА_1 відмовився, на проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння у лікаря-нарколога, останній погоджується та у закладі охорони здоров'я КНП «ЧОПНЛ» Чернігівської обласної ради під час огляду лікарем-наркологом добровільно здійснює тестування на стан алкогольного сп'яніння за допомогою технічного засобу Drager Alcotest, результат - 1,59‰, внаслідок чого відносно останнього було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП (а.с.6).
Враховуючи наведені обставини справи та досліджені у справі докази, суд доходить висновку, що огляд на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 було проведено та зафіксовано у відповідності з вимогами встановленими ст. 266 КУпАП.
Отже, дослідивши сукупність наявних у справі доказів, вважаю, що вина ОСОБА_1 у суді доведена повністю, його дії правильно кваліфіковані та відповідальність він повинен нести за ч.1 ст. 130 КУпАП - за керування транспортними засобами особою, яка перебуває у стані алкогольного сп'яніння.
Санкція ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачає накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік.
Даний вид стягнення, що визначений законодавцем, є безальтернативним.
У цьому разі, загальні засади призначення адміністративного стягнення (ст. 33 КУпАП) не наділяють суд правом вибору однієї із форм реалізації відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення - у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. Тобто у цій справі ця функція за своєю правовою природою не є дискреційною.
Законодавство про адміністративні правопорушення, на відміну від закону України про кримінальну відповідальність, не передбачає накладення адміністративного стягнення більш м'якого, ніж передбачено законом.
Вирішуючи питання про призначення адміністративного стягнення відносно ОСОБА_1 , суд враховує вік та особу правопорушника, його майновий стан: одружений, має на утриманні дитину з інвалідністю, є фізичною-особою підприємцем, офіційно працевлаштований; до адміністративної відповідальності протягом поточного року за ст. 130 КУпАП не притягувався; обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 суд враховує його щире ррозкаяння, обставин, які обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
За встановлених обставин, суд вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення в сумі 605,60 грн підлягає стягненню з ОСОБА_1 на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 23, 33-35, 40-1, 130 ч. 1, 251, 252, 266, 283, 284, 294 КУпАП, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави (призначення платежу: *;21081300; отримувач: ГУК у Чернігівській області/21081300; код ЄДРПОУ 37972475; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); р/р UA528999980313070149000025001) у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн 00 коп (сімнадцять тисяч гривень) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код ЄДРПОУ 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); р/р UA908999980313111256000026001, ККДБ 22030106) судовий збір в розмірі 605 грн 60 коп.
Роз'яснити правопорушнику, що згідно зі ст. 307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі її оскарження - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч.1 ст.308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державно виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно ст. 291 КУпАП постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Новозаводський районний суд м. Чернігова.
Суддя: І. В. Яременко