Рішення від 11.02.2026 по справі 520/13482/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

11 лютого 2026 року № 520/13482/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельников Р.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 , шляхом виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що щодо нього протиправно внесено відомості до облікового запису системи "Резерв+" про порушення правил військового обліку та включено відповідну інформацію до інформаційного ресурсу Інформаційної підсистеми «Розшук» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України».

Ухвалою суду від 29.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Ухвалою від 11.02.2026 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі.

Від представника ІНФОРМАЦІЯ_2 до суду надійшов відзив, в якому відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, оскільки відомості про порушення правил військового обліку позивачем внесено до облікового запису "Резерв+" за наслідком неприбуття позивача до територіального центру комплектування за повісткою для оновлення облікових даних.

Відповідно до ч.5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 06.08.2020 року взято на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_4 . Позивач є придатним до служби, згідно з висновком ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 з повторним переглядом 03.07.2026 року. Зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 (відомості підтверджено згідно з обліковою карткою до військового квитка №685/20).

ІНФОРМАЦІЯ_4 складено повістку №1747021 від 07.01.2025 про необхідність прибуття ОСОБА_1 для уточнення даних 17.01.2025 о 9-00. Повістку направлено засобами поштового зв'язку рекомендованими листом з описом вкладення на адресу: АДРЕСА_3 .

Як вбачається з довідки про причину повернення поштового відправлення, адресат відсутній за вказаною адресою.

Суд на підставі частини 3 статті 78 КАС України зазначає, що внаслідок процедури перейменування вулиць у місті Харкові, вулиця Анапська має нову назву - АДРЕСА_3 .

Як вбачається з листа ІНФОРМАЦІЯ_5 від 17.05.2025 (а.с. 7), ОСОБА_1 за повісткою не прибув чим порушив абз.8 ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», чим вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст. 210-1 КУпАП України. Протокол не складався, постанова про адміністративне правопорушення не виносилась. У порядку автоматизованої взаємодії телекомунікаційних систем до АІКС «Оберіг» несений запис про розшук внаслідок неприбуття вчасно за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_4 від 27.01.2025, номер звернення - Е1173730.

Позивач не погоджуючись з діями відповідача та вважаючи їх протиправними звернувся до суду з позовом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" 3543-XII (далі - Закон №3543).

Відповідно до ст.1 Закону № 3543 мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано;

Приписами ч. 7 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» регламентовано, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

Відтак, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації (п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022 року (далі Положення №154 від 23.02.2022 року).

Згідно п. 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки зокрема ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи. Таким чином, у зв'язку з проведенням заходів загальної мобілізації посадовими особами відповідачів здійснюється вивчення особових справ кожного військовозобов'язаного, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, внесення змін до їх облікових карток та відповідних відомостей про особу до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також приведення військово-облікових документів у відповідність з наявними відомостями та проставлення актуальних даних щодо придатності чи непридатності до військової служби.

Так, механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженим постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487.

Відповідно до пункту 79 Порядку районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів.

З аналізу вищенаведених норм слідує, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.

Відповідно до пункту 22 Порядку взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Відповідно до ст.22 Закону №3543, громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Згідно ст. 27 Закону №3543, у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Підставою внесення відомостей щодо розшуку порушника є вчинення військовозобов'язаним правопорушення, яке передбачено ст.210 або 210-1 КУпАП, тобто порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку або законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Як вбачається з листа ІНФОРМАЦІЯ_5 від 17.05.2025 (а.с. 7), ОСОБА_1 за повісткою не прибув чим порушив абз.8 ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», чим вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст. 210-1 КУпАП України. Протокол не складався, постанова про адміністративне правопорушення не виносилась. У порядку автоматизованої взаємодії телекомунікаційних систем до АІКС «Оберіг» внесений запис про розшук внаслідок неприбуття вчасно за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_4 від 27.01.2025, номер звернення - Е1173730.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач вважає внесення до військово-облікового документу «Резерв+» відмітки про розшук та порушення правил військового обліку, у зв'язку з неприбуттям вчасно за повісткою до ТЦК та СП - протиправним. Позивач зазначає, що за обставин відсутності складеного протоколу та постанови про адміністративне правопорушення у відповідача відсутні підстави для вчинення оскаржуваних дій та внесення відомостей про порушення правил військового обліку.

Суд зазначає, що відповідно до пункту 28 Порядку №560, виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки.

Повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Згідно пункту 41 Порядку №560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

- день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Як вбачається з матеріалів справи, повістку №1747021 від 07.01.2025 про необхідність прибуття ОСОБА_1 для уточнення даних 17.01.2025 об 9-00, яку направлено засобами поштового зв'язку рекомендованими листом з описом вкладення на адресу: АДРЕСА_3 .

Як вбачається з довідки про причину повернення поштового відправлення, адресат відсутній за вказаною адресою.

Суд на підставі частини 3 статті 78 КАС України зазначає, що внаслідок процедури перейменування вулиць у місті Харкові, вулиця Анапська має нову назву - АДРЕСА_3 , що відповідає адресі зазначеній в обліковій картці до військового квитка позивача №685/20.

Викладені вище обставини свідчать про належне сповіщення та виклик ОСОБА_1 до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Як вбачається з довідки про причини повернення - лист повернувся адресату у зв'язку з відсутністю адресата за вказаною адресою, отже, повістка, у відповідності до вимог п. 41 Порядку №560, була належним чином доставлена.

Доказів чи пояснень, щодо спростування цих обставин позивачем до суду не надано. Отже, суд вважає посилання позивача на відсутність доказів належного оповіщення його відповідачем - необґрунтованим.

Суд зазначає, що оновлення даних у ТЦК та СП (територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки) передбачено Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та стосується всіх військовозобов'язаних, призовників та резервістів, які перебувають на військовому обліку. Оновлення даних можна здійснити через ТЦК та СП, ЦНАП або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста ("Резерв+").

Відповідно до положень частини 3 статті 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів прибуття позивача до центру комплектування за повісткою №1747021 від 07.01.2025, посилань на поважні причини, що перешкоджали виконанню позивачем свого обов'язку та доказів на їх підтвердження матеріали справи також не містять.

Відповідно до положень пункту 56 Порядку №1487 поняття «адміністративне затримання та доставлення призовників»; норми пункту 9 Положення №154 містять поняття «доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення». А за статтею 259 КУпАП, яка має назву «Доставлення порушника», з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим, порушника може бути доставлено в поліцію, в підрозділ Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, до органу Державної прикордонної служби України, штабу громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону чи громадського пункту з охорони громадського порядку поліцейським, посадовою особою Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, військовослужбовцем чи працівником Державної прикордонної служби України або членом громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, а при порушенні законодавства про державну таємницю або порушенні військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України, правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - до органів Служби безпеки України її співробітником.

У свою чергу, за правилами статті 262 КУпАП органи (посадові особи) Національної поліції правомочні здійснювати адміністративне затримання, зокрема, при порушенні призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, порушенні законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Як встановлено матеріалами справи, щодо позивача не виносилася постанова про притягнення до адміністративної відповідальності, а до реєстрів було внесено лише відомості про застосування заходів адміністративного примусу у вигляді можливого затримання і доставлення відповідно до ст. 260, 263 КУпАП.

При цьому суд наголошує, що зазначені заходи не є тотожними притягненню до адміністративної відповідальності, оскільки не передбачають встановлення вини особи, розгляду справи по суті та ухвалення відповідної постанови.

Процедура адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних і резервістів під час дії воєнного стану спрямована виключно на забезпечення складання і розгляду матеріалів про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 210-1 КУпАП. Такий захід не є видом відповідальності, не має каральної мети і не може бути використаний як інструмент примусового призову або мобілізації особи.

Інститут адміністративного затримання не наділяє ні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, ні органи Національної поліції повноваженнями щодо фактичного обмеження свободи особи поза межами часу, необхідного для складання матеріалів справи та передачі її для розгляду.

Отже, адміністративне затримання може застосовуватися виключно для забезпечення розгляду справи про адміністративне правопорушення. Використання такого заходу з іншою метою є протиправним.

Як вбачається з матеріалів справи, факт нез'явлення позивача до ТЦК для уточнення персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників позивачем не заперечується.

Суд наголошує, що виконання військового обов'язку полягає, зокрема, в дотриманні порядку та правил військового обліку, що полягає, зокрема, у перебуванні особи на такому обліку, у випадках, передбачених законодавством, а також у тому, що військовозобов'язаний повинен у разі отримання повістки про виклик з'явитися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин у відповідні час і дату.

Отже, у разі порушення такого правила військового обліку як неприбуття за повісткою, це є відомостями стосовно виконання військовозобов'язаним військового обов'язку, які, відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону №1951-VIII, вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів як службові дані військовозобов'язаного і в подальшому відображаються в електронному кабінеті призовника, військовозобов'язаного, резервіста.

Враховуючи те, що позивач не з'явився по повістці, скерованій за зареєстрованим місцем проживання засобами поштового зв'язку АТ "Укрпошта", чим порушив вимоги абз 8 ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», тому суд вбачає в його діях ознаки складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.ст. 210, 210-1 КУпАП, що є підставою для внесення відповідних відомостей до електронної системи "Резерв+".

Також суд зазначає, щодо доводів позивача про відсутність факту притягнення його до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку, що сама по собі наявність в застосунку «Резерв+» примітки «Порушення правил військового обліку» та перебування у зв'язку з цим у розшуку ТЦК та СП не свідчить про вчинення особою адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП, а є передумовою для складення стосовно особи протоколу про адміністративне правопорушення та притягнення до адміністративної відповідальності.

Зазначене узгоджується з нормами Закону №1951-VIII, з якого вбачається, що відомості про притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП, по-перше, передбачають внесення інформації про дату, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення, а по-друге це окремий вид даних, відмінний від відомостей про виконання особою військового обов'язку (складовою якого є, зокрема, дотримання правил військового обліку).

Таким чином, суд вважає, що у зв'язку з неприбуттям позивача до територіального центру комплектування по повістці, у відповідача були наявні підстави для внесення відповідних відомостей до системи Резерв+ про розшук для доставлення позивача до ТЦК та СП з метою складання протоколу про адміністративне правопорушення. При цьому, причини неприбуття військовозобов'язаного за викликом ТЦК та СП з'ясовуються саме при розгляді справи про адміністративне правопорушення.

Такі висновки суду узгоджуються з правовою позицією викладеною у постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 26.01.2026 у справі № 520/20304/25.

На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що ІНФОРМАЦІЯ_6 діяв на підставі та в межах повноважень визначених законом, а відтак позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Мельников Р.В.